Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prima incarcare Samsung S9

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. Mi-am cumparat si eu un Samsung Galaxy S9 si as vrea sa va intreb cum procedez cu prima/primele incarcare/incarcari (formatarea), de exemplu mai devreme a ajuns la 15% si imi spune sa il pun la incarcat, dar am mai citit pe unele forumuri si cei de acolo spuneau ceva de genul ca primele 10-15 incarcari sa il incarci doar de la 0% pana la 100%... Sincer sunt foarte dezorientat si si nu stiu cum sa procedez, si nu as vrea sa stric bateria de bine ce l-am cumparat. Cum se procedeaza corect? Va multumesc anticipat!

#2
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Cand se opreste, pune-l la incarcat inchis/oprit complet si il scoti cand ajunge la 100%.
Apoi utilizare normala pana ajunge la avertizarea de baterie descarcata si cand mai are 6 - 7%,pus din nou la incarcat preferabil tot oprit pana la 100%.
Evita "futaiurile" gen jocuri si butonare excesiva la primele 2 - 3 cicluri de incarcare.Dupa asta poti sa-l cotzai cat vrei.
Ca idee, acumulatorii moderni NU au efect de memorie,poti pune la incarcat cand vrei dar totusi primele 2 - 3 incarcari sa fie facute la 100% fara "futaiuri" gen butonare excesiva si jocuri.

#3
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Sunt atatea basme legate de incarcarea acumulatorilor...
Incarca-l cum vrei, oricum vei schimba telefonul inainte sa te lase acumulatorul.
Ca idee, nu il lasa sa scada sub 10% !

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu trebuie sa faci nimic special.
Tot atit tine - adica la noroc.

Unii recomanda sa nu-l lasi cub 25%

Edited by buyonevideo, 03 April 2019 - 18:31.


#5
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostSSpantzer, on 03 aprilie 2019 - 18:28, said:

Sunt atatea basme legate de incarcarea acumulatorilor...
Incarca-l cum vrei, oricum vei schimba telefonul inainte sa te lase acumulatorul.
Ca idee, nu il lasa sa scada sub 10% !

Si prima incarcare sa nu il las pana la 0%?

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Acumulatorii Li-Ion, Li-Pol nu se formatează. Încarcă-l la 100% apoi folosește-l.

#7
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Ok, il las pana la 100% dar de la cat il pun acum prima data, cand mai are 10% sau il las pana se inchide ?

#8
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View PostiThorr, on 03 aprilie 2019 - 18:33, said:



Si prima incarcare sa nu il las pana la 0%?
Niciodata sa nu il lasi pana la 0% !
Nu mai sunt acumulatorii din 1996 din nichel sa le faci formatare !
Eu iti recomand sa il bagi cand ajunge la 20% , pe cat posibil sa nu il lasi mai jos de atat ! Exista chiar niste studii despre incarcarea partiala 20/80. 30/70,  40/60 si cum aceasta ar fi foarte putin invaziva. Daca vrei sa iti bati capul o poti face dar pierzi vremea. Pe topicul de autonomie S8 au facut mai multi experimente la sfarsitul lui 2017 inceputul lui 2018...te poti inspira si de acolo.
Ca idee generala, nu-ti bate capul, daca bateria e proasta vei vedea rapid.
Instaleaza phoneinfo si monitorizeaza acolo cat de repede se degradeaza ! Stiu caz cu baterie schimbata care s-a degradat cu 30% in doua luni fiind proasta.
Personal il incarc cu incarcator lent, nu il incarc pe fastcharge si nici wireless.
O baterie stresata cu incalziri  va pica mai repede.

Edited by SSpantzer, 03 April 2019 - 19:03.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Asra cu "sa nu-l lasi sa atinga "0%" sau " pana la 100% " sau "in priza peste noapte" nu-s mituri daca circuitul de protectie functioneaza cum trebuie ?

#10
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Ok, am inteles. Va multumesc!

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
deja ai primit informatii bune de la unii. asa ca-ti fac si eu un rezumat:
1.bateriile noi (care sunt litio-ion) nu necesita formatare. adica nu trebuie sa le incarci/descarci.
2.defapt bateria ta nu ar trebui niciodata sa ajunga la 0 . la 15% ar trebui sa-l pui la incarcat.
3.ar fi bine sa o incarci pana la 90%, dupa 90% o sa vezi ca o sa dureze mult pana la 100%
4.ceea ce ti-am zis eu, oamenii aplica la masinile electrice, tocmai ca sa nu se degradeze bateria.
5.daca vrei sa ai telefonul mai mult de 2 ani, incearca sa nu incarci rapid.

Edited by bobitad, 03 April 2019 - 19:19.


#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Cand telefonul iti arat 0% baterie de fapt nu e chiar complet descarcata ci la minimul ptr a nu fi avariata iremediabil, e protectie direct in sistem. O poti incarca cum vrei dar ptr o viata lunga si o autonomie buna e de preferat incarcare  completa cu amperaj cat mai mic (port usb2.0 sau chargere mai vechi) vei observa ca o baterie 100% incarcata rapid ( 9v-12v, 2A)  se duce mai repede decat o baterie 100% cu 5V 500 mA.

#13
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Mai am o intrebare ca sa nu mai creez alt topic. Merita trecut la Android 9 (pie)? Am observat ca multa lume a ramas la 8 (oreo).

Edited by iThorr, 03 April 2019 - 22:18.


#14
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
E sunt chiar pe 7 si nu am observat ca nu imi mearge telefonul impecabil.
Daca vrei sa o faci, fa-o acum cand e gol fiindca se lasa cu reset si asuma-ti cavl este posibil sa mearga naspa apoi....pana cand mai primesti alt update, si altul, si altul, ca asa e la Samsung, lanseaza soft-ul si il testeaza pe ....utilizatori !

Eu am zero update in 15 luni de la achizitie, zero bug-uri, zero nervi. Am filmare slowmotion care a fost za shit la oreo si bara de jos inlocuita cu gesturi care sunt placinta din pie.
Bine, recunosc am mai multe gesturi decat pe pie, dar na....
Intra pe topicurile dedicate si vezi...sau nu intra caci s-ar putea sa te razgandesti !
Bafta !

Edited by SSpantzer, 04 April 2019 - 06:08.


#15
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Deci sa inteleg ca nu prea merita trecut la 9. Am vazut si eu pe youtube si parca arata mai bine 8.

#16
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
De aratat il poti face sa arate oricum, ai zeci de mii de teme si launchere, treaba este ce face in spatele fonturilor si pictogramelor, caci acolo e buba.


#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Cel mai mare dușman al unui acumulator este căldura. Deci evită să supraîncalzești dispozitivul. Referitor la încărcare, nu trebuie să faci absolut nimic la un telefon modern. Asta pentru că automatizarea lui nu permite descărcarea completă sau supraîncărcarea.

#18
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postcaiuscorneliu, on 04 aprilie 2019 - 09:46, said:

Cel mai mare dușman al unui acumulator este căldura. Deci evită să supraîncalzești dispozitivul. Referitor la încărcare, nu trebuie să faci absolut nimic la un telefon modern. Asta pentru că automatizarea lui nu permite descărcarea completă sau supraîncărcarea.

Legat de incarcare, am dezactivat incarcarea rapida, am citit si eu ca este mai bine asa, ii prelungesti viata la baterie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate