Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Mini-excursie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Va salut! Ne-am organizat sa facem o mini-excursie weekend-ul viitor si voiam sa va intreb daca mai aveti recomandari sau sfaturi extra. Plecam sambata dimineata din Brasov si traseul este urmatorul:

Brasov - Lacul Sfanta Ana - Miercurea Ciuc - SkiGyimes - Lacul Rosu - Cheile Bicazului - Piatra Neamt - Casa Ion Creanga Humulesti - Oniceni - Cetatea Neamt - Manastirea Neamt + Rezervatia de Zimbri - Vatra Dornei - Colibita - Bistrita - Reghin - Targu Mures - Sighisoara - Viscri - Brasov.



Am gasit si rezervat cazare la pret decent in Gura Humorului, am stabilit ca e cel mai ok acolo. Mai stiti cumva alte obiective care merita vazute fara sa ne abatem prea mult de la traseu?

Attached Files



#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Care e scopul excursiei? Weekend inseamna 2 zile? Mare branza nu prea aveti ce face. Sunt multi km. Am facut un traseu similar anul trecut, din Bucuresti, ce-i drept, si mi-a luat o zi sa ajung din Bucuresti la Borsa (MM), cu opriri si pranz. In zona Gura Humorului ar fi Hutulca (mocanita).

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
sa-ti iei incaltaminte sport buna. la ce traseu ai cam trebuie sa-l parcurgeti in pas alergator, iar cat sunteti in masina, pedal to the metal.

#4
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Pai o mica iesire. Bugetul este limitat din cauza celorlalti participanti, daca aveam posibilitatea sa dormim 2 nopti aveam timp de mai multe. Da, e putin aiurea ca sunt aproape 1000km in total si nu sunt atatea obiective, dar zona asta nu prea am vazut-o, nu prea aveam unde sa mergem in alta parte a tarii. Nu stiam de Hutulca, thanks. :D

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalex_bv2001, on 03 aprilie 2019 - 18:02, said:

Am zis ca e mini-excursie...Nu te puteai abtine?
Nu ai precizat cate zile. Am vazut din traseul tau ca numai drumul inseamna aproape 24 h.
Daca este numai pentru sambata si duminica, nu merita un traseu asa de lung. Va fi extrem de obositor si nu va veti alege cu altceva, decat oboseala.

#6
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
2 zile sunt. Nu sunt atatea ore, sunt vreo 16-17h de condus. Tinand cont ca plecam dimineata devreme sambata, ma gandeam ca iesim ok.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta e maraton nu mini excursie ! Io zic sa va luati mancare de acasa ca timp de pauza , canci !

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postalex_bv2001, on 03 aprilie 2019 - 18:07, said:

Pai o mica iesire. Bugetul este limitat din cauza celorlalti participanti, daca aveam posibilitatea sa dormim 2 nopti aveam timp de mai multe. Da, e putin aiurea ca sunt aproape 1000km in total si nu sunt atatea obiective, dar zona asta nu prea am vazut-o, nu prea aveam unde sa mergem in alta parte a tarii. Nu stiam de Hutulca, thanks. Posted Image

Intreaba la cazare (cauta pe net). Acum, daca merg si prichindei, s-ar putea sa le placa. Nu e ca mocanita de la Viseu, dar ...

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalex_bv2001, on 03 aprilie 2019 - 18:12, said:

2 zile sunt. Nu sunt atatea ore, sunt vreo 16-17h de condus. Tinand cont ca plecam dimineata devreme sambata, ma gandeam ca iesim ok.
Treaba ta. Poate ca e bine sa ai si o asemenea experienta.
In tinerete am facut si eu "din astea".  Niciodata nu m-am intors la timp. Nu am vizitat mai nimic. Toata lumea dormea in masina si nu era atenta la peisaje. etc.

Pe de alta parte este frustrant ca intr-un weekend,  nu poti vizita colturi mai indepartate de casa ta.
Eu as vrea de ex. sa revad Timisoara. Astept de o vesnicie o autostrada care sa ma duca acolo in 5 ore. Visez ca plec din Bucuresti sambata  la ora 2:00 si la 7:00 sunt acolo.
Ma plimb, mananc si la ora 19:00 plec spre Bucuresti.

Edited by pasilla, 03 April 2019 - 18:22.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pasilla, crezi ca poti sa mai duci 20 de ore? Eu merg mult doar in concediu. Weekendurile le las pentru 2-300 km de casa.

#11
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Sunt obiective scurte, gen casa lui Ion Creanga unde nu ai ce sa faci mai mult de o ora. La CetateaNeamtului, ai de urcat pe jos cam 20 de minute.. si stai tot cam atat. La Lacul Rosu, opresti, te uiti, admiri si ai plecat. La Baraj la fel, nimic interesant de stat. Dar deja in orase, nu stiu.. La Piatra Neamt poti urca cu telegondola, de exemplu, dar dureaza. Altceva nu prea ai ce sa vezi, la fel si in Bistrita. In Targu Mures, in schimb, ar fi ceva atractii si e mai frumos seara. In Viscri ce doriti sa faceti? Eu zic ca e realizabila excursia, dar depinde mult si pe cine ai alaturi.
Ca si o recomandare in plus, ar fi cetatea Rupea. E draguta, peisaj frumos, recent renovata/modernizata.

Edited by diahim, 03 April 2019 - 18:30.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postalex_bv2001, on 03 aprilie 2019 - 18:07, said:

Pai o mica iesire.  Da, e putin aiurea ca sunt aproape 1000km in total ...
1000 km în două zile e ok, dar cu vizitări?
Nu mai e o mică ieșire, e o mare chinuială care îți va aduce un regret amar.
Revino cu o impresie după "ieșire".

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalex_bv2001, on 03 aprilie 2019 - 18:07, said:

dar zona asta nu prea am vazut-o, nu prea aveam unde sa mergem in alta parte a tarii.

Dupa timpul alocat si distantele de parcurs,exact asa vei zice si dupa ce te intorci din excursie.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPololica, on 03 aprilie 2019 - 18:28, said:

Pasilla, crezi ca poti sa mai duci 20 de ore? Eu merg mult doar in concediu. Weekendurile le las pentru 2-300 km de casa.
Pot, dar nu mai vreau. E prostie curata.
Ultima "excursie" a fost la Oradea. Plecat la ora 24:00, ajuns la ora 12:00. Eram praf, am dormit cam 3 ore, apoi am mancat, ceva  plimbare prin oras si iar somn pana dimineata.
Inapoi spre Bucuresti inca vreo 12 ore. Nu a fost deloc "rentabil".

Edited by pasilla, 03 April 2019 - 18:35.


#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Sînt o grămadă de obiective pe traseul ăsta, ajung și pentru o excursie de 10 zile.
2 zile traseul ăla aveți timp doar de condus și de făcut pauză de masă. De vizitat, mai subțire. Mai rău, mai toate obiectivele sînt în prima jumătate a traseului.
Calculează pe ore și vezi ce rezultă.
Ziua 1: Brașov - Gura Humorului. Să zicem 6 ore de condus, mai mult dacă sînteți mai mulți. Să zicem 1 oră jumate masa de prînz. Sf Ana și SkiGyimes să zicem în total 3 ore. Am pus timpi de grabă. Cu ce mai căscați gura prin Cheile Bicazului, s-a dus ziua, nici vorbă să mai fie timp de Humulești, Cetatea Neamțului, zimbri etc., pentru că mai toate se închid la 17. E drept, puteți vedea mănăstiri, în alea poți intra pînă seara. Așa că probabil nici nu are rost să mai mergeți pînă la Gura Humorului.
Ziua 2: vreo 8 ore de condus. De unde vreme de mocăniță, abia o să aveți de pauză de prînz (probabil la Colibița) și de o fugăreală prin Sighișoara. Plus 2 poze lîngă biserica Viscri. S-au făcut 12 ore.
Am pus timpi optimiști. Acu, dacă vreți să plecați dimineața la 6 și să conduceți pînă la 10 seara, poate reușiți să vedeți mai multe, în condiții de fugăreală și fără obiective care se închid, adică vă limitați la exterioare etc.
Cel mai bine e să înjumătățiti excursia, fie mergeți pînă la Cheile Bicazului, cu înnoptat la Lacu Roșu și retur prin Sighișoara - Viscri - Rupea, fie mergeți direct spre obiectivele din Moldova și le alocați ambele zile, la dus vedeți zona Tîrgu Neamț, la retur Cheile Bicazului.

Edited by abancor, 03 April 2019 - 19:12.


#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
O sa vedeti o gramada de... sosele. Inca un weekend ca asta si o sa vedeti toata tara.

Edited by maccip, 03 April 2019 - 20:07.


#17
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Aveți dreptate, vom mai tăia din obiectivele de care ne putem lipsi și așa reușim să îl scoatem ok in 2 zile.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai grija si la distanta, nu numai la obiective. Nu esti in DE !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate