Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Totul despre corturi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
De fapt pe mine ma intereseaza un cort de 3 persoane, dar hai sa ne impartasim experianta cu corturile.
Plusuri, minusuri, ce apreciati la un cort, ce nu va place.

Primul meu cort a fost unu chinezesc luat cu 700.000. Foarte bun, pana cand a venit o ploaie la Herculane care a durat toata noaptea. Desi aveam o folie din aia de zgraveala peste cort, a venit apa pe dedesubt.
Asa ca am zis sa fac upgrade: un cort, de 2 persoane, cu 2 intrari, sa fie spatios, cu veranda si sa poata fi carat pe crestele muntilor fara sa-ti rupi spatele.
Asa ca am ajuns la un Hannah de vreo 150 euro. Ceva de genul asta:
[ https://www.gamisport.de/images/produkty/118HH0138TS01_Covert%203%20WS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate nu a fost cel mai bun, insa si-a facut treaba si am fost super, mega multumit de el. L-am carat pana si pe Matterhorn unde a ramas agatat de rucsac (e interzisa camparea acolo, desi unii mai risca). E destul de usor de montat, rezista la ploaie, dar are deja 12-13 ani pe putin.

Acum vreau unu pentru camping, pentru 3 persoane. Sa fie spatios si nu foarte greu de montat. Cei care aveti corturi si mai ales cei cu corturi de familie, ce detineti?

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am un hannah troll 3 (cu un singur acces). E catalogat ca fiind pentru 3,5 persoane (un desen cu 3 adulti si un copil) - am dormit bine 2 adulti+1 copil mai multi nu vad cum... (205x205 cm amprenta). Are cam 4 kile din cate imi aduc aminte.

Edited by dreaQ, 03 April 2019 - 15:46.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Pai asta nou nu o sa-l mai iau in spate. Il car cu masina in camping si gata.
Daca iau unu de mers la munte va fi unu mai usor. Nu mai pot cara frigiderul si dormitorul in spate.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Eu il am pe asta si inca unul mai mic, tot decathlon, dar nu se mai gaseste.
Asta mare e greu si voluminos, insa e mare, are amprenta de 2.10x2.10, incapem tot familionul (2+2 deocamdata)
Se potriveste perfect o saltea de 2.0m x0.7m  langa una de 2.0m x1.4m.
E greu de carat cu saltelele alea, insa astia ai mei vor confort, altfel nu-i conving sa mergem nicaieri. Imi cam rupe spatele.
Sper sa mergem la un festival (vine Beth Hart) cu cortul, depinde de marimea burtii lui nevasta-mea. Biletele le avem, dar nu stim daca vom merge cu cortul sau ne vom caza pe undeva.

Cand ma duc la masuratori (am fost prin Retezat), folosesc alt cort, mai usor. in care dormim 3. Dar mergem mai lite, cu izoprene, fara prea multe gadgeturi pentru ca mai avem de carat si aparate, vopsea. In plus, fiind toti barbati, caram in mod egal, rucsacii raman in zona de 15-20kg. Cand plec cu familia rucsacul meu se duce spre 30kg, al naibii de greu pentru anii mei, al nevestei in zona de 10kg, copiii cate 3kg(cred) de caciula, le dam si lor sa care.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
E usor de montat?

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca dureaza vreo juma de ora in 2 persoane, fara graba.
E de fapt un cort iglu normal cu 2 bete + inca o veranda cu bat. Dureaza mai mult din cauza ca are suprafata mai mare si iti ia ceva timp pana te prinzi cum vine, mai ales ca nu l-am montat de multe ori.
Depinde de teren, de vant, de vreme. S-ar putea ca pe ploaie sa-l montezi mai repede. hahaha

Cortul e unul greu, l-am cumparat din considerente de pret, adica era cel mai ieftin.
Calculul a fost urmatorul: decat sa investesc in cort mai usor, mai bine bag in saci de dormit mai usori deoarece diferenta se inmultea cu 3 (eu aveam deja sacul meu).
Asadar, dadusem multi bani pe sacii de dormit .Dar cele 2 saltele nu fusesera in plan, voiam sa iau ceva mult mai ieftin. Insa cand am ajuns in Decathlon si le-am "simtit" cat de grele sunt, am mers pe varianta mult mai scumpa, adica tripla ca pret. Deci plecasem de-acasa cu o proiectie de buget, dar in magazin s-a schimbat. Asadar am hotarat sa investesc in saltele si sa las cortul mai greu.
Cortul nu voiam sa-l iau din Decathlon, dar mi-am dat seama ca-i cea mai ieftina varianta la dimensiunile astea.
Cu izopren n-am vrut, ieseam mai bine ca si greutate, dar nu voiam sa simta printisorii disconfort inca de la prima experienta.
Am plecat cu saltelele alea si cu cearceafuri cu elastic, practic am dormit ca acasa, nu avea nimeni niciun motiv sa se smiorcaie.
Si nu s-au smiorcait, le-a placut foarte tare.

Am in plan sa cumpar un cort mai usor, dar sa se justifice. Deocamdata e OK asta. Insa il recomand strict pentru buget, ca si mobilitate sunt sigur variante mai bune. Chestia faina e ca e foarte intuneric in el, zici ca-i noapte in miezul zilei. Celelalte subtiri sunt cam transparente.
Cortul e pentru transportat cu skinarea. Pentru transport cu masina sunt variante mult mai bune, evident, dar nu cred ca despre asta discutam aici.

Recomand insa saltelele alea, isi fac banii, se doarme nemaipomenit pe ele, nu fosnesc ca alea de PVC, se umfla repede, chiar sunt bune tare.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
L-am testat la Cheile Zanoagei anul trecut prin toamna.
Am coborat de la Cota 2000 Sinaia pe picioare, cu copiii, le-a placut. Insa eu am ajuns rupt de la greutatea rucsacului.
Noaptea s-a facut foarte frig, dimineata erau +2 grade in cort, afara era negativ, bruma.
Invelisul exterior al cortului, prelata, facuse condens pe inauntru, ceea ce e normal. Condensul picura pe invelisul interior, dar e water-repelanta, picatura se face bobita si se scurge in exterior.
Nu am avut ploaie sa vad daca intra apa, dar nu cred sa intre daca-l montezi bine, podeaua e destul de groasa si safe, am avut si corturi mai nasoale in care n-a intrat apa prin podea.
Insa s-au bagat vreo 4 copii in el si au sarit vreo juuma de ora pana m-am prins eu ce fac ei acolo. Nu s-a rupt. Posted Image

Am rezistat 2 nopti cu saci de dormit de +10 grade, desi erau mai putin de 0 grade afara spre dimineata. Altii din camping se pisasera pe ei de frig, chiar si la casute, dimineata tremurau toti. La noi a fost OK sa zic, nevasta-mea a avut cele mai multe comentarii negative, desi ea avea sac de dormit de 0grade, triplu ca volum si pret, nu ca noi ceilalti de  +10 grade. Eu am dormit in kiloti dar cu un tricou.

Deci s-a comportat bine atat cat l-am testat. Nu l-am vazut cum se comporta in conditii de soare puternic, ploaie, vant. Fiind mai mare, s-ar putea la vant sa se turteasca. La ploaie as avea incredere in el. La soare puternic cica e reflectorizant, ar trebui sa pastreze racoare, dar nu l-am testat, ma astept sa fie mai racoros decat ce am avut eu pana acum deoarece are exteriorul mai reflectorizant.

Edited by maccip, 03 April 2019 - 17:47.


#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Vango berkeley 400. Cort mare de 4 persoane. Inalt, poti sta in picioare in el. M-au prins niste furtuni si a rezistat cu brio, nici o picatura de apa in el. Il recomand cu brio:
Attached File  20170815_092824.jpg   553.27K   59 downloads

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Marcile cehesti, poloneze, slovace, au o calitate excelenta, adica Hannah, Pinguin, Cavery, Loap, Trimm, Vango. Poti avea insa surprize placute si cu cele din Decathlon, am luat de la ei un cort mare de camping in 2011, as vrea sa iau altceva insa mi-e greu sa renunt la el deoarece nu intra pic de apa, si am prins cateva ploi interminabile...

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Corturile mari trebuie sa fie tare proaste si prost concepute ca sa aiba calitatea scazuta. Acolo greutatea nu conteaza, poti sa folosesti materiale impermeabile bune, dar mai groase.

 maccip, on 03 aprilie 2019 - 17:46, said:

Am rezistat 2 nopti cu saci de dormit de +10 grade, desi erau mai putin de 0 grade afara spre dimineata. Altii din camping se pisasera pe ei de frig, chiar si la casute, dimineata tremurau toti. La noi a fost OK sa zic, nevasta-mea a avut cele mai multe comentarii negative, desi ea avea sac de dormit de 0grade, triplu ca volum si pret, nu ca noi ceilalti de  +10 grade. Eu am dormit in kiloti dar cu un tricou.
Asta depinde de persoana. Eu-s friguros. Am sac de dormit de puf la -10, -15 grade, nu mai stiu exact. Atunci pot sa dorm in haine subtiri. Altfel pun 3 straturi de tzoale pe mine, daca ma bag in sacul de vara.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Mi-am luat prostia asta:

Dezavantaje:
- bete grele, grosier prelucrate.
- foarte greu sa-l faci singur, betele se agata de materialul cortului cand il le introduci prin tunelurile alea de prindere. Insa in 2 se ridica destul de repede.
- fermoarele la incintele interioare pozitionate exact invers, trebuie sa desfaci tot fermoarul ca sa poti iesi afara.
- cuiele nu au varfuri Posted Image Noroc ca a fost pamantul moale, altfel nu stiu ce ma faceam. Trebuie sa le iau la pila.
Avantaje:
- spatiu cacalau.
- sistemul cu 2 incapari laterale si pe mijloc loc de bucatarie e fain.

Inca nu a plouat sa vad daca tine, n-a batut vantul si am uitat sa ma uit la cusaturi. Am dat 145 euro pe el.

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71WuVUQO6oL._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
In 2 saptamani merg cu cortul la Brezoi la festival si apoi undeva in zona Balea Lac (ceva cu capra in denumire, Podu Caprei, Cucul Caprei sau Coada Caprei... ceva) cu copiii, mai multe familii.
Eu vreau sa-mi upgradez tarusii cu d-astia din china, insa nu fac comanda ca n-are cine sa ridice colete. O sa fac la toamna, sa vina la iarna, asta-i viata. Sunt si la Decathlon, dar costa cvadruplu si nu dau atat pe ei. Totodata o sa-mi upgradez si betele, trec pe aluminiu sa fie mai usoare, tot de pe aliexpress. Probabil ca o sa-l duc cu 2 kg mai jos, ceea ce nu e de neglijat.
https://www.aliexpre....1c672e0e1vFBcn
https://www.aliexpre....5cc32e0eUTsfMv

E posibil sa ajung anul asta si in Retezat cu munca, insa.. nu stiu, cred ca o sa-m iau un cort de 1 persoana ca o sa mergem doar barbati si nu-i prea placut sa dormi 3 barbati in cort. Asa am facut pana acum, dar m-am desteptat, imi iau cortul meu si gata!
:D

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Vai de mine ... trei barbati in cort ...
Sper ca nu v-ati luat fasole de mancare. :lol:

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Pai asa am mers pana acum.
Cand dragoste exista, fasolea nici ca mai conteaza.
:D

La inceputul carierei mele ca topograf, mergeam cateva luni pe an la cort. Nu mai conteaza. Ce facem acum e parfum, 3 zle la cort o data la 3-4 ani.

Da, poate ca ar trebui sa caram 3 corturi de o persoana, insa si greutatea va fi ceva mai mare decat un cort de 3 persoane.

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Trebuia sa plec sambata prin Fagaras cu cortul, dar prognoza meteo e nasoala asadar echipa a renuntat, sunt nevoit sa renunt si eu.
Pacat,... si asa ne sincronizam foarte greu.
:(

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,504
  • Înscris: 20.10.2006
Cortul meu principal e husky flame 2, se comporta bine la orice furtuni, viscole, zapezi, iar ca si cort de o persoana e bun. Singurul dezavantaj: vara se supraincalzeste mult mai tare decat alte modele de corturi, dar in curand se va rezolva si asta. Link cu detalii/model: https://www.alpinexp...me-2-22667.html

#17
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Va salut,
Eu am un quechua air seconds 4.1 fresh & black, cumparat doar pentru mersul la mare cu familia, de weekend.
Imi puteti recomanda o solutie pentru o ancorare mai buna in nisip? Imi place sa-l tensionez mai tare, sa nu faca prea urat pe vant mai puternic, dar din nisip imi mai sar tarusii.
Si am folosit de-aia de 23cm de nisip, ingropati in nisipul ud, la 45 de grade.
Ma gandeam sa-mi cumpar niste cozi de matura pe care sa le tai si sa le ascut, sa fac un fel de tepuse :) Alte idei?

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Iei saculeti si ii umplii cu nisip. Cel putin atele le poti tine intinse daca le legi de saculeti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate