Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Xiaomi MI 9 sau Huawei P20 PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015
Salut, am un Samsung Galaxy S5, achizitionat in octombrie 2014 pe care doresc sa il schimb, se vede ca i s-a cam dus vremea, uneori merge mai greu, iar google maps-ul, pe care il folosesc des, functioneaza doar daca am noroc.
Nu am avut niciodata probleme cu el, arata impecabil dupa aproape 5 ani de utilizare destul de intensa, dar doresc ceva nou, un telefon cu performante bune, dar si cu o camera buna, telefon pe care intentionez sa il utilizez in urmatorii 4-5 ani.
Pe care ar trebui sa il iau, avand in vedere ca eu nu ma joc (poate 1 ora pe an), dar il utilizez pentru navigare si pentru poze?

#2
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pentru garantie Huawei P20 PRO, pentru tot altceva Xiaomi MI 9

#3
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008
Daca pozele reprezinta un punct criteriu important, recomand sa alegi Huawei P20 Pro.
In rest, s-ar putea ca experienta de navigare pe telefon sa fie ceva mai rapida pe Xiaomi Mi9. Plus pretul mai mic pentru Xiaomi.

#4
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 kiario, on 03 aprilie 2019 - 16:00, said:

Pentru garantie Huawei P20 PRO, pentru tot altceva Xiaomi MI 9
Pai asta e treaba, ca eu vreau sa il tin 4 ani, si in plus, imi e frica de faptul ca nu e stabil.

 anndrei86, on 03 aprilie 2019 - 16:02, said:

Daca pozele reprezinta un punct criteriu important, recomand sa alegi Huawei P20 Pro.
In rest, s-ar putea ca experienta de navigare pe telefon sa fie ceva mai rapida pe Xiaomi Mi9. Plus pretul mai mic pentru Xiaomi.
Preturile sa zicem ca sunt similare, dar oare chiar merita Xiaomi? Camerele sa zicem ca sunt apropiate, dar imi e frica de faptul ca MI9 nu e stabil.
De asemenea, cine stie daca ma tine 4 ani.

#5
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Xiaomi Mi9. Diferenta mare de pret total nejustificata in diferentele hw & sw (Mi9 se misca ceva mai bine de fapt, iar pe partea de poze Huawei e superior insa cu foarte putin - in experienta de zi cu zi nu vei vedea acea diferenta - vezi de ex dxomark/gsmarena/youtube, pt review-uri si comparatii intre poze). Xiaomi il iei de la unul din depozitele europene, vei avea garantie internationala. E mai bine decat din Ro, sa ajungi pe la Depanero (unde e dezastru, eu am 2 plangeri ANPC facute pe adresa lor, in ambele emag respectiv pcgarage mi-au returnat banii/schimbat produsul, dupa ce Depanero l-a facut ori praf ori mi-au schimbat componente - cu altele mai proaste sau partial functionale - ce nu aveau legatura cu plangerea - la o tableta, bateria).

Edited by Genesis, 03 April 2019 - 16:55.


#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
singura chestie care ma atrage la Huawei ala e bateria care e mai mare. In rest procesor chinezesc cah, marketing cah (vezi poze facute cu dslr prinsi de nu stiu cate ori), sistemul de operare... nici cal nici magar. Macar miaomi sunt onesti, nu sunt nici cei mai buni pe camera, nici bateria cea mai mare, procesorul e sigur mai bun ca la huo wei si sistemul de operare, chiar daca e miui adica magar, vei avea cu siguranta update-uri 4-5 ani cat intentionezi sa il tii.
Daca nu te joci de ce nu te orientezi catre un telefon cu baterie mai mare din gama midrange?
De la Redmi note 7, Nokia 7 Plus, Pocofone f1, nokia 8.1, Samsung a50/a9. Oricare din astea te tin 4 ani.

#7
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015
Xiaomi MI 9 costa 2370 de lei, versiunea cu 64 GB, eu am ocazia sa cumpar P20 pro, cu 2100 de lei, nou. Ce ziceti?

#8
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Si eu zic la fel.

#9
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 kiario, on 04 aprilie 2019 - 20:28, said:

Si eu zic la fel.
L-am cumparat acum, nu regret, am preferat sa dau pe huawei 2100, decat pe xiaomi 2370.

#10
Poc1

Poc1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.04.2019

 kiario, on 03 aprilie 2019 - 16:00, said:

Pentru garantie Huawei P20 PRO, pentru tot altceva Xiaomi MI 9
total neadevărat Xiaomi Mi 9 este locul 4 în DxOmark după P30 pro, Mate 20 Pro și S10 Plus, orice alt model de telefon se află cu ele din punctul camerei de vedere.
De asemenea Mi 9 este #1 în testele AnTuTu adică este cel mai rapid.

 anndrei86, on 03 aprilie 2019 - 16:02, said:

Daca pozele reprezinta un punct criteriu important, recomand sa alegi Huawei P20 Pro.
In rest, s-ar putea ca experienta de navigare pe telefon sa fie ceva mai rapida pe Xiaomi Mi9. Plus pretul mai mic pentru Xiaomi.

Din nou, mi 9 e loc 4 în poze.

 kiario, on 03 aprilie 2019 - 16:00, said:

Pentru garantie Huawei P20 PRO, pentru tot altceva Xiaomi MI 9
Garanție îți oferă orice magazin licențiat, cum ar fi pcgarage.

Acum numai citez, sunt păreri total greșite, mi 9 e flagshipul cel mai așteptat de Xiaomi iar p20 este un fost flagship de cam vreo 2 ani dacă nu mă înșel... Treaba cu "nu am.incredere" e o aberație, dacă tu nu ai auzit de o firmă asta nu înseamnă că nu e bună, multe persoane nici de gucci nu știau dacă nu era lil pump. Firma este 100% sigură și se clasează chiar locul 4 în vânzările de telefoane ale trimestrului trecut. Eu unul recomandat Mi 9 din toate punctele de vedere.

Despre "experiența de utilizare" interfața MIUI 10 este cea mai bună și lăudată interfață (după cea a celor de la.google bine înțeles)

#11
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Nu cumpăra Xiaomi. Softul de cacao lasă de dorit. După 2 telefoane Xiaomi mi-a cam ajuns. Ultima problema: nu apar notificările de la olx și alte aplicații cu toate că i-am dat toate permisiunile de care avea nevoie

#12
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
madmax80, ce are firma cu un anumit tip de device, ai cumva Mi9 ca despre el este vorba ?

#13
Poc1

Poc1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.04.2019

 madmax80, on 09 aprilie 2019 - 10:30, said:

Nu cumpăra Xiaomi. Softul de cacao lasă de dorit. După 2 telefoane Xiaomi mi-a cam ajuns. Ultima problema: nu apar notificările de la olx și alte aplicații cu toate că i-am dat toate permisiunile de care avea nevoie
Din contră, interfața MIUI 10 este chiar cea mai lăudată interfață la momentul actual, mult mai bună decât EMUI de la Huawei sau OneUI de la Samsung. Probelma cu notificările sigur era de la tine pentru că ai oprit aplicațiile să îți ruleze în fundal.

#14
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 kiario, on 09 aprilie 2019 - 11:52, said:

madmax80, ce are firma cu un anumit tip de device, ai cumva Mi9 ca despre el este vorba ?

Am Xiaomi Mi Note 3.

 Poc1, on 09 aprilie 2019 - 12:20, said:

Din contră, interfața MIUI 10 este chiar cea mai lăudată interfață la momentul actual, mult mai bună decât EMUI de la Huawei sau OneUI de la Samsung. Probelma cu notificările sigur era de la tine pentru că ai oprit aplicațiile să îți ruleze în fundal.

Am dat toate permisiunile necesare aplicatiilor (inclusiv din developer option), chiar si la baterie am umblat sa nu optimizeze nimic si tot face figuri.

#15
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
La Mi9 funcționează ireproșabil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate