Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Coruptia noastra cea de toate zilele: istorie si tendinte...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca ipocrizia ar durea ar trebui sa ne punem toti casti de izolare fonica sa nu surzim.

#38
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Se vede o imbunatatire in bine a tarii.
Oricat de mult ne-ar placea sa ne plangem si sa ne victimizam, asta e adevarul.
In '90 eram rupti in fund dupa care am inceput sa crestem.Nu poate sa-mi spuna cineva ca era mai ok in 2000 raportat la 2015.
Evident, avem de recuperat.

Coruptia dispare incet incet.Inca e la cote inalte dar se vede o imbunatatire.
Nu ma refer la ultimii 2 ani, prefer sa vad imaginea de ansamblu.
Ce se petrece azi cu PSD e un derapaj ce se va repara cat de curand.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Razor, crestinismul a luat amploare in Imperiu dupa secolul 4... doar nu crezi ca au crestinat prima oara sclavii Posted Image

Edited by MembruAnonim, 03 April 2019 - 17:38.


#40
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Se pare ca odata cu crestinarea ortodoxa am primit la pachet si metehnele orientului...
vrei sa sustii ca prostia asta e adevar?

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Coruptia a devenit parte a noastra de la fanariotism si pana azi a imbracat diverse forme, dar naravul a ramas acelasi...
adoca fanariotii au introdus crestinismul la noi?

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

O spunea acum ceva timp  o invatatoare (spagara) cand primea darul de la copii - asta e traditia nostra!
intr-o economie taraneasca (caci majoritatea rumunilor sunt tarani, chit ca au ceva spoila de oraseni)
e firesc ca trocul sa ramana principala forma a economiei.

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Spaga, dar, mita, atentie, pesches. plocon, tribut, cadou, spertz, ciubuc, bacsis, rusvet - atatea cuvinte, sinonime cum nicio alta natiune nu cred ca are...
vai de tine
mai bine scoate si tu capul de sub plapuma aia in care traiesti
umbla si tu prin lume sa te mai dumiresti pe ce lume traiesti.

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Care sunt tendintele pe viitor - avem sanse sa devenim o tara moderna civilizata?
ce inseamna civilizatie?

ce inseamna modern?

#41
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 17:36, said:

Razor, crestinismul a luat amploare in Imperiu dupa secolul 4... doar nu crezi ca au crestinat prima oara sclavii Posted Image

Depinde ce intelegi tu prin notiunea de ,,a luat amploare''. Daca te referi la faptul ca abia atunci a devenit o religie majoritara, da putem sa privim problema si din aceasta perspectiva.

Nu stiu despre ce sclavi vorbesti. Daca te referi la dacii aflati sub stapanire romana, nu erau sclavi, erau oameni liberi. Exista nenumarate documente care dovedesc treaba asta, contracte incheiate intre localnici din Dacia de pilda.

View Postcarturarulobosit, on 03 aprilie 2019 - 16:58, said:

Se vede o imbunatatire in bine a tarii.
Oricat de mult ne-ar placea sa ne plangem si sa ne victimizam, asta e adevarul.
In '90 eram rupti in fund dupa care am inceput sa crestem.Nu poate sa-mi spuna cineva ca era mai ok in 2000 raportat la 2015.
Evident, avem de recuperat.

Este normal sa se vada, asa cum se vede o imbunatatire in toata Europa ex comunista. Acelasi lucru s-a intamplat si in Polonia, Ungaria, Bulgaria, fosta Iugoslavie.

Nu a reusit nimeni sa demonstreze pana acum ca nivelul de saracie este direct proportional cu nivelul de coruptie. Exista o corelatie intre ele dar nu sunt sinonime. SUA este o tara extrem de corupta. Nu dai spaga cand mergi la medic sau ca sa iei o aprobare pentru ceva dar la nivel inalt este o coruptie generalizata acolo. Diferenta este ca tunurile la ei se dau pe bani multi, nu ca la noi. E drept ca acolo ai de unde sa furi, sunt multi bani in joc. Vorba unui clasic ,,to drain the swamp'' ;)

Edited by razor01, 03 April 2019 - 22:56.


#42
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postrazor01, on 03 aprilie 2019 - 23:00, said:

  Diferenta este ca tunurile la ei se dau pe bani multi, nu ca la noi.
de fapt la ei se numeste "lobby".

#43
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 12:02, said:

Regalitatea incepuse sa corecteze naravurile astea, cel putin asta este senzatia mea. Ghinion cu fratii rusi ortodocsi care ne-au readus pe calea cea dreapta...

In perioada regilor s-a furat cel mai mult, probabil nu stii ce faceau perceptorii cu taranii si nici despre faptul ca Romania de la fanarioti si pana prin 1955-68 nu prea se schimbase in bine.

Perioada ocupatiei sovietice a fost singura fara coruptie si hotie din toata istoria noastra deoarece nu se putea fura, iar cine o facea era executat a doua zi in padure cu un glonte in cap si ingropat pe loc, apoi autoritatile erau anuntate ca a fugit in vest.

Rusii au lasat atatia bani in Romania cat sa functioneze si sa se dezvolte fabricile pentru a continua plata datoriilor de razboi catre acestia, din acest motiv nu se putea fura si chiar si functionarilor sovietici le era frica sa fure stiind ca li se aplica aceeasi pedeapsa.

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Se pare ca odata cu crestinarea ortodoxa am primit la pachet si metehnele orientului...
Coruptia a devenit parte a noastra de la fanariotism si pana azi a imbracat diverse forme, dar naravul a ramas acelasi... O spunea acum ceva timp  o invatatoare (spagara) cand primea darul de la copii - asta e traditia nostra!

Spaga, dar, mita, atentie, pesches. plocon, tribut, cadou, spertz, ciubuc, bacsis, rusvet - atatea cuvinte, sinonime cum nicio alta natiune nu cred ca are... :(


https://www.historia...toria-romanilor

Care sunt tendintele pe viitor - avem sanse sa devenim o tara moderna civilizata?

Este foarte greu sa scapi de coruptie:

1.) Fie tara este foarte saraca si oamenii migreaza iar atunci liderii iau atitudine capatand constiinta nationala de nevoie!

2.) Fie tara fiind bogata, doar o conjunctura favorabila poate schimba situatia.
De exemplu mafia italiana a fost spulberata de SUA, deoarece avea prelungiri in America, iar liderii americani din varful ierarhiei erau amenintati de mafie, asa ca la un moment dat au luat masuri.

#44
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 12:02, said:

Regalitatea incepuse sa corecteze naravurile astea, cel putin asta este senzatia mea. Ghinion cu fratii rusi ortodocsi care ne-au readus pe calea cea dreapta...

O ... da ... cum sa nu ... a se vedea ce a presupus "camarila carlista"

Edited by Tarzy, 04 April 2019 - 04:55.


#45
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Turcii "e de vina", nu noi.Noi nuuu....

#46
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrazor01, on 03 aprilie 2019 - 15:29, said:

Problema este ca aici se ia spaga in stil oriental, adica banii in plic. Pe la altii spaga este mult mai rafinata si se desfasoara cu firme de lobby sau cu discursuri de 45 minute platite cu 2 milioane de $, iar exemplele pot continua.


Nope . Spaga este universala .

Procentul si denumirea este diferita .

Uite la unguri Posted Image-2019

Procuratura Centrală  a anunțat marți că a întreprins acțiuni coordonate care implică arestarea a 18 ofițeri de poliție pe autostradă . Procuratura a efectuat și căutări la domiciliu.

https://www.portfoli...ort.315933.html

Sau cum plateste ungaria spaga Germaniei iar aceasta rasplateste prin favoruri :

https://www.cotidian...garia-germania/

Edited by Daco_Get, 04 April 2019 - 10:35.


#47
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postcarturarulobosit, on 03 aprilie 2019 - 16:58, said:

Se vede o imbunatatire in bine a tarii.
Oricat de mult ne-ar placea sa ne plangem si sa ne victimizam, asta e adevarul.
In '90 eram rupti in fund dupa care am inceput sa crestem.Nu poate sa-mi spuna cineva ca era mai ok in 2000 raportat la 2015.
Evident, avem de recuperat.

crestem, foarte adevarat, dar notiunea de recuperare -folosita in acest context- pe cat de des este intalnita pe atat este de inselatoare si derutanta.
noi nu recuperam un lucru pierdut, pe care l-am avut candva - noi il dobandim, pas cu pas.
Romania de azi e mai civilizata ca oricand, in sensul larg al cuvantului. poate ca au fost vremuri cand intelectualii au fost mai multi sau momente cand elitele erau mai manierate, dar pentru poporul roman ziua de azi e cea mai civilizata.

batranii din familie mi-au spus recent un lucru foarte relevant despre gradul de civilizatie, cum ca in ultimii ani se poate observa ca romanii mananca la ore oarecum fixe si nu mai sar peste mesele zilei - un aspect care pare banal, dar este foarte important.
se plimba mult batranii mei, se intalnesc cu multa lume. mi-au spus ca este evidenta imbunatatirea calitatii vietii, dincolo de drumurile mai bune si restul facilitatilor. au trecut prin toate perioadele din istoria moderna a tarii, au vazut civilizatia in direct, cum se intampla.

vorbim despre a tine pasul cu civilizatia si despre a ne apropia cat mai mult de varful ei, nu despre recuperat.
cei din varf au alta istorie, alte resurse, s-au format altfel ca popoare. mai mult, nu putem sa includem in societatea noastra toate aspectele straine pe care le consideram civilizate, pentru ca infrastructura sociala este si ea diferita in Romania.
civilizatie inseamna mai mult decat curatenie si facilitati moderne, as spune ca e vorba mai mult despre actul pus in scena de fiecare individ si de societate pentru a crea un ansamblu coerent din care sa rezulte progres.

vom atinge varful civilizatiei cand vom proteja natura asa cum ne protejam pe noi, spune bunica.
ultimul lucru civilizat de om va fi femeia, spune bunicul.

in fine, un lucru e sigur; trebuie sa aparam justitia, pentru ca civilizeaza mai bine ca orice.

Edited by morenno, 04 April 2019 - 09:24.


#48
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmorenno, on 04 aprilie 2019 - 09:22, said:

trebuie sa aparam justitia

Justitia apara interesele statului. Eu vreau sa aparam dreptatea, pentru ca aceasta nu se raporteaza la un context vremelnic ci este o valoare universala.

Pentru o palma poti sa faci puscarie si pentru delapidarea unei institutii de stat primesti cu suspendare.

Eu nu pot si nu vreau sa apar asa ceva.

Edited by razor01, 04 April 2019 - 11:00.


#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
„Neamul nostru roșcovan, prost, curvar și șarlatan”
(Babă Maria, n:1895, d: 1981)

View PostInfinitty, on 04 aprilie 2019 - 04:50, said:

In perioada regilor s-a furat cel mai mult, probabil nu stii ce faceau perceptorii cu taranii si nici despre faptul ca Romania de la fanarioti si pana prin 1955-68 nu prea se schimbase in bine.

Perioada ocupatiei sovietice a fost singura fara coruptie si hotie din toata istoria noastra deoarece nu se putea fura, iar cine o facea era executat a doua zi in padure cu un glonte in cap si ingropat pe loc, apoi autoritatile erau anuntate ca a fugit in vest.

Rusii au lasat atatia bani in Romania cat sa functioneze si sa se dezvolte fabricile pentru a continua plata datoriilor de razboi catre acestia, din acest motiv nu se putea fura si chiar si functionarilor sovietici le era frica sa fure stiind ca li se aplica aceeasi pedeapsa.

nu-i așa că asta ai spus-o la mișto?

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Razor hai ca incet incet incepi sa intelegi manipularile istorice (apropo de crestinizarea dacilor- sic!) si de popoarele cucerite. Stii ce faceau romanii cu barbarii pe care ii cucereau?

Quote

Dacii liberi au fost triburi nesupuse de legiunile romane, ce trăiau în special în zona Moldovei. Cei mai feroce dintre aceştia, costobocii şi carpii, au semănat teroare în provinciile romane, aliindu-se cu neamurile germanice.
Citeste mai mult: adev.ro/pbbste

Edited by MembruAnonim, 04 April 2019 - 14:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate