Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Coruptia noastra cea de toate zilele: istorie si tendinte...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Care sunt tendintele pe viitor - avem sanse sa devenim o tara moderna civilizata?

Romania este o tara civilizata - si nu trebuie sa schimbi reperul pentru a putea spune asta.
facem parte - din nou- din cel mai dezvoltat imperiu al lumii, uniunea europeana.
civilizatia este o miscare, nu o situatie - si noi i-am luat ritmul.

pentru ca suntem mai constienti ca niciodata de ceea ce se intampla cu noi si in jurul nostru pare ca situatia este mai disperata ca oricand, dar adevarul este ca suntem inscrisi in cel mai coerent parcurs al societatii romanesti.

dar sa nu crezi pentru nici o secunda ca nu suntem la fel de lupi - unii hiene.

Edited by morenno, 03 April 2019 - 12:52.


#20
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
o....... da!!!

Insa ca cum sa iti zic .. ia mai cautamatale Verres .
Sau ia cauta care rege punea apostila "domnule ministru va plac prea mult guineele!!"  Guinee adica asta : [ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Guinea_Spade_692183.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai auzit de venalitatea functiilor?
Stii ce fel de dulciuri prefera Talleyrand (Charles-Maurice duce de Talleyrand-Périgord , print de  Benevent, Chalais , duce de Dino si de Sagan)

Sau stii de la cine au invatat turcii arta bacisului si a pederastiei?! (mda .. singura perioada cand grecii au fots givernati corect de oameni cinstiti au fots primii ani ai cuceririi otomane. Ca pe urma grecii i-au "civilizat")

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPopaXXX, on 03 aprilie 2019 - 12:14, said:

Pai articolul ala prezinta punctul de vedere al unui ofiter rus,
Ati facut armata impreuna?

#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Viorica Dăncilă: „În România nu avem corupție. Șpaga e doar o metodă de a mulțumi cuiva” [pentru serviciile prestate - n.r.]

Adrian Severin:
  • "Dacă toți suntem corupți, înseamnă că nimeni nu e corupt
  • „Atunci când o lege este încălcată de prea multă lume, înseamnă că legea trebuie schimbată, că nu o să schimbăm poporul”.


#23
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Se pare ca odata cu crestinarea ortodoxa am primit la pachet si metehnele orientului...
Coruptia a devenit parte a noastra de la fanariotism si pana azi a imbracat diverse forme, dar naravul a ramas acelasi... O spunea acum ceva timp  o invatatoare (spagara) cand primea darul de la copii - asta e traditia nostra!

Spaga, dar, mita, atentie, pesches. plocon, tribut, cadou, spertz, ciubuc, bacsis, rusvet - atatea cuvinte, sinonime cum nicio alta natiune nu cred ca are... Posted Image


Care sunt tendintele pe viitor - avem sanse sa devenim o tara moderna civilizata?
...si zici... crestinatatea e vinovata pentru toatea aceste metehne orientale si nu este oare paganatatea orientala ?.
.., majoritatea  acestor cuvinte sunt de origine turca ,iar domniile fanariote sunt cele mai sugestive vremuri istorice in acest sens....
...clasa conducatoare in cele trei provincii romaneste era determinata si impusa de interesele celor trei imperii  (otoman, habsburgic si tarist), si de aici toate metehnele pana la tradare si vanzare de tara...
...asa sta ascunsa vinovatia in culisele politicii dand vina pe altii, cand vina reala o poarta clasa politica conducatoare,....
...invatati sa ganditi si cu mintea voastra, nu doar cu mintea altora asa zisi binevoitori...

...tendintele de viitor

....daca legea e lege, tendinta o da legea..
....daca legea e faradelegea, tendinta o da pesedismul...

Edited by ianos777, 03 April 2019 - 13:09.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Apologia spagii...
Incepe de la popa din cristelnita (prima spaga o dau parintii in locul tau) si continua la scoala din clasa zero, cand copilul e invatat sa aprecieze munca invatatorului cu mici atentii. apoi toata viata continua cu spaga si la final se da ortul popii..

@ ianos, influenta islamului (paganatatii cum zici tu) in religia ortodoxa e definitorie - vezi si Marea Schisma...

Edited by MembruAnonim, 03 April 2019 - 13:17.


#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Spaga, pesches, bacsis etc sint toate cuvinte din ce limba...?
de asta am ajuns sa avem autobuze turcesti care nu indeplinesc normele UE in capitala, desi aveam deja contracte si service-uri pt vechile mercedes (care fie vorba intre noi, arata mai bine ca turcestile noi)

mentalitatile sint cel mai greu de schimbat. Venise o vreme (pe cand functona DNA) cand lumea incepuse timid sa vada ca parca totusi "crime doesn't pay", ca nu renteaza sa furi

Acum insa... revenim iar la vechile modele pt tineret, Becali, Borcea si alti imbogatiti ai vremii, din politica, afaceri cu statul si furt si coruptie in general

#26
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Coruptia va dispare atunci cand foarte putini angajati vor avea acces la banul public, ori cata vreme ai o armata de bugetari(primari, prefecti,diversi slujbasi, etc) asta nu are cum sa dispara.

#27
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 11.11.2017

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Se pare ca odata cu crestinarea ortodoxa am primit la pachet si metehnele orientului...

Bă nu știu ce să zic, din câte mai văd, foarte mulți au numai aplauze pentru Japonia, China, Coreea de Sud, Singapore și altele. Toate ăstea provin din orient.   
Cât despre ortodoxie, nu știu dacă ce citesc e propagandă papistă sau fundamentalistă protestantă.

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Coruptia a devenit parte a noastra de la fanariotism

Am o veste pentru tine: fanarioții au făcut ca țara asta să intre în modernitate. Ceea ce ai învățat tu (și alții) sunt polemici comuniste. Citește mai multe aici și aici.

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

O spunea acum ceva timp  o invatatoare (spagara) cand primea darul de la copii - asta e traditia nostra!

Poate că o fi dar nu trebuie să te îngrijorezi: am adoptat metoda de „tipping” de la americani.

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Spaga, dar, mita, atentie, pesches. plocon, tribut, cadou, spertz, ciubuc, bacsis, rusvet - atatea cuvinte, sinonime cum nicio alta natiune nu cred ca are...

Câte limbi străine știi?


View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Care sunt tendintele pe viitor - avem sanse sa devenim o tara moderna civilizata?

Nu. Ca să fii o țară civilizată înseamnă să nu depinzi de alte țări, de opiniile lor și nici să nu-i privești dintr-un unghi de subaltern. Cum până și așa-zisul patriitardism și naționalism de cusur poartă împletituri de servilitate față de alții „mai mari”, n-a existat și nu există nicio șansă pentru nimic. România, ca țară, a pierdut un pariu contra timpului.

Edited by Trexman, 03 April 2019 - 13:56.


#28
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
crestinarea e de vina pentru coruptie, asta cred

inainte dacii aveau un obicei excelent, odata la 4 ani trageau la sorti dintre conducatori si pe "castigator" il aruncau in sulite sa duca mesaj la Zamolxe

asa NIMENI nu se mai baga "in fata" decat daca o facea din altruism, stiind ca poate plati oricand cu viata

probabil Deceneu a introdus acest obicei pentru ca si pe vremea aia erau la fel de hoti si corupti

mi-as dori sa vad astfel de alegeri parlamentare, stiind ca dupa 4 ani un parlamentar va duce solie la zei

Edited by Oxigen1234, 03 April 2019 - 14:21.


#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 12:02, said:

Regalitatea incepuse sa corecteze naravurile astea, cel putin asta este senzatia mea.

Daca ne apucam sa discutam aici despre scandalurile de coruptie in care a fost implicata in mod direct familia regala o sa modificam subiectul topicului.

View PostOxigen1234, on 03 aprilie 2019 - 14:20, said:

crestinarea e de vina pentru coruptie, asta cred

Coruptia a aparut odata cu trecerea de la societatile tribale la primele forme de stat.

Coruptia nu dispare decat acolo unde domneste legea naturala, sau legea junglei.

Apropo, vad ca foarte multa lume nu reuseste sa disocieze notiunea de coruptie de furtul din banul public. Nu-i acelasi lucru. Coruptie exista si in institutiile private, nu doar in cele de stat.

Edited by razor01, 03 April 2019 - 14:40.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTrexman, on 03 aprilie 2019 - 13:53, said:

Bă nu știu ce să zic, din câte mai văd, foarte mulți au numai aplauze pentru Japonia, China, Coreea de Sud, Singapore și altele. Toate ăstea provin din orient.   


Poate că o fi dar nu trebuie să te îngrijorezi: am adoptat metoda de „tipping” de la americani.



Câte limbi străine știi?



Ortodoxia a venit la noi din bizant- orientul apropiat, cu puternice influente islamice. Totusi buna gluma cu japonezii si coreenii :D ...
Pont: ortodoxia era o religie acceptata si de otomani ;)  Cu catolicii era scandal mare!
Important e ca am adoptat cuvintul spaga de la toate natiile intalnite... pana si tippingu tau e cunoscut deja :)

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Vedeti ca le faceti varza. Ortodoxia era deja implementata aici cu sute de ani inainte ca otomanii sa apara pe harta politica si nu a venit din ,,Orientul Apropiat'' ci de la sud de Dunare, respectiv din Imperiul Roman.

Atentie ca nu vorbim despre Ortodoxie in sensul pe care l-a capatat dupa Schisma ci ne referim la crestinismul de tip niceean.


Mi se pare o aberatie fara sens amestecarea acestor doua subiecte. Daca sunteti interesati de influenta crestinismului asupra spatiului romanesc, mai bine deschideti un subiect separat.

Edited by razor01, 03 April 2019 - 14:47.


#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mulţi se plâng de corupţie, dar dau şpagă (mită) în continuare. Aşa că le sistem nu are cum să dispară...

#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Principiile sunt hrana sufleteasca dar cand trebuie sa faci rost de hrana trupeasca e fiecare cu a m**** cum se zice pe romaneste. Cam asta este realitatea.

#34
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 11:54, said:

Se pare ca odata cu crestinarea ortodoxa am primit la pachet si metehnele orientului...
Coruptia a devenit parte a noastra de la fanariotism si pana azi a imbracat diverse forme, dar naravul a ramas acelasi... O spunea acum ceva timp  o invatatoare (spagara) cand primea darul de la copii - asta e traditia nostra!

Spaga, dar, mita, atentie, pesches. plocon, tribut, cadou, spertz, ciubuc, bacsis, rusvet - atatea cuvinte, sinonime cum nicio alta natiune nu cred ca are... Posted Image


https://www.historia...toria-romanilor

Care sunt tendintele pe viitor - avem sanse sa devenim o tara moderna civilizata?
Asa crezi doar tu pentru ca englezii mult mai rafinati decat noi romanii te contrazic:

Quote

Synonyms for bribe

blackmail
compensation
gift
graft
gratuity
hush money
incentive
inducement
kickback
perk
reward
allurement
bait
contract
enticement
envelope
feedbag
goody
gravy
grease
ice
lagniappe
lure
payola
perquisite
present
price
protection
remuneration
sop
sweetener
sweetening
take
buyoff
corrupt money
corrupting gift
fringe benefit
influence peddling
In traducere libera (evident cu Gogu'):

Quote

Sinonime pentru mită

şantaj
compensare
cadou
grefă
gratificație
hush bani
stimulent
îndemn
sprijin bănesc
filtra cafea
recompensă
ispitire
momeală
contracta
ademenire
plic
feedbag
bomboană
zeamă
unsoare
gheaţă
lagniappe
ispitire
răsplată
bacşiş
prezent
Preț
protecţie
remuneraţie
muia
îndulcitor
îndulcirea
lua
cumpăra
banii corupți
corupt cadou
avantaj
trafic de influență

Edited by poadol, 03 April 2019 - 15:28.


#35
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Problema este ca aici se ia spaga in stil oriental, adica banii in plic. Pe la altii spaga este mult mai rafinata si se desfasoara cu firme de lobby sau cu discursuri de 45 minute platite cu 2 milioane de $, iar exemplele pot continua.

Apropo de gluma lui Micutu cu privire la averea lui Dragnea, daca ne uitam putin peste ocean, oare cum a strans familia Clinton o averede 250 de milioane de $ cand amandoi au fost functionari publici? Nu este acelasi lucru? Unu a luat spagi pentru contracte cu statul, ceilalti au primit legal bani in schimbul influentei in cadrul aparatului de stat.

Edited by razor01, 03 April 2019 - 15:33.


#36
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postrazor01, on 03 aprilie 2019 - 15:04, said:

Principiile sunt hrana sufleteasca dar cand trebuie sa faci rost de hrana trupeasca e fiecare cu a m*** cum se zice pe romaneste. Cam asta este realitatea.
Valabil doar la imbecili, prosti si tolomaci. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate