Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Upgrade CPU laptop Lenovo B570e

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
edygman

edygman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.09.2011
Salutare,

Doresc sa fac un upgrade la un CPU mai rapid pentru laptopul mentionat in subiect, intrucat dureaza 5-10 sa deschida un folder, 1 minut pentru browser sau film etc.. As dori sa ii pun un Intel i5 (din lista de procesoare recomandate), insa nu stiu daca este compatibil cu placa de baza (observ ca unii au avut probleme -> forum lenovo). Stiti care din procesoarele din lista sunt compatibile cu placa de baza? Pot oferi mai multe detalii despre laptop daca este nevoie.

Attached Files



#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
O reinstalare de Windows , când ai facut?

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
SSD mai intai, apoi CPU, daca nu esti fericit.

Deasemenea, daca vrei upgradabilitate, iti iei desktop.

Laptop iti iei cand mergi mult pe la conferinte, cand faci bani calatorind, cand stai mult prin aeroporturi, chestii d-astea.

Nu iti iei laptop cand il tii 99% din an legat de priza si il folosesti pentru jocuri, filme, muzica si browsing.

Edited by OriginalCopy, 03 April 2019 - 11:37.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pe acel forum este 1 fail si 2 OK.
Deci, dupa parerea mea, este OK :)
Ia exact acel procesor care a fost OK acolo.
Cauta si FRU exact, dupa cum spune tot acolo.

Ai gasit deja sa cumperi un asemenea procesor ?

Probleme tale actuale nu cred ca se datoreaza exclusiv procesorului si vor fi remediate (sa zicem 75-90%) cu un procesor nou.
A mers intotdeauna asa de prost ?
Poate niste RAM (daca se poate inlocui) si/sau SSD ar ajuta - nu as putea preciza exact cit de mult/putin.

#5
edygman

edygman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.09.2011
Am formatat tot HDD-ul si reinstalat Windows acum 3 luni, insa nici o schimbare. Laptopul are 6 ani si a inceput sa functioneze din ce in ce mai greu dupa fiecare update la Windows 10 (initial a venit cu licenta Windows 8, apoi si-a facut update la 10). Laptopul este folosit de prietena mea pentru filme, muzica, browsing si facultate, insa nu doreste unul nou, ci un upgrade.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pune Windows 7, opreste update ;)
Celelalte intrebari / raspunsuri ?!

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,855
  • Înscris: 06.01.2008
In primul rand cumpara un SSD, hard discul ala in 6 ani a devenit extrem de lent (nu ca ar fi fost foarte rapid la inceput).
Sunt 99% convins ca de aici e problema.

Edited by Hider141, 03 April 2019 - 12:28.


#8
edygman

edygman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.09.2011
Nu pot sa pun Windows 7 intrucat prietena mea s-a obisnuit cu 10 si nu vrea altul :)
O sa incerc cu un SSD, insa pot lasa si HDD-ul? Au loc in carcasa ambele?
Din ce m-am informat, are un singur slot de RAM. In momentul de fata are 4GB DDR3 1333Mhz, as putea pune unul de 8.
Am gasit cateva procesoare i5-2520M, dar nu am cumparat inca unul.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Aoleo.... lumea fuge de Windows 10 ca nu e ca 7, la tine e invers !
Eu nu vad aproape nici o diferenta intre windows 7, 8 si 10.
Ma rog, folosesc Start Menu Classic si Total Commander cam de 180 de ani, deci....
La inceput nu avea Windows 7 ?!

Nu situ daca au loc si HDD si SSD.
Iei un SSD de 250 gb si e suficient, nu ?!
Cit are acum HDD si are nevoie de mai mult ?

Memoria - poti sa pui 8 doar daca aia de 4 se scoate si nu e lipita.
Si daca suporta placa de baza una de 8.

Cum ziceam si la procesor: este de cautat si documentat binisor.

#10
edygman

edygman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.09.2011
Sincer sa fiu si mie imi place Windows 7, dar nu este laptop-ul meu :)
Laptopul a venit cu Windows 8.
HDD-ul are 500GB. Cred ca un SSD de 250GB i-ar fi suficient, o sa ma apuc sa caut ce preturi au.
Din ce vad in pdf-ul cu componente compatibile cu laptopul, pagina 78, apare RAM de maxim 4GB, dar pe acest site scrie ca sunt compatibile memoriile de 8GB. Greu.... :D

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,855
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic: Nu stiu de ce multi urasc progresul (si cu bune, si cu rele).

Eu nu as putea trai fara multe functii din Windows 10, in special cea legata de window pinning. La Windows 7 poti pune doar 2 aplicatii in paralel pe ecran, iar la Windows 10 pana la 4 aplicatii. Sunt extrem de multe cazuri cand chiar am nevoie de asta, si ma cam disper daca sunt pe un PC ce are Windows 7.

#12
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
1. Daca este posibil instaleaza mai intai inca 4GB de memorie. Windows 10 are nevoie de memorie, 8 GB ar suficienti pentru a functiona bine.
2. Un SSD de 250 - 500 GB ar fi ideal. Plus ca cele de 500 GB sunt suficient de ieftine . Diferenta fata de HDD e enorma , vei simti imediat schimbarea.
3. Schimbare procesor , desi nu prea merita .... Aici e de discutat ... vei simti sau nu o imbunatatire .... insa va trebui sa vezi ce procesor functioneaza, daca sistemul de racire face fata , iti trebuie pasta , protectie ESD ...
3. La egalitate cu pasul de dinainte, schimba laptop-ul cu totul .Modelul pe care il detii a fost slab la vremea lui, in afara de primele 2 upgrade-uri, nu prea ai ce sa-i mai faci. SI s.ar putea ca si dupa upgrade sa fii la fel de nemultumit. Asa ca => schimbal calculatorul cu totul. Cumpara ceva cu 8 GB memorie, un SSD de minim 500GB (250 in cel mai rau caz) si un procesor de generatie recenta si ai rezolvat problema.

Edited by vldc, 03 April 2019 - 13:45.


#13
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Intra aici si vezi informatiile legate de procesorul tau: http://www.cpu-upgra...-Core/B830.html

Eu ti-as recomanda un Core i7-2640M, intrucat are acelasi voltaj ca si procesorul tau. S-ar putea sa ai nevoie si de un update de BIOS.

Edited by DeuxEx, 03 April 2019 - 13:33.


#14
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Si e compatibil socketul de la celelron cu cel de i5 ? Nu prea cred; dar, totusi daca sunt compatibilie, i5-ul se incinge mai tare, are nevoie si de alta racire, care nu stiu daca incape sau nu in laptop.

Eu zic sa iei alt laptop si pe asta il dai cadou la parinti/bunici/nepoti daca inca mai duce cativa ani; nici macar la desktop nu prea merita sa pierzi timpul si banii schimband procesorul; daramite la laptop...

#15
vortexo

vortexo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.03.2008
Daca are chipset HM70 ia-ti gandul de la upgrade procesor gen i3,i5 si i7.
Acel chipset duce doar procesoarele B ....
Am incercat si eu acest lucru si laptopul se opreste fix la 30 de minute orice ai face.
Ramane doar posibilitatea de upgrade la hdd si ram.
Bafta

Edited by vortexo, 03 April 2019 - 14:57.


#16
edygman

edygman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.09.2011
Deci SSD si RAM raman solutiile viabile pentru un upgrade. O sa incerc sa scot SSD-ul din laptopul meu si sa il conectez la laptopul prietenei mele sa vad daca apar imbunatatiri, sa nu cumpar degeaba unul. Daca nu, o sa o conving sa luam unul nou :)

#17
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu vad B570e ca are chipset HM 65. Ori procesoarele compatibile cu acest chipset sunt astea: http://www.cpu-upgra...Intel_(chipsets)/HM65_Express.html

View Postvortexo, on 03 aprilie 2019 - 14:53, said:

Daca are chipset HM70 ia-ti gandul de la upgrade procesor gen i3,i5 si i7.
Acel chipset duce doar procesoarele B ....
Am incercat si eu acest lucru si laptopul se opreste fix la 30 de minute orice ai face.
Ramane doar posibilitatea de upgrade la hdd si ram.
Bafta

Corect, HM70 are probleme cu procesoarele din clasa I3, I5, I7.
http://www.cpu-upgra...Intel_(chipsets)/HM70_Express.html

Initiator, verifica ce chipset ai pe placa de baza cu un program dedicat (Aida64, Speccy, etc) si posteaza aici informatiile.

#18
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Modelul lui de laptop ( B570e ) l-am gasit doar cu i3 2330m ca cel mai puternic procesor  AICI

Edited by Tatomir, 05 April 2019 - 21:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate