Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Literatura Erotica Contemporana

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Moazela

Moazela

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.04.2019
Am un of cauzat de literatura erotica contemporana. (50 Shades, Crossfire, etc). Acest gen literar desi se vrea a fi contemporan mie mi se pare total paralel cu realitatea societatii.  Cred ca e nesimtire faptul ca se scriu numai romane erotice in care personaje sunt doar oameni din inalta societate, bogati, frumosi, etc si sunt vandute unor oameni obisnuiti, in general femei, cu niste vieti banale, care nu vor avea acces la asemenea stil de viata niciodata. Poate chiar muncesc pentru cei ce traiesc asemenea vieti, practic pentru privilegiati ai sortii.
Nu am citit nici un roman erotic in care el si ea sa fie oameni obisnuiti, sa arate banal, cu joburi obisnuite, cu rate si facturi de platit, cu obligatii sociale, etc, sa vad si eu daca e posibil ca o asemenea poveste de dragoste pasionala si intensa sa se desfasoare in conditii de nivel social inferior. Daca se poate atunci as vrea sa citesc cum, as fi foarte curioasa. In schimb in fiecare roman erotic personaje sunt numai bogati care nu au grija zilei de maine si singura lor preocupare este sa cucereasca eroina feminina si apoi o tin numai in sex.
Cat de ok este ca prin aceste romane erotice sa se transmita mesajul indirect ca asemenea povesti de dragoste le traiesc doar oamenii bogati, frumosi si tineri?

Edited by Moazela, 02 April 2019 - 23:27.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Romanele de azi se scriu pentru niste Madame Bovary "aspirante". Asta e si scopul, sa vrei sa te identifici cu personajele. Cine ar vrea sa se identifice cu niste sarantoci urati care si-o trag pe unde si cum apuca? Mai bine incerci sa te identifici cu unii bogati si frumosi, care nu mor de foame si isi permit sa-si indeplineasca fanteziile, vezi Grey.

(N-am citit romanele si n-am vazut filmele, asa ca daca mi-am format o parere gresita va rog sa ma contraziceti cu argumente).

#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Erotic e urat, , dar se face.Presul, trebuie ca doar sa para tot perfect ca sa poti biciu perfect.TURMA!

https://hyperliterat...mihai-eminescu/

Edited by ionutz_joe2009, 03 April 2019 - 00:29.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Care sunt aspiratiile tale, o bunastare materiala sau o saracie lucie? Cam asa e si cu romanele astea, transpun in cuvinte dorintele respective. Voi aveti o astfel de literatura, noi avem supereroi. Nici unii si nici altii nu vom ajunge la nivelul celor din cartile citite... dar e misto.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Toate s-au schimbat in ultimii ani. Pana si f#####l. Asa ca literatura reflecta realitatea, Cat s-a injurat in filmele romanesti de dupa 89, nu s-a injurat in toate filmele romanesti din toate timpurile. Si nici atatea buci si silicoane nu s-au vazut. Deh, pana si pubertatea incepe de pe la 4-5 ani,.....
Vorba lu´ tata lu´Bula: Numai premiantii, Bula, numai premiantii

Edited by myshyk, 03 April 2019 - 07:30.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Un roman despre un om obisnuit, dar cu obiectul muncii mult peste medie se incadreaza in preferintele dumneavoastra?
Sa stiu sa incep sa scriu un jurnal.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Bursul, on 03 aprilie 2019 - 07:34, said:

cu obiectul muncii mult peste medie

Vezi să nu dai de broscuță.

Edited by ursamajor, 03 April 2019 - 09:32.


#8
Moazela

Moazela

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.04.2019
Am presupus ca aceste romane sunt scrise ca povesti de dragoste, (chiar daca sunt nerealiste). Nu mi-am inchipuit ca sunt scrise pe post de fantezii sexuale pentru femei - daca asta e adevarul atunci e de inteles. Povesti de dragoste traiesc si restul oamenilor doar ca nu se scrie despre ele in literatura erotica aproape deloc.
Greu gasesc un roman de genul asta in care personajele sa fie mai realistice, in schimb  aceasi placa cu barbat alpha bogat care arata ca scos din reviste, dominant si obsedat, etc.
In fine, as discuta mai multe despre asta daca as avea cu cine dar se pare ca nu primesc prea mult feedback pe acest subiect.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
E forum, nu se intra non stop, mai ales pe aria asta. Trebuie sa ai rabdare cam o saptamana sa poti avea pretentia sa primesti un raspuns care are aceleasi preferinte ca si tine.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Moazela, on 02 aprilie 2019 - 23:01, said:

Dar romanele alea "erotice" "vechi", despre cine erau ?
Conti, duci, printese... sau vreun amarastean de taran?
Intreb serios, nu e genul meu si mi-e lene sa caut pe google.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Sally nu era nici printesa si nici ultima amarasteanca, apropo de romanele vechi. Posted ImagePosted ImagePosted Image

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cine e Sally ?!
Si CE era Sally ?
Tu ai spus 2 chestii care NU era.
Asta nu ne lamureste cam dleoc in privinta faptului CE era.

Edited by buyonevideo, 03 April 2019 - 10:13.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asta e ca la Radio Erevan
E adevarat ca in Uniunea Sovietica ruleaza filmul erotic american "Baba ia  dat-o soldatului"?
Da, e adevarat, cu mentiunea ca nu e american ci sovietic, nu e erotic ci eroic si se numeste "balada soldatului"!

Edited by myshyk, 03 April 2019 - 23:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate