Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Buton wifi inactiv, sau inexistent... bluetooth nu exista

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
va salut, am 2 probleme la un laptop Dell cu win 8.1 :
1. nu pot gasi cum activez wifi: am facut citeva print screen-uri... in device manager apare ceva wifi, am dat update driver- zice: the best driver is already installed... , am dat disable si apoi din nou enable... jos in bara dreapta nu apare icon wifi... ce as putea sa ii mai fac? intr-una din poze apare un buton wifi 2 la sectiunea airplane mode dar este inactiv...
2. nu apare nicaieri bluetooth-ul: nici in device manager nici in alta parte. am dat cautare in search...driver pe net nu apare pentru laptopul meu pentru win 8.1. am gasit ceva pe un site cum ca ar putea fi un bug in 8.1 cu wifi si bluetooth...
in device manager apar 3 chestii cu semn exclamarii, nu stiu ce e cu ele. banuiesc insa ca nu ar avea legatura cu wifi sau bluetooth....in rest merge totul fb pe laptop. parca nu as reinstala pina sa incerc toate posibilitatile. va multumesc anticipat!

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Pui toate driverele producătorului. Nu cele puse automat de Win.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate ai in BIOS ?!
Poate buton fizic, pe margine laptop ?
Poate ne spui modelul exact de laptop (vezi eticheta de pe spate) ?!

#4
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
multumesc! driverele producatorului laptopului ? este dell, insa pe site-ul producatorului nu are drivere pt win 8.1

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 buyonevideo, on 03 aprilie 2019 - 09:36, said:

Poate ai in BIOS ?!
Poate buton fizic, pe margine laptop ?
Poate ne spui modelul exact de laptop (vezi eticheta de pe spate) ?!
Astea... nimic, nimic ?!

Daca nu ai drivere 8.1... pai pune un windows pentru care ai drivere.
Astea generice / universale / miscorosft se pare ca nu sint intodeauna OK.

#6
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
da, am inceput sa raspund dar m-a luat in serie flacaul...
"buyonevideo" - multumesc deasemenea, are intr-adevar un buton pt wifi dar nu face nici-o schimbare. doar se aprind leduletele cu wifi si bluetooth. dar wifi ramine inactiv iar bluetooth nu gasesc pe nicaieri...  sa ma mai uit si in bios poate gasesc ceva pe acolo...laptopul e un E6400

#7
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
daca nu merge nici de prin bios probabil ca ajung la o noua instalare... :(

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate ne spui modelul exact de laptop (vezi eticheta de pe spate) ?!
Hai ca intreb de 18 ori, nu e problema, copy/paste merge repede la mine.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Dell Latitude E6400 inteleg ca ar fi - cam antic - cu Core 2 Duo - asta ar trebui sa aibe drivere de XP/Vista/7.
De principiu cele de 7 ar merge pe 8.
Si cred ca ar trebui pus si ceva soft nu doar drivere. In mod normal cu softul corect pe el cand misti de butonul lateral apare pe ecran o imagine care zice ce face - pe acelsi buton pot activa Wifi, wifi+bluetooth, bluetooth sau dezactivate amandoua - el putin ceva de genul asta am la un Dell din aceeasi perioada -alt model insa.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pui Windowsul pentru care este el făcut.
Varianta simplă.

Sau pui altceva și încerci cu un Driver Pack.

Zi modelul exact te rog.

#11
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011

 eiffel, on 04 aprilie 2019 - 11:43, said:

Dell Latitude E6400 inteleg ca ar fi - cam antic - cu Core 2 Duo - asta ar trebui sa aibe drivere de XP/Vista/7.
De principiu cele de 7 ar merge pe 8.
Si cred ca ar trebui pus si ceva soft nu doar drivere. In mod normal cu softul corect pe el cand misti de butonul lateral apare pe ecran o imagine care zice ce face - pe acelsi buton pot activa Wifi, wifi+bluetooth, bluetooth sau dezactivate amandoua - el putin ceva de genul asta am la un Dell din aceeasi perioada -alt model insa.
multumesc, am incercat cu driverul pentru 7 dar nu misca nimic. dar varianta cu softul imi suna foarte bine. imi puteti recomanda un soft pentru treaba asta? cu stima!

Edited by markusschulz, 05 April 2019 - 23:15.


#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
99% nu trebuie nici un soft.
In 99% din cazuri acest fost este suplimentare, doar pentru a afisa mesaje si a inlesni activare/dezactivare - operatiuni care sint facute tot de driver.
Si aceste operatiuni se pot face si direct din windows.
Deci, nu ai nevoie d enici un soft.
Pune un WIndows 7 de proba, 99% va functiona din prima (dupa ce pui si driver, bineinteles).
In BIOS ai gasit vreo setare wifi on/off ?!

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aici sunt driverele pentru 7.

https://www.dell.com...e-e6400/drivers

Evident suportă 7.

În disperare de cauză poți încerca cu Driver Pack - eu personal nu recomand.


https://drp.su/en/la...windows-8.1-x64

Dacă nici acesta nu le pune, ori iei un Wireless USB de pe Emag  - 27 lei

https://www.emag.ro/...n/pd/ER7KKBBBM/

Posted Image

ori pui Windows 7.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dar varianta cu softul imi suna foarte bine. imi puteti recomanda un soft pentru treaba asta? cu stima!   
Nu ptr ca nu functioneaza decat cel de la Dell. Se descarca de la suport impreuna cu driverele.
Fiecare producator are propriul sau soft ptr asa ceva. - e acelasi cu cel care mapeaza functiile butoanelor F.. Ca sa pui pe mute sau sa ajustezi volum, stralucire, etc.

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Deci, in acest caz, e cam inutil acel soft, cum am zis mai sus.
Toate acele / aceste functii pot fi accesate si in alt mod.

#16
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011

View Postbuyonevideo, on 06 aprilie 2019 - 12:47, said:

Deci, in acest caz, e cam inutil acel soft, cum am zis mai sus.
Toate acele / aceste functii pot fi accesate si in alt mod.
deci dragilor, multumesc mult tuturor pentru preocupare si ajutor, ca mai gasiti timp si pentru a ajuta pe unii si pe altii... in zilele noastre...
am intrat in bios si am gasit ceva setari pe acolo. am bifat ce era cu wifi catcher si wireless si bluetooth oarece... nu mai stiu acum cum se numeau ... dar parea logic ce spuneau acolo. acum am reusit sa rezolv problema cu wifi.  merge, deci.
dar bluetooth tot nu imi apare nicaieri, doar in setarile la ce iconuri sa apara in tray (cred ca se numeste!) adica in dreapta jos, in bara. pus poza aici!! insa tot nu apare nicaieri in sistem. am dat si search si tot nu apare nicaieri.
am identificat totusi si o problema la devices and printers, laptopul meu este cel cu trouble adica "johnwayne" si am dat troubleshoot si a reiesit ce se vede in poza...
vre-o idee? se poate sa fie ceva lipsa in windows? sau bluetooth-ul posibil sa nu mearga? am pus un adaptor dinacela de bluet si vad ca cu el merge.
si inca ceva: am cautat cu telefonul mobil dispozitivul blueth al laptop si l-am gasit, cred ca el e: Dell bluetooth 370 mini-card, dar nu se poate conecta. Imi zice sa verific setarile dispozitivului si sa reincerc... dar care setari, unde....?!?
probabil problema e windowsul... are ceva lipsa undeva... ma gindesc... cu stima!

Attached Files


Edited by markusschulz, 22 April 2019 - 22:07.


#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poza cu device manager > vezi daca / unde apare bluetooth.
Incearca si cu alt telefon
Incearca invers > click dreapta pe un fisier din calculator > send to > bluetooth > vezi daca vede / se imperecheaza cu vreun telefon (telefonul sa fie discoverable....)
Driverele lipsa nu cred ca au treaba (poate pci simple communication controller)

#18
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
multumesc, buy, in device manager nu apare bluetooth, deloc.,
am incercat sa trimit de pe lapt pe tel dar nu merge. imi gaseste telefoanele cu care am facut schimb cind am avut stick-ul de bluet pus, selectez un telefon pe care am setat sa fie descoperit... dar nu vrea.

Attached Files


Edited by markusschulz, 24 April 2019 - 21:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate