Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Audi A4 Avant Ultra 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din 2015 si nu mai are deloc garantie ?
Sa ai noroc de masina Posted Image

#38
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012

View PostBaxon, on 07 mai 2019 - 11:18, said:

Din 2015 si nu mai are deloc garantie ?
Sa ai noroc de masina Posted Image

Nu mai are garantie. Multumesc de urare!

Este greu de spus in clipa asta cat vreau sa o tin. Daca imi voi permite un upgrade major peste 2 ani, nu as spune nu. Depinde mult de prioritati.
Eu vreau sa ma comport ca si cum voi tine masina 5 ani. Adica sa ii fac tot ce are nevoie si la timp. N-am de gand sa ma zgarcesc pentru ca atat cat va sta la mine, va fi masina de drum si trebuie sa ma bazez pe ea.
Asa, dupa prima luna de utilizare, pot spune ca deja imi e draga si imi place destul de mult. Cred ca marca asta m-ar putea fideliza. Daca e deja sa ma gandesc la ce mi-ar placea sa urmeze dupa asta, ar fi un Audi A6 cat mai bine dotat.

Pe lista scurta am schimbul de bucse pe fata si as vrea sa iau un set de anvelope de vara noi.
De asemenea, ieri cand am mers la montajul camerelor, am aflat ca se aude un usor zgomot de la volanta. Nu-l sesizasem eu, dar l-a auzit mecanicul. Probabil anul asta sau anul viitor va trebui sa o schimb.

Vom trai si vom vedea.
Va tin la curent cu alte aspecte.

#39
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBursul, on 07 mai 2019 - 11:02, said:

Sunt chiar curios sa vad daca merita luata o masina din asta rulata, dar intretinuta bine. Cat ai de gand sa o tii?
Te atrage o asemenea achizitie?Posted Image

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmax_01, on 07 mai 2019 - 12:53, said:

Te atrage o asemenea achizitie?Posted Image
Poate peste 5 ani.

#41
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
bravo bravo bravo. sincer mă bucur de achiziția ta și mai ales că „îți provoacă fidelizare”.

referitor la km...eu zic să stai fără griji. dacă mașina nu a avut vreo daună urâtă să fie strâmbă, nu ai de ce să îți faci griji.

cvt e cu dus și întors. eu zic să stai liniștit pentru că este echiparea de pe 190 de cai fără probleme des întâlnite ca la cele prefacelift.. dacă nu pleci ffff tare de pe loc nu ai de ce să îți faci griji. plecările foarte tari de pe loc le uzează.

ai B&O!!!!!!!!!!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  


la nivel de bucși/brațe, schimbă piesele cu totul și pune lemforder. oricum, vezi să nu te păcălească pe la service, la acești km nu cred că ai probleme.


psssss, cum ți se pare la drum lung față de toyota? nu dați cu pietre, întreb pentru un prieten :)))))))))

ce suspensie ai? ai decodat VIN?

bravo bravo bravo. sincer mă bucur de achiziția ta și mai ales că „îți provoacă fidelizare”.

referitor la km...eu zic să stai fără griji. dacă mașina nu a avut vreo daună urâtă să fie strâmbă, nu ai de ce să îți faci griji.

cvt e cu dus și întors. eu zic să stai liniștit pentru că este echiparea de pe 190 de cai fără probleme des întâlnite ca la cele prefacelift.. dacă nu pleci ffff tare de pe loc nu ai de ce să îți faci griji. plecările foarte tari de pe loc le uzează.

ai B&O!!!!!!!!!!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  


la nivel de bucși/brațe, schimbă piesele cu totul și pune lemforder. oricum, vezi să nu te păcălească pe la service, la acești km nu cred că ai probleme.


psssss, cum ți se pare la drum lung față de toyota? nu dați cu pietre, întreb pentru un prieten :)))))))))

ce suspensie ai? ai decodat VIN?

#42
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBursul, on 07 mai 2019 - 12:57, said:

Poate peste 5 ani.
Pana atunci tragi de Octavia 3 si treci pe B9, direct.

Edited by max_01, 07 May 2019 - 13:29.


#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmax_01, on 07 mai 2019 - 13:28, said:

Pana atunci tragi de Octavia 3 si treci pe B9, direct.
Sper sa trec pe o electrica :D

#44
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012

View Postbobalex18, on 07 mai 2019 - 13:12, said:

bravo bravo bravo. sincer mă bucur de achiziția ta și mai ales că „îți provoacă fidelizare”.

referitor la km...eu zic să stai fără griji. dacă mașina nu a avut vreo daună urâtă să fie strâmbă, nu ai de ce să îți faci griji.

cvt e cu dus și întors. eu zic să stai liniștit pentru că este echiparea de pe 190 de cai fără probleme des întâlnite ca la cele prefacelift.. dacă nu pleci ffff tare de pe loc nu ai de ce să îți faci griji. plecările foarte tari de pe loc le uzează.

ai B&O!!!!!!!!!!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  


la nivel de bucși/brațe, schimbă piesele cu totul și pune lemforder. oricum, vezi să nu te păcălească pe la service, la acești km nu cred că ai probleme.


psssss, cum ți se pare la drum lung față de toyota? nu dați cu pietre, întreb pentru un prieten Posted Image))))))))

ce suspensie ai? ai decodat VIN?

bravo bravo bravo. sincer mă bucur de achiziția ta și mai ales că „îți provoacă fidelizare”.

referitor la km...eu zic să stai fără griji. dacă mașina nu a avut vreo daună urâtă să fie strâmbă, nu ai de ce să îți faci griji.

cvt e cu dus și întors. eu zic să stai liniștit pentru că este echiparea de pe 190 de cai fără probleme des întâlnite ca la cele prefacelift.. dacă nu pleci ffff tare de pe loc nu ai de ce să îți faci griji. plecările foarte tari de pe loc le uzează.

ai B&O!!!!!!!!!!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  


la nivel de bucși/brațe, schimbă piesele cu totul și pune lemforder. oricum, vezi să nu te păcălească pe la service, la acești km nu cred că ai probleme.


psssss, cum ți se pare la drum lung față de toyota? nu dați cu pietre, întreb pentru un prieten Posted Image))))))))

ce suspensie ai? ai decodat VIN?

Multumesc frumos de gandurile bune!
Masina are istoric curat. Nu a avut accidente deloc. Am o banuiala ca are parbrizul schimbat pentru ca are cod diferit si brand diferit. Este cu an 2015 si este Saint Gobain, iar celelalte sunt cu an 2014...dar am uitat ce marca.
Ieri cand am montat camerele chiar a desfacut multe plastice si totul este original, la locul lui. Absolut niciun indiciu rau.
Distributia a fost schimbata la 200k km, schimbul de ulei la cutie a fost facut regulat, ultimul fiind facut anul trecut la putin peste 230k. Am factura de la vechiul proprietar.
Sonorizarea imi place maxim. Este unul dintre lucrurile care imi dau o stare extraordinara cand o conduc. Mai ales ca mi-am facut un stick cu melodiile mele preferate la un bitrate bun. Daca citea si flac-uri, era vis umed Posted Image).

Cutia de viteze pare sa fie in parametri. Nu smuceste, nu face scandal. Da, am observat ca ii place sa fiu bland la plecarea de pe loc, asa ca voi respecta asta.

Pe partea de bucsi, inca mai rumeg aspectul. Masina a rulat pe drumuri bune si in general bratele sunt in stare foarte buna. Opinia ca bucsile nu stiu care (nu toate....) sunt mai uzate, o respect, dar nu ma arunc imediat sa schimb. Cel ce mi-a pus camerele spunea ca ar vrea, inainte de a face schimbul de bucsi, sa merg pana la el sa faca si el o constatare.

Nu stiu ce suspensie am. Nu am decodat VIN-ul. Nici nu stiam ca sunt suspensii diferite in functie de VIN Posted Image).

Cat despre fidelizare, da, sincer am un feeling ca masina ma imbraca frumos si e pe gustul meu. N-am avut acest feeling la BMW-ul anterior.
La drum...e o placere. Nu am cum sa fac o comparatie relevanta cu Toyota. Satisfac nevoi diferite pentru mine si nu ar fi fair pentru Toyota. Aia e o masina buna pe care o am de mai mult de 4 ani si care face parte din familie aproape. Cu bune si rele, este prima masina de care am prins drag iremediabil.

M-am apucat de cautat anvelope de vara. Se pare ca alegerea este intre Michelin Pilot Sport 4 si Continentat PremiumContact 6. Cele din urma sunt putin mai ieftine. Totusi, pana acum am mers pe Michelin si nu am decat cuvinte de lauda. O sa vad in curand.

Edited by FlorinMihai, 07 May 2019 - 14:11.


#45
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
da, la Audi sunt mai multe tipuri de suspensie. decodezi vin-ul (o poți face gratuit pe club-ul monomarcă) și afli ce suspensie ai.

eu am comandat falken. din punctul meu de vedere best buy. 410 anvelopa și e în top 5 în orice test. a frânare pe ud și c la consum. recomand după ce mai mulți prieteni le-au tot încercat.

mergi undeva de încredere și dacă îți recomandă să schimbi, schimbă fără griji. deși eu nu cred că o să fie cazul

#46
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Felicitari pentru masina diesel aleasa. Drumuri bune.

#47
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Alex, am cerut acum pe clubul Audi o verificare de VIN. Sa vedem ce aflu.

Cat despre anvelope, nu stiu unde ai gasit Falken la 410 lei. Eu am cautat acum si nu gasesc sub 460. Dimensiunea 245/40/18. Daca ai vreun pont ar fi grozav.

Daca tot o spalasem zilele trecute, i-am facut si 3 poze.

Attached Files



#48
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
hmmm, da...eu am 225/50/17. oricum și la 460 pe dimensiunile tale cred că este un preț ffff bun.

#49
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Am scos VIN-ul. La suspensie am codul 1BA - Standard suspension/shock absorption

Edited by FlorinMihai, 07 May 2019 - 14:52.


#50
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Eu am avut B8 dar modelul fara facelift si mi s-a parut destul de "galagioasa" suspensia. Adica pe unele denielari (gen cum e vara asfaltul pe la semafoare ondulat/topit) se mai auzea cate un clonc-clonc infundat desi pe partea de suspensie masina nu avea nici un joc in articulatii / amortizoare. A fost verificata la mai multe reprezentante VW-Audi si totul era in regula.

#51
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostFlorinMihai, on 07 mai 2019 - 14:52, said:

Am scos VIN-ul. La suspensie am codul 1BA - Standard suspension/shock absorption
ai putea să încerci o suspensie îmbunătățită. chiar îți recomand. o să vezi pe urmă cum se simte mașina.

#52
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
S-o stapinesti sanatos! In primul post zici ca ti-ar fi placut Android Auto... Sa inteleg ca ai doar Apple Carplay sau masina nu are optiunea Smartlink?
Sfat: cumpara-i o tavita portbagaj.

#53
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012

View Post_R_A_D_U, on 07 mai 2019 - 17:19, said:

S-o stapinesti sanatos! In primul post zici ca ti-ar fi placut Android Auto... Sa inteleg ca ai doar Apple Carplay sau masina nu are optiunea Smartlink?
Sfat: cumpara-i o tavita portbagaj.

Nu are Smartlink. Nu cred ca ii voi face retrofit pentru asta. Am inteles ca m-ar costa aproximativ 2000 lei.
I-am luat tavita de portbagaj si presuri de cauciuc. Foarte utila tavita, intr-adevar.

Multumesc de urare!

#54
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Dupa ce m-am tot gandit si razgandit, pana la urma am ales anvelopele cu cele mai bune rezultate in teste: Michelin Pilot Sport 4.
Am comandat astazi 4 bucati si sper sa ajunga cat mai repede sa le montez.
Pe lista scurta mai erau Continental PremiumContact 6, Falken Azenis FK510 si Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3.
Avand in vedere ca diferenta de pret intre cele mai ieftine si cele mai scumpe era cu totul de maxim 500 lei, iar la Michelin primesc si un card de carburant de 200 lei, am zis sa nu ma zgarcesc.

Din discutia telefonica, anvelopele au DOT 2019 si sunt fabricate in Spania.

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate