Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Audi A4 Avant Ultra 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Ieri a fost operatiunea schimbarea stergatoarelor.
Pe cele de la parbriz le-am inlocuit cu unele Bosch. Cele anterioare erau originalele...wow...
La luneta a fost cu cantec. Bratul stergatorului era cam slabit, de la vreun binevoitor (asa am luat-o), asa ca am decis sa il inlocuiesc. M-am chinuit destul de mult sa scot bratul vechi si nu am reusit. Abia astazi de dimineata am oprit la un servis si m-au ajutat baietii cu un extractor de stergator. Marca celui de pe spate este Metzger. Era singura marca disponibila la magazinul de unde le-am luat.

Astazi mi-am facut si asigurarea pentru ca maine vreau sa merg sa o inmatriculez. M-a costat absolut identic ca la BMW, anume 1198 lei pe un an, cu decontare directa (ALWAYS and FOREVER). Am facut la Omniasig, asa cum era si cea de la BMW. Am solicitat si recuperarea sumei de la asigurarea de la BMW, avand in vedere ca era pe un an si au trecut doar putin peste 2 luni. Aparent va dura intre 10 si 15 zile lucratoare sa imi returneze banii.

Mai am de rezolvat doua probleme mici in perioada urmatoare: reglarea diuzelor de la stergatoare si schimbarea bucselor de la bratele inferioare pe fata.

M-am uitat si la consum dimineata si de cand am luat-o am consum mediu 6.1%.

Toate bune!

#20
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Incepand de astazi am numere noi.
De miercuri seara i-am scos numerele si abia astazi de dimineata am fost sa iau numerele noi. Prin urmare, nu am rulat niciun kilometru de cateva zile si abia astept sa o scot putin din parcare.
Intre timp am reglat diuzele de la stergatoare. Un ac face minuni. A durat cam 10 minute toata operatiunea pentru ca diuzele sunt cu cate 3 jeturi fiecare si unele jeturi bateau bine, altele nu. Acum sunt foarte bune.

Cu bucsele am cerut o oferta si deocamdata astept. Trebuie sa urce masina pe elevator si sa vada exact ce si cum. Prin telefon mi s-a recomandat sa schimb bratele cu totul, probabil fiind mult mai simplu pentru ei ca operatiune. Spuneau ca manopera la scos bucsi vechi si pus bucsi noi, plus pretul bucsilor, este asemanatoare cu manopera inlocuirii bratelor plus pretul bratelor. Ramane sa decid.

Mai revin cu informatii cand va fi cazul.

Toate bune!

#21
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Am fost generos si i-am luat masinii un set de presuri noi de cauciuc, marca Petex, pentru ca presurile cu care a venit erau din panza si evident ca se murdaresc foarte repede.
De asemenea, am cumparat si o tavita de portbagaj care se aseaza perfect si arata foarte bine. Mai vazusem la cineva o tavita din asta si era cam uratica asa....parea cheap.

Am mers la servis pentru a constata si mecanicul de acolo situatia cu bucsile si lucrurile sunt mult mai decente decat banuiam. Mai exact, bucsile au intr-adevar un grad de uzura, insa nu este nicio urgenta sa le schimb. Avand in vedere ca am avut ceva cheltuieli in perioada asta, o sa o mai las putin pana ma redresez. Aparent este vorba despre o bucsa mai mare de la bratul inferior, plus bucsile de la bara stabilizatoare. Pentru bucsa de la brat, mi se recomanda schimbarea bratului cu totul pentru ca este din aluminiu si la scoaterea bucsii vechi e posibil sa se largeasca putin si bucsa noua sa nu mai intre fixa. In fine...voi schimba bratul cu totul. Am primit oferta pe TRW si Lemforded. Am mai gasit eu Meyle ca alternativa, despre care am inteles ca fac piese foarte bune.

Maine merg sa ii fac casco. Am primit oferta de la Omniasig cu 1020 Euro/an pentru plata trimestriala, care acopera cam tot ce e necesar plus asistenta rutiera. Valoarea asigurata este 15400 Euro si pentru a obtine acest pret am pus fransiza 25% la dauna totala sau furt si fransiza 150 Euro/eveniment.
Recunosc, nu am studiat prea bine piata, dar ce am primit de la un broker de asigurari era cam dublu ca si prima de asigurare.

In weekend sper sa o scot la un drum mai lung si voi reveni cu opinii si informatii noi despre consum.

Toate bune!

#22
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019
Foarte mare casco pentru valoarea aceea.

#23
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
E cam mare. Eu am la 30k valoare asigurată 1100 euro/an cu franșiza 0.

#24
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Intr-adevar pare ca e cam mare suma, comparand cu ce spui, Quoriah.
Nici nu stiu ce sa zic. Probabil conteaza foarte mult si soferul: varsta, vechime permis, clasa de bonus malus?, orasul de resedinta.
Daca are cineva vreun pont pentru a obtine o asigurare mai ieftina, sunt foarte interesat!

#25
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019
Mai mergi la un broker. Sigur e ceva în neregulă. Eu am sub 30 ani, n am avut nicio mașină pe numele meu. Și tot am sub 1000 euro la peste 20 000 euro suma asigurată

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Si eu am schimbat stergatoarele originale la o Skoda in vest la 4 ani si 3 luni de la achizitie.

Aia nu au mocirla pe strazi ca in Romania sa iti mucifice stergatoarele imediat.

#27
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
1. Masina nu e noua
2. Pretul de nou e peste 40.000e, si se reflecta in piesele de schimb, pt ca ai audi... Nu conteaza ca l-ai luat cu 5000e daca o aripa costa la fel si daca plateai 35.000e pe un s4 cu km putini

#28
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Pe site la Allianz, am facut o configuratie de casco si a iesit 7300 lei.
De la Generalii am primit oferta 2617 Euro / an.

Sunt putin buimacit...ce e cu sumele astea???

#29
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postt-balt, on 11 aprilie 2019 - 13:11, said:

1. Masina nu e noua
2. Pretul de nou e peste 40.000e, si se reflecta in piesele de schimb, pt ca ai audi... Nu conteaza ca l-ai luat cu 5000e daca o aripa costa la fel si daca plateai 35.000e pe un s4 cu km putini

View PostFlorinMihai, on 11 aprilie 2019 - 13:42, said:

Sunt putin buimacit...ce e cu sumele astea???
Ai aici raspunsurile
Eu la auris hybrid model 2017 anul asta am platit 500 euro la o suma asigurata de 17400 euro, la masina noua am platit in 2017 tot 500 euro dar la suma asigurata de 21732 euro.
Totul este la allianz cu franciza 100 euro

Edited by cata, 11 April 2019 - 14:13.


#30
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostG2ubogdan, on 11 aprilie 2019 - 12:36, said:

Mai mergi la un broker. Sigur e ceva în neregulă. Eu am sub 30 ani, n am avut nicio mașină pe numele meu. Și tot am sub 1000 euro la peste 20 000 euro suma asigurată

Nu are relevanta. Prima de asigurare este procent din pretul de catalog al masinii. Daca masina a fost 100 de mii noua, se ia dupa catalog valoarea din anul respectiv.

#31
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Am incheiat pana la urma polita la Omniasig.

Azi m-am plimbat cu treaba prin oras la ora de varf. Am facut 9 km cu un consum de 10.4% si viteza medie de 11 km/h.

#32
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Cum ti se pare masina ca tinuta de drum fata de fostul tau BMW?

View PostFlorinMihai, on 12 aprilie 2019 - 15:57, said:

Am facut 9 km cu un consum de 10.4% si viteza medie de 11 km/h.
La drum intins, ruland cu circa 130-140km/h, consumul iti  va fi mai mic poate chiar cu 3 litri.

#33
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Fata de BMW, este mult mai liniste inauntru, este ceva mai inalta si am o vizibilitate mai buna. De asemenea, comfortul este mult sporit.
Ca si minusuri, la BMW aveam cutie manuala si puteam sa controlez mai bine schimburile de viteza, astfel ca in momentele cand doream sa accelerez mai tare parca eram mai in control. La cutia asta multitronic, pare ca e orientata mai mult pe rulare lina, fara smucituri, si prin urmare nu e o masina cu care sa incerci sa pleci primull de la semafor.

Per total, este un mare pas inainte pentru mine si se pliaza excelent pe gustul meu.

Consum ieri, pe 200 de km cu ploaie torentiala tot drumul si rulat pe E85, am scos 6.9%. Am tinut masina in sport cam 50% din drum, strict ca sa mearga mai turat motorul si sa se mai curete depunerile. In drive are obiceiul sa stea la 1500 rpm, adica parca putin cam jos fata de ce eram eu obisnuit.
Viteza de rulare a fost destul de mica, undeva intre 90 si 120 de km/h plus aprox. 70 km/h in sate. Totusi repet, a fost ploaie torentiala tot drumul. Au mers stergatoarele pe cea mai rapida treapta aproape tot drumul.

De la Cluj cand am venit cu ea am avut consum 6.0%, in conditii bune de vreme si trafic decent.

Numai bine!


#34
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
M-am intors astazi acasa in conditii de vreme mai omeneasca.
Viteza medie 81 km/h si consum mediu 5.8%.

Attached Files


Edited by FlorinMihai, 14 April 2019 - 19:09.


#35
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Aseara am reusit intr-un final sa ajung la montaj pentru camerele de monitorizare a traficului.
Am cumparat camere fata-spate Viofo A129 Duo cu GPS.
Operatiunea de montaj a fost destul de complexa, fiind desfacute foarte multe plastice, plus alimentare la sigurante.
Calitatea montajului a fost ireprosabila, dar si pretul pe masura. Pentru cine are nevoie de o recomandare, ii pot da un contact.

De la ultima postare am ajuns la 247.600 de km. Consumul mediu de cand am masina, de aprox. 1500 de km mai exact, este de 6.6%. Am mers 90% extraurban.
Am observat ieri, pe aglomeratie, ca in cei aproximativ 30 de km facuti in Bucuresti am avut consum 10.3%. Tot cam atat imi consuma si Toyota Auris 1.6 benzina.

Numai bine!

Edited by FlorinMihai, 07 May 2019 - 08:53.


#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,517
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt chiar curios sa vad daca merita luata o masina din asta rulata, dar intretinuta bine. Cat ai de gand sa o tii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate