Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Gree GWH12UB-K3DNA4F U-Crown - consum la diferite trepte de putere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Vreau sa-mi iau modelul din titlu, stie cineva care este puterea consumata in modul incalzire pentru treptele de viteza ale ventilatorului (conform documentatiei, modelul asta are 7 trepte de putere a ventilatorului)?

Alimentarea cu energie electrica se va face din 5 KWp de fotovoltaice si am nevoie sa pot seta dinamic puterea electrica absorbita de AC in functie de cata putere pot livra panourile fotovoltaice.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
nu stiu daca depinde prea tare consumul de treapta de ventilatie. aparatul este de tip inverter si asta inseamna ca moduleaza puterea compresorului in functie de cat de departe e fata de temperatura setata.

#3
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
puterea absorbita difera in functie de temperatura exterioara in mare parte. zilele aceste pe caldura consuma 600w . va atasez un manual daikin, gasiti pe acolo ceva informatii

Attached Files



#4
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
OK, mulțumesc.
Dacă ii construiesc o mini-sera din policarbonat transparent in jurul lui pentru iarna (cu un volum de câțiva metri cubi) ar ajuta la scăderea consumului de energie electrică ?
Ma gândesc ca pe vreme însorita, in minisera va fi mai cald decât afara, deci randamentul va fi mai bun?
Casa mea fiind offgrid, AC-îl va intra in funcțiune doar când sistemul fotovoltaic poate furniza suficientă energie electrică.

#5
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 valos, on 02 aprilie 2019 - 22:08, said:

OK, mulțumesc.
Dacă ii construiesc o mini-sera din policarbonat transparent in jurul lui pentru iarna (cu un volum de câțiva metri cubi) ar ajuta la scăderea consumului de energie electrică ?
Ma gândesc ca pe vreme însorita, in minisera va fi mai cald decât afara, deci randamentul va fi mai bun?
Casa mea fiind offgrid, AC-îl va intra in funcțiune doar când sistemul fotovoltaic poate furniza suficientă energie electrică.
Ar trebui incercat.

Ideea e ca iarna la unitatea exterioara sa treaca prin schimbatorul de caldura un aer cat mai cald si umiditate cat mai scazuta (sa ai degivrari mai putine).
O incinta ar ajuta cred eu dar nicidecum de dimensiuni mici. Cred ca si in privinta umiditatii exterioare ar ajuta. Cat de mare nu ma pot pronunta.

Vara, acea incinta nu ar ajuta, ba dimpotriva.

Eu as dispune unitatea exterioara pe un perete sudic insorit, ca aceasta sa fie incalzita de soare pe perioada iernii in mod direct.
Cu sau fara incinta pt iarna ramane de vazut.
Pt vara, as prevede un umbrar, adica sa fie ferita de razele soarelui unitatea.
Cu cat mai mare suprafata umbrarului cu atat mai bine, dar nicidecum unitatea sa fie sufocata intr-o incinta pe perioada verii, indiferent de marimea ei.

#6
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008

 valos, on 02 aprilie 2019 - 22:08, said:

OK, mulțumesc.
Dacă ii construiesc o mini-sera din policarbonat transparent in jurul lui pentru iarna (cu un volum de câțiva metri cubi) ar ajuta la scăderea consumului de energie electrică ?
Ma gândesc ca pe vreme însorita, in minisera va fi mai cald decât afara, deci randamentul va fi mai bun?
Casa mea fiind offgrid, AC-îl va intra in funcțiune doar când sistemul fotovoltaic poate furniza suficientă energie electrică.

NU. Unitatea externa trebuie sa stea in aer liber. Daca te uitai peste pdf-ul pus de danutz ai fi vazut ca ventilatorul unitatii externe trage 26 m³/min. Deci daca ii faci o mini-sera va ingheta rapid.

#7
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Da, se pare ca singura varianta plauzibila ar fi montajul pe un perete sudic, in aer liber, fara alte complicatii.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
vara, pt a-i mari eficienta pe racire poate ar merge un sitem de pulverizare a apei cam cum au unele ventilatoare de terasa. alimentat cu apa obtinuta prin osmoza inversa, ca sa nu ai depuneri de calcar dupa aia pe el. apa o poti obtine cu un sistem de filtrare pt acvarii, care are debit mic, dar pt chestia asta se preteaza la fix si e mult mai ieftin fata de unul care-ti asigura debit mare.

#9
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Daca pulverizezi apa pe el, in cativa ani e gata condensatorul.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
de ce?

#11
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Pentru ca nu e facut sa fie tot timpul ud. Se corodeaza in timp.

Edited by cristyz, 04 April 2019 - 15:34.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
ok. merci de explicatie.

#13
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
Vezi ca e pe net un tip care a montat unitatea exterioara în podul casei. Ghici ce sa întâmplat? Nu trebuia sa mai cobori sania de acolo ca s-a format strat de 30 cm de zăpadă și te puteai da liniștit.  Atenție la unitatea exterioara, pe multe blocuri vezi unitatea aproape lipita de perete ca ulterior s-a izolat și spațiul a rămas foarte mic. Scade cu mult eficienta

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
Ai cumva o apa curgatoare in preajma casei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate