Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sa ardem cartile!

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Polonia: Preoţi catolici au ars în public cărţi din seriile „Harry Potter” şi „Twilight”

Quote

"Ne supunem cuvântului divin", a explicat, pe pagina de Facebook, grupul religios "Fundacja SMS Z Nieba", autorii acestui autodafeu (distrugere prin foc), cu poze.
Se pot vedea trei preoţi care aruncă în foc un coş plin de cărţi, între care cele cu aventurile lui Harry Potter, tânărul vrăjitor imaginat de romanciera britanică J.K.
Rowling, şi pe cele cu vampirul Edward Cullen, scrise de americana Stephenie Meyer, dar şi alte obiecte precum o mască în stil african.

Ei spun rugăciuni deasupra focului în care este pe cale să fie mistuită şi o umbrelă "Hello Kitty" şi o figurină hindusă.

Un pasaj, care cere credincioşilor să distrugă "duşmanii lui Dumnezeu" cuprinde fraza: "Veţi arde în foc idolii lor".
Mesajul, cu comentarii din "Deuteronom", una dintre cărţile din Vechiul Testament, a devenit rapid viral.
Episcopatul polonez şi preotul local au recunoscut existenţa faptelor dar au refuzat să comenteze.


Asadar, niste preoti Catolici, au hotarat sa arda niste carti "vrajitoresti", adica niste carti pentru copii, care in ultima masura au la baza o lupta dintre bine si rau.

Dar, pentru ca biserica are monopol pe lupta bine/rau, precum si pe fibra optica de comunicatie cu D-zeu, trebuie sa distruga orice potentiala concurenta.

Iti sta mintea in loc...

De acum incolo copiii sa citeasca doar biblia si carti de pilde, sa pupe moastele si sa fie credinciosi cuminti, sa faca ce zice popa, nu ce face popa.

Patania lui Giordano Bruno pare repetabila.

P.S. Cu Hello Kitty ce au avut nemernicii?

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Deci pana la urma romanul Fahrenheit 451 scris de Ray Bradbury are sanse sa devina realitate.
Sau e doar inceperea revenirii inchizitiei ?

#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

Quote

Asadar, niste preoti Catolici, au hotarat sa arda niste carti "vrajitoresti", adica niste carti pentru copii, care in ultima masura au la baza o lupta dintre bine si rau.
Cartile acelea invata copii cu vrajitoria, cu magia, ti-ar placea ca copii tai sa incepe sa practice artele oculte?

Quote

Cu Hello Kitty ce au avut nemernicii?
Idolatrie.

#4
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 PopaXXX, on 02 aprilie 2019 - 08:45, said:

Cartile acelea invata copii cu vrajitoria, cu magia, ti-ar placea ca copii tai sa incepe sa practice artele oculte?

As fi incantat!

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
S-a ajuns prea departe....Pana la urma, fiecare citeste ce vrea si isi urmareste calea.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Adm, on 02 aprilie 2019 - 08:39, said:

Dar, pentru ca biserica are monopol pe lupta bine/rau, precum si pe fibra optica de comunicatie cu D-zeu, trebuie sa distruga orice potentiala concurenta.
Asta-i defapt esenta.
Asta nu-i nimic....in Romanica se poate si mai bine:
https://adevarul.ro/...nt/1746551.html
https://www.juridice...or-juridic.html

Asa ca aveti grija de acum cand vine popa sa va sfinteasca casa...daca v-a sfintit-o sa nu cumva sa vina BOR_ul sa vi-o ia de tot...

 PopaXXX, on 02 aprilie 2019 - 08:45, said:

Cartile acelea invata copii cu vrajitoria, cu magia, ti-ar placea ca copii tai sa incepe sa practice artele oculte?
Usurel...pai si ce facem cu Basmele Romanilor unde era vorba de Praslea si Balauri ? Le ardem si pe alea ?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Generațiile noi nici nu mai știu ce-s ălea cărți.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Fiica-mea imi calca pe urme la vraji, asa ca iubeste la nebunie Harry Potter. Toata ziua tipa Levioso, iar dusmanii plutesc neputinciosi!

Fii-miu e fan Asimov deja, nu stie tacso unde sa se ascunda cand incepe cu intrebari despre proprietatile creierului pozitronic.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Au baut unii prea mult si s-au trezit cu dureri de cap.

Totusi sa nu generalizam si sa panicam lumea ca ar reveni Inchizitia.

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 PopaXXX, on 02 aprilie 2019 - 08:45, said:

Cartile acelea invata copii cu vrajitoria, cu magia, ti-ar placea ca copii tai sa incepe sa practice artele oculte?

Idolatrie.
Asa e ,Popa Tanacu!

#11
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu as da foc si la cartile astea vrajitoresti si la anumite carti inutile religioase. Ca nu folosesc la nimic.

Mie mi-au placut cand eram mic povestile alea SF, mi s-au parut mai mature decat vrajtorii si cum sa calaresti coada maturii. De altfel as fi profund dezamagit daca baiatului meu i-ar placea carticu vrajitorii din astea, ca nu mi se pare o aptitudine inteligenta.

Cand erami mic desenele animate cu batman imi antrenau creierul cum sa fac un dispozitiv pistol de catarat peretii, imi placeau robotii aia de la power ranger si cum sunt facuti, vrajitoria si religia au misterul in comun si greu pot fi demonstrate .

SF-ul poate deveni realitate in viitor precum si religia daca se dovedeste teoria extraterestrilor antici, vrajitoria nu . E o indobitocizare,

Edited by Benderbut, 02 April 2019 - 09:08.


#12
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 27.02.2018

 PopaXXX, on 02 aprilie 2019 - 08:45, said:

Cartile acelea invata copii cu vrajitoria, cu magia, ti-ar placea ca copii tai sa incepe sa practice artele oculte?
Despre ce copii vorbești? De la xerox sau cum?

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Mai ardeau unii carti confucianiste prin China...

#14
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Niște preoți catolici ard cărțile unor copii...Probabil se răzbună pe cei mici, că nu le-au răspuns la avansuri.



#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 06.02.2008
Nu înțeleg de ce nu au ars și cărțile lor specifice, care sunt tot pentru copii.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Istoria se repeta...

Attached Files



#17
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 PopaXXX, on 02 aprilie 2019 - 08:45, said:

Cartile acelea invata copii cu vrajitoria, cu magia, ti-ar placea ca copii tai sa incepe sa practice artele oculte?
te roaga fratili teu, zi-mi ca trollezi ca sa nu-mi fac o impresie proasta rau de tot despre matale...

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Las' ca vedeti voi cum o sa aruncati si voi cartile cu Harry Potter in foc.

Dumbledore e homo si s-a iubit cu Grindelwald.
Harry Potter s-a batut in baghete magice cu Draco la baie Posted Image

Si asta e doar inceputul. Imbatraneste JK Rowling si mai destainuie niste secrete pe net.

Edited by Bursul, 02 April 2019 - 09:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate