Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Editare filme benzi negre

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 17.09.2007
Stie cineva o aplicatie care sa-mi permita sa inlatur benzile negre de pe un film .mkv, din partea de sus si de jos? Multumesc anticipat!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
acele benzi sunt din cauza aspect ratio al filmului. ca sa le elimini, ai de ales, tai din imagine pt a incape pe un alt aspect ratio, ori pastrezi imaginea si o inalti pt a avea actori giganti. ambele solutii vor fi de prost gust, insa ai obtinut ce vrei.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvnvio2005, on 02 aprilie 2019 - 04:18, said:

Stie cineva o aplicatie care sa-mi permita sa inlatur benzile negre de pe un film .mkv, din partea de sus si de jos? Multumesc anticipat!
pan scan sau zoom  din player, in rest monitor cu aspect ration conform cu filmul
asa e cand vrei sa vizionezi un film 16:9 pe un 4:3, daca vrei un 16:9 pe un 21:9 o sa ai sectoare negre stanga-dreapta

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Faci zoom sau modifici aspect ratio din player , altceva n-ai ce sa faci. La televizoare functia se mai numeste overscan.

#5
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Procesare video?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-1c8vsLKIjQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

+ o listă de 10 aplicații gratuite.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Recodezi filmul in 16:9. Dar o sa pierzi din calitate. Aplicatii: Power Director, Premiere, Vegas, Pinnacle, etc.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sint 2 situatii:
1. benzile alea negre NU exista, asa este afisat video de catre player.
Solutia simpla si rapida: dai zoom pina dispar benzile negre.
2. benzile negre exista
Solutia simpla si rapida: dai zoom pina dispar benzile negre.

Daca, totusi, playerul folosit de tine nu are functia zoom, probabil orice aplicatie de editare / conversie video are asa ceva.
Ai nevoie de o singura operatiune: crop.
De exemplu, poti sa folosesti AviDemux.
Deschizi video, mergi stinga la: video output > mpeg4 avc x264
Apoi configure > setezi calitatea Encoding mode
Apoi filters > transform > crop > taie orice ai nevoie
Stinga audio output > copy
Stinga output format: MP4 sau MKV, care-ti place tie
Meniul file > save > ........

In functie de puterea calculatorului si durata filmului, operatiunea poate sa dureze 10 minute - 10 ore.
In functie de cum ai setat la calitate, poti sa pierzi din calitate 1 - 99%
In functie de cum ai setat la calitate, poti sa ai un fisier de 1 - 10 ori mai mare / mic decit cel original.
Faci diferite probe pina nimeresti exact cum vrei.

Edited by buyonevideo, 02 April 2019 - 09:14.


#8
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 17.09.2007
Am folosit avidemux..Filmul mi-a iesit la o calitate foarte buna dar, de la 11 GB. la aproape 22, dar nu e o problema. Problema a fost ca nu m-am descurcat la "filters", cred ca n-am stiut eu pe ce trebuie sa apas sau ce setari sa fac. A durat circa doua ore dar..nu mi-a scos benzile negre.. Filmele le vad pe un tv Samsung 4k uhd cu diagonala de 138 cm. si rezolutia de 3840x2160.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Marime fisier > modifici (scazi) calitatea (bitrate / quality) la pasul configure > Encoding mode

Filters > ai in stinga Transform (care este deja selectat) > dublu click pe Crop > modifici left / right / top / bottom > vezi rezultatul imediat pe ecran.
Spune EXACT cum ai facut tu si ce nu a mers.

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Niciodata nu se face asa ceva doar pentru benzi negre, sa modifici dimensiunea fisierului cu alte cuvinte reencodare. Niciodata. Se pierde din calitatea imaginii , si fisierul original de fapt cel mai probabil n-are benzi daca nu este luat direct remux de pe disc.


Daca rulezi de pe tv, iti sugerez sa cauti in continuare in functiile lui cum s-a spus mai sus, zoom , overscan, aspect ratio.

La reencodari functia care "taie" din benzi se numeste crop. Daca fisierul original are mai putin decat x1080 sau x2160 inseamna ca deja i-a fost facut un crop cel mai probabil .

Edited by Handicarpati, 03 April 2019 - 11:31.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Cu MKVToolNix se poate face modificarea aspect/ratio fara re-encodare video. Adica din 2,35:1 in 16:9.
Oricum e o tampenie , imaginea devine alungita. Nu inteleg de ce deranjeaza acele benzi negre.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Tocmai am facut proba asta cu  mkvtoolnix.
Si ghici ce ?!
Exact cum am banuit.
Imaginea umple tot ecranul, fara dungi negre.
Dar este alungita vertical !!!!!
Asta era clar 100% de asteptat de la inceput.
Daca modifici aspect ratio asa, este clar si evident ca imaginea va fi alungita vertical !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate