Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Poti renunta la mostenire in alb fara anexa 24?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,


Ramanand putine bunuri gen: -cateva Actiuni la Sif Moldova(zice Matusa fara mare valoare cu dividente de 80ron pe an..),Locul de Veci
matusa imi solicita acum dupa ce bunica nu mai este sa fac la un notar Renuntare la Mostenire...

Cripta e concesionata nu inteleg de ce mai cere sa faca succesiune, dar ea spune ca sa apara pe numele ei...
(am un mic dubiu gen daca mai exista vreun teren de care sa nu-mi si spus...)

Daca faci renuntare la succesiune nu ai nevoie/neecesara la Notar si de Anexa 24 sa sti 100% la ce renunti in mod conceret....?


Multumesc

Edited by July02, 01 April 2019 - 23:00.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate. E ca si cum nu ai exista.

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postpasilla, on 01 aprilie 2019 - 23:05, said:

normal era ca notarul sa-ti solicite Anexa 24 sa te puna in garda pentru ce se dezbate la succesiune sa sti macar la ce renunti in mod concret...
i-as zice matusei ca Notarul imi cere Anexa 24.... dar mi-e sa nu imi zica ca a intebat ea si ca nu e necesar...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In momentul in care renunti, renunti la tot, nu conteaza la ce. Nu poti renunta , de ex. la casa din Mamaia, dar sa accepti locul de veci din Chitila. Dispari efectiv din peisaj. In urma ta, pot veni altii care acum nu sunt "eligibili".

Edited by pasilla, 01 April 2019 - 23:21.


#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postpasilla, on 01 aprilie 2019 - 23:19, said:

Ciudat sa nu poti sa renunti doar la anumite bunuri....
Oricum Notarul care face acest act ar fi normal sa solicite si Anexa 24 sa o ataseze sa se stie in urma renuntarii la ce anume a renuntat..
(sau sa se specifice concret la ce s-a renuntat...)

Si nu inteleg:-daca Locul de Veci al buncii si bunicului sunt Concesionate pe un Numar de ani...se mai poate face Succesiunea pentru ceva ce e Concesionat si nu e bunul tau?

Edited by July02, 01 April 2019 - 23:34.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostJuly02, on 01 aprilie 2019 - 23:26, said:

Oricum Notarul care face acest act ar fi normal sa solicite si Anexa 24 sa o ataseze sa se stie in urma renuntarii la ce anume a renuntat..
Anexa 24 nu e neaparat atotcuprinzatoare.
Ulterior renuntarii te poti trezi ca ai renuntat la o mina de aur din Alaska, sau la o datorie de un milion, la o banca..
Este destul de uzual ca la un certificat de mostenitor, sa se faca suplimentari.

#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postpasilla, on 01 aprilie 2019 - 23:41, said:

Chestia e ca matusa zice ca au mai ramas de mostenit de la bunica doar niste Actiuni de la Sif Moldova
si Locul de Veci care e Concesionat si nu inteleg se mai face succesune pentru Locul de Veci Concesionat ?

As dori sa stiu cam ce a ramas de mostenit caci suspectez ca mai este un Teren de care nu imi spune....
ori eu daca fac renuntare la succesiune din orasul meu si ai trimit actul prin posta practic nici nu stiu la ce am renuntat caci mi-a spus doar verbal....

Edited by July02, 01 April 2019 - 23:54.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postparcurs, on 01 aprilie 2019 - 23:53, said:

la ce se refera Anexa 24?
La ce este inregistrat ca proprietate, in actele emitentului (primaria) + posibilii mostenitori.

View PostJuly02, on 01 aprilie 2019 - 23:48, said:

ori eu daca fac renuntare la succesiune din orasul meu si ai trimit actul prin posta practic nici nu stiu la ce am renuntat caci mi-a spus doar verbal....
Nu renunta, daca nu stii despre ce e vorba, exact !

Edited by pasilla, 02 April 2019 - 00:00.


#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postpasilla, on 01 aprilie 2019 - 23:56, said:

Nu renunta, daca nu stii despre ce e vorba, exact !
Stiu doar din ce imi spune verbal matusa.....

Problema e cum aflu exact ce a mai ramas de mostenit dupa bunica fara ca matusa sa afle...?
caci: - mie chestia cu Locul de Veci  sa faca succesnune pentru el mi se pare vrajeala caci e Concensionat....desi ea zice ca in urma succesiune o sa apara pe numele ei


am gasit asa:  "Daca locul de veci este concesionat pe cale de consecinta defunctul nu a detinut titlu de proprietate asupra acestuia,respectiv locul de veci nu intra in masa succesorala"

Trecerea locului de veci de pe numele defunctului concesionar pe numele unia dintre mostenitori,se poate sa se realizeze la administratia cimitirului ,nu la notar
si se incheie contract nou de concesiune

Edited by July02, 02 April 2019 - 00:12.


#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Exista in orase Locuri de Veci concesionate pe termen nelimitat?
sau daca e pe termen nelimitat inseamna ca a cumparat....? ceea ce nu stiu sa existe in orase,,,

In orase pe ce perioada se pot concesiona Locurile de Veci ?

Edited by July02, 02 April 2019 - 00:19.


#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postparcurs, on 02 aprilie 2019 - 00:15, said:

pentru ca in orase nu se vand Locurile de Veci doar se concesioneaza....
o sa sun maine sau zilele acestea la Cimitirul Eternitatea din Iasi sa intreb ce si cum...poate imi zic telefonic pe cati ani este concesionat...

Edited by July02, 02 April 2019 - 00:21.


#12
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostJuly02, on 02 aprilie 2019 - 00:01, said:

Stiu doar din ce imi spune verbal matusa.....

Problema e cum aflu exact ce a mai ramas de mostenit dupa bunica fara ca matusa sa afle...?

Buna, foarte simplu.Mergi la notar de si ceri un certificat de calitate de mostenitor.

Ce zice notarul:

Certifticatul de mostenitor este solutia dezbaterii unui dosar succesoral, a unei succesiuni.
Certificatul de calitate de mostenitor este cel care stabileste numarul si calitatea si cotele ce le revin mostenitorilor, fara a include bunurile in masa succesorala, acest lucru facandu se ulterior prin eliberarea unui cetrtificat suplimentar de mostenitor care va cuprinde pe langa cotele, mostenitorii si bunurile si cotele parti din fiecare bun introdus in masa succesorala.


Adica ce iti trebuie tie: certificatul de calitate de mostenitor iti da lista tuturor bunurilor care se pot depune la masa succesorala in eventualitatea unei succesiuni.
Astfel in functie de bunurile aparute tu poti decide daca vrei sa bagi succesiune sau nu.Doar in urma succesiunii obtii certificat de mostenitor care te pune in drepturi.
Atentie insa in momentul in care deschizi succesiuni tu ca viitoare mostenitoare accepti si activul(cota parte din bunurile defunctului, inlcusiv locurile de veci) dar si pasiv( cota parte din datoriile
defunctului: rate bancare neplatite, credite nestinse, amenzi neplatite, taxe si impozite pe terenuri neplatite,etc).

Quote

Cripta e concesionata nu inteleg de ce mai cere sa faca succesiune, dar ea spune ca sa apara pe numele ei...
(am un mic dubiu gen daca mai exista vreun teren de care sa nu-mi si spus...)
Ca sa te elimine de la masa succesoriala,  inclusiv de la dreptul tau la loc de veci la acea cripta, ca sa devina ea boss-ul criptei si apoi s-o vanda pe sub mana la samsarii de loc de veci/imobilare(daca cripta este de exemplu la Bellu, poate sa faca si 12.000 de euro), dar in general o cripta valoareaza intre 2.000 si 5.000 de euro.

Edited by BubuTastatura, 02 April 2019 - 00:34.


#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostBubuTastatura, on 02 aprilie 2019 - 00:29, said:

adica ma duc la Notar cu Buletinul si cer Certificat de Calitate de mostenitor ? cat ar costa aceasta...?
si lui ai apare in calculator ce  Bunuri ar mai exista pe numele bunicii de mostenit ?

View PostBubuTastatura, on 02 aprilie 2019 - 00:29, said:

.
Cripta e in Iasi in cimitirul Eternitatea si in ea este Bunicul si acum si Bunica deci nu se pune problema sa vanda cripta altcuiva

Edited by July02, 02 April 2019 - 00:38.


#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postparcurs, on 02 aprilie 2019 - 00:40, said:

ma intereseaza ce Bunuri exista dupa bunica si inteleg ca asta se paote afla la orice notar....?au o baza de dare sau cum...?
, nu exista decat 2 mostenitori matusa si tata care nu mai este

Edited by July02, 02 April 2019 - 00:42.


#15
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Te duci la notar si spui ca vrei doar un ceritifcat de calitate de mostenitor. Notarul (contra unui onorariu) fa incepe sa caute in scripte(primarie/fisc/arhive/banci) toate bunurile si datoriile pe care le avea defunctul, inclusiv conturi bancare, pensia (daca defunctul era pensionar), etc. La sfarsitul investigatiei iti prezinta activul si pasivul defunctului.

View Postparcurs, on 02 aprilie 2019 - 00:40, said:

doar un certificat de calitate de mostenitor este apa de ploaie
nimic nu este definitiv, oricind pot aparea alti mostenitori
tu nu ai inteles despre ce este vorba aici: Se doreste obtinerea unei liste cu activul si pasivul defunctului si nu participantii la masa succesorala.
Salut.

#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
..

Edited by July02, 02 April 2019 - 00:50.


#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostBubuTastatura, on 02 aprilie 2019 - 00:43, said:

cam cat ar fi in principiu orientativ asa un astfel de Ceritifcat de calitate de mostenitor ?

View Postparcurs, on 02 aprilie 2019 - 00:48, said:

vreau sa stiu la ce Bunuri ma pune matusa sa renunt oficial nu doar din spusele ei la telefon..., pasive nu are...

Edited by July02, 02 April 2019 - 00:50.


#18
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostJuly02, on 02 aprilie 2019 - 00:43, said:

cam cat ar fi in principiu orientativ asa un astfel de Ceritifcat de calitate de mostenitor ?
De obicei asta se stabilieste cu notarul, insa notarul taxeaza si investigatia bunurilor care este separata de eliberarea certificatului de calitate de mostenitor.
Insa costul acestui certificat este foarte mic, fata de taxa certificatului de mostenitor(care reprezinta  intre 5% si 10% in functie de notar din valoarea masei succcesorale).

Quote

pasive nu are.
Eu te sfatuiesc sa investighezi sa nu te trezesti cu probleme.

Edited by BubuTastatura, 02 April 2019 - 00:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate