Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare SUV second hand!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. V-as ruga, o recomandare si pentru mine !!!
As vrea un suv-ulet, gen Tiguan, Audi Q3, BMW X3, Kadjar, Hyundai ix35, etc.
Bugetul alocat este de maxim 20-23.000 euro, dar parca nu as vrea sa dau chiar atat de mult pe o masina.
M-ar interesa, pe cat posibil, sa fie distributie lant, sa consume pana in 6%, (diesel sau benzina) sa fie de culoare neagra, fara accidente si sub 120.000 km reali, daca se poate.
Ceea ce m-a determinat sa postez aici este faptul ca nu stiu ce alegere sa fac., adica daca iau un s.h., de unde sa o cumpar ???? ca sa nu fie smenuita la Km sau accidente, etc...
Daca as lua una noua, deja ar fi mai simplu dar parca nu as baga atati bani intr-o masina........
Totusi, ce ma sfatuiti, daca as vrea una la mana a doua? De unde sa o cumpar? De pe net, de pe Daswelt, din targ sau de unde ca sa fie mai sigura si fara probleme?
Ce sfaturi puteti da pentru achizitie la mana a doua a unei masini in stare foarte buna???
Multumesc mult! 

#2
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
SUV care sa consume sub 6... Sub 6 ce? Poate litri/ora la relanti.

Masina personala, Tucson 2007, 2.0 diesel, 140 de cai, consum extern 8, consum in oras intre 10 si 13 litri la suta.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
pai Kadjar ai la 16.000 cu rabla. tichetu am inteles ca e cam 23 milioane, posibil sa mai scada dupa ce au scos astia chestia cu itp-ul.
iar sfaturi de unde sa cumperi sh sunt irelevante. masinile sunt destul de complexe si depinde de la masina la masina, de an, de cum a fost intretinuta, ce defecte sunt specifice anumitor modele din anumiti ani, s.a.m.d . adica trebuie sa te pricepi la masini.
daca vrei un sfat, apeleaza la tipul cu masinapotrivita.

Edited by bobitad, 01 April 2019 - 21:24.


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Cand ai scris SUV-ulet te-ai gandit la cross-over?
In banii astia poti lua de nou, gen Toyota CH-R, de la vreo 18.000 euro, Suzuki Vitara, de la vreo 17.000 euro, Kia Sportage, de la vreo 18.000 euro, Hyundai I40, pe la 19.000 euro sau Kona la 21.000 euro, Jeep Renegade, de la 17.000 euro, Mazda CX-3, de la 19.000 euro, Mitsubishi ASX, de la 16.000 euro, VW T-Roc, de la 18.000 euro...
Cu observatia ca toate sunt pe benzina.

Toyota are consum de 6,9 urban, 5,3 extern, Jeep are 7,8/5, Mazda 7,5/5,4...

Daca tot ai 20.000 euro, te complici cu SH.
Singura la care m-as baga este BMW X1 pe motorina, dar productie mai dupa 2015.  
https://www.autovit....html#da46c3702e

Btw, mai sunt si altele, gen Crossland X sau Mokka la Opel, Ecosport sau Kuga de la Ford, Peugeot 2008 sau 3008, dar nu imi plac, chestie de preferinte.
Si chiar daca imi vor sari altii la beregata, nu as lua un SUV sau Crossover cu motor de 1-1,2 litri.
Am coleg cu Crossland X si recunoaste ca ii gam gafaie in sarcina cu 3 persoane si portbagajul plin (cu mere, de exemplu).

Edited by claudiu1, 01 April 2019 - 21:36.


#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 noone2v1, on 01 aprilie 2019 - 20:58, said:

Sub 6 ce?
Pai scrie clar ca e vorba de procent  Posted Image

 Camataru10, on 01 aprilie 2019 - 20:56, said:

6%,

Edited by adrian_r5, 01 April 2019 - 21:31.


#6
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
SUVuleţ compatibil cu Q3 este X1, nu X3.
Prima decizie pe care trebuie să o iei este: nou sau SH?

Maşina nouă are avantajele certe, dar şi dezavantajul devalorizării. Cât vrei să ţii maşina? Trei-patru ani sau 8-10? Dacă vrei s-o ţii mai mult, merită să-ţi asumi devalorizarea şi să iei una nouă.
Încearcă să arunci o privire la Peugeot 3008. E genul ăla de "love or hate", nu lasă loc la compromisuri. :)

Dacă eşti mai conservator în gusturi, mergi pe Seat Ateca.

În ceea ce priveşte SH, eu aş merge "all-in" pe un X3. Consumă un pic mai mult de 6/100, dar ai maşină. Dacă eşti paranoic privind istoricul poţi lua direct de la ei, Bavaria BMW rulate. Ceva de genul ăsta:
https://bavariaused....20d-0l22441-f25

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Camataru10, on 01 aprilie 2019 - 20:56, said:


As vrea un suv-ulet, gen Tiguan, Audi Q3, BMW X3, Kadjar, Hyundai ix35, etc.


Poate ai vrut sa spui crossover, nu SUV.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai 23 k euro dar ai vrea sa cheltui doar 11 k euro din ei si vrei crossover nu suv-ulet . Aaa si vrei si second hand ....
Bine mai , ia un SH direct de la samsar , una lucioasa cu 5000  de euro si la km cati vrei tu sa fie , neagra binenteles si tunata personalizata
Vad ca esti " vechi " pe forum si totusi n-ai descoperit : https://forum.softpe...cumparare-auto/
unde trebuia sa deschizi topicul ...

Edited by Baxon, 01 April 2019 - 22:24.


#9
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Mda, va multumesc tuturor, dar este exact cum ma asteptam, din 10 raspunsuri la subiectul deschis de mine, (bun sau rau, in locul potrivit sau nu), opt raspunsuri sunt la misto, persiflante, exact cum se practica pe forumuri.
Dar eu sunt multumit chiar daca din 10 raspunsuri, numai unul singur ofera o idee buna, tot e bine!

Edited by Camataru10, 02 April 2019 - 06:33.


#10
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 noone2v1, on 01 aprilie 2019 - 20:58, said:

SUV care sa consume sub 6... Sub 6 ce? Poate litri/ora la relanti.

Masina personala, Tucson 2007, 2.0 diesel, 140 de cai, consum extern 8, consum in oras intre 10 si 13 litri la suta.
repar-o, aceeasi masina - 6 extern, 8 in oras (Bucuresti), daca ma chinui scot si mai putin

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 alexpet, on 02 aprilie 2019 - 06:46, said:

repar-o
6 extern
esti glumet Posted Image

#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

 alexpet, on 02 aprilie 2019 - 06:46, said:

repar-o, aceeasi masina - 6 extern, 8 in oras (Bucuresti), daca ma chinui scot si mai putin

Alexpet: era vorba de cat consuma masina condusa, nu impinsa! Am avut masina, stiu ce si cat poate. :peacefingers:

Initiator, pe rand:

- te superi degeaba, lumea nu te ia la misto', doar comenteaza cerintele
- cea mai "ciudata" cerinta (sa nu zic altfel) chiar e aia legata de consum. Sa o pun altfel: Pe Kuga Mk2 (diesel 2.0, automata) nevasta-mea scoate undeva la putin peste 6 la drum, insa ea respecta absolut toate restrictiile de viteza si - mai important - nu prea depaseste suta. La mine masina aia nu prea a vazut sub 8 - 8.5 la drum decat daca am stat pe loc. :peacefingers:
- benzina / diesel: aceeasi masina de mai sus, insa motorizare benzin (1.5 cred) la mine "a inghitit" cam 15 in oras (altul decat Bucuresti) :peacefingers:
- trebuie sa te hotarasti mai intai cam ce ai vrea si sa vezi ce intra in buget. Care oricum e 20-23k, da' nu prea e, ca nu vrei sa dai atat.
- Un Q3 sau X3 in boii lor nu prea iei in banii aia, la Tiguan este discutabil, ix35 probabil gasesti, si primesti si bonus, ca s-a devalorizat si cam vrea lumea sa scape de ele :peacefingers:
- nu as da atatia bani pe un Reno
- SH-ul este loterie, oricum o dai. As lua masina de la dealer, cu istoric controlat / eventual garantat de catre acesta (atat cat se poate), poate si ceva garantie.

Succes!

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca as cauta un SUV in banii aia as incerca ceva care sa aiba inca garantie:
Gen asta: https://www.autovit....html#987884c2ac
sau asta: https://www.autovit....html#ca828252ff
sau asta: https://www.autovit....html#4fc7beb0df

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 alexpet, on 02 aprilie 2019 - 06:46, said:

repar-o, aceeasi masina - 6 extern, 8 in oras (Bucuresti), daca ma chinui scot si mai putin
EGR, DPF, toate off, nu?

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Initiator, iti dau un link pe pm, nu e masina mea dar il stiu pe proprietar (unic). Varianta e interesanta.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mixt poti sa iesi cu un "middle class"  SUV la 6-6,5 daca nu faci mult oras. Cam toate dieselurile CR pana in 2 litri atata consuma . Nu insista pe distributie pe lant. Este mai indicata una pe curea pe care o schimbi la 4 ani si ai liniste decat una pe lant cu multe probleme . Mai nou , distributia pe lant inseamna numai probleme si kituri peste kituri  de update la 50-60.000 km . MErgi spre o masina mai putin accesorizata dar mai putin rulata . 120.000 km nu-s multi dar nu-s nici putini . Ia una fara LCD_uri in tetiere si cacaturi de conectica ...si orienteaza-te spre deva pana in 60.000 km . Gasesti daca ai rabdare . Ai un buget mare ...eu as avea deja pretenti ide masina noua la oferta , cu ceva cupon rabla . REpet , conteaza mai putin rahaturile inutile gen plafoane open sky si sisteme scumpe si inutile de siguranta . COnteaza rulajul motorului si cum a fost intretinuta masina .

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Sistemele de siguranta conteaza intotdeauna! :peacefingers:

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ma refeream la ABS sau ESP ...astea-s de serie la toate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate