Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Fobie de ace medicale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Am fost la un spital unde sotia a facut o operatie....,cand am vazut toate acele ace infipte in ea, aproape ca am lesinat, noroc cu asistenta ca a inteles ca eu eram sa cad "mort"...(alb ca varu..etc.)

#20
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
daca ar fi doar frica ar fi bine, mie in 50 % din cazuri mi se face foarte rau dupa o injectie.  senzatie groaznica de voma, ameteala si zgomot puternic in urechi. trece in maxim 1 minut dupa ce transpir puternic la cap/frunte. senzatia se atenueaza daca stau culcat.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcsi1, on 02 aprilie 2019 - 01:44, said:

daca ar fi doar frica ar fi bine, mie in 50 % din cazuri mi se face foarte rau dupa o injectie.  senzatie groaznica de voma, ameteala si zgomot puternic in urechi. trece in maxim 1 minut dupa ce transpir puternic la cap/frunte. senzatia se atenueaza daca stau culcat.

Ca remediu, îți iei la tine, glucoză, sau un suc cu zahăr.
Consumi din ele, după ,, intervenție".
Cind eram copil, apoi adolescent, pățeam așa, probabil de la panică.

Acum nu mai am probleme de acest fel, doar că nu îmi place.

În orice caz, oricît de viteaz mă cred acum, nu privesc unde intră acul 😂

Edited by crisstonne, 02 April 2019 - 02:30.


#22
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Postcrisstonne, on 01 aprilie 2019 - 23:10, said:



Eventual, un măcel, cu maceta, într-un mall :lol:
Hai măi, să fim serioși.

Să văd că taie unul 🐷 ?
Ce glumă bună.

Nu poți participa la un măcel intr un  mall decât dacă îl organizezi, probabil :)
La tăiatul unui porc poți asista oricând. Ce e amuzant ? Ai fost și nu te a impresionat ? Bun, înseamnă că nu ești supersensibil.

#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu am scapat de frica de ace - nevoit find.
La un moment dat in viata sufeream de niste migrene groaznice, cu fotofobie, transpiratie, greata...etc. Simteam ca mor, efectiv, de durere de cap si celelalte simptome.
Partea nasoala a fost ca nici o pastila nu mai avea efect.
Eram atat de disperat incat am inceput sa-mi fac singur algocalmin injectabil in buca - singurul care avea ceva efect.
De atunci am cam scapat de frica acelor, chiar mi-am operat singur o acumulare de lichid la cot(in urma unei lovituri).
In continuare, insa, nu ma pot uita atunci cand imi ia altcineva sange ....

#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Injectii fac in familie la nevoie.Si la o intravenoasa ma descurc.   Mai sant substante/lichide uleioase la care misti acul,nu bagi doza in acelasi loc. Am avut fobie de saracia aia de sfredel al dentistilor.  Cu 4/6 anestezii locale n-ai treaba.Numai ca-ti curg lichide pe chept si nu simti.   Esti sensibil provoci o durere(mica,palma la fund de ex)  si imediat intepi.    Nu trebuie sa privesti ca pacient.    Sa fac fata galbena/alba a fost cand mi-au prelevat aia 10 fiole sange.  Pt. ce aveam nevoie ajungeau 4,5;  restul donator.   Te inteapa o data si dupa schimba doar flacoanele de recolta.  Am iesit cam incet si gales in miscari.  Cred ca se vindeca fobia de ace.   Posted Image

#25
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
http://www.cb1.com/~...misc/relax.html

https://www.anxietyc...lood-or-needles (asta pt lesin mai mult)

Se mai dau si medicamente gen diazepam inainte sa ajungi in situatie, desi nu-i chiar recomandat din cauza posibilitatii de adictie. Pentru unele manifestari se mai poate da propranolol (beta-blocant) .

#26
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmarianca, on 01 aprilie 2019 - 20:45, said:

Salut tuturor!

Fobia este "o boala cronica" ?

S-a mai confruntat cineva cu fobie de ace medicale?
Cum ati reusit sa treceti peste?

Doar evitand medicii si spitalele cat poti, altfel nu poti trece peste.

#27
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View PostRhesus, on 01 aprilie 2019 - 23:15, said:

Parerea mea e sa incerci ceva: Sa-ti faci teste de glicemie.
Acum am ajuns sa-mi prind singur linie venoasa cu branula. Deci, se poate
Se pare ca tu ai ceva "probleme". Daca nu ma-nsel, afectiunea se numeste masochism. Sa intepi sau sa tai pe altcineva, mai merge, dar sa-ti infigi singur si de buna-voie chestii in propriul corp?

View Postcrisstonne, on 01 aprilie 2019 - 23:06, said:

Cert este, nu îmi place.
Pot să fac injecții sau să dau sînge, prin autocontrol suport, dar pînă intru în pămînt, nu o să mă simt confortabil, cu treaba asta, si nu am ce face.
Orice om normal la cap are un astfel de comportament. Numai unuia cu "probleme" la cap nu-i pasa daca este intepat sau taiat.

View PostAmaryl, on 02 aprilie 2019 - 03:15, said:

La tăiatul unui porc poți asista oricând. Ce e amuzant ?
Intotdeauna taiatul unui porc e amuzant, mai ales daca "asasinii" au ingurgitat ceva mai mult alcool inainte sa se apuce de treaba.

#28
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View Postparcurs, on 02 aprilie 2019 - 01:20, said:

ori esti mort de frica, ori moarta!?
Ii spuneam domnului ca desi ii e frica (EL) merge...

View PostHandicarpati, on 02 aprilie 2019 - 08:04, said:

http://www.cb1.com/~...misc/relax.html

https://www.anxietyc...lood-or-needles (asta pt lesin mai mult)

Se mai dau si medicamente gen diazepam inainte sa ajungi in situatie, desi nu-i chiar recomandat din cauza posibilitatii de adictie. Pentru unele manifestari se mai poate da propranolol (beta-blocant) .
Mersi mult pentru linkuri. Niciodata nu am lesinat. Dar simt o frica foarte intensa. Ma intreb daca iau diazepam sau xanax pentru a fi mai calma... influenteaza pastila rezultatul analizelor?

#29
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Nu.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmaccip, on 01 aprilie 2019 - 21:01, said:

Mi-au facut o injectie in cur pe care am visat-o vreo 2 zile.
I-am zis la cumatra doctor, dar n-a vrut sa asculte, mi-a mai facut inca una. Dupa ce am plecat de acolo am lesinat la un restaurant "la mama". M-am trezit luat la palme si udat de ospatari + nevasta.
Posted Image
Ai vazut filmul Saw 2?
E o faza acolo, cu una impinsa intr-o groapa cu seringi folosite, toate cu ace. Ti-ar ''place'' sa vezi faza Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate