Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hyundai Elantra vs Ford Focus - Masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttakis, on 01 aprilie 2019 - 22:36, said:

Atata imi permit si eu, pentru sotie si copil, de tarat prin oras, un amarat de i20... ce sa zic, multumesc de compliment. Halal caracter...
Si atunci de ce denigrezi alte marci auto pe care nici macar nu le-ai avut in posesie ? Tipic saracului cand nu poate cumpara ceva e automat proasta ...

#20
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
i20 e noua Honda civic, sau invers 🤔

View Posttakis, on 01 aprilie 2019 - 22:29, said:


8. Am cumparat masina in 2015 cu 13800 euro si 500 euro tichetul. Dupa 3 ani si jumatate, 70.000 de km, am dat.o cu 9000 de euro, fiindca n.am avut rabdare sa negociez. In 3 zile am dat masina si mi.am luat Honda Civic 1.5 Vtec Turbo.

Stai frate ca scrie clar acolo ....01 April 2019!

Edited by SSpantzer, 01 April 2019 - 23:03.


#21
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostSSpantzer, on 01 aprilie 2019 - 23:03, said:

i20 e noua Honda civic, sau invers ��


Stai frate ca scrie clar acolo ....01 April 2019!
Tu ti-ai facut cont de 2 saptamani ca sa faci flame si mistouri pe aici? Daca eu am inteles, probabil trebuia si tu sa intelegi. Omul are si avea 2 masini, Elentra si i20, a vandut Elentra si si-a luat Civic.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostAnnoying, on 01 aprilie 2019 - 21:36, said:

Iar vorbești ca să te afli în treabă:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-r551wMUVRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu am vazut modelul asta in viata mea si nici nu gasisem pe internet nimic despre modelul limuzina. Se vinde doar in Romania sau cum?

#23
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
In Europa de Est in general. In Vest e HB sau Break.

#24
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005
Initiator, daca alegerea este strict intre cele 2 modele, iti recomand sa mergi pe Hyundai Elantra.
Acum, tu stii ce iti doresti mai mult de la masina pe care o vei cumpara, confort mai bun, optiuni sau motorizare mai potrivita pentru traficul de oras.
Modelul Elantra nu l-am testat, in schimb, Focus, da.
Este o masina f frumoasa, cu un interior modern, ai destule optiuni utile pe ea, motorul trage bine, iar pe sosea sta excelent.
Insa, la mers preponderent in oras, se prea poate sa fie probleme cu filtrul de particule, sunt cativa pe forumul monomarca care pomenesc de aceasta problema.
Tocmai din acest motiv am si recomandat motorizarea aspirata de pe Elantra, masina de care nu cred ca ai sa fi dezamagit nici la drum lung.
Ca fapt divers, pe acelasi model de Focus mentionat de tine, cu aceleasi dotari, am primit o oferta mai buna cu cateva sute de euro.
Cel mai bine, daca esti setat pe aceste 2 masini, gaseste dealeri aproape de tine, programeaza test drive si vezi care ar fi mai potrivita, in care te simti mai bine.
Dupa ce ai hotarat exact ce vrei, cere oferte la mai multi dealeri, din toata tara, iar pe baza ofertelor primite poti incerca sa negiciezi un pret mai bun.
Am impresia ca Elantra nu se incadreaza la Rabla.
Succes!

#25
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postbusiness11, on 02 aprilie 2019 - 09:34, said:

nu am vazut modelul asta in viata mea si nici nu gasisem pe internet nimic despre modelul limuzina. Se vinde doar in Romania sau cum?
E vedeta pe la firmele de leasing, ca e spatios si relativ ieftin.
Nu as lua sedan sub nici o forma, personal e cea mai nepractica varianta de caroserie posibila. O fi portbagajul mare, dar gura e mica.
Ca proprietar de Focus Ecoboost, strict intre astea doua as lua Elantra.
Garantie 5 ani no matter what, fiabila in draci si arata si mai bine decat Focusul sedan. Pe Ford ii tradeaza reteaua de dealeri, nu am gasit un service mai de doamne'ajuta in Bucuresti.
Daca te poti lipsi de punch-ul turbinei si nu ti-e frica sa duci turometrul peste 4000 de ture mi se pare o masina ideala.

DAR: in bugetul ala as lua mai degraba asta:
Kia Ceed SportyWagon 1.0 T-GDI GT Line cu cateva optionale: navigatia de 8" , scaune si parbriz inalzite.
Masina e superba in echipare GT Line, confortabila si 7 ani garantie sau 150k km

Edited by danX, 02 April 2019 - 10:08.


#26
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmetaxyz, on 01 aprilie 2019 - 19:14, said:

Also, sper sa mai reusesc sa scad minim 300euro din preturile alea.

View PostdanX, on 02 aprilie 2019 - 10:07, said:

DAR: in bugetul ala as lua mai degraba asta:
Kia Ceed SportyWagon 1.0 T-GDI GT Line cu cateva optionale: navigatia de 8" , scaune si parbriz inalzite.
Masina e superba in echipare GT Line, confortabila si 7 ani garantie sau 150k km

Initiatorul spunea ca ar prefera sa cheltuie mai putin de 17k. Masina propusa de tine ii depaseste bugetul cu cel putin 3k euro. Pretul din configuratorul Kia este cu tot cu discount-ul "oficial" de 1.500 euro. Iar ca discount suplimentar, mai mult de 5% nu cred ca poate obtine.
Daca aplica si Rabla (prsupun ca o sa cumpere tichetul), tot nu ajunge la cat suma pe care este dispus sa o cheltuie.

Cel mai bine ar fi sa scrie el ce vrea exact, ca asa, ne cam agitam fara sens.

#27
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cam trebuie mers la dealer, ca la fiecare brand in parte. La Ford daca ai intrat pe usa ai cam 15% la preturile de lista (exclusiv promotii).

#28
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Mie mi se pare suprarealista discutia de aici. Omul a spus ca o sa faca maxim 10k km pe an si discutia se poarta in principal pe tema ca aspiratul ala o sa duca peste 500k km fata de 300k km sau whatever motorul turbo de pe Ford. Serios?

Pentru nevoile lui chestia de mai sus e complet un non-factor (inclusiv pentru revanzare dupa x ani). Fordul se conduce mai bine, are tehnologii mai noi, e mai placut de condus (cuplu la turatii mici) si 1.0 Ecoboost e foarte decent ca fiabilitate.

#29
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Habar n-am pe care sa o recomand.
Singura recomandare pe care pot sa o fac, pentru o masina ce urmeaza a fi utilizata preponderent urban, cauta - pe cat posibil - un motor aspirat, dar mai ales fara GPF !
Asta mai ales daca ai de gand sa tii masina mai multi ani.
Pentru 3-4-5 ani, la rulajul estimat, poti sa iei orice, nu ar trebui sa ai probleme. Cu o singura exceptie - GPF-ul vietii !
Sa nu uitam cate probleme sunt cu DPF-urile la dieselarele folosite preponderent in oras. Si tehnologia DPF are niste muuuulti ani in spate !
GPF-ul e o gaselnita noua, de 2-3 ani pe piata ...

Edited by marr, 02 April 2019 - 12:17.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAnnoying, on 01 aprilie 2019 - 21:36, said:

Iar vorbești ca să te afli în treabă:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-r551wMUVRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata ca naiba tableta aia sculata-n mijlocul bordului

#31
metaxyz

metaxyz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.12.2018
Va multumesc pentru opinii. Am decis sa cumpar: Hyundai Elantra 2019 1.6 128cp HIGHWAY - Intensive blue (livrare in max 10-14 zile)

#32
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmetaxyz, on 02 aprilie 2019 - 14:30, said:

Va multumesc pentru opinii. Am decis sa cumpar: Hyundai Elantra 2019 1.6 128cp HIGHWAY - Intensive blue (livrare in max 10-14 zile)
Ai luat decizia in urma efectuarii unui td?

#33
metaxyz

metaxyz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.12.2018
Test drive + ce am visat aseara :)) Pentru mine a fost un altfel de sentiment cand m-am asezat prima oara in Elantra

#34
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmetaxyz, on 02 aprilie 2019 - 15:28, said:

Test drive + ce am visat aseara Posted Image) Pentru mine a fost un altfel de sentiment cand m-am asezat prima oara in Elantra
Ma bucur ca ti-a placut! Cu siguranta vei fi incantat si dupa ce vei intra in posesia ei.
Asteptare usoara!

#35
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Felicitari, asteptam jurnalul de bord!

#36
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Asteptare usoara, ai facut o alegere buna !
Pret final ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate