Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cu ce dăunează djl-ul societății?

  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#109
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Da, urăsc să spăl vasele (rar îmi place şi dacă nu sunt multe), dar cu rufele nu prea am nimic. Ce-i drept, rar spăl de mână.

#110
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postconnectorxp, on 03 aprilie 2019 - 19:34, said:

Ai si tu particularitatile tale, eu prefer sa le arunc in masina si sa apas un buton.
La fel.

View Postconnectorxp, on 03 aprilie 2019 - 19:34, said:

@DJL (DiscJockeyLampa)
Eu in mintea mea ii zic Disc Jockey LamBa...

View Postconnectorxp, on 03 aprilie 2019 - 19:34, said:

apuca-te si de retrocomputing, incepand cu sistemele personale din anii 80 pana in prezent. Ai o nisa mare de explorat. Doar istoria Commodore iti va da de lucru mult timp de aici incolo.
Garantat!

#111
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, eu te-am urmarit de mult, ti-am dat si like-uri darr te-am si contrat cand mi s-a parut ca ai luat-o pe aratura. Asa ca nu ma poti banui ca am ceva cu tine.

Una din problemele tale e ca nu prea ai coerenta. De multe ori in acelasi post sari de la tramvaie la magazine la muzica la cladiri vechi etc. Devine foarte greu sa te urmareasca cineva. Daca mai faci si o greseeala de tastare din aia haioasa (gen interent, ca mai mult asa scrii :P ) e si mai greu sa-mi dau seama ce vrei defapt sa zici.

La un moment dat vroiai sa scrii un roman. Daca folosesti si acolo acelasi stil de exprimare, vei avea succes cat are un vanzator de inghetata la Polul Nord. Incearca sa-ti mai cizelezi stilul si sa separi ideile in topice diferite, nu fa talmes-balmes ca nu se mai intelege nimic.

#112
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Djl nu dauneaza cu nimic forumului si nu am de ce sa nu recunosc ca am citit, de-a lungul anilor, multe din subiectele deschise de el. Totusi, mai mult pentru interventiile (pertinente) ale altor useri.
Personal ajung sa citesc in diagonala postarile din urmatoarele cauze:
- foarte des postarea se reduce la particularitati tehnice despre tramvaie, laser discuri, vagoane, televizoare CRT etc, care intereseaza cel mult o mana de pasionati, pe restul, un paragraf de 10 randuri despre ce hibe avea un televizor din 1978 si cat de des se defecta traful de linie ii face sa  sara postarea sau sa raspunda ceva la misto;
- prea multe chestii personale, irelevante, cumva in completarea punctului de mai sus ... cand citesti de 10 ori pe 10 subiecte despre o anume seara de la discoteca din sat in care a facut urat la bautura; sau despre 12.12.2000 sau cum stalcea un cuvant; sau cum a mancat ciorba de perisoare in copilarie la un restaurant ajungi sa te intrebi de ce citesti;
- greseli de tastare care devin obositoare; greseli gramaticale - mor putin cand vad scris deabea, repetat; exces de paranteze ca si cum ar explica unor copii retardati ca nemtii (germanii) se afla (sunt situati) in vestul (Occidentul) Europei - adaugat la postari lungi si alambicate devin greu de citit. Am vazut ca multi, inclusiv moderatori, au atras atentia, dar fara rezultat.

In rest, sunt subiecte (uneori) interesante si materiale la fel de interesante. Admir memoria de elefant Posted Image

Edited by ambr0zie, 04 April 2019 - 14:39.


#113
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cum se scrie corect deabea?   :huh:

#114
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
De-abia / de abia.

Edited by AlbastruIndigo, 04 April 2019 - 15:05.


#115
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 01 aprilie 2019 - 20:07, said:

nici tu nu lasi impresia ca-ti lipseste timpul liber!

View PostUn-ZeU, on 01 aprilie 2019 - 20:22, said:

e patron in HAmerica omu scrie pe aici de plicti

Nu s-a nascut inca omul care sa-mi dea de munca atat cat pot eu duce
Just for you, lads

View Postcrisstonne, on 01 aprilie 2019 - 21:36, said:

Timpul liber nu este problema.
Ăla este de dorit.
Problema este grija zilei de mîine.

Si alta problema aparuta e de ce moare cainele?
:lol:

View Postdjl, on 02 aprilie 2019 - 02:18, said:

Ştiţi care e faza: că dacă cei pasionaţi de smartphoneuri, televizoare L.C.D. ar fi minoritate poate lumea s-ar lega de pasiunile lor aşa cum se leagă de ale mele. Dar ei au noroc şi eu nu am   Posted Image

Pai da mah fraiere, dar tu esti mai destept ca ei.
Sa nu-mi zici ca nu stiai ca ma vad nevoit sa-ti demonstrez

View Postwaterman, on 02 aprilie 2019 - 08:43, said:


Uite de ce, chiar dacă ești simpatic, uneori agasezi colegii cu pasiunile tale.

Topicul e despre una, tu ai ajuns la tramvaie.
La tine și o discuție despre sex ajunge tot la ceva vechi sau la un autobuz sau la un tramvai.


O emisiune despre tehnologie modernă e un fel de horror pentru tine, nu ?

Nu, il intelegi gresit.
Eu stiu pentru ca sunt la fel.
Cand apare un model nou de telefon, o alta varianta de windows, un alt gizmo..., mor de draci.
Nu inteleg de ce trebuie sa schimbi ceva fara motiv daca acel ceva merge bine...
Dar sunt obligat sa tin pasul cu tehnologia si atunci.... pierd timp valoros pe care as putea sa-l utilizez in alta parte

View Postdjl, on 03 aprilie 2019 - 21:52, said:

Da, urăsc să spăl vasele (rar îmi place şi dacă nu sunt multe), dar cu rufele nu prea am nimic. Ce-i drept, rar spăl de mână.

Si io eram ca tine, dar m-am insurat c-o pitzipoanca din aia de nu suporta sa vada vase in chiuveta, deci de cateva sute de ani de cand m-am insurat NICIODATA nu ne-am culcat lasand vase murdare peste noapte.
De la un moment dat m-am simtit si am inceput si eu...
Si cu trebuie sa scot eficienta maxima....

din timpul mesei debarasez si asez vasele in chiuveta in ordine si punand putin detergent si apa calda.
Spalarea devine de fapt o clatire la sfarsit.

Bine, am putea folosi masina de spalat, dar... pentru 3 farfurii, as muri s-o fac

#116
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mie îmi place sa spăl vase.
De fapt, sînt ca un barman obsedat :lol:

Șterg cu laveta umedă,apa, apoi lustruiesc blatul cu prosopul uscat.
Lustruiesc tot, bateria de la chiuvetă, plita cu inducție, să nu vad stropi/urme de degete, praf, sau urme de calcar  :D
Mă uit în dungă, să văd în soare orice urma sau pată.
Daca mai este ceva, iar șterg, iar mă uit, pînă este totul lună.
Vreau sa am impresia că totul este nou, că a fost montat în ziua aia.
Dilimache :roflmao:

#117
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
OCD îi zice.

#118
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postwaterman, on 04 aprilie 2019 - 16:49, said:

OCD îi zice.

Deci mă înjuri :D

#119
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am și eu ceva de genul ăsta. Nu la bucătărie dar știu cum e.

#120
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcrisstonne, on 04 aprilie 2019 - 16:05, said:

Mie îmi place sa spăl vase.
De fapt, sînt ca un barman obsedat Posted Image

Șterg cu laveta umedă,apa, apoi lustruiesc blatul cu prosopul uscat.
Lustruiesc tot, bateria de la chiuvetă, plita cu inducție, să nu vad stropi/urme de degete, praf, sau urme de calcar  Posted Image
Mă uit în dungă, să văd în soare orice urma sau pată.
Daca mai este ceva, iar șterg, iar mă uit, pînă este totul lună.
Vreau sa am impresia că totul este nou, că a fost montat în ziua aia.
Dilimache Posted Image

Du-te..
Cristone, esti casatorita?

#121
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Cand le-am vazut mi-am dat seama instant ca pot sa fie o sursa de inspiratie pentru prietenul meu djl, despre masini antice de scris nu am vazut inca vreun thread din partea dumnealui. Posted Image

[ http://img199.imagevenue.com/loc342/th_583035782_pentrudjl1_122_342lo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img294.imagevenue.com/loc71/th_583038226_pentrudjl2_122_71lo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img243.imagevenue.com/loc65/th_583041823_pentrudjl3_122_65lo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img146.imagevenue.com/loc593/th_583045423_pentrudjl4_122_593lo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#122
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Probabil nu a interactionat atat de mult cu ele incat sa-i starneasca o pasiune.

#123
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mă pasioneză pur şi simplu. Probabil şi din cauză că întotdeauna când tastez, trebuie să corectez.

#124
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Eu pe masina am invatat sa tehnoredactez si pe PC m-am perfectionat.

Mai ciudate decat masinile de scris au fost acel word processor, care erau niste PC-uri gandite doar pentru redactat texte, ca tot vorbim de aparate inutile.

Edited by connectorxp, 07 April 2019 - 20:00.


#125
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTsunnnami, on 04 aprilie 2019 - 16:57, said:

crisstonne...

Da, dar nu am ciuoaie", fată :roflmaofast:

#126
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pe masina de scris am invatat si eu tastele ...insa aveam si ceva ani de stat pe calculator inainte

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate