Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Pareri aspiratoare portabile, cu baterie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru a aspira rapid niste mizerie si pentru bucatarie sau la intrarea in casa, un aspirator portabil, cu baterie face minuni.
In timp, am cumparat tot felul de astfel de jucarii, iar demne de mentionat sunt:

1. Electrolux (care putea fi folosit pt aspirat pe jos/masa - era modular).
Bateria tine putin si cand murea, aruncai aspiratorul, pt ca erau de fapt lipite in maner.

Am aruncat 2-3 astfel de porcarii.

2. Dyson - am trei bucati (DC45 si DC35) in exploatare, iar de 5+ ani sunt foarte multumit de ele, cu urmatoarele obiectii:
- cumparati de pe Amazon.de, acolo sunt cu cca 100 EUR mai ieftine decat in Romania.
- bateriile originale adesea nu sunt pe stoc si costa 250-300 lei, iar daca nu sunt pe stoc vin in 30 de zile.
- bateriile chinezesti sunt semnificativ mai ieftine, doar ca ambele mi-au murit subit intre 3-5 luni, deci voi ramane pe cele originale, care m-au tinut 3-4 ani.

3. Xiaomi Roidmi F8 - concurent Dyson, performante comparabile cu modelul Dyson de varf, la pret mult mai mic.
Maine ar trebui sa imi soseasca Roidmi, pt ca bateria de la Dyson a murit si a fost tensiune in casa...

Din experienta mea, doar Dyson si Xiaomi merita banii, chiar daca nu sunt putini.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
sa inteleg ca ai mai avut Xiaomi si-l recomanzi ca fost posesor?

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Asta este ok  dar si varianta 220 , peria rotativa face minuni
https://www.emag.ro/...product-gallery

Edited by ciine, 01 April 2019 - 19:23.


#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Te referi la aspirator de mana? Daca da,noi avem in casa unul de la Lidl,marca Silvercrest si nu am avut pana acum probleme cu el.

#5
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Am avut BOSCH BBHMOVE4 - facea treaba buna, se curata usor, dar dupa 3 ani a murit acumulatorul, si l-am aruncat.

Acum detin un Beko VRT61821VD, si face si el treaba buna, se curata usor, si sa vedem cat tine si asta.
Imi place ca lumineaza la baza cu becuri LED, si vezi efectiv cat praf e pe jos.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
Un rowenta am avut, cat a mers a fost ok, dar la un moment dat s-a fisurat furtunul dintre talpa si corpul aspiratorului si tragea “aer fals”. S-a intamplat chestia asta la vreo 2 ani de la achizitie. Acumulatorii erau inca ok.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Pana nu pui mana pe un Dyson, nu poti intelege diferenta intre aspiratoare, mai ales la cele ieftine.

Sunt si eu curioasa cand iti vine Xiaomi, sa faci o comparatie, pt ca arata f bine la pret.
Review-urile compara Roidmi F8 cu ultima jucarie Dyson V8/V10, dar nu se uita si la diferenta uriasa de pret.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vR7crydpY7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Roidmi F8 este 1319 ron pe 220volt ... de unde l-ai luat si cat ai dat pe el?
Asteptam un scurt review, si eu sunt interesat de asa ceva.
Sa inteleg ca Roidmi bate celelalte mari de aspiratoare verticale? (Bosch, Rowenta,Philips etc.)

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
Dyson e “ala mare” care trebuie batut. in liga a doua sa zicem ca ar fi lider rowenta si restul in ordinea numerelor de pe tricouri... my two cents.

Edited by Fane, 02 April 2019 - 11:24.


#10
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
55 min autonomie nu e cine stie ce.... Sunt in piata variante la 75 min.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Tu aspiri 55 de minute?
Aspiratorul cu baterie este pt mentinere, nu sa tina loc de aspirator principal.

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
E f ok pretul de pe 220V

Eu am dat 280 USD de pe ali.

Edited by Courage, 02 April 2019 - 21:50.


#13
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Bosch BBHL21840, 18V, LiIon e destul de modest raportat la pret. Trage rezonabil (se cam chinuie cu nisipul pisicilor) se curata usor si tine bateria vreo 30 min, dar e dintr-un plastic casant si care se zgarie ft usor, butoanele si toate plasticele de pe el dau senzatia de chinezarie ieftina.
Orice ar fi nu luati aspirator cu accu de NiMh, isi pierd treptat puterea chiar si nefolositi.

#14
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
18V e putin si nu se compara cu acumulatori mai puternici care furnizeaza si alta putere.  Si răspunzand @Adm, da acesta a fost scopul pt care am luat un vertical cu autonomie de 75 min cu 3 trepte de putere.  Sa inlocuiesc aspiratorul cu cablu. Am studiat acum cca 1 an cam tot ce era in piata si am vazut ca aceste valori 20 / 30/ 60 etc min sunt date ca timpi maximi de utilizare,  asa ca am vrut unul care sa nu ma lase la mijlocul casei.  Peria rotativa electrica bate de departe cele propulsate exclusiv mecanic,  iar in mare parte imi fac treaba pe treptele 1 si 2. Astfel pot folosi aspiratorul cateva zile fara a-l incarca.  In plus acumulatorul e li-ion sau Li-Mh cu incarcare rapida gen 80% in 3h.  Astfel, "monstrul"  de 2200w ce are cca 13 ani,  il tin pt aspirare filtru uscator si filtru asta vertical cand imi e lene sa il spal...

Edited by plimbaretul, 03 April 2019 - 23:12.


#15
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Ps: personal nu sunt fan pt variantele cu corpul motor la nivelul mainii din motiv de greutate,  zgomot,  recipient f. Mic,  si evacuare la nivelul trunchiului superior.  Pe de alta parte inteleg aspectul practic pt treburile de foarte Scurta durata sau zone mai greu accesibile unui aspirator vertical sau cu fir. Asa ca alegerea apartine fiecaruia,  pe principiul "cate bordeie atatea obiceie"

#16
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Totusi, ce aspirator ai?

#17
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 honeymik, on 04 aprilie 2019 - 07:19, said:

Totusi, ce aspirator ai?

Am acest Zoo ProAnimal . 25,2V, 75 minute. Exista si o versiune de 60 min. Aspiratorul este complet accesorizat avand o extra-rola, duza spatii inguste (foarte lunga astfel ca poti ajunge si la colturi tavan), duza saltele, duza canapea, curea pt umar si un adaptor prin care scurtezi manerul pentru a il face portabil.  Desi recunosc canu la-am folosit mult cu accesorii, acestea au contat alaturi de durata maxima de functionare (75min, treapta 1) si putere acumulator. Am preferat aceasta platforma versus variantele 2in1 care au rezervor mai mic.

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Te-ai interesat daca ii poti schimba bateriile sau e de "unica folosinta"?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate