Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am pierdut cardul CI+ UPC, ce pot face?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostFaramon, on 01 aprilie 2019 - 14:52, said:

...mi se pare...
care parte din "e irelevant ce ti se pare tie" n-ai inteles-o? in PV-ul de predare-primire ai scrise clar sumele ce
trebuiesc platite in caz de nereturnare echipament. da' cine sa-l citeasca? la fel si contractul. nu conteaza ca
e o bucata de plastic si o tinichea, cine iti preda echipamentele alea in custodie poate sa le treaca ce valoare
vrea muschii lui, atata timp cat si valoarea de inventar e aceeasi. fix pixu' ca e 30 de lei, 250 sau 2500. sa ne
spui si dupa ce-ai platit cum ti s-a parut.

auzi la el, cat de simpatic e...face el preturile pe marfa UPC-ului, ca asa i se pare lui. de abonament nu zici si
de ala ceva? ca pentru X numar de canale ti se pare mult Y lei? sau pentru ca te dai pe net numa' seara, aia
sunt niste nesimtiti ca iti cer abonamentul al valoarea intreaga? gizas...

Edited by dygey, 01 April 2019 - 15:06.


#20
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,828
  • Înscris: 07.07.2009

View PostFaramon, on 01 aprilie 2019 - 14:59, said:

Voi cititi tot cand semnati? Posted Image Cati dintre voi stiati ca daca pierdeti cardul UPC trebuie sa platiti ~250 ron?
Nu am citit tot contractul din fir in par. Stiti ca e un contract micut de 1-2 pagini care face trimitere la anexe care-s disponibile online.
Sa platesc stiam deja ca-i o solutie, ma gandeam ca poate v-ati mai lovit de problema si s-a rezolvat si altfel, cum necum, altfel Posted Image
Nici nu e nevoie să-l citești. E destul de logic că dacă îl pierzi sau îl rupi trebuie să-l plătești. L-ai luat în custodie, nu l-ai cumpărat.

Edited by _-KALMAN-_, 01 April 2019 - 15:06.


#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFaramon, on 01 aprilie 2019 - 14:20, said:

Nu am dat teapa dar l-am vandut mai demult. Am vorbit cu omul prin telefon dar nu i-am salavat numarul si nu mai stiu care e. Si eu m-am gandit la solutia cu CI+ de la cineva dar nu cunosc oameni care m-ar putea ajuta cu asta Posted Image Anuntul ala la 140 ron e cam mult daca tin cont si de riscul ca nu o sa mi-l ia din cauza seriei.

ia-o precum un detectiv. aminteste-ti data sau macar perioada aproximativa cand te-ai intalnit cu cel care a cumparat televizorul.
apoi intri in telefon (sau daca ai cont pe site-ul operatorului tau de telefonie mobila), la  lista apelurilor efectuate si primite, din acea perioada si vezi ce numere de telefon "necunoscute" apar. ia-le la rand, suna, cere-ti scuze pentru deranj si intreaba direct daca cel de la "capatul firului" este cel caruia i-ai vandut televizorul.
in felul acesta ai o sansa, micuta ce-i drept, sa-ti recuperezi cardul, fara prea multe costuri suplimentare.

#22
Faramon

Faramon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2009
E dreptul lor sa ceara da, dar se mai fac si abuzuri. Cum ar fii sa ceara 5000 ron, numa asa? Ar fii abuz. Ei, mie si 250 pentru un plastic mi se pare tot abuz.

View Postcorinadaniela, on 01 aprilie 2019 - 15:05, said:


ia-o precum un detectiv. aminteste-ti data sau macar perioada aproximativa cand te-ai intalnit cu cel care a cumparat televizorul.
apoi intri in telefon (sau daca ai cont pe site-ul operatorului tau de telefonie mobila), la  lista apelurilor efectuate si primite, din acea perioada si vezi ce numere de telefon "necunoscute" apar. ia-le la rand, suna, cere-ti scuze pentru deranj si intreaba direct daca cel de la "capatul firului" este cel caruia i-ai vandut televizorul.
in felul acesta ai o sansa, micuta ce-i drept, sa-ti recuperezi cardul, fara prea multe costuri suplimentare.

Am cont la Orange. Pot sa vad lista apelurilor pentru o perioada anume? Nu stiam asta.

#23
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,828
  • Înscris: 07.07.2009

View PostFaramon, on 01 aprilie 2019 - 15:06, said:

E dreptul lor sa ceara da, dar se mai fac si abuzuri. Cum ar fii sa ceara 5000 ron, numa asa? Ar fii abuz. Ei, mie si 250 pentru un plastic mi se pare tot abuz.
Ia vezi cât costă de ex. o cartelă https://www.elstar.r...artele-de-Acces

sau modul de acces https://www.elstar.r...Module-de-Acces

Nu e nici un abuz.

#24
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
copilu', daca UPC vine si iti arata o hartie semnata de tine unde CAM-ul ala scrie ca valoreaza 50000000000000 de eurodolarilirecovrigicucainiincoada
in caz ca nu-l dai inapoi, platesti. si da, mai terminati dreacu' odata cu semnatu' ca primarii fara sa cititi. daca scrie acolo ca-ti donezi un rinichi sau iti
vinzi casa? ce faci, vii dup-aia si zici ca "io n-am stiut coae. ce, era sa stau io sa citesc? aia e numa pentru tocilari si prosti cu mult timp de pierdut".
ba tata, de unde apareti ma? cati d-astia ca tine vad saptamanal...m-apuca groaza. d-aia ne f*t toti dupa cum vor, ca suntem tamaie ca natie...

Edited by dygey, 01 April 2019 - 15:12.


#25
Faramon

Faramon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2009

View Post_-KALMAN-_, on 01 aprilie 2019 - 15:09, said:

Ia vezi cât costă de ex. o cartelă https://www.elstar.r...artele-de-Acces

sau modul de acces https://www.elstar.r...Module-de-Acces

Nu e nici un abuz.
Ce mi-ai dat tu e cartela cu un serviciu nu? Eu platesc deja serviciul, e abonamentul. Bucata de plastic e ieftina, vezi ceva gen aliexpress. Eu le dau inca banii pe abonament, doar plasticul l-am pierdut.

#26
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Aia e mister, n-ai fost atent, platesti. Ai semnat ca ai luat cu cunostinta, esti bun de plata, oricat te-ai plange.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001

View PostFaramon, on 01 aprilie 2019 - 14:52, said:

250 ron pentru un card e mult. E o bucata de plastic cu alt plastic mic in el pe care e pus ceva cod. 1 leu? 5 lei? Adaptorul e alt plastic, 10 lei? 20 lei?
Crezi tu ca e doar plastic cu cod scris pe el.
Daca ar fi fost asa, isi faca tot xxx carduri cu nemiluita.

#28
Faramon

Faramon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2009

View Postdygey, on 01 aprilie 2019 - 15:11, said:

copilu', daca UPC vine si iti arata o hartie semnata de tine unde CAM-ul ala scrie ca valoreaza 50000000000000 de eurodolarilirecovrigicucainiincoada
in caz ca nu-l dai inapoi, platesti. si da, mai terminati dreacu' odata cu semnatu' ca primarii fara sa cititi. daca scrie acolo ca-ti donezi un rinichi sau iti
vinzi casa? ce faci, vii dup-aia si zici ca "io n-am stiut coae. ce, era sa stau io sa citesc? aia e numa pentru tocilari si prosti cu mult timp de pierdut".
ba tata, de unde apareti ma? cati d-astia ca tine vad saptamanal...m-apuca groaza. d-aia ne f*t toti dupa cum vor, ca suntem tamaie ca natie...
Nu crek intelegi notiunea de abuz. Sau crezi ca e ok sa fie abuzati cei ce nu-s pasionati de citit din fir in par toate contractele ca tine.
Daca ar fii cum zici tu atunci toata lumea ar citi tot ce se scrie pe toate contractele, ar fii probabil joburi de cititor de contracte sa nu-ti mai pierzi vremea o zi pe un contract de zeci de pagini.
S-au facut abuzuri de astea destule si scopul organizatiilor gen ANPC e sa le tina in frau.
Hai sa-mi fac o firma de ce vrei tu si sa pun o clauza cum zici tu 50000000000000 eurodolarilirecovrigicucainiincoada. Crezi ca daca gasesc suficienti "fraieri" m-am scos? O sa-mi dea cineva banii aia?
Anyway deraiem. Poate te mai moderezi in raspunsuri pe viitor totusi.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Plasticul ala are un cip in el - ca un sim de telefon sau card bancar - o memorie practic ce contine codurile de decodare.
Celalal "plastic" in care intra este defapt un cititor electronic - citeste codurile de pe cartela - si in acelasi timp si un decodor de semnal - el se ocupa de decodare in locul decodorului din TV.

Practic sunt componente electonice - chiar daca au o "carcasa" de plastic.

Si da, e bine sa citesti contractele pe care le semnezi. Altfel poti sa te judeci cu ei cat vrei. Ai semnat esti bun de plata.

Oricum 250 de lei imi pare chiar ok ptr cele 2 echipamente.
Ma asteptam la un pret mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate