Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hai să citim biblia cu toții

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1871 replies to this topic

#1297
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 22 aprilie 2019 - 21:40, said:

De ce ar trebui sa te conving? Ciruse, nu stiu ce ai inteles dumneata din afirmatia ”si adevarul va va face liberi”.
Așa e.
Dar cât de liber te face credința în acest dumnezeu mincinos, hoț și ucigaș?
Nu face decât să-ți pună interdicții, tot ce e natural și te-ar face fericit, pentru el e păcat.
Asta numești tu libertate?

View Postrichelieu, on 22 aprilie 2019 - 21:40, said:

Nu e vorba de o zi cu El lângă mine, ci cu El in inima.
Nu-ti pot eu raspunde la întrebarea ta, asta e o chestie personală.
Îți înțeleg nevoia de "spiritualitate", o am și io, dar de ce să alegi un dumnezeu mincinos, hoț și ucigaș? Poți avea încredere într-un om de genul ăsta?

#1298
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 21:55, said:

Așa e.
Dar cât de liber te face credința în acest dumnezeu mincinos, hoț și ucigaș?
Nu face decât să-ți pună interdicții, tot ce e natural și te-ar face fericit, pentru el e păcat.
Asta numești tu libertate?


Ti-am spus, nu pricepi despre ce vorbesc. Doar scrasnesti din dinti si te plangi. Ceea ce arata ca esti in eroare. Dar nu-ti arata si dumitale, ca te crezi intelept si singur detinator al adevarului, eventual impreuna cu cativa ”initiati”, la fel de destepti ca dumneata.

#1299
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 22 aprilie 2019 - 22:00, said:

Ti-am spus, nu pricepi despre ce vorbesc.
Dă-i drumu, fă-mă să pricep.
Pricep ușor și repde, crede-mă

#1300
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 21:55, said:


Așa e.
Dar cĂąt de liber te face credința Ăźn acest dumnezeu mincinos, hoț și ucigaș?
Nu face decĂąt să-ți pună interdicții, tot ce e natural și te-ar face fericit, pentru el e păcat.
Asta numești tu libertate?


Îți Ăźnțeleg nevoia de "spiritualitate", o am și io, dar de ce să alegi un dumnezeu mincinos, hoț și ucigaș? Poți avea Ăźncredere Ăźntr-un om de genul ăsta?
Nu îmi acordez relația cu Dumnezeu, după ideile complet eronate ale altora :)
Am fost in mocirla aia in care te balacesti, ani întregi. Am fost ateu, you know? :)Nu mai vreau acolo.

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 22:10, said:


Dă-i drumu, fă-mă să pricep.
Pricep ușor și repde, crede-mă
Au contraire. Pricepi foarte greu și foarte lent. La fel de lent ca o piatra, pentru ca asculti la fel de bine :)

#1301
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Cardinale, je nu e ateu  :)

#1302
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă te comporți ca unul, probabil ești ;)

#1303
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Nu ți se pare normal să pui întrebări de bun simț, chiar dacă ești creștin?

#1304
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 21:15, said:

Șarpele le spune că nu vor muri, referindu-se la viitorul apropiat
Scrie chestia bolduita undeva, in Biblie?

Pune textul si te cred.

#1305
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpenticostalul, on 22 aprilie 2019 - 22:18, said:

Scrie chestia bolduita undeva, in Biblie?
Nu, dar e o chestie de logică elementară din ce moment nu erau nemuritori.

Într-un fel povestea e ciudată, de ce ar face dumnezeu pomul cunoașterii dacă nu-și dorea ca omul să mănânce din el?
Avem de-a face cu un dumnezeu idiot?

#1306
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 22:28, said:

Într-un fel povestea e ciudată, de ce ar face dumnezeu pomul cunoașterii dacă nu-și dorea ca omul să mănânce din el?
Avem de-a face cu un dumnezeu idiot?

Cirus man, tu ar trebui sa citezi din Biblie versete. De ex. arata unde scrie in Biblie ca Elohim nu dorea ca omul sa manance din Pomul Cunoasterii Binelui si Raului.

Edited by criztu, 22 April 2019 - 22:34.


#1307
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 22:23, said:

Nu
Deci este o interpretare de-a ta, nu scrie in Biblie.
Daca tu nu accepti interpretarile interlocutorilor, este corect ca nici ei sa nu le accepte pe ale tale.

Sarpele a spus atat doar: "Hotarat ca nu veti muri!".
Si ei au murit. Deci este un mincinos.

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 22:28, said:

Avem de-a face cu un dumnezeu idiot?
Fara indoiala.
Si mincinos si criminal.
Va puteti ciopli orice dumnezeu doriti sa aveti de-a face cu el.

YHWH este insa atotputernic, drept, bun, intelept si perfect.

#1308
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcriztu, on 22 aprilie 2019 - 22:33, said:

Cirus man, tu ar trebui sa citezi din Biblie versete. De ex. arata unde scrie in Biblie ca Elohim nu dorea ca omul sa manance din Pomul Cunoasterii Binelui si Raului.
Nu scrie. Dar care e concluzia în cazul poruncii cu interdicția la pomul cunoașterii? De ce să-i interzici cuiva ceva, în ideea că acela va face sigur ceea ce e interzis?

#1309
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 22:17, said:

Nu ți se pare normal să pui întrebări de bun simț, chiar dacă ești creștin?

Eu vad ca tot repeti ca Dumnezeu a mintit, nu vad intrebari de bun simt.

#1310
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 22:42, said:

Nu scrie. Dar care e concluzia în cazul poruncii cu interdicția la pomul cunoașterii? De ce să-i interzici cuiva ceva, în ideea că acela va face sigur ceea ce e interzis?

eu din ce vad vad ca Elohim zice:
mananca din orice pom - Gen 2:16
dar nu manca din Pomu Cunoasterii etc. etc. caci in ziua in care vei manca din el, vei muri - Gen 2:17

Nu vad nici interdictie din partea lui Elohim, nu vad nici ca nu si-ar fi dorit Elohim sa manance Adam din pomu cunoasterii etc. etc.
Eu vad un gigel care-i zice lu alt gigel: -vezi ca apa e uda.

Iar cuvantul "porunca" e o tembelitate din traducerea in popeasca romaneasca. Daca iti zice taica'tu sau un prieten al tau care a facut o racheta spatiala care te prajeste daca stai in dreptu reactorului ei, deci daca iti zice ala: fratzica, nu sta in dreptu la reactoru navei, ca o sa-ti prajeasca capu jetu cu reactie.
Tu ce-o sa zici, ca te tiranizeaza, daca iti zice ca ca o sa-ti prajesti capu daca stai in dreptu la reactor?
Tu la asta popii ranzosi din Carpati i-au zis "porunca", si tu in loc sa vezi ca nu exista asa ceva in textul ebraic, insisti sa te enervezi ca vai ca de ce i-a poruncit.
Nu i-a poruncit fratzica nimeni nimic.
Popii care te fac pa tine, ca traiesc din taxele trase de pe spinarea ta, aia te leaga la ochi, te invart de cateva ori in tot felu de directii, sa te ametzeasca, si apoi iti dau un ciocan in cap, si se infrupta din tine. Vulturi. Fiarele Campului. - Ezekiel 34:8
De ce? Ca ti-e lene tie sa cauti ce scrie in Biblie in original.
Ti se pare mai confortabil sa te enervezi la infinit, vai, Elohim e bulangiu, Elohim ma uraste, Elohim e mincinos. Elohim asa si pe dincolo. Decat sa cercetezi Biblia cu ochii tai.

Edited by criztu, 22 April 2019 - 23:14.


#1311
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postcriztu, on 22 aprilie 2019 - 19:21, said:

Dualitatea e Inceput-Sfarsit, Lumina-Intuneric, Rau-Bine, Viata-Moarte, Sus-Jos, Tare-Moale.
cand incepi sa intelegi Dualitatea, intelegi ca Raul e identicu cu Binele, Susul cu Josul, Lumina cu Intunericul, Inceputul cu Sfarsitul.
sau altfel zis, nu poti avea Rau fara Bine, Bine fara Rau, Sus fara Jos, Jos fara Sus, Lumina fara Intuneric, Intuneric fara Lumina.
pt ca Intunericul e definit de Lumina, si Susul e definit de Jos.

Vorbesti prostii ,dar e dreptul tau. Raul e lipsa binelui,intunericul e lipsa luminii.Raul si intunericul nu sunt realitati in sine ci o lipsa/o scadere/o  boala  a principiilor pozitive ale Binelui si Luminii.Boala nu e o realitate/existenta  in sine ,ci o lipsa a sanatatii.




Quote

O carte fara Inceput, nu poate avea Sfarsit.

O carte e ceva material si orice obiect material are inceput,deci sintagma "o carte fara inceput" e o absuritate logica.


Quote

Deci Jos-Sus, Rau-Bine, Tare-Moale, Sfarsit-Inceput, Lumina-Intuneric, sunt amagire, iluzie, dualitate.

Amesteci principiile moralitatii(rau-bine) cu principii materiale sau spatiale,fara nici o legatura.

Quote

Deci la Apocalipsa 22:16 Isus zice clar: Eu sunt Steaua Diminetii
Steaua Diminetii e Lucifer la Isaiah 14:12.
Nici o legatura intre cel ce se va pogora in iad(Lucifer) si Cel care e si radacina si odrasla lui David(Iisus)

Quote

Eu fac Binele si Raul - Isaiah 45:7



Quote

Dumnezeu nu e "bun" sau "rau"!
I bring death and I give life; I wound and I heal, and there is no one who can deliver from My hand.
Mentioneaza ce anume din verset exprima ideea ta ca Dumnezeu nu e bun sau rau? Cele 10 porunci nu sunt nici bune, nici rele?Hotia,desfranarea,crima,lipsa respectului pt parinti  etc. nu sunt  nici bune nici rele?

Quote

Deci Nachash nu amageste sau minte. Nachas face femeia sa se "indoiasca", adica in-doi, Dualitate. Nachash vorbeste dual. Spune adevar-minciuna.
O sa te zbati la infinit sa te lamuresti daca Nachash a mintit sau a zis adevarul, pt ca Dualitatea e un cerc vicios. Logica e ilogica. Intelepciunea acestei lumi e Dualitate. Indoire.

Prostii .Minciuna sarpelui e evidenta a spus ca vor fi ca Dumnezeu,cunoscand binele si raul,dar ei de fapt s-au apropiat de animalitate si au sfarsit prin moarte indoita si trupeasca si sufleteasca.De ce a fost blestemat sarpele daca nu a mintit ?

Edited by blue333, 23 April 2019 - 00:46.


#1312
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postblue333, on 23 aprilie 2019 - 00:43, said:

Prostii .Minciuna sarpelui e evidenta a spus ca vor fi ca Dumnezeu,cunoscand binele si raul
Cum poți să spui că minte, când însuși yhwh spune " „Iată* că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să** ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască"?


#1313
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcirus6, on 22 aprilie 2019 - 22:28, said:


Nu, dar e o chestie de logică elementară
Aha! Deci când îți convine tie, se aplica logica elementara. Când nu, trebuie textul clar :)
Altfel spus...și tu Brutus? :)

#1314
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ok, deci am tratat (intr-un mod superficial, desigur, altfel nici nu se putea) Geneza 1-4.

A sosit ceasul sa trecem la Geneza 5.
Prima parte, pentru inceput:

1 Când au început oamenii să se înmulțească pe fața pământului și li s-au născut fete, 2 fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales. 3 Atunci, Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămâne pururea în om, căci omul nu este decât carne păcătoasă; totuși, zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani.” 4 Uriașii erau pe pământ în vremurile acelea și chiar și după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor și le-au născut ele copii; aceștia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume. 5 Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ și că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău. 6 I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ și S-a mâhnit în inima Lui. 7 Și Domnul a zis: „Am să șterg de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare și până la păsările cerului, căci Îmi pare rău că i-am făcut.


Uriasii. Au existat cu adevarat?
Daca da, cine au fost ei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate