Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme DHCP cu ruter Asus?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Salutare!

Am un ruter Asus RT-AC66U_B1 și un abonament de internet de la Telekom.
De la Telekom am ruter Huawey H8247H pe post de GPON care este pus în mod bridge, deci nici o setare nu fac la el.

Toate bune și frumoase timp de vreo lună când ruterul Asus a refuzat să se mai conecteze și să zică ceva de genul
”Your ISP DHCP server is not working properly”
. Am încercat tot ce e de încercat, resetat GPON, resetat ruter Asus, reinițializat la setările din fabrică a ruterului Asus.

Problema este că mă pot conecta cu un PC legat direct direct la GPON, la fel mă pot conecta și cu un alt ruter.
S-a mai lovit cineva de ceva asemănător? Aș vrea totuși să folosesc ruterul Asus, nu pe cel care merge acum.

#2
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Incearca sa cloneazi MAC-ul de la PC pe Asus, poate merge.

#3
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
Daca ai pus Huawei in bridge, atunci Asus nu era DHCP server?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Era vorba de wan...

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
GPON la mobil? Posted Image

#6
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 09.02.2007
Ai exact cum am eu, doar că am router Asus RT-AC87U.
Cu ceva timp în urmă Telekom a umblat pe undeva pe la setări fiindcă nu am mai avut viteză. Am dat și eu roată pe la setări și degeaba nu am resetat routerul Asus. Am sunat la ei și de-abia a doua zi a revenit viteza. Vezi să nu fie „de la ei”.
La mine pagina setărilor WAN arată ca în poză.
În momentul în care conectez alt router în locul lui Asus, trebuie să aștept vreo 15 minute și să dau cel puțin un restart la routerul Telekom Huawei, fiindcă inițial rețeaua respinge noul MAC. La fel face și când pun înapoi routerul Asus: e nevoie să le restartez pe ambele routere cel puți o dată.
Deci cel mai mult eu bănuiesc că cei de la Telekom care răspund la apelurile la 1234 trebuie să transmită colegilor de la networking problema, iar aceia te vor suna după ce vor introduce manual MAC-ul routerului Asus care nu se conectează automat. Ei pot să-l vadă pe routerul Asus atât timp cât e conectat, adică pot să-i vadă MAC-ul. Routerul Asus se conectează de fapt, dar nu face trafic din cauza nealocării MAC-ului.

Attached Files



#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 sarighiol, on 01 aprilie 2019 - 13:43, said:

Ai exact cum am eu, doar că am router Asus RT-AC87U.
Cu ceva timp în urmă Telekom a umblat pe undeva pe la setări fiindcă nu am mai avut viteză. Am dat și eu roată pe la setări și degeaba nu am resetat routerul Asus. Am sunat la ei și de-abia a doua zi a revenit viteza. Vezi să nu fie „de la ei”.
La mine pagina setărilor WAN arată ca în poză.
În momentul în care conectez alt router în locul lui Asus, trebuie să aștept vreo 15 minute și să dau cel puțin un restart la routerul Telekom Huawei, fiindcă inițial rețeaua respinge noul MAC. La fel face și când pun înapoi routerul Asus: e nevoie să le restartez pe ambele routere cel puți o dată.
Deci cel mai mult eu bănuiesc că cei de la Telekom care răspund la apelurile la 1234 trebuie să transmită colegilor de la networking problema, iar aceia te vor suna după ce vor introduce manual MAC-ul routerului Asus care nu se conectează automat. Ei pot să-l vadă pe routerul Asus atât timp cât e conectat, adică pot să-i vadă MAC-ul. Routerul Asus se conectează de fapt, dar nu face trafic din cauza nealocării MAC-ului.

problema e doar cu ruterul Asus.
Am așteptat și 24 de ore înainte să-l conectez.
Pagina de setări arată tot așa și la mine.
Am sunat la asistență la Telekom și mi-au dat cu flit, au zis că dacă merge PC-ul nu mai e treaba lor.

 marmota_vasi, on 01 aprilie 2019 - 11:01, said:

Daca ai pus Huawei in bridge, atunci Asus nu era DHCP server?
pe partea de WAN adresele IP se alocă prin DHCP din serverele Telekom.

 KyKyKyKy, on 01 aprilie 2019 - 13:17, said:

GPON la mobil? Posted Image
e vorba de internet prin fibră, nu mobil.
Scuze, se pare că am greșit aria, rog un moderator să mute subiectul acolo unde i-e locul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate