Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Anxietate?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Oanna07

Oanna07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2019
Buna, anul trecut in vara mi-am rupt mana, s-a acumulat atunci la fostul job niste stres, si de atunci am avut tot cat o problema de sanatate, incat am ajuns sa ma cred bolnava non stop. Am fost la psiholog, cateva luni, si mi—am revenit, nu 100%, dar eram mult mai bine, pana acum in februarie. Am stat acasa 20 de zile urmand ca dupa sa incep un nou job. In toata perioada m-am stresat de cum va fi la noul job si am inceput sa am spasmofilie, senzatie iar de panica, am acut analizele, intradevar am avut lipsa de calciu, insa nu mi-am revenit complet si mi-am facut si analizele de tiroida. Am un hipotiroidism, scazut, insa din martie starea mea s-a agravat, oboseala constanta, senzatia de panica intalnita tot mai des, nu adorm, ma trezesc noaptea, am inceput de 11 zile tratamentul cu hormon, p doza f mica pt tiroida.. si la fel, parca imi e mai rau, palpitatii, atacuri de panica, cand ies din casa am starea aia de plutire, parca nu ma pot concentra, nu pot fiu prezenta 100% incat imi e frica acum sa ies ca ma ia imediat starea de plutire, e un fel de ameteala, dar nu se invarte nimic. Medicul endocrinolog a zis ca nu e de la hormon, ca e doar de la anxietate si ca trebuie ea vindecata. Doza imi e prea mica ca sa am astfel de stari, si ca mi le induc eu. Mi a dat stresclin complex si magne b6. Stresclin iau doar dimineata, am senzatia ca ma agita si magne b6 inca nu am luat. Credeti ca e tot anxietate defapt? Sa caut un alt psiholog? Scuze pt postul lung..

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
mascul ai?

#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
cati ani ai? ce job ai ? ce viata sentimentala ai?iesi des in oras , seara cu prietenii?
ce te face sa crezi ca iti gasesti rezolvarea problemelor pe un forum?

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Dupa cum scrii e anxietate,eu m am scapat de ea cu Sedatif PC, Veratrum Album si Argentum Nitricum. Fiind homeopate, nu stiu daca au efect la toata lumea.
Ultimele pb le am avut anul trecut in august. De doua luni am inceput sa fac miscare, sport si asta imi un echilibruninterior nemaipomenit. Sigur ai tu o chestie care sa iti induca starea asta. Trebuie sa o gasesti, poate e miscarea, poate alt hobby, nu am cum sa stiu.

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Oanna07, on 31 martie 2019 - 22:08, said:

Credeti ca e tot anxietate defapt? Sa caut un alt psiholog? Scuze pt postul lung..

In primul rand .. daca ai hipotiroidie sa stii ca vitamina D se produce doar stand la soare si alimentandu-te corespunzator... Tot soarele te poate scapa intr-o anumita masura si de depresie
Nu te refugia in psihologi.. incearca sa intelegi si sa reduci cauzele, ca ele exista.

#6
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 marcusdefeis, on 31 martie 2019 - 22:21, said:

mascul ai?
daca si-a rupt mana , ce zici , are?

#7
Oanna07

Oanna07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2019
Iau oricum suplimente de D. Incerc sa ies, insa mai rar pt ca atunci ma ia starea astea ..

#8
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
iti lipseste alt supliment , tot cu D , dick

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Oanna07, on 31 martie 2019 - 22:26, said:

Iau oricum suplimente de D. Incerc sa ies, insa mai rar pt ca atunci ma ia starea astea ..

Incearca sa stai la soare cat poti de mult.. si vei vedea efecte pozitive.. Trebuie insa sa faci si ceva schimbari in viata ta.. atat legate de job cat si de partea de socializare si iesit in lume.

#10
Oanna07

Oanna07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2019

 Kres, on 31 martie 2019 - 22:28, said:



Incearca sa stai la soare cat poti de mult.. si vei vedea efecte pozitive.. Trebuie insa sa faci si ceva schimbari in viata ta.. atat legate de job cat si de partea de socializare si iesit in lume.
Incerc sa ies, jobul e ok, e fix ce mi-am dorit, nu e stres, insa starea aia de plutire ce apare cand ies e greu de controlat si ma afund in starea aia nasoala.

#11
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

 petit_christian, on 31 martie 2019 - 22:22, said:

Dupa cum scrii e anxietate,eu m am scapat de ea cu Sedatif PC, Veratrum Album si Argentum Nitricum.Fiind homeopate, nu stiu daca au efect la toata lumea.
Ultimele pb le am avut anul trecut in august. De doua luni am inceput sa fac miscare, sport si asta imi un echilibruninterior nemaipomenit. Sigur ai tu o chestie care sa iti induca starea asta. Trebuie sa o gasesti, poate e miscarea, poate alt hobby, nu am cum sa stiu.
Exact! Fiind homeopate ai efect placebo garantat Posted Image

Edited by Disstrack, 31 March 2019 - 22:34.


#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Oanna07, on 31 martie 2019 - 22:31, said:

Incerc sa ies, jobul e ok, e fix ce mi-am dorit, nu e stres, insa starea aia de plutire ce apare cand ies e greu de controlat si ma afund in starea aia nasoala.

Poti vorbi cu un psiholog daca crezi ca te ajuta dar sa stii ca n-au solutii miraculoase... tot tu trebuie sa vezi ce si cum ar trebui schimbat in modul de viata.
Anxietatea si depresia (frici ale omului) au cauze, nu apar, asa, dintr-odata..  In general, un corp epuizat fizic (stare fizica proasta, fara somn suficient, fara soare, alimentat prost, etc) nu are cum sa fie baza unei conditii psihice bune... adica corpul care e praf are un psihic praf..  De asta, trebuie sa incepi cu iesitul la soare, in aer liber, sa faci ceva miscare si sa incerci sa ai o viata sociala.. atat cat se poate.

Edited by Kres, 31 March 2019 - 22:43.


#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014

 Disstrack, on 31 martie 2019 - 22:34, said:


Exact! Fiind homeopate ai efect placebo garantat Posted Image
Placebo, neplacebo, impirtant e ca mi a trecut. Restul e cancan.

#14
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Pana data viitoare ti a trecut

#15
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
E clar anxietate, cu ipohondrie si tot tacamul.
Eu iti recomand sa citesti ''Puterea Prezentului'', de Eckhart Tolle. Din cate spui, esti foarte stresata de noul job, iar asta implica viitorul. Nu degeaba se spune ''traieste-ti prezentul''. Oricum, stiu cum e.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
e de la tiroida, aproape sigur. si mama mea are tot hipotiroidie, si a manifestat aproape aceleasi simptome, pana i-a fost stabilita doza corecta de medicament.
nici nu putea sa mearga la cumparaturi, o lua cu palpitatii si ameteala atunci cand intra intr-un supermarket, facea atac de panica.
din pacate se instaleaza cercul vicios in astfel de situatii, te simti rau din cauza tiroidei, faci atacuri de panica, insomnii, ameteli, incepe sa te afecteze psihic si ai impresia ca nu te vei mai face bine niciodata.
continua cu investigatiile si tratamentul pentru tiroida, este posibil ca doza pe care o primesti acum sa fie insuficienta, trebuie sa repeti analizele.
asadar du-te din nou la endocrinolog, dar altul decat cel la care ai fost pana acum, poate dura ceva timp pana te vei simti din nou bine, in functie de ajustarea dozei de medicament. la mama mea a durat aproape o jumatate de an pana si-a revenit aproape complet.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 corinadaniela, on 01 aprilie 2019 - 08:28, said:

e de la tiroida, aproape sigur. si mama mea are tot hipotiroidie, si a manifestat aproape aceleasi simptome,

Asa am si eu, si tot de la tiroida e.

Cand am mers cu palpitatii la medic si a auzit ca am pb cu tiroida, nici nu si-a mai batut capul.

Stari de panica nu am, as fi avut probabil daca n-as fi stiut ca tiroida are efectele astea, dar asa ca stiu, le ignor.

#18
Oanna07

Oanna07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2019

 corinadaniela, on 01 aprilie 2019 - 08:28, said:

e de la tiroida, aproape sigur. si mama mea are tot hipotiroidie, si a manifestat aproape aceleasi simptome, pana i-a fost stabilita doza corecta de medicament.
nici nu putea sa mearga la cumparaturi, o lua cu palpitatii si ameteala atunci cand intra intr-un supermarket, facea atac de panica.
din pacate se instaleaza cercul vicios in astfel de situatii, te simti rau din cauza tiroidei, faci atacuri de panica, insomnii, ameteli, incepe sa te afecteze psihic si ai impresia ca nu te vei mai face bine niciodata.
continua cu investigatiile si tratamentul pentru tiroida, este posibil ca doza pe care o primesti acum sa fie insuficienta, trebuie sa repeti analizele.
asadar du-te din nou la endocrinolog, dar altul decat cel la care ai fost pana acum, poate dura ceva timp pana te vei simti din nou bine, in functie de ajustarea dozei de medicament. la mama mea a durat aproape o jumatate de an pana si-a revenit aproape complet.

Da, am programare la altul. Si simtea si ea un fel de agitatie incontinuu? Cateodata simt asa ca tremur pe dinauntru, o agitatie..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate