Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Firme de booking Vs Rezervare direct la hotel?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Are rost/merita sa fac rezervarea direct la hotel? Sau firme de booking sau rezervare direct la hotel este tot acelasi tarif?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu, nu intotdeauna. am intalnit si mai ieftin la hotel, dar si mai ieftin prin booking.
in principiu la tarile asemanatoare alege booking, pentru ca hotelierul stie ca se poate astepta la o recenzie.

#3
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

 Argent, on 31 martie 2019 - 17:25, said:

Are rost/merita sa fac rezervarea direct la hotel? Sau firme de booking sau rezervare direct la hotel este tot acelasi tarif?
Suna la hotel si încearcă sa rezervi o camera, s-ar putea sa fie mai ieftina!
Cei mai vechi pe Booking au o vrăjeală de discount!

#4
annonimu

annonimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 26.06.2007
eu caut cazarile pe booking... apoi caut pe google nr de telefon al locatiei ... de fiecare data cand am sunat direct la cazare a fost mai ieftin...

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Nu este vreo regula inniciun sens. Cel mai bine este sa verifici punctual.

#6
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Multe hoteluri nu accepta vouchere de vacanta. In schimb, daca faci rezervarea printr-o agentie, poti plati cu vouchere.

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Cind, cum...saptamina trecuta am iesit spontan. Vineri seara am cautat hotel, m-am fixat pe o varianta si am vrut sa rezerv. Era pe Trivago, dar saitul ala de rahat n-a vrut sa priceapa nicium data. M-am enervat si am sunat direct la hotel. Intimplator cu 5 Euro mai ieftin, dar ar fi vrut sa-mi faxeze rezervarea, iar io s-o semnez. Cam mare deranju, asa ca pina la urma ne-am inteles sa le dau numarul de la o carte de credit si asa am rezolvat. Pe Trivago sau Booking scria ca nu cer nicio garantie, deci cam asta este diferenta. Saptamina asta am vrut alta iesire si saitu ala de rahat din nou n-a priceput data, asa ca ne-am plimbat loco. Asta este invatatura de minte si de acum incolo vom face rezervari cu citeva zile inainte

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
1. Fax? în ziua de azi?
2. Ești curajos dacă le-ai dat datele cardului direct...

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 radunic, on 01 aprilie 2019 - 09:04, said:

1. Fax? în ziua de azi?
2. Ești curajos dacă le-ai dat datele cardului direct...

Fara codul de siguranta

LE: era sa uit, este un card pe care am fixat o limita si oricum am timp 6 saptamini sa retractez tranzactia

Edited by vata_pa_batz, 01 April 2019 - 11:45.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Păi cum ia banii fără CC?

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu-i ia. Am platit la fata locului. Au vrut sa mearga la sigur cas vin si ca rezervarea nu e gluma

#12
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Referitor la Booking,eu nu inteleg cum pot modifica pretul unei camere atat de mult,adica in unele zile este,de ex.45 euro dubla si  ptr alte zile 500-600 euro.Ma gandesc ca o valoare foarte mare este trecuta formal,ei nemaiavand de fapt camere. Aveti vreo explicatie pentru asta?
Eu am inteles ca 20 % este comisionul pe care il percepe Booking. In cazul meu,intotdeauna am obtinut direct de la hotel pret mai mic decat pe booking.

Edited by belisima, 20 April 2019 - 19:32.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
booking nu pune preturi. hotelierul pune.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Zilele alea sînt extrasezon comparat cu sezon cumva?
Prețul nu crește cînd nu sînt camere - booking pur și simplu anunță că nu mai sînt camere disponibile și nu afișează niciun preț.

#15
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Exemplu meu se refera la hoteluri din Istanbul. 2/3 mai o camera dubla 800 euro fara mic dejun si 7/8 mai 53 euro cu mic dejun inclus. Hotel Sayeban Gold Hotel e doar un exemplu, fiindca am vazut la foarte multe aceste diferente foarte mari.

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Atunci e doar problemă de cerere. În jur de 1 mai cererea e probabil mult mai mare.

#17
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Adica cum? Mai au o camera si cer ptr ea 800 euro? Dar am vazut vineri un alt caz,o camera costa o suma,ma gandisem sa o rezerv dar am zis sa mai astept putin.Si in doua ore costa dublu.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
hotelierul isi pune preturile, ce e asa greu? cum cand si cat vrea el.
in functie de gradul de ocupare, poate sa lase la pret. cam cum fac aia de la avioanele low-cost, de in acelasi avion poate sa fie unul de a dat 20 de euro pe bilet, langa unul care a dat 200.
normal ca 1 mai e un fel de varf de sezon al perioadei. 7-8 mai e dupa minivacanta, cine a avut de iesit, a cam iesit, plus ca e si marti spre miercuri.

un alt exemplu sunt reducerile de seara. io mai fac excursii fara planificare, unde ne prinde seara, acolo ne cazam. dupa-amiaza, sunt hotelieri care lasa pretul jos tare, ca decat sa treaca noaptea cu camera goala, tot mai bine poate incaseaza cat de cat. pe camera de 500 lei normal, am stat si cu 100 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate