Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Spital stomatologic sector 4 grat...

Pastrare numar inmatriculare !

Supraveghere autoturism in parcar...

Bsod repetat
 Angst Romania - Oficial in Insolv...

Pocket PC Handheld ajutor.

Intrerupere utilitati casa tempor...

Care credeti ca este probabilitat...
 paravan geam / obturare vedere

Motorola E32, se aprinde flashlig...

La mulți ani @sylvius!

Joy Berceni Biruintei 87
 Recomandare suport tableta

Vanzare apartament

Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix

De la Waldorf la Medicina Generala Umf Iasi- Ajutor!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

Miah

Miah

New Member

• Grup: Junior Members
Buna!

Sunt eleva in cadrul unui liceu traditional, profil uman, specializarea stiinte sociale si sunt nevoita sa efectuez un transfer in alt oras, si eu mi-as dori sa merg la Waldorf Iasi, profil uman, specializarea filologie.(sunt in clasa a 9 a)

Initial, am vrut sa intru in politie(motiv pentru care am mers la stiinte sociale), insa in semestrul al 2 lea mi-am dat seama ca medicina e ceea ce imi doresc si cunosc deja materia pentru admitere(tind sa precizez ca din clasa a 4 a eu invatam deja genetica si fiziologie).

Intrebarea mea este: Daca merg la Waldorf, cei de la umf Iasi accepta elevi din acest sistem? Primesc elevi ce au studiat la Waldorf la Medicina? Nu prea inteleg care le sunt acreditarile celor de la Waldorf, de aici si confuzia mea. Pe semestrul 1 am avut media 9.90, daca aceasta informatie ajuta la concretizarea raspunsului.

Va multumesc anticipat!

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Dai bacalaureat ca si restul iar diploma e aceeasi. Ca atare n-are UMF nimic a comenta.

Miah

Miah

New Member

• Grup: Junior Members

View Postneagu_laurentiu, on 31 martie 2019 - 15:56, said:

Dai bacalaureat ca si restul iar diploma e aceeasi. Ca atare n-are UMF nimic a comenta.
Iti multumesc pentru raspuns!

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

• Grup: Senior Members
Si ce le spui profesorilor de la UMF, sa nu-ti dea examen ca tu ai facut la Waldorf si nu esti obisnuita cu stresul? :w00t:

Mai bine transfera-te la un liceu bun din Iasi si lasa prostile gen Waldorf, ca sunt numai niste vaci bune de muls, iar "lapticul" vine de la parintii care nu-si dau seama ca un eelev care n-a trecut in viata lui printr-un examen nu va fi in stare nici macar sa ia permisul auto.

Meister

Meister

Active Member

• Grup: Members
De acord cu pufonel. Waldorf nu e pentru oricine, in special pentru persoane cu aspiratii mari, elevi si parinti. Sa va povestesc scurta mea experienta cu o scoala Waldorf.

Mi-am dus copilul la o astfel de scoala in ciclul primar, undeva in Bucuresti. Noi veneam din scoala traditionala, invatatoarea lor aia buna (dar buna si care a apucat sa le puna niste baze) se dusese in maternitate pt a doua oara, deja pierdusem un an cu o suplinitoare fara experienta si urma sa se duca dracu si urmatorul an. Am zis sa-l duc pe copil la o scoala Waldorf, adica mai putin decat putinul care il invatau la scoala traditionala nu cred ca se putea, in plus ar mai fi invatat si germana, fiind o scoala cu un astfel de profil. Auzisem ca se invata mai putin decat la o scoala clasica dar nu m-am gandit si cat. In urma discutiilor cu dna directoare, paream convins, deja in naivitatea mea faceam analogia cu anii mei petrecuti la scolile din Germania unde elevii erau cam cu 2-3 ani in urma noastra, invatau in ritmul lor, nimeni nu ramanea repetent etc. Am zis ca nu o fi dracul chiar asa de negru. Gresit gandit! Cei din Germania asa inapoiati cum erau ei, faceau chestii practice de care chiar se serveau mai tarziu in viata, de aia au ajuns unde au ajuns, sistemul lor era de asa natura sa nu poti ramane repetent decat daca chiar erai idiot, dar atunci nu te-ar mai fi acceptat la scoala normala.

Primul semn de intrebare a fost cand n-am vazut manuale. Cred ca am vazut doar unu de geografie, si atat. In rest nu se invata din manuale, le aveau inchise in dulap. Hmmm... Fie! Cand imi luam copilul de la scoala ma mai bagam si eu printre colegi lui si ii intrebam chestii in germana, doar ca sa constat ca nimeni nu intelegea nimic, d'apai sa mai si vb ceva in limba lui Goethe. Deja al doilea semn de intrebare in mintea mea. Dupa vreo o luna asa, de la inceperea semestrului, au inceput sa "intre in paine", sa se apuce de invatat. Prima luna a fost asa de introducere, de reintalnit colegii si povestit ce au facut in vacanta. In fiecare zi asteptam noutati de la copil sa imi spuna ce a mai invatat, ce au mai facut, cum sint profesorii, chestii pe care orice parinte le intreaba daca ii pasa de copil. In fiecare zi auzeam ca nu au invatat nimic, ca unii profesori nu-si onorau orele, altii intarziau regulat la primele ore ale dimietii, iar de invatat ceva concret... pauza!!!! Invatase sa cante un cantec la fluier, asta a fost punctul culminant al anului scolar si singurul lucru care i-a ramas in minte copilului pana in ziua de azi. Am ridicat problema la dna directoare, da, se stia, existau probleme cu personalul care era si nu prea era, dar mai mult nu era. Pana la sf. anului scolar tot asa am dus-o. In ultima luna din anul scolar nu s-a facut nimic, doar au exersat 1 luna de zile pt serbarea de sf de an care a durat 1 ora! A terminat copilul scoala cu 10 pe linie dar in realitate nu stia nimic. Zero barat. Dintre toate materiile, exact alea care ar fi trebuit sa fie mai importante, mate-romana-germana, astea au fost cele mai deficitare unude practic a avut 1 an de vacanta in care nu a invatat nimic. Doar deranjul de a merge 6 ore pe zi la scoala, trecut doar prin jumatate din materie/manuale si asimilat nimic. Dar aveam 10 pe linie. Si cam toti copilasii aveau note de 8-9-10, n-am auzit sa se fi luat mai putin.

Dupa 1 an ne-am mutat inapoi la o scoala normala de cartier. Am avut norocul ca nu a apucat sa piarda prea mult pe drum si s-a pus repede pe picioare. Fara meditatii si doar cu ajutorul nostru care am suplinit lipsa scolii acolo unde erau lacune din lunile petrecute la Waldorf. Am si acum prieteni care isi duc copii acolo si se lauda cu "Scoala Waldorf, scoala cu predare in limba germana". De fapt asta e cam principalul lucru pentru care oamenii isi duc copii la aceasta scoala, ca sa se laude. Urmatoarele motive pe lista sint: sa le fie lor mai usor, sa nu-si bata capul cu teme, lectii, progresul odraslelor, sa fie poate aproape de birou. Lauda scoala pana la cer si inapoi, dar in paralel imi spun cum isi trimit copilul la meditatii la mate-romana-germana!!! Meditatii la greu...

Concluzii trase de mine din aceasta aventura:
- Pentru un copil normal, scoala Waldorf e buna doar de afterschool. Sa aiba cineva grija de el si sa se prefaca ca invata ceva.
- Au fost doar cativa profesori care si-au luat materia in serios (geografie, franceza de ex.). Restul erau doar angajaati ca sa pazeasca copii.
- Testele, lucrarile, examenele sint "aranjate, trucate, masluite" astfel incat sa reflecte statutul scolii, nicidecum cunostintele copilului. Se dau chiar si de 2 ori, daca din prima n-a iesit cum trebuie sau de multe ori se stie dinainte ce "se da".
- Multi dintre copii de acolo sint cu "nevoi speciale". Nevoi speciale insemnand, cei care nu s-ar descurca sau nu s-ar deranja parintii cu invatamantul clasic. Copii normali care invata acolo sint victimele parintilor "cu nevoi speciale" mentionate in paragraful anterior, lauda si comoditatea. Copiilor le merge mintea, ii vezi iesind din multime, dar si-o strica la scoala Waldorf datorita parintilor. Pe acestia ii vezi la sedinta cu parintii, parca zici ca sint membrii ai unei secte care venereaza sistemul Waldorf si nu vad dincolo de aparente. Atata timp cat copilul nu vine cu teme pt acasa, nu invata nimic dar vine cu 10 pe linie, e bine pentru toata lumea.

Am actionat gresit cand l-am dus acolo. Am zis ca daca trece copilul fara griji cu note mari la acelasi liceu Waldorf, iese cu aceleasi note mari din acel liceu fara sa ridice un deget, doar tre sa dea admiterea la facultatea la care vrea. Schema inca s-ar putea sa mai functioneze, dar cu 2-3 ani inainte de bac ar trebui sa bagi meditatii la greu la materiile de baza si la cele din care vei da admiterea la facultate. Altfel, vorba lui pufonel, nu iei nici examenul auto cu ce deprinzi din scoala Waldorf. Poate daca vrei sa iesi vreun guru spiritual sau sa te axezi mai tarziu pe pictura, muzica, arte, activist Greenpeace sau ceva in directia asta, atunci poate poate.

Chestii pe care as fi vrut sa le stiu dinainte de a lua aceata decizie:
- in clasa a 3a faptul ca cineva reuseste sa citeasca cat de cat fluent, e vazut ca reusita suprema
- pana in clasa a 4a vei scrie doar cu creioane colorate, doar daca esti vreun geniu sa ai un fel de atestat de competenta, ca sa ai voie sa scri cu stiloul sau cu pixul
- nu exista spirit de competitivitate. Copii sint incurajati sa atinga (cu greu) mediocritatea iar aceasta este rasplatita cu note mari.
- 6 ore pe zi vs. 4 la scoala traditionala
- Se lucreaza in module de 2h impartite pe semestre, nu iti baga toate materile pe gat intr-un semestru, asta chiar nu-i chiar rau. Faci geografie un semestru, iar alt semestru alta materie din aceeasi categorie.
- Din pacate nu prea ai cum sa afli daca scoala este ceea ce trebuie pt copilul tau. Parintii se feresc sa vb de rau profesorii, de teama clasicelor repercusiuni asupra copiilor, si-asa napastuiti de soarta. Doamna directoare vinde produsul Waldorf bine, astfel incat oricine poate sa cada in plasa. De la copii nu ai ce sa afli ca nici ei nu stiu sa deosebeasca binele de rau. Lor cred ca le e bine acolo unde sint. Cine isi da seama de cum merg lucrurile, isi retrage copilul sub diferite pretexte. La noi au fost vreo 3, unii au plecat mai devreme altii dupa terminarea anului scolar. Daca ai un copil care in sistemul traditional se chinuie deasupra liniei de plutire sau chiar se scufunda, atunci da, Waldorf este alegerea perfecta. Aici nimeni nu ramane in urma si poate pentru copii care infloresc mai tarziu este un adevarat colac de salvare ca sa nu se ajunga la chestii mult mai nasoale, gen sictir de scoala, abandon scolar etc.
- Cel putin unde am fost noi, aveam niste costuri cu fondul clasei de tampeai, costuri de care habar n-am avut ca vor veni asupra noastra. Intrebati inainte sa va legati la cap ca e scoala de stat, dar in sistem Waldorf. Plateam apa + filtrele din dozatoarele de apa, plateam femeia de serviciu, consumabile, accesorii inutile si orice chestii optionale obligatorii care faceau parte din programa. Rechizitele pt ciclul primar sint oarecum specifice acestui tip de scoala si se pot procura doar din 2-3 locuri online si 1 magazin fizic in Bucuresti la niste preturi deosebite.

Bafta in alegerea scolii! Sper ca nu v-am speriat! Posted Image Pentru noi a fost o experienta interesanta si de neuitat, de care o sa ne aducem toti aminte mult timp de acum in colo. Cel mai fascinat a fost copilul care a avut sansa sa experimenteze first hand, scoala traditionala vs. Waldorf si care nu s-ar mai duce pt nimic in lume la ceva asemanator cu Waldorf.
Spre norocul nostru, totul s-a terminat cu bine si cu o lectie invatata.

Rudolf Steiner a avut intentii bune cu sistemul lui de invatamant, dar, ca mai toate lucrurile importate de romani si "adaptate" plaiurilor mioritice, e departe de realitatea din Germania.

Edited by Meister, 22 December 2020 - 22:04.

carolinaherera

carolinaherera

Active Member

• Grup: Members
9,90 la waldorf = nota 6 la traditionala, deci adio medicina, ca sa intri la admitere trebuie sa stii chimie, nu jucarie
si sa inveti tone de materie
sper sa nu existe medici veniti din scoli d-astea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate