Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Rammstein Deutschland

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NeQM1c-XCDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa  o absenta de 10 ani Rammstein s-a intors cu un videoclip  care in numai 3 zile a reusit sa starneasca  nuumeroase controverse inclusiv inrandul politicienilor

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
era mai intutiv clipul la Mein Teil :D

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
"Charlotte Knobloch, former president of the Central Council of Jews in Germany and Holocaust survivor, said “With this video, the band has crossed a line. The instrumentalisation and trivialisation of the Holocaust, as shown in the images, is irresponsible.”
The German government's commissioner for anti-semitism, Felix Klein, said the band "crossed a line" with the imagery in this teaser. “I consider this a tasteless exploitation of artistic freedom,” he added."

De aici http://metalinjectio...-amid-criticism

#4
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Reactiile astea au fost la trailerul  de 1.30 ' al videoclipului. Trailerul  are prin definitie un scop publicitar.  prea ok sa-ti faci reclama folosindu-te de suferinta altor nu-i. E ca  si cazul din Romania al unui candidat la primaria  Bucurestiului ca re a folosit initial imagini de la dezastrul cutremurului din '77.  Nu e ca si cand omul ar fi tinut cu cutremurul, el chiar era bine intentionat si  dorea sa transmita ca el va preveni atatea morti, dar a folosit pentru propriul profit tragedia altora.

In videoclipul intreb prezenta acelor scene e mai mult decat necesara, cum poti  vorbi despre istoria Germaniei, mai ales dintr-o perspectiva negativa de iubire-ura, fara sa faci amintesti acel moment ?

Edited by iulian_k, 31 March 2019 - 17:04.


#5
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Videoclipul vrea sa fie o trece in revista a evenimentelor majore din istoria Germaniei - doar incepe cu batalia din padurea teutoburgica - iar existenta lagarelor de concentrare in timpul celui de-al doilea razboi mondial este un fapt istoric ce nu poate fi negat. Primul prizonier ce e spanzurat in scena aia e spanzurat pentru ca e homosexual (triunghiul roz prins in piept). Nu vad ce e asa controversat la videoclip.  

View Postkarax, on 31 martie 2019 - 15:44, said:

niste nazisti....eu de felul meu fiind mai antifa
Baietii sunt atat de nazisti incat Ruby Commey este personificarea Germaniei
PS: abia astept sa-i vad in iunie in Munich.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Despre care absenta vorbesti? In 2013 eram la concert in golden circle :)

#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postvpiti, on 31 martie 2019 - 17:19, said:

Videoclipul vrea sa fie o trece in revista a evenimentelor majore din istoria Germaniei - doar incepe cu batalia din padurea teutoburgica - iar existenta lagarelor de concentrare in timpul celui de-al doilea razboi mondial este un fapt istoric ce nu poate fi negat. Primul prizonier ce e spanzurat in scena aia e spanzurat pentru ca e homosexual (triunghiul roz prins in piept). Nu vad ce e asa controversat la videoclip.

Ditto. Totusi, primul spanzurat nu era... galben, minutul  ~4:08?
Si inca o chestie, n-am inteles referenta culturala la lupta de box gen "Gangs of New York" si nici vaporul inchisoare...

#8
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Pai, de la stanga la dreapta: Oliver Riedel e homosexual, Paul Landers e evreu, Til Lindemann e detinut politic(cum probabil toti ar fi) si Cristian Lorenz e martor al lui iehova, iar nazistul care rastoarna  boltarii de sub ei e tot Till Lindemann -solistul.

Cat despre bataia in  anii 20,  interpretare pe care o dau eu e ca Germania care e in public ii incurajeaza sa se bata si sa o tot incaseze. Si batuti totnu se lasa si o mai incaseaza.

#9
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View PostPiscopescu, on 31 martie 2019 - 21:27, said:

Ditto. Totusi, primul spanzurat nu era... galben, minutul  ~4:08?
Si inca o chestie, n-am inteles referenta culturala la lupta de box gen "Gangs of New York" si nici vaporul inchisoare...
Da, ai dreptate. Voiam sa zic primul de la stanga cum a explicat Iulian. Mea culpa.
Lupta de box ma duce mai degraba cu gandul la Republica Weimar si la instabilitatea sociala si politica. Vapor inchisoare? Daca te referi la scena cand cad bancnote - cred ca tot Republica Weimar si inflantia galopanta de atunci.

#10
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Au scos video in 2011 la "Mein Land", deci nu au lipsit 10 ani. Plus ca in timpul asta au mai sustinut si concerte.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPlaton, on 31 martie 2019 - 16:43, said:

"Charlotte Knobloch, former president of the Central Council of Jews in Germany and Holocaust survivor, said “With this video, the band has crossed a line. The instrumentalisation and trivialisation of the Holocaust, as shown in the images, is irresponsible.”
The German government's commissioner for anti-semitism, Felix Klein, said the band "crossed a line" with the imagery in this teaser. “I consider this a tasteless exploitation of artistic freedom,” he added."
Vrajeala. Nu-i place genul de muzica.

#12
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostSPX808, on 01 aprilie 2019 - 09:54, said:

Au scos video in 2011 la "Mein Land", deci nu au lipsit 10 ani. Plus ca in timpul asta au mai sustinut si concerte.
Da, intr-adevar. Am gresit eu. Aeam impresia ca Mein Land e mai vechi. Eu am avut o perioada ceva mai lunga in care nu  am mai urmarit ce au scos cam de la  Rosenrot  pana la "Skills in Pills"-ul lui Lindemann cand am redescoperit Rammstein. si m-am mai pus cat de cat la curent cu ce-au mai facut intre timp.

Edited by iulian_k, 01 April 2019 - 13:18.


#13
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Cam slabut oricum. Doar controverse.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
4 zile ... 20 milioane vizualizari.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Nu m-am uitat la imagini, doar am ascultat. Nu imi plac imaginilie...prea dure pentru mintea mea si nu am chef sa imi strice seara...
Melodia este OK.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate