Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plic Metropolitan Life Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
IulianXD

IulianXD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.03.2019
Salut am recitit din nou acea scrisoare si zice în felul următor "ne bucurăm să vă anunțăm că in data de 15 03 2019 dumneavoastră ați dobândit calitatea de participant la fondul de pensii administrat metropolitan life in baza procesului de repartizare aleatoriu ..... .Ca urmare a dobîndirii calității de participant la fond o parte din CAS-UL platit lunar de dumneavoastră  catre sistemul public de pensii respectiv 3.75% va fi virat in contul dvs individual de pensie de la Fondul de pensii administrat ..Metropolitan life numărul contului fiind ... ! Are idee cineva ce poate fi? Mentionez ca nu am fost angajat până acuma dar sunt in luna a 5 a de șomaj..Imi cer mii de scuze daca deranjez cu ceva ..puteam atașa o liza dar nu stiu cum sau nu se poate. (Am 20 ani)

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Felicitari. Este exact ce scrie acolo.
De ce nu continui aici?
https://forum.softpe...e-plic-ajutoor/

Edited by buyonevideo, 31 March 2019 - 14:57.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
intrebarea mea e, de ce esti o putoare si ai somaj in loc sa muncesti la 20 de ani?

#4
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
felicitari si din partea mea,totusi „ataseaza o liza„

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
ai un numar unic acolo si maine le dai un telefon.asta daca ti-e adesata tie scrisoarea  te uiti la cnp parca este trecut acolo undeva

#6
IulianXD

IulianXD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.03.2019
Pupama da ce te intereseaza ? Dacă ai de raspuns concret la intrebare daca nu , nu mai comenta

#7
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 IulianXD, on 31 martie 2019 - 14:35, said:

Salut am recitit din nou acea scrisoare si zice în felul următor "ne bucurăm să vă anunțăm că in data de 15 03 2019 dumneavoastră ați dobândit calitatea de participant la fondul de pensii administrat metropolitan life in baza procesului de repartizare aleatoriu ..... .Ca urmare a dobîndirii calității de participant la fond o parte din CAS-UL platit lunar de dumneavoastră  catre sistemul public de pensii respectiv 3.75% va fi virat in contul dvs individual de pensie de la Fondul de pensii administrat ..Metropolitan life numărul contului fiind ... ! Are idee cineva ce poate fi? Mentionez ca nu am fost angajat până acuma dar sunt in luna a 5 a de șomaj..Imi cer mii de scuze daca deranjez cu ceva ..puteam atașa o liza dar nu stiu cum sau nu se poate. (Am 20 ani)
Ai fost repartizat acelei firme pentru contributia de pensie pilon 2.
S-a intamplat asta pentru ca nu ai optat tu pentru una din companii, si s-a ales de catre stat una pentru tine.
S-a intamplat asta pentru ca ai inregistrat venituri (chiar si din somaj).

 pupama, on 31 martie 2019 - 14:58, said:

intrebarea mea e, de ce esti o putoare si ai somaj in loc sa muncesti la 20 de ani?
Ca sa intrebi tu.

Si pentru ca asa e legea.

#8
IulianXD

IulianXD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.03.2019
Si daca nu ma prezint la sediu la ei se va întâmpla ceva? Ca trebuie sa ies din țară cu niste probleme .Mersi mult un rasp concret

#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu trebuie sa te prezinti nicaieri. Nu ai de ce. Procedura e completa.
Ei doar te-au instiintat ca esti deja repartizat la ei si esti clientul lor de acum incolo si ca la ei va vira statul acei banuti.

Doar daca vrei sa schimbi compania trebuie sa te duci sa faci o solicitare de a te muta la compania aleasa de tine, dar nu iti recomand sa faci asta deoarece sunt comisioane de transfer si oricum nu are rost pentru cativa lei care o sa fie depusi la ei de stat.

Anual, primavara vei primi cate o instiintare de la ei cu soldul tau de pensie, asta daca nu vor fi nationalizate cum se aude ca e planul guvernului.

Edited by projectfp, 31 March 2019 - 15:12.


#10
IulianXD

IulianXD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.03.2019
am inteles , si am mai primit in plic o foaie ceva cu actulizare date, pe moment m-am speriat si eu si mama credeam ca m-a pensionat de la vârsta asta =))

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asa, si ce, erau rau daca te pensionai ?!
Altii ar vrea asta de urgenta !!!
Poti sa pleci unde vrei tu.
Astia doar iti IAU bani deocamdata.
Si, daca ai noroc, cind te pensionezi, iti DAU ceva bani inapoi.
Deci.... deocamdata... te doare la basca.

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Altii dau spagi sa se pensioneze tineri :D

#13
IulianXD

IulianXD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.03.2019
Aici e corect! Va mulțumesc ! O duminică frumoasa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate