Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carcasa + sistem racire cu apa - i9-9900K

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@initiator - mergi pe ceva corsair daca vrei apa.... DACA.
daca vrei raport pret / performanta bun, mergi pe un noctua pe aer.

eu am Corsair H150i PRO si merge ok, dar parca nu atat de ok pe cat credeam...

racirea pe apa e ok, daca ii dai RPM la ventilatoare (pana la urma tot pe aer e). daca vrei multa liniste (cum prefer eu), mai bine un noctua pe aer.

#20
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ce anume te nemulțumește la Corsair H150.........
Pe aer ce model de Noctua îmi recomanzi ?
Crezi ca se va simti vreo diferență între Hyper 212X actual si Noctua recomandat

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ce ma nemultumeste la H150? faptu ca daca il tin la 1000 RPM ajunge pe la 60-70 in jocuri, daca il tin peste 1000RPM se aude...

asta il recomand. si diferenta da, e vizibila. chiar si din poze iti dai seama ca e practic dublu, disipa mult mai bine caldura si e si silentios, ca il poti lasa in 1000 rpm fara probleme.

dar zi ce carcasa ai sa vad daca incape

Edited by shmu, 01 April 2019 - 12:27.


#22
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Deocamdata am asta - http://www.deepcool....-12/9_590.shtml - si imi intra la fix Hyper 212X - https://www.pcgarage...1081034,1158817 - comparatie intre ce am si ce as dori ca si cooler pe aer
Insa as dori sa schimb si carcasa cu una dintre astea doua - http://www.deepcool....09/9_9605.shtml - sau - https://www.fsplifes...uct/CMT510.html - sau mai caut
La carcasa FSP m-ar incanta spatial generos pt placa video de pana la 400mm si water radiator de 360mm sau cooler pe aer de maxim 165mm
In schimb la Deepool am o varietate mai mare de a instala toate tipurile de pl de baza ( de la mini-ITX la E-ATX ) , pl video insa pana la 370mm , cooler pe aer pana la 168mm si posibilitatea de a monta in fata sau pe tavan/partea superioara a carcasei un water cooler ( 360mm in fata sau 280mm in tavan )

Banuiesc ca ai si tu un i9-9900K si te-as intreba ce temperaturi ai in idle si/sau full mode cu , coolerul pe aer recomandat - Noctua NH-D14

Edited by wather, 01 April 2019 - 15:11.


#23
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu, eu am 8700K cu H150i
am un prieten tot cu 8700K OC la 5 si NH-D15 parca si are temperaturi cam la fel ca mine (si eu nu am OC).

NH-D15 e mai inalt cu 5mm si deasta nu l-am recomandat.
vezi ca matrexx nu vine cu ventilatoare, deci pe langa cele 2 pe care le vei avea pe cooler daca iei pe apa iti mai trebe macar 2 pe carcasa.
daca iti iei noctua pe aer, iti trebuiesc 4 ventilatoare.

cred ca am incurcat carcasa. daca e asta, are 3 ventilatoare incluse.
pe cea FSP nu o recomand pentru ca are foarte putin loc pe unde ventilatoarele din fata pot trage aer - matrexx are gaurile alea mari pe lateral, fsp sunt cam prea inguste....

daca vrei neaparat 9900K, atunci mergi fie pe noctua NH-D14/15 (ce intra) sau pe unul din coolere recomandate acolo. in nici un caz deepcool ala pe apa.

ar mai fi si asta

Edited by shmu, 01 April 2019 - 15:21.


#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ca sa simplificam lucrurile. Racirea in sistemele reale tine de 3 factori:
1. suprafata de racire a radiatorului
2. viteza de curgere a aerului pe suprafata de racire
3. capacitatea de a transporta caldura de la punctul unde e produsa la radiator.

1 si 2 impreuna modeleaza dimensiunea si nivelul de zgomot. Cu cat 1 e mai mare cu atat ai nevoie de un 2 mai mic (inseamnand liniste).

La 3 avem 3 implementari:
1. bare din cupru (cele mai ineficiente dar si cele mai ieftine) : se gasesc la radiatoarele low-cost
2. heat-pipe-uri (cele mai folosite in ziua de azi la racirea cu aer): eficiente dar doar pe distante scurte (nu se pot folosi pe distante prea mari caci isi pierd eficienta)
3. apa - cea mai eficienta dar necesita o pompa pentru a o circula in sistem.

Avantaje coolere "pe aer":
- nu neceista mentenanta.
- low-cost
Dezavantaje coolere pe aer
- lucreaza in incinta inchisa, eficienta lor depinzand de capacitatea carcasei de a asigura o ventilatie corespunzatoare.
- pentru o eficienta marita sunt foarte masive

Avantaje coolere "pe apa":
- se pot dimensiona oricat
- ultra silentioase cu o dimensionare adecvata (cand zic "ultra" ma refer la liniste absoluta si racire extraordinara)
- elimina caldura direct in afara carcasei daca sunt puse pe evacuare
Dezavantaje:
- mai scumpe fata de cele "pe aer" (pentru AIO)
- muuuult mai scumpe decat orice "pe aer" pentru circuite "custom", open loop.
- cele open loop necesita mentenanta periodica (in functie de ce adaosuri se pun si de materialele folosite poti avea mentenanta la 2-4 ani sau la 6 luni).
- au un element vital: pompa care daca moare duce la neputinta de a utiliza computerul pana la inlocuire, operatiune ce necesita golirea circuitului sau inlocuirea AIO-ului.

Pana la urma totul se reduce la dimensiunea ceruta coroborata cu nivelul de zgomot tolerat pentru puterea disipata de sistem. Atat.

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postro_explorer, on 01 aprilie 2019 - 15:44, said:

- ultra silentioase cu o dimensionare adecvata (cand zic "ultra" ma refer la liniste absoluta si racire extraordinara)
cam care ar fi dimensiunea asta sa stea venturile pe la 800 rpm si temperatura sub 60 in gaming, tinand cont ca prin camera sunt vro 25, vara tinzand spre 30...

#26
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Doua chestii care nu ma dumiresc in privinta carcasei :

1 - dupa ce imi dau seama sau trebuie sa ma uit ca respectivul model de carcasa sa fie mai buna pt o racire pe aer
Am inteles ca racirea pe apa e mai performanta/linistita , insa deocamdata nu intra in discutie pana nu imi cumpar o noua carcasa care sa suporte montarea unui sistem de racire cu apa
- Care dintre aceste doua modele de carcasa ar avea un air flow mai bun :
a - http://www.deepcool....09/9_9605.shtml
b - https://www.thermalt...tion/Design.htm

2 - Legat de carcasa Thermaltake - https://www.thermalt...tion/Design.htm - la ce se refera tabelul  - All-in-One Compatibility List (Water 3.0 and Floe series) - ceva combo aer/apa

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mi se pare ca ar avea airflow similar.. de ce?
- ambele au plexi in fata + gauri pe lateral si 3 ventilatoare in fata - deci pe capitolul intake nu difera
- ambele nu au nimic in spatele ventilatoarelor frontale care sa impiedice fluxul de aer.
- in rest par identice.

asadar, airflow similar. nu iese una in evidenta cu nimic.

cat despre All-in-One Compatibility List - sau in general compatibility list, se refera la modele pe care le-au testat ei si nu la toate modelele care incap acolo...

atat timp cat specificatiile coolerului corespund cu specificatiile carcasei ca si dimensiuni, atunci nu ai probleme.

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 01 aprilie 2019 - 15:53, said:

cam care ar fi dimensiunea asta sa stea venturile pe la 800 rpm si temperatura sub 60 in gaming, tinand cont ca prin camera sunt vro 25, vara tinzand spre 30...
Eu am 2 radiatoare in serie, unul de 280mm si unul de 560mm la 45mm grosime. In conditiile astea temperatura pe 6700K+2080Ti in utilizare 100%/stress-test (ambele cu OC) nu depaseste 45 de grade la 25 de grade temperatura ambientala cu ventilatoarele in 700-800 rpm. In mod normal in gaming temperatura e de max 40-42 de grade, cu temperatura lichidului pe la 30 de grade.
Ar trebui un full tower ca sa intre radiatorul ala de 560 in fata ... dar eu am open bench setup asa ca dimensiunea nu are nici o importanta.

View Postwather, on 01 aprilie 2019 - 16:25, said:

Doua chestii care nu ma dumiresc in privinta carcasei :
Vrei o "carcasa" cool si care sa nu iti dea nici o bataie de cap cu racirea ?
https://www.raijinte...hp?ProductID=51

Arata bine, raceste bine DAAAAAR ... trebuie sa o sufli de praf din cand in cand caci e open-bench.
Suporta radiator de 360mm pentru racire cu apa, ultrasuficient pentru un 9900K cu chiar si cu OC.

Edited by ro_explorer, 01 April 2019 - 16:41.


#29
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
De exagerat se poate pina la infinit.

Un Corsair H150i PRO face fata si la un i9 9900k pe jocuri sub 60 grade-
Daca e mai mult, probabil ca procesorul se alimenteaza cu prea mult voltaj.

Ca sa nu mai spun ca Corsair H150i PRO are o multitudine se facilitati de setare.
Vrei sa faci un Corsair H150i PRO mai silentios, trebuie sa-ti pui ventilatoare be quiet! Silent Wings 3

Revenind insa la Corsair H150i PRO AIO, trebuie luat in considerare in primul rand relatia Pret/Performanta
Ca sa ai un WaterColling mai bun decat Corsair H150i, care costa in jur de 150-160€, trebuie sa treci pe ceva special de tip EK Water Blocks 260 sau 360,
care incep de la 279€ pina la 450€ sau Thermaltake Pacific Gaming R360 D5, care incep de pe la 300 pina la 500

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57V0M9D8bwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 19 April 2019 - 11:46.


#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostWestPoint, on 19 aprilie 2019 - 11:45, said:

Un Corsair H150i PRO face fata si la un i9 9900k pe jocuri sub 60 grade-

Ca sa nu mai spun ca Corsair H150i PRO are o multitudine se facilitati de setare.
Vrei sa faci un Corsair H150i PRO mai silentios, trebuie sa-ti pui ventilatoare be quiet! Silent Wings 3
imi tine 8700Ku meu in 60+ in jocuri, cu ventilatoarele la 1000.
ventilatoarele alea be quiet nu sunt mai silentioase pentru ca au nush ce tehnologie minune, ci doar pentru ca au 1500 rpm pe cand alea corsair 2000.

oricum ce e peste 1000 deja nu mai e silentios si la 1000 nici un ventilator nu misca destul aer cat sa raceasca foarte bine.

#31
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu ne-au spus la cat ai procesorul OC si la ce volti.
Cum ai montat coolerul? Ai front intake air stream?

Tot ce spui tu nu se potriveste cu testele pe care le-am facut in ultima perioada cand am montat in diferite PC-uri acest cooler, Corsair H150i PRO
Ultimul a fost acum 1 luna jumatate intr-un be quiet! DARK BASE PRO 900 rev.2 si i9 9900k 8x@5200 MHz
Jocururile testate au fost; ProjectCars3, FayCry 5, Crysis 3, AION si Assassin's Creed: Syndicate
Si review-ul spune altceva
https://www.anandtec...o-cooler-review

In ceea ce priveste ventilatoarele, trebuie sa faci un compromis. Cu nici un fan nu vei fi multumit la max. OC si Min. db.
Trebuie sa gasesti un compromis intre; AIR Flow (CFM), db (Decibeli) si Rotatie

Un compromis a fost asta, dar exista si alte combinatii, iti dau Link-ul cu tabelul necesar
be quiet SW3 120mm 3pin BL064 £18,37
CFM 50.5, db 16.4, RPM 1450.

https://www.quietpc.com/120mmfans

Nu uita tabelul de mai sus cu Decibelii

[ https://i.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/001/290/144/edb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 19 April 2019 - 16:10.


#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostWestPoint, on 19 aprilie 2019 - 16:09, said:

Nu ne-au spus la cat ai procesorul OC si la ce volti.
Cum ai montat coolerul? Ai front intake air stream?
ai poze in semnatura
"OC" la 4.3 si volti standard.

singurul lucru pe care nu il intreaba nimeni e temperatura in camera: si raspunsul aici e nu stiu. cand era la 60+ era mai cald pe afara sau iarna cu caloriferu si probabil aveam 25-28. uneori am avut si 32 in camera vara.

cam ce temperauri vrei sa scoata un cooler cu venturile la 1000 rpm si cand mai e si cald in camera?

poti sa-mi spui mult si bine cum sa le montez sau cum sa scad temperatura in camera sau cum sa maresc turatia, dar e fix pix pentru ca USE CASE-U meu e use case-u meu si nu se potriveste cu al tau:
- temperatura in camera e aia care e, nu stau sa o schimb ca sa am cateva grade in minus la pc
- turatia la ventilatoare e aia care e (1000) si nu vreau sa o setez mai mare ca se aude, ca la orice alt ventilator (unele se aud si la turatii mai mici).
- montat in carcasa pe care o am, unde am loc de el... nu stau sa-mi iau alta carcasa doar asa de sanchi...

PS: degeaba imi dai tu scala decibelilor. nu imi dicteaza nimeni cat de tare vreau sa se auda sistemul meu nu? sau consideri ca ai dreptu  sa-mi spui sa suport zgomotul de pana la X decibeli doar ca sa-ti dau niste cifre comparabile cu ce vrei tu sa vezi....

invata sa nu mai spui chestii "general valabile" si sa mentionezi experienta personala:

View PostWestPoint, on 19 aprilie 2019 - 11:45, said:

Un Corsair H150i PRO face fata si la un i9 9900k pe jocuri sub 60 grade-
afirmatie generala...
daca ai 30 grade in mediul in care ai pc-ul, poa sa se dea si de 3 ori peste cap ca nu tine in 60.

View Postshmu, on 19 aprilie 2019 - 13:01, said:

imi tine 8700Ku meu in 60+ in jocuri, cu ventilatoarele la 1000.
afirmatie PERSONALA in care am si specificate ceva detalii.

Edited by shmu, 19 April 2019 - 16:36.


#33
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
La felul obraznic cu care ai reactionat la niste intrebari si consideratii, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul pentru tine.
Imi spui si mie ca cauti sa postezi aici daca esti asa obraznic si nu accepti o alta parere decat ata.

In ceea ce priveste recomandarea ta cu racire pe aer in loc de racire cu apa pentru a reduce zgomotul, se vede cat de nepriceput in domenie esti.

#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostWestPoint, on 19 aprilie 2019 - 16:49, said:

La felul obraznic cu care ai reactionat la niste intrebari si consideratii, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul pentru tine.
Imi spui si mie ca cauti sa postezi aici daca esti asa obraznic si nu accepti o alta parere decat ata.
ti-ai pierdut tipul sa ce? sa dictezi cuiva ce temperaturi sa aiba?

nu am zis ca nu iti accept parerea. doar ca vreau sa specifici ca e parerea ta proprie si personala bazata pe experienta ta proprie si personala. nu sa vii sa fluturi afirmatii asa aiurea gen "9900K in 60 grade" fara sa precizezi NIMIC altceva.

ce caut aici? dau sfaturi IN FUNCTIE DE USE CASE si nu chestii general valabile.

cat despre aer vs apa: am fost la un prieten care are tot 8700K, doar ca are Noctua NH-D15. am pus cooleru meu (H150i PRO) in sistemul lui si ghici ce? noctua e mai silentios si raceste cam la fel sau putin mai bine. UPS... omagaa.. inca un USE CASE... nu pot sa cred... iar nu am specificat ceva general cum ai facut tu.

iti garantez ca un aer bun se pipi cu bolta pe multe AIO apa. daca iti faci o chestie custom, da, ar trebui sa mearga ceva mai ok. dar daca un NH-D15 raceste cot la cot cu un 150i PRO care costa dublu, apai imi pare rau, dar nu te pot lasa sa aberezi cu "apa e mai buna ca aer mereu"

si stai tu linistit... experienta am.. limitata cu apa, dar destula cat sa imi dau seama ca nu umbla cainii cu covrigi in coada.

Edited by shmu, 19 April 2019 - 16:59.


#35
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Acum ca mi-ai amintit de ce carcasa ai in semnatura, tu nu ai obeservat ce cele doua ventilatoare din partea de jos au un efect de nici 20% dat fiind ca carcase de HD
anihileaza fluxul de aer, mai rau blocheza aerul cald si il tine de dop? Vantilatorul ala de jos, ce vrea sa raceasca?
Numai atita am mai vrut sa spun inainte, ca in rest pierdere de vreme cu tine.

Edited by WestPoint, 19 April 2019 - 17:07.


#36
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ventilatorul NU raceste. el impinge aer care aer are efect racoritor.

din cele 2 ventilatoare, unul nu este obturat deloc. iar celalat, jumatate de flux, am un singur hdd acolo. dar aerul tot ajunge in carcasa.
nu stiu de unde ai scos ala 20%... probabil in ura pe care o ai acu fata de mine ca te contrazic, si culmea cu argumente pe bune...
iar aia cu blocheaza aerul cald.. dop ... WTF? ce dop? aerul cald se RIDICA. adica sus... cum sa fie dop un ventilator care baga aer in carcasa prin partea de jos?

ventilatorul de jos iarasi baga aer, ca sa creeze cat de cat presiune in carcasa, airflow-ul ala de ai pomenit 1 rand mai sus... pentru ca am 4 ventilatoare pe iesire. 3 la AIO si 1 extra.
daca nu il puneam si pe ala jos, aveam 2 care bagau aer si 4 care scoteau. iti dai seama (sper) ca ar fi tras aer cu praf cu tot de pe unde ar fi putut.

incearca sa iesi putin din bula ta, incearca sa accepti ca altii au si ei experienta si mai stiu ce vorbesc...
si incearca sa nu mai ajungi in penibil cu afirmatii gen 20% si dop pt aer cald.

PS: in caz ca nu ti-ai dat inca seama, H150i-u e pus in partea de sus sa traga aer cald din carcasa si sa-l arunce afara. poate din cauza asta sa nu aiba temepraturile scazute pe care le visezi?
si NU, nu vreau sa-l pun sa bage aer cald in carcasa, pentru ca ar lua-o razna placa video si nici prea bine nu ar face la restul componentelor.

Edited by shmu, 19 April 2019 - 17:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate