Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Carcasa + sistem racire cu apa - i9-9900K

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Va rog frumos sa imi recomandati si mie un brand/model de carcasa la care sa pot monta un sistem de racire cu apa din lista de aici - https://siliconlotte...l-coffee-lake-r

Eventual daca a-ti mai testat si alte branduri/modele de racire cu apa in afara de ce este in lista de mai sus , nu va sfiiti sa mi-le recomanda-ti

Personal m-am oprit la - Deepcool Matrexx 55 - pentru inceput , fiindca are un raport pret/compatibilitate pl de baza destul de bun si se poate monta si un sistem de racire cu apa

Daca aveti/folositi alte branduri/modele de carcase asemanatoare Deepcool-ului , va rog sa mi-le recomanda-ti si mie

Multumesc anticipat de raspunsuri/recomandari

#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Vrei sa pui radiatorul in fata sau sus? Daca vrei sa-l pui in fata (presupun ca vrei de sus pana jos, de 360 mm) vezi daca iti incape in carcasa asta. Daca racirea este importanta atunci cauta o carcasa cu ventilatie mai buna in fata (nu cred ca gasesti cu buget redus). Pentru sistem de racire vrei AIO (all in one) sau vrei sa-ti faci unul custom? Pentru AIO vezi NZXT Kraken, pentru custom - nu cred ca gasesti mai bun decat EKWB.

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Mkdan2004 - la carcasa Deepcool o sa vreau sa il montez sus/partea superioara a carcasei , fiindca cam toate modelele de sisteme de racier cu apa date ca exemple in site-ul de mai sus/lista respectiva sunt de 240
Totusi as vrea sa aibe si un aspect cat de cat , nu sumbru si de acea prefer pe partea superioara a carcasei
Ce imi recomanzi tu este testat pt i9-9900K , fiindca nu sunt un fan OC-ului sa storc acum si ''ultima'' picatura din procesor
Insa - Mai bine previn , decat sa repar - si de acea caut ceva cu un raport pret/performanta acceptabil pt jocuri din cand in cand sau alte teste ocazionale

Kronnosy , lasa-l ca nu ma ''impiedic'' de el , probabil din lipsa de alta ocupatie si e duminica , trebuie sa aibe si el ceva de pierdut timpul


Si ce sfat vrei, cind omul da o lista de 20-30 de sisteme de racire standard si o carcasa de sub 200 de lei. - Pentru ca e prima oara cand voi folosi asa ceva si nici nu vreau sa investesc zeci de mii de lei in ceva ce voi folosi ocazional

Edited by wather, 31 March 2019 - 15:27.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Procesorul ala + racire cu apa + nu vrei sa bagi banii (da' astea au fost ieftine ?! Posted Image ) = folosit ocazional ?!
Nasol. Foarte nasol.
Bagi banii degeaba.
Racirea cu apa se recomanda doar daca iei una buna si ai peste 10-15 grade diferenta
Altfel, ia un cooler bunicel, poate la acelasi pret, merge perfect.
Si eu m-am uita la ceva racire cu apa pentru in i7 7700k - am renuntat.
Cum ziceam, unul bun era prea scump.
Iar astea ieftine erau chiar ami proaste decit anumite coolere (si ala ceva mai scumpe, da).
Deci, practic: vrei temperatura mica = sari cu banul gros.
Altfel, pentru 5-10 grade, merge orice.
Cooler = mai putina bataie de cap.

Edited by buyonevideo, 31 March 2019 - 15:41.


#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
@wather, dacã tot vrei sa faci o treaba cum trebuie și aparent nu ai probleme financiare, recomand un open loop cu componente de calitate.
Pui un waterblock de la EKWB, o pompa D5 pwm cu rezervor inclus, un radiator decent (sau 2) și gata. Eventual bagi și placa video în circuit cu un waterblock dedicat.


#6
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Explorer , da-mi te rog frumos niste exemple concrete , fiindca pt mine e prima oara cand o sa cumpar asa ceva
Nu ca nu as stii ca idee ce inseamna , dar stii cum e cu teoria si practica , teoretic stiu si eu........ practic NU stiu de unde sa incep sau CU ce sa incep
De acea am dat si acea lista la inceputul acestui thread , fiindca acolo sunt niste branduri/modele concrete care functioeaza/au fost testate pe i9-9900K

#7
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cea mai buna racire la ora actuala
https://forum.softpe.../page__st__1224

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 31 martie 2019 - 15:55, said:

Explorer , da-mi te rog frumos niste exemple concrete ,
Pai, dupa cum vad eu treburile, ai 2 optiuni: KIT sau full custom.
Eu sunt adeptul full custom caci iti permite o multitudine de configuratii.

Asadar:
CPU : https://www.ekwb.com...y-copper-acetal
pompa D5: https://www.ekwb.com...5-pwm-incl-pump
RADIATOR: https://www.ekwb.com...tream-ce-series - alegi ce/cum iti intra in carcasa.
Eu am radiatoare de la alphacool de exemplu: https://www.aquatuni...oren-aktiv/?p=2
Daca e sa adaugi si GPU-ul in circuit, pui si un waterblock de GPU, dedicat sau generic, in functie de placa ta:
https://www.ekwb.com...ocks/vga-blocks

Pe langa astea ai nevoie de capurile de interconectare si furtune aferente.

Poti sa mergi pe un kit gata facut, cu tot ce trebuie, necesita doar asamblare:
https://www.ekwb.com...formance-series

NU E IEFTIN .. asta e clar .. dar ca performanta sunt de neegalat.

#9
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Un sistem folosit sporadic;

Attached Files



#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbuyonevideo, on 31 martie 2019 - 16:57, said:

Da, cred ca acum se baga.
Ah, si sa nu uitam, sistemul va fi folosit sporadic.
Omule, mai bine vino cu sugestii, lasa trolleala. Daca l-ai fi urmarit pe @wather, nu se impiedica in 500 euro pentru ceva hardware .. daca vede valoarea unui lucru si il vrea si-l permite cu certitudine.

Revenind on -topic, @wather .. eu am optat pentru full custom, inclusiv carcasa .. mi-am montat PC-ul in masa:
https://forum.softpe...0#entry24132172
Liniste absoluta si temperaturile maxime dupa ore intregi de jucat temperaturile maxime sunt de 40-45 de grade cu ventilatoarele pe la 700rpm (cu un 2080Ti si 6700K in circuit, ambele cu OC)

Edited by ro_explorer, 31 March 2019 - 17:10.


#11
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Trebuie luat in considerare ca i9 9900k este un procesor "fierbinte", daca se intentioneaza 5GHz constant pe toate core-urile.
Pentru o racire adecvata, nu poate fi vorba de o alta racire decat water cooling, si nimic sub 360.
Multi opteaza pentru EK-KIT RGB 360 insa mie nu imi place din mai multe motive;
1. pret ridicat
2. tuburi flexibile (atarna ca niste pwule blege)
3. dimensiunea pompei si a rezervorului
4. radiator relativ ingust

optiunea mea, a fost Thermaltake Pacific M360 Plus D5, care vine cu tot ce iti trebuie pe Hard Tube, are si RGB fain, si e cel mai performant la clasa
KIT 360. La pretul de 499€ nici nu mai e loc de comentarii

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71XoujmvxML._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 31 March 2019 - 18:56.


#12
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Ok , ma mai gandesc , fiindca in primul rand trebuie sa schimb carcasa ca sa pot sa imi montez un sistem de racire cu apa
As prefera sa merg pe idea kit-urilor , fiindca sunt afon in domeniul racirii cu apa
La kit cel putin teoretic am tot ce imi trebuie , doar sa il montez eu

WestPoint - iau in considerare si varianta propusa de tine , insa ma intreb :
- Acest sistem de racire cu apa recomandat de tine ( deepcool captain 120 ex ) va face fata unui i9-9900K in caz de ''forjare'' ?

#13
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postwather, on 31 martie 2019 - 18:55, said:

Ok , ma mai gandesc , fiindca in primul rand trebuie sa schimb carcasa ca sa pot sa imi montez un sistem de racire cu apa
As prefera sa merg pe idea kit-urilor , fiindca sunt afon in domeniul racirii cu apa
La kit cel putin teoretic am tot ce imi trebuie , doar sa il montez eu

WestPoint - iau in considerare si varianta propusa de tine , insa ma intreb :
- Acest sistem de racire cu apa recomandat de tine ( deepcool captain 120 ex ) va face fata unui i9-9900K in caz de ''forjare'' ?
deepcool captain 120 ex nu este indicat la i9 in generel si in nici un caz la OC.
Merge le Ryzen 2600x si 2700x daca nu este OC. Rysen este cu cel putin 10-15 grade mai rece decat i9, insa nu are OC potential mai mare de 10%.

Deci ai trei variante;
1. Corsair Cooling Hydro Series H150i Pro = 185€ pe i9 default
2. EK-KIT HT360 Hard Tube = 378€ pe i9 4200- max, 4600 MHz
3. EK-KIT RGB 360 Performance = 609€ pe i9 max, 4600-4800MHz
4. Thermaltake Pacific M360 Plus D5 = 499€ max. 5000 MHz stable pe toate core-urile 5200MHz pe toate core-urile dar nu face CineBench 15r de fiecare data.
La toate astea se mai adaoga un mainboard performant de clasa premium, adica cel putin un ASUS Maximus Hero XI sau un Z390 Aorus Master.
Cel facut de mine luna asta este;
CPU: Core i9-9900K [email protected] GHz
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 32GB Kit
Cooling; Thermaltake Pacific Gaming M360 Plus D5 | Hard Tube RGB
Storage: M.2 SATA 2x Samsung 970 EVO plus 500 GB, 1x OCZ Vertex 3 240GB, 1x WD 3TB 7.200 Black
Video Card: ASUS ROG Strix GeForce RTX 2060 OC

LE. nu am screenshoot dar al meu a facut 2210 pe Cinebench 15r pe first try OC in BIOS.
La carcasa gasesti optiuni la fractal sau, carcasa care este acum in mare voga Cooler Master COSMOS C700P = 289€ sau Thermaltake View 71 TG = 160€

Attached Files


Edited by WestPoint, 31 March 2019 - 20:04.


#14
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Dupa cate vad pt tine e un ''microb'' OC-ul , insa eu nu sunt asa ''microbist'' ca tine
Sincer am cumparat acest i9-9900k si un Gigabyte Z390 Designare in idea de a ''sta linistit'' un an/doi , fiindca puteam ramane pe i7-7700 + Asus Z270 E Gaming , dar stii cum e in acest domeniu
Doresc in timp , nu chiar acum imediat sa il fac mai performant decat ce am in prezent si de acea m-am gandit in a-mi schimba carcasa intai si apoi sistemul de racire pt el
Informatiile voastre sunt nepretuite pt un novice ca mine in domeniul racirii cu apa si voi tine cont de ele
Va multumesc inca odata pt informatiile/sfaturile date pana acum

#15
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu sunt un OC-ist fanatic, alfel ti-as fi propus sa-ti cumperi si un delid toll, sa decapitezi procesorul si sa-l montezi cu pasta metalica Thermal Grizzly Conductonaut.
Nu, am vrut doar sa stii la ce sa te astepti aproximativ.

Cat despre sa stai linistit cu un i9 9900, nici vorba. AMD scoate acum un Ryzen 8 care va bate i9, de Threadriper sa nici nu mai vorbim.

Edited by WestPoint, 31 March 2019 - 21:14.


#16
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Numai schimb platforma , am fost fan AMD pe vremea socketului A si in urma unei intamplari nefericite a unui coleg de a-si praji procesorul instant am schimbat platforma
Cel putin stiu ca proacele de la Intel intra in protectie singure
In plus recunosc ca i9-9900K nu o sa fie BEST OF doi ani , insa macar doi ani........apoi vom mai vedea si ce vor scoate si cei de la intel
Asa se vehiculeaza multe despre AMD Ryzen 3000 pe net , dar in practica........vom vedea

Edited by wather, 31 March 2019 - 21:29.


#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu trebuie sa fie "best of" ... trebuie sa iti duca orice arunci pe el in ceea ce utilizezi. Eu ma joc cu PC-ul, si inca merge fara bottleneck cu un 6700K dupa mai bine de 2 ani de utilizare (am un bottleneck masurabil cu benckmark dar care nu se vede in gaming uzual pe SOTR) ... altfel nu as ezita nici o clipa sa fac upgrade de procesor.
Cu 9900K stai linistit cel putin 2 ani.

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Depinde, sunt multi care tin mereu sa aibe top5.
Sincer, mai am un PC pe i7 4790k si nu vad
Nici o diferenta pe jokuri. Am si pe acela o carte video buna si ssd

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate