Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Oslo-Bergen si retur cu masina

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 01.07.2006
Buna ziua,
cautand pe Google Maps o ruta cat mai buna pentru o excursie de 10 nopti cu masina Oslo-Bergen-Oslo (1-10 sept), pe doua harti ale aceluiasi traseu, durata are o diferenta de 4 ore si lungimea diferenta de 200 km. Plusul apare la harta unde am inclus opririle intermediare (Aurland si Eidjfjord).

A mai intalnit cineva eroarea asta? E un bug din Google Maps?

https://www.google.c...d59.9138688!3e0

https://www.google.c...d59.9138688!3e0

#2
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Sunt opt ore de condus sau opt ore si jumatate ! Ti-o spune unul care a facut drumul asta de ceva ori.

#3
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 01.07.2006
Aha. De obicei Google Maps e optimist la estimarea timpilor, vad ca in cazul tau e invers Posted Image Nu incerc sa stabilesc vreun record la parcursul traseului. Nu ma grabesc, oricum vor fi, desigur, mai multe opriri pe drum pentru poze etc. Probabil ca Oslo-Bergen se poate face in 8 ore, pentru cine e grabit - nu e cazul nostru.

De fapt, ai dreptate - te-ai referit doar intr-o singura directie. In cazul asta a estimat bine.

Ma intrebam doar de ce, la includerea celor doua puncte intermediare, a adaugat 4 ore timp de condus (si mai bine de 200 km). Evident, o eroare a programului.

Edited by alecsus27, 30 March 2019 - 18:24.


#4
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 01.07.2006
@Fjell: La intoarcere spre Oslo o sa mergem de-a lungul Hardangerfjord, ca sa evitam cat mai mult dublarea drumului, dar dupa Geilo merita s-o luam pe soseaua 40/E134/E18 (in loc de 7/E16)? Adica am alege sa mergem mare parte pe un drum secundar (40) si mai lung, doar daca peisajul merita. Sau in mare parte e asemanator cu cel de-a lungul 7/E16?

In apropiere de Aurland este si Naeroyfjord si cred ca vom sta 3 nopti, ca sa avem timp sa vizitam - poate si ceva trekking. In cazul asta ar trebui sa scadem o noapte de la Bergen (initial am planificat cate 3 nopti la Oslo si Bergen si cate 2 la Aurland si Eidfjord). E suficient o zi intreaga pentru Bergen?

Acum vad ca excursia ar trebui sa dureze 11 nopti, nu 10, pentru ca asa sunt cursele de avion. Deci raman 3 nopti pentru Bergen :)

Edited by alecsus27, 30 March 2019 - 22:28.


#5
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postalecsus27, on 30 martie 2019 - 22:19, said:

@Fjell: La intoarcere spre Oslo o sa mergem de-a lungul Hardangerfjord, ca sa evitam cat mai mult dublarea drumului, dar dupa Geilo merita s-o luam pe soseaua 40/E134/E18 (in loc de 7/E16)? Adica am alege sa mergem mare parte pe un drum secundar (40) si mai lung, doar daca peisajul merita. Sau in mare parte e asemanator cu cel de-a lungul 7/E16?

In apropiere de Aurland este si Naeroyfjord si cred ca vom sta 3 nopti, ca sa avem timp sa vizitam - poate si ceva trekking. In cazul asta ar trebui sa scadem o noapte de la Bergen (initial am planificat cate 3 nopti la Oslo si Bergen si cate 2 la Aurland si Eidfjord). E suficient o zi intreaga pentru Bergen?

Acum vad ca excursia ar trebui sa dureze 11 nopti, nu 10, pentru ca asa sunt cursele de avion. Deci raman 3 nopti pentru Bergen Posted Image
Bergenul il faci lejer intr-o zi ! Daca vrei sa mergi la Akvariet (Acvariu), ai nevoie de ceva mai mult timp. De te plimbi lejer prin oras, o zi este mai mult decat ai nevoie. Neaparat sa urci pe munte cu  Fløibanen . Indiferent de ruta pe care o vei alege, ai ce sa vezi ! Nu scapi de fjorduri, nu scapi de munti, ape, paduri, zapada ! Ultima zi din martie si ne ninge de ne rupe...
Pentru Oslo vei avea nevoie de cel putin doua zile ! Sa mergi in Gradina Botanica din Grønland, aproape de Centrul Orasului, sa mergi spre resedinta regala de pe Karl Johans Gate (bulevardul ala este frumos) si sa nu ratezi Vigelandsparken. Cel mai mare muzeu de statui in aer liber, intrare gratuita, la fel ca la Gradina Botanica. Daca ai timp, chiar in centrul orasului este vaporul care duce spre  Bygdøynesveien 39, muzeul in care au pus corabia Fram, cea care a ajuns pentru prima oara la Polul Sud.. Biletele pentru autobuz sunt valabile si pentru vapor. Astea sunt obiective care v-ar lua doua zile de vizitat, asta de veti dori sa fiti turisti si nu maratonisti.

Important, ca mi-am adus aminte : umbrele pentru zona Bergen. Sunt 8-10 luni cu ploi sau ninsori...

#6
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc pentru detalii. Atunci poate ziua aia in plus o adaugam la Oslo. Sau mai bine in alta parte pe traseu? Sunt alte locuri interesante unde merita sa stam o noapte?

Cat despre ploaie, inca nu suntem hotarati daca sa fie excursia la inceputul lui sept. sau la sfarsitul lui iunie - dar probabil ca oricum nu se poate prevedea, chiar daca pe site-uri de vreme se indica iunie mai ploios ca sept...(de fapt, m-am uitat acum din nou, la Bergen e invers, sept mai ploios!)

Edited by alecsus27, 31 March 2019 - 10:34.


#7
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postalecsus27, on 31 martie 2019 - 10:30, said:

Multumesc pentru detalii. Atunci poate ziua aia in plus o adaugam la Oslo. Sau mai bine in alta parte pe traseu? Sunt alte locuri interesante unde merita sa stam o noapte?

Cat despre ploaie, inca nu suntem hotarati daca sa fie excursia la inceputul lui sept. sau la sfarsitul lui iunie - dar probabil ca oricum nu se poate prevedea, chiar daca pe site-uri de vreme se indica iunie mai ploios ca sept...(de fapt, m-am uitat acum din nou, la Bergen e invers, sept mai ploios!)

Nu uitati de fiordurile de langa Bergen, aveti posibilitatea sa va luati un abonament la ferryboat-urile rapide si sa vizitati Sognefjord pana la Flam, apoi sa luati trenul spre Myrdal, eventual sa vizitati si fiordul mic Naerofjord (nu stiu daca am scris bine), dureaza cam 2,5h drumul. Nu cred ca le faceti pe toate mentionate, dar poate va vine vreo idee.

#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 01.07.2006
Pai da, le avem pe toate  in vedere, doar ca se pare ca vom lasa pentru la anul, vom merge totusi in iunie - acum e prea tarziu ca sa mai gasim cazari decente.

Initial ma gandisem sa taiem mai direct spre zona Alesund/Molde, sa vedem Geiranger si eventual mai la nord Atlanterhavsveien, dar pierdem prea mult timp, asa ca ramanem mai spre sud ca sunt destule de vazut. Mergem numai cu masina si incercam sa reducem cat se va putea traversarile cu ferry (economie bani), dar sigur (in special pntru vizitat alea scrise de tine) daca va fi mai rapid/convenabil cu ferry, asa facem.
Thanks.

#9
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postalecsus27, on 14 mai 2019 - 14:22, said:

Pai da, le avem pe toate  in vedere, doar ca se pare ca vom lasa pentru la anul, vom merge totusi in iunie - acum e prea tarziu ca sa mai gasim cazari decente.

Initial ma gandisem sa taiem mai direct spre zona Alesund/Molde, sa vedem Geiranger si eventual mai la nord Atlanterhavsveien, dar pierdem prea mult timp, asa ca ramanem mai spre sud ca sunt destule de vazut. Mergem numai cu masina si incercam sa reducem cat se va putea traversarile cu ferry (economie bani), dar sigur (in special pntru vizitat alea scrise de tine) daca va fi mai rapid/convenabil cu ferry, asa facem.
Thanks.

Din Flam ai ferry direct in Bergen, merge chiar prin Sognefjord, dar cred ca e cam scump si cu masina, era in jur de 400 Lei doar ca pasager.

#10
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 01.07.2006
Cu ferry doar in zona Flam-Aurland/Gudvangen, daca e organizat numai local ca sa vedem mai bine fjordul (si la Naeroyfjord), in rest folosim soselele cat se poate, pe distante lungi. Si cu exceptia, desigur, unde nu se poate ajunge altfel decat cu ferryboat. Probabil vor fi doar doua locuri unde innoptam (in afara de Oslo) si stam cate 3-4 zile, unde sa fie in jur atractii usor de ajuns (cu masina) in excursii de o zi.

Edited by alecsus27, 14 May 2019 - 16:09.


#11
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Nu uita de amenzi: http://www.speedingeurope.com/norway/.
Daca te manaca sa apesi pe acceleratie, vezi cam cat te costa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate