Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Compatibilitate program cu W10 x64

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008
Am și eu o întrebare: pot să folosesc memoria mea de 32 GB de pe noul meu computer Dell T-3600 - cu un Windows 10 pe 32 bit?
Întreb asta pentru că am dat o căruță de bani (afară de computer, placa de sunet externă, etc) pe o bancă de sunete adică un SSD de 1TB de la firma soundsonline.com, cu sunetele natur ale tuturor instrumentelor dintr-o orchestră simfonică mare, iar printre sequecer-ele compatibile apare și Sibelius 6 (or higher) pe care îl am  și  aș putea să lucrez mult mai ușor decât pe Ableton, Cubase etc, pe care nu le-am bunghit niciodată. Or beleaua e că cel puțin pe computer (față de laptop), Sibelius nu e compatibil la banca asta de sunete a lor, decât cu Windows-ul pe 32 bit.
Iată și lista lor completă cu Sistem Requirements: http://www.soundsonl...ywood-orchestra

Edited by MelosNegros, 30 March 2019 - 15:49.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegu, ti-am mutat in aria corespunzatoare postarea si ti-am facut topic. nu are vreun rost sa te bagi pe un topic din 2013, w7, care discuta cu totul altceva fata de problema ta.

acum, ca si raspuns, orice sistem windows x86 (32 bits) poate utiliza doar pana la 3.25 GB ram. tu poti sa pui si 128, tot 3.25 iti va utiliza. daca vrei sa utilizezi toti cei 32 ai tai, atunci treci pe sistem w10 x64.

mai departe, ca idee, cam orice sistem x64 ruleaza programe x86, invers nu se poate. dar daca totusi nu poti altfel, de ce nu pui o masina virtuala pe x86 si astfel folosesti toata puterea sistemului?

dar ma mai gandesc la o chestie, daca programul e limitat la un windows x86, de ce ar fi necesari mai multi GB ram decat ce ar putea folosi un astfel de sistem? adica o astfel de limitare, x86 implica din start o utilizare scazuta de memorie ram.

Edited by Dany_Darke, 30 March 2019 - 17:46.
typo


#3
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Daca pisiu a dotat cu PAE poti

https://en.wikipedia...dress_Extension

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Numai daca foloseste unele versiuni de Windows SERVER.
Altfel nu.

E cam ciudat acel SIbelius - mai ales in conditiile in care la Recommended  apare - 64-bit Windows/Host Sequencer.
Doar in tabelul de mai jos nu scrie YES la 64 de biti.

Singura chestie care l-ar face incompatibil ar fi daca ar fi pe 16 biti.

Caz in care nici aia 4 Gb pe care i-ar putea adresa teoretic nu i-ar utiliza cum trebuie - ar papa doar 2 si ar necesita NTVDM activat.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013
PC MINIMUM REQUIREMENTS
  • Intel Core 2 Duo, or AMD Dual Core 2.1GHz or higher

  • 8GB RAM

  • Windows XP SP2, Vista, or Windows 7

  • Sound card with ASIO drivers

  • 7200 RPM or faster (non energy saving) hard drive for sample streaming
PC RECOMMENDED SYSTEM
  • Intel Core 2 Quad, or AMD Quad Core 2.66GHz or higher

  • 16GB RAM or more

  • 64-bit Windows/Host Sequencer

  • Sound card with ASIO drivers

  • SSD (Solid State Drive) for sample streaming

Edited by xmanyacs77, 30 March 2019 - 19:42.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Povestirea de la inceput e lunga, stufoasa si 90% inutila.
Problema ta nu e la windows.
Problema ta e la programul Sibelius (ce versiune ai, adica numarul si 32 sau 64 bits ?) si banca de sunete (mai precis CARE exact?) si windows 64 de bits (ai deja instalat asa ceva, presupun) - iti apare CE eroare in aceasta minunata combinatie ?????

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate