Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Pret SSD-uri 2019 - evolutie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
eu am un samsung 850 pro 256gb de vreo 2 ani. era un studiu de caz cu o serie de ssd-uri diferite marci si supuse la forjala. samsungu a rezistat pana in 7 PB (7000 TB). asta in ipostaza in care pe siteul samsung au un endurance de vreo 300 TB (adica de vreo 25 de ori mai mare). am linkul undeva in postarile mele.

cat despre deteriorarea datelor, am 2 bucati de 128 gb intel si crucial care au fost scoase din uz de 3 ani. chiar sunt curios daca mai merg.

#20
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Uite aici testul cu 7.500 TB cu SSD-ul 850 PRO de 256 GB și s-a scris pe el aproape 2 ani continuu, adică 17.426 de ore, un an are 8.760 de ore.

https://3dnews.ru/93...Samsung 850 PRO

Edited by MARlNMembruAnonim, 30 March 2019 - 16:03.


#21
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
da acela o fi.
am gasit unul din ssd-uri. precizez ca l-am forjalit pana l-a luat drq dar n-a patit nimic, doar ca mi-a fost frica sa nu pierd ceva din cauza procentului scazut la health si am trecut pe altceva. toate datele intacte dupa 3 ani de stat in dulap.

Attached File  crucial128gb1.jpg   415.23K   55 downloads

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In martie am postat primul mesaj. Acum in iulie avem o situatia clara asupra preturilor ssd-urilor. Si directia catre care se indreapta.

Mie cel putin imi pare o scadere drastica, atat de mare incat eu am renuntat la HDD. Am deja 3TB stocare pe SSD. In momentul de fata poti gasi SSD pe m2 de 1TB la 500 lei. 1TB sata 3 este in jur de 400 de lei cel mai ieftin.

Prevad ca in maxim 2-3 ani hardurile vor disparea sau cel putin vor fi intr-o proportie de 10-20% maxim. In 5 ani vor disparea de tot.

#23
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
nu m-a interesat evolutia preturilor la ssd pentru ca nu m-a lasat inca nici un hdd mecanic si le folosesc de vreo 5-6 ani pe un server non stop, undeva la 12 TB in total intern + backup
poate la un momentdat o sa trec doar pe ssd daca o sa fie nevoie. banuiesc ca pana atunci o sa se perfectioneze si technologia, o sa poti scrie pe ele garla fara sa se strice la un pret mai accesibil.

ca idee, ultimul ssd achizitionat a fost acum 2 ani de pe un site de vazari, un samsung 850 PRO 256gb nou la 300 lei. pe atunci mi s-a parut rezonabil, mai ales ca in prezent am peste 300 TB scrisi si health la 99%, in ipostaza in care am rupt alte 2 ssd-uri (ce-i drept entry level a marilor branduri dar pana la urma vorba dai un ban si stai in fata e adevarata in cazul asta)

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deja 128GB sscade sub 100 de lei.

128GB pe la 75-80 de lei.
250GB la 120 lei.
480GB la 230 lei.

Ceea ce este un record.

Edited by MembruAnonim, 19 July 2019 - 21:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate