Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Pret SSD-uri 2019 - evolutie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi-am cumparat acum 1 an si ceva SSD Samsung 850EVO 250GB sata3 la 450 lei. Zilele astea am aruncat un ochi peste noile preturi si am ramas placut surprins sa vad ca preturile au scazut atat de mult incat cu ~250 lei iti cumperi SSD 500GB M2, cu 500-600 lei iti iei SSD 1TB branduri consacrate Samsung, A-Data, WD etc. In ritmul asta la anul vom avea 1TB la 400 lei. Voi ce parere aveti?

Multi cred ca vor renunta la clasicele HDD-uri. Totusi cineva spunea ca daca un SSD plin de date nu este accesat(il pastrezi in dulap) timp de cateva saptamani/luni, datele de pe el se vor corupe. Este adevarat?

Edited by MembruAnonim, 30 March 2019 - 04:42.


#2
irina_rina

irina_rina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2016
Buna dimineata. Pe masura ce un produs devine mai folosit pretul lui scade (productia in masa mare fiind mai ieftina). Am cautat si cumparat de curand un laptop si chiar am fost surprinsa sa vad in oferta ca numarul de laptopuri cu SSD era undeva spre 30- 40% (ce-i drept, era vorba de laptopuri de gaming), desi in urma cu destul de putin timp (nu pot sa zic cand am cautat ultima oara, poate acum 3 ani) erau rare laptopurile cu SSD - si cred ca un motiv era si spatiul redus de stocare (acum, de exemplu, se gasesc frecvent de 512GB - ceea ce e un spatiu rezonabil), dar si pretul ridicat, asa cum ati indicat si dumneavoastra.

Legat de intrebarea dumneavoastra, da, in timp, daca nu este accesat, datele din SSD sunt corupte - insa timpul asta e mai degraba la nivel de ani, nu chiar de saptamani/luni - desi depinde si de locul de stocare (daca e intr-un loc cu temperatura ridicata o sa se corupa datele mai repede). Mai degraba amenintarea cea mai mare pentru SSD-uri o reprezinta penele de curent.

Cred ca gasiti mai multe informatii la acest link, daca nu va deranjeaza ca pagina e in engleza: https://www.pcworld....eliability.html

Totusi personal nu cred ca se va renunta la HDD-uri prea curand, fiind cele mai bune pentru arhivare/backup. SSD-ul e pentru acces rapid si des (de exemplu pe un laptop si cu SSD si HDD se recomanda instalarea sistemului de operare (si a programelor in general) pe SSD ca sa functioneze laptopul mai repede, iar datele efective (fisiere de lucru etc accesate mai rar) sa fie stocate pe HDD).

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
SO pe SSD, filmele piratate de pe torenti pe HDD

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Un HDD bun (WD Black, de ex) ramane un dispozitiv de anduranta, pe care te poti baza si 10 ani (am HDD-uri consumer de 160Gb din 2006 care inca functioneaza in sisteme office minimale, fara bad-uri sau alte prostii).

SSD-ul e pentru frecus, HDD pentru stocare si fisiere mari - video, muzica, arhive, torrenti. Cele doua sisteme de stocare nu se exclud, se completeaza.

Plus ca exista si SSD-uri pe PCIex cu viteze uluitoare dar care nu au intrat inca pe piata utilizatotului comun din motive de pret.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 MembruAnonim, on 30 martie 2019 - 04:23, said:

Mi-am cumparat acum 1 an si ceva SSD Samsung 850EVO 250GB sata3 la 450 lei. Zilele astea am aruncat un ochi peste noile preturi si am ramas placut surprins sa vad ca preturile au scazut atat de mult incat cu ~250 lei iti cumperi SSD 500GB M2, cu 500-600 lei iti iei SSD 1TB branduri consacrate Samsung, A-Data, WD etc. In ritmul asta la anul vom avea 1TB la 400 lei. Voi ce parere aveti?

Multi cred ca vor renunta la clasicele HDD-uri. Totusi cineva spunea ca daca un SSD plin de date nu este accesat(il pastrezi in dulap) timp de cateva saptamani/luni, datele de pe el se vor corupe. Este adevarat?
apare o corectie pana in vara, probabil preturile se vor dubla. Asa a fost tot timpul, si cu memoria RAM si cu toate, se anunta ca s-a intamplat ceva si preturile sar in aer si raman crescute la un nivel mai mare decat inainte de crestere

#6
irina_rina

irina_rina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2016

 unbrutus, on 30 martie 2019 - 07:55, said:

apare o corectie pana in vara, probabil preturile se vor dubla. Asa a fost tot timpul, si cu memoria RAM si cu toate, se anunta ca s-a intamplat ceva si preturile sar in aer si raman crescute la un nivel mai mare decat inainte de crestere

Imi cer scuze, va intreb doar de curiozitate pentru ca nu stiu despre asta. La ce anume va referiti? Eu am vazut ca in general preturile scad pe masura ce se invecheste o tehnologie (fiindca apar lucruri mai performante) si de asemenea pe masura ce e mai folosita ( producerea pe "banda rulanta" e mai ieftina si in plus find vanzari mari, isi permit si ei sa ofere un pret mai redus). Chiar nu imi pot da seama de ce ar creste preturile (decat in urma vreunei taxe noi, poate)....
Din nou, imi cer scuze pentru intrebare. Va multumesc frumos.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
In general productia aia pe banda rulanta are uneori si limitele ei. Mai ales in domeniul it, nu poti creste de la o zi la alta productia incat sa faci fata cererii, fiind vorba de tehnologie inalta si disponibila doar catorva producatori.
Ca fapt divers, acum multi ani, cand au aparut ssd-urile, au scazut preturile destul de rapid, primul meu ssd l-am luat cu 99 lei. Apoi a inceput tot mai multa lume sa auda si sa inteleaga avantajele ssd, a crescut cererea, productia de memorii nand nu a avut cum sa tina pasul, si preturile au urcat si ramas ridicate de atunci pana acum.
Posibil si acum ca multi sa stea in asteptare sa tot astepte scaderi, iar cand vor crede ca preturile s-au stabilizat, sa inceapa sa cumpere, fortand o oarecare crestere.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 22.05.2003
1. Datele nu expira pe SSD.
2. De pe SSD nu mai poti recupera date, daca se buseste.
3. Momentan HDD-ul are avantajul pretului pt stocare, dar e doar o chestie de timp pana cand va fi obsolete total.

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Atentie - preturile la tot ce tine de RAM si stocare nu scad in timp ci cresc, pentru ca diatribuitorii vor sa faca profit cat mai mare.

Asa se face ca un HDD WD Black de 500 Gb lansat acu 5 ani are in prezent un pret mai mare decat la lansare. Nai e si cursul Euro dar nu e numai asta, speculatia e baza comertului in Romania. Doar SSDurile s-au mai ieftinit un pic pentru ca aveau preturi nerusinate - un 850EVO de 240Gb se vindea cu 450lei..cam mult totusi, pretul corect fiind pe la 300-350lei

In general daca iti trebuie ceva HDD sau SSD in prinavara sunt ceva mai accesibile dupa care, din luna mai-iunie incolo maresc banditii preturile la tot, de nu poti sa te apropii.

#10
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 01.05.2009

 Adm, on 30 martie 2019 - 09:21, said:

3. Momentan HDD-ul are avantajul pretului pt stocare, dar e doar o chestie de timp pana cand va fi obsolete total.

In viitorul previzibil, adica cam 5 ani de acum inainte, n-o sa fie.
O sa se faca in mod curent descarcari de torrente pe SSD ? O sa se tina arhive, baze de date, back-up-uri pe SSD ?
Da, bine, stiu, nu toata lumea se ocupa de ilegalitati, dar oricum...
In rest, nimic nu e vesnic, deci da, ai oarecum dreptate.
====

330 lei un M.2 WD Black 250GB luat pe 7 martie
600 lei un WD Black 2TB, 7200RPM/64 luat saptamana trecuta de la PC Garage, ca pe Emag-market era aproape 650, iar pe CEL nu se gasea, nu aveau decat Seagate.
In vara trecuta acelasi hdd l-am luat cu 560 lei.

Edited by Jumong, 30 March 2019 - 09:54.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am o parere extrem de proasta despre TLC si QLC, si este o mare prostie ca oamenii cumpara asa ceva  pt. ca incurajeaza fabricantii sa traga calitatea tot mai jos.

SLC n-am luat nici eu, insa am luat MLC Samsung seria PRO si in 2012 si in 2014 si anul trecut.
Preturile lor au scazut, poate mai putin decat preferam in atatia ani, insa sunt accesibile - nu poti avea pretentia sa fie si noi si bune si complet moka.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Sunt convins ca s-a facut rabat si la cipurile de memorie din SSDurile alea dar lumea nu stie si da banul.

#13
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 loock, on 30 martie 2019 - 09:54, said:

Eu am o parere extrem de proasta despre TLC si QLC, si este o mare prostie ca oamenii cumpara asa ceva  pt. ca incurajeaza fabricantii sa traga calitatea tot mai jos.

SLC n-am luat nici eu, insa am luat MLC Samsung seria PRO si in 2012 si in 2014 si anul trecut.
Preturile lor au scazut, poate mai putin decat preferam in atatia ani, insa sunt accesibile - nu poti avea pretentia sa fie si noi si bune si complet moka.


Pentru cei care folosesc pentru browsing si filme, un SSD QLC ajunge. A fost facut doar sa ajunga SSD-urile la un pret mai accesibil.. SLC are Samsung un fel de SLC, e de fapt MLC dar lucreaza ca SLC o parte din flash, 50 GB la 500 GB, 100 GB la 1 TB etc... Se numeste TurboWrite.

Nu cred ca mai exista SSD-uri SLC 100 % si la pret accesibil.

#14
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Ca să înțelegeți cât de rezistente sunt unele SSD-uri citiți articolul ăsta. Au fost testate vreo 50 de SSD-uri

https://3dnews.ru/938764/

Eu am multe SSD-uri, inclusiv cu memorie SLC luate de mulți ani și le folosesc numai pentru sistemele de operare chiar dacă unele au 32 GB. Cele SLC sunt în ultimele 6 poze.

Prețurile sunt scăzute azi din cauza tipului de memorie folosită care este mult mai ieftină dar și mult mai proastă.

Edited by MARlNMembruAnonim, 30 March 2019 - 10:35.


#15
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Astea sunt pozele cu SSD-urile pe care le am, postează aiurea rău forumul ăsta.

Edited by MARlNMembruAnonim, 30 March 2019 - 10:41.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am citit articolul din scoarta-n scoarta si mi-am azvirlit SSD-urile in Somes.

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 MembruAnonim, on 30 martie 2019 - 04:23, said:

Totusi cineva spunea ca daca un SSD plin de date nu este accesat(il pastrezi in dulap) timp de cateva saptamani/luni, datele de pe el se vor corupe. Este adevarat?
A mai fost discutia.
Da, este adevarat, in anumite conditii.
In conditii ideale, rezista 400 - 100 de saptamini: https://www.extremet...s-without-power

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Astea sint non-probleme. Nu exista nici un motiv normal la cap sa pastrezi un SSD "in dulap" cu anii. Ori il vinzi ori il donezi, altfel doar sta ca prostul in dulap si isi pierde valoarea indiferent ca rezista sau nu datele pe el.

Mai mult, e o idee cit se poate de proasta sa-ti pastrezi datele importante in dulap, pe SSD, HDD, DVD sau orice alt rahat. Toate se pot duce dracului, totul depinde de cit noroc ai sa pici pe statisticacare trebuie. Daca vrei sa pastrezi date importante le pui pa claud. Filmele de pe torente si alte prostioare nu merita pastrate. Pozele si filmele personale ar trebui selectate, pentru ca mai mult de 90% din ele sint garbage :w00t:

In plus, datorita scaderii preturilor, nu prea are sens sa te gindesti la un SSD ca la ceva ce o sa mai folosesti peste 10 ani sau macar 5 ani, cind la banii aia o sa cumperi unul de 10 ori mai mare sau poate apare ceva nou care face tehnologia asta depasita...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate