Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cine a inventat idiotzenia CAPTCHA si la ce foloseste?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XW4nv9wwtAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 ionutz_joe2009, on 30 martie 2019 - 00:23, said:

E facut in Wordpress , Woocommerce.Iar Woocommerce nu are stock verificare email la inregistrare Posted Image)
Aș rade un pic, dar mai intai te intreb: de unde stii? Ce semnatura ai analizat si ai ajuns la aceasta concluzie?

#39
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ionutz_joe2009, on 29 martie 2019 - 22:53, said:

Mie nu-mi apare captcha  daca vreau sa ma loghez pe Decathlon.

Inseamna ca nu te loghezi unde trebuie. E o pagina noua cu "Experiente sportive" deschisa in ianuarie 2019, de aia vorbim. Are autentificare CAPTCHA in doua etape.

#40
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu mi-a raspuns nineni, zecile alea de ckickuri in captcha, se contorizeaza pe site, ca trafic, sau strict in captcha?

Nu vad rostul pentru care cineva ar da zeci de clikuri pe aceste chestii sa se logheze pe un site de client, precum DigiCare. Mai bine nu mai accesezi.

O chestie deranjanta este ca nu exusta o varianta standard prin care sa poti raspunde corect la requesturile alea, practic dai click ca fraierul.

#41
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Kres, on 30 martie 2019 - 09:42, said:

Nu mi-a raspuns nineni, zecile alea de ckickuri in captcha, se contorizeaza pe site, ca trafic?

Nu.

#42
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 dexterash, on 30 martie 2019 - 04:22, said:

Aș rade un pic, dar mai intai te intreb: de unde stii? Ce semnatura ai analizat si ai ajuns la aceasta concluzie?

Da, ai dretate, nu e Woocommerce.Ieri am verificat cu ajutorul unui serviciu, mi-a dat fals.Si eu m-am mirat putin, ma si gandeam cum tin sandramaua aia in Woocommerce.

Captcha ala poate ca ar avea un avantaj.Timp pe pagina(2019, nou, daca toti stau 20 de min, cum sta Kres sa bifeze hidranti, bicilete, poduri, dealuri, fatade, motociclete, semafoare, treceri, si ce mai e acolo...pe Decathlon il ajuta).Eu unu nu am dat de el la integistrare si nici autentificare.

Vine si partea 2, cui nu convine, sa renunte.

Kres, nu faci ceva bine, mie nu-mi da captcha nici acolo.

Edited by ionutz_joe2009, 30 March 2019 - 13:49.


#43
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Kres, on 30 martie 2019 - 09:42, said:

Nu mi-a raspuns nineni, zecile alea de ckickuri in captcha, se contorizeaza pe site, ca trafic, sau strict in captcha?
Da' cum. Si face Digi bani din clickurile tale. Pentru ca, nu-i asa, cineva plateste Digi cand tu dai click aiurea pe niste imagini.

#44
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 dexterash, on 30 martie 2019 - 15:20, said:


Da' cum. Si face Digi bani din clickurile tale. Pentru ca, nu-i asa, cineva plateste Digi cand tu dai click aiurea pe niste imagini.

Am intrebat, n-am dat cu paru...
Ideea este ca e penibil sa dai mai mult de 2-3 clickuri pe astfel de prostii. Eu ma voi loga mai rar, pentru ca pur si simplu nu-mi place CAPTCHA, ma simt ca un cobai daca ma intelegi.

Edited by Kres, 30 March 2019 - 19:39.


#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
nu ti se pare ciudat ca esti singurul care ai problema asta?

#46
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 tytysor, on 30 martie 2019 - 20:17, said:

nu ti se pare ciudat ca esti singurul care ai problema asta?

Da, mi se pare extrem de ciudat ca restul nu reactioneaza cand sunt pusi sa dea click ca prosti.

#47
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Oricum se va ajunge la autentificare pe bază de buletin în timp, și boții devin tot mai deștepți, iar acest captcha în care îți detectează mișcarea mouse-ului e mai nociv pentru intimitatea personală ca datele din buletin pentru că Google te recunoaște automat după mișcarea de mouse și stilul de tastat. Poți intra pe pe alt dispozitiv cu IP de altă țară pe Google și Google te va recunoaște în scurt timp.

Edited by benis, 31 March 2019 - 13:45.


#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 Kres, on 30 martie 2019 - 21:23, said:

Da, mi se pare extrem de ciudat ca restul nu reactioneaza cand sunt pusi sa dea click ca prosti.
probabil ca dau ca desteptii si trec imediat mai departe!

#49
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Nu e exclus ca pe langa cele de mai sus sa fie si o forma de promovare a browserului Chrome din partea Google. Daca folosesti un browser al concurentei, te chinuie captcha. Daca folosesti Chrome si esti logat in contul Chrome, captcha se rezolva automat in baza faptului ca esti logat.

Adica, dom'le, ei sunt corecti si te verifica cumva. Acum, csf, daca folosesti un browser al concurentei nu poti fi logat in Chrome si, ghinion, te chinuie cu 3-5 ecrane.

#50
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Exista d ela Google 3 versiuni de captcha.

v1 - nu mai e suportata
v2 - e imbeciltiatea cu dat click pe imagini
v3 - foloseste niste semnale "secrete" google, si ai doar o bifa de activat

Ideea este ca prea putine site-uri au trecut pe v3

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Am intalnit si combinatie de V3 cu V2.

Am avut de completat ceva pe un site si nu ma incadram la nr de caractere. Am tot sters din ele si dupa ce m-a validat de 2 ori cu V3 au inceput sa apara imagini ca in V2.

#52
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Datele "secrete" sunt sa folosesti Chrome si sa fii logat in cont. Daca nu, ce sa vezi, face fallback la v2. Daca folosesti Firefox, nu iti vine sa treci pe Chrome, numai ca sa scapi de V2?

#53
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
nu!

#54
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
chiar e o idiotenie pt ca NU impiedica spammerii profesionisti.
eu nici macar nu ma ocup cu din astea decat ff rar, si is abonat la toate serviciile de rezolvare, 2captcha, deathbycaptcha etc pt ca imi e lene sa le rezolv manual. costa doar $2-$2.50 la 1000 de captcha rezolvate. iti ajung luni de zile ca utilizator. iar ca spammer iti scoti banii de la client cat pt milioane de captcha

tot ce face e sa incomodeze oamenii obisnuiti, mai ales pe aia care se conecteaza prin retele publice.. sunt care nici nu stiu sa le rezolve Posted Image)
am impresia ca multi si-l baga pe situri din rutina, doar pt ca asa cred ei ca se face, nu pt ca au ei o problema cu spamul.
si chiar daca motivul ar fi spamul, l-ar scoate a 2a zi dupa ce ar vedea ca nu are nici un efect Posted Image

la google nu le pasa ca nu e eficient.
aia is bucurosi ca o gramada de habarnisti deschid inca o portita in propriile situri prin care invita google sa le rezolve "problemele"

Edited by alx42, 20 April 2019 - 21:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate