Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Colțul bolnavului

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011
Deschid acest subiect pentru toți cei loviți de boală, în speță nenorocita de gripă. Eu sunt bolnav de aproape o săptămână, în prima săptămână am stat acasă în principiu doar cu oboseală și ușoară tuse dar la o săptămână și ceva am dat în pneomonie. După o săptămână de antibiotic am crezut că sunt apt de lucru. Am avut o zi mai bună dar la lucru în 2 ore am fost rupt. Am venit acasă, am doarmit și seara am plecat la urgențe, de unde m-au trimis la pneomologie unde am schimbat antibioticul eficef pe azitromicină și Tavanic pe care am stat câteva zile. Apoi rezultatele au fost mai bune dar eu între timp tot rupt de oboseală sunt, inclusiv musculară. Asta e, convalescență prelungită. Bine că barem mi-a trecut tinitusul care m-a ținut numai o zi. Nu știu dacă e de la răceală sau antibiotic.
Cine mai bolește pe aici?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E gripa, sau viroza ? Esti vaccinat antigripal (2018/2019) ?

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ti-au facut aia radiografie?

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011

 pasilla, on 29 martie 2019 - 18:57, said:

E gripa, sau viroza ? Esti vaccinat antigripal (2018/2019) ?
Sunt vaccinat.  Am făcut pneomonie virotică, plămânul are vizibile filamentele tipice pe radiografie.

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca te simti rau tr sa te intorci,cu pneumonia nu-i de joaca,poate trebuie injectabil
Am mai vazut cazuri care au luat pastile si la final sa ajuns tot la vena

#6
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Patit si eu acum cativa ani, am neglijat viroza si am facut pneumonie.
Mai rau a fost ca era in plina epidemie si toti doctorii ma consultau "din priviri", ei insisi aveau masca medicala pe figura de frica bau-bau.lui numit gripa.
Cand s-a invrednicit cineva sa ma trimita la radiologie mai aveam putin si-mi canta popa, m-a salvat tratamentul intensiv injectabil.

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce vârstă ai initiator? ești in categoriile cu risc crescut?

#8
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu eram un om foarte rezistent la gripa ori raceala, puteam sa stau langa un om cu gripa fara ca eu sa iau gripa. De vreo 10 ani am devenit foarte sensibil. E suficient sa stau 3 minute in curent, ca racesc imediat.  Ieri dimineata mi-am bagat mainile in apa rece si imediat m-au luat durerile de cap. Totusi e bine ca imi trece cu paracetamol si nurofen. Am vazut ca si cu fervex in ceai fierbinte ma mai pot drege. Altfel, dureri de cap persistente, dureri de ochi si dureri musculare. Uneori am senzatia ca si activitatea creierului are mult de suferit.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,120
  • Înscris: 10.07.2013
Extract din frunze de maslin a incercat cineva?Posted Image
Din octombrie 2018 eu si sotia luam cate o capsula dimineata+una seara si nu am avut probleme cu racelile sau gripa in aceasta iarna.
Incercati si voi!Posted Image

#10
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Ai mare grija omule.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011

 I2O, on 29 martie 2019 - 19:07, said:

Daca te simti rau tr sa te intorci,cu pneumonia nu-i de joaca,poate trebuie injectabil
Am mai vazut cazuri care au luat pastile si la final sa ajuns tot la vena
Am ajuns la medicul de familie a doua zi după tura de spital cu febră mare și direct algocalmin injectabil. I-am zis la asistentă că nu mă mai doar picioarele, mi-a răspuns că nu-și face așa de repede efectul dar eu i-am spus că am început să simt DOAR injecția :lol:

 silesax, on 29 martie 2019 - 19:17, said:

ce vârstă ai initiator? ești in categoriile cu risc crescut?
Da, am un ușor astm.

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Acum mai ai temperatura?

#13
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Tuica fiarta, cu piper, cu cuisoare, sau ca varianta, vin fiert. Problema e sa apreciezi exact cantitatea care vindeca, dar nu imbata. Dupa care, somn de voie sub duna (plapuma nu face fata) transpirat cat cuprinde si a doua yi, esti ca un nou nascut in orice alt spital decat in ala in care au murit aia micii.

#14
compoz

compoz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.03.2019
si in total, de cite zile- saptamini, esti bolnav?

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Trebuie multa odihna, multa multa. Si tine-te de antibiotic, ia-l fix asa cum a prescris medicul, nu sari nicio doza. Nu amesteca antibiotic cu alcool.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011

 I2O, on 29 martie 2019 - 20:40, said:

Acum mai ai temperatura?
Nu

 compoz, on 30 martie 2019 - 03:32, said:

si in total, de cite zile- saptamini, esti bolnav?
Din 2. 03 seara

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011
Mai am 2 zile de medical și am să îmi mai iau concediu normal. Aseară am fost la cineva pentru produse apicole, omul a fost bolnav 2 luni de zile mai rău ca mine, iar după ce am plecat au început frisoanele plus starea de oboseală. Am remarcat tot mai mult pierderi de memorie de scurtă durată. Nu stăteam bine la acest capitol însă acum e dezastru. Am ieșit pe ușă, am scris un mesaj la cineva și apoi am reintrat în casă pentru a mai lua ceva. Când am ieșit, am vrut să îi scriu din nou că vin, mă uit pe telefon și nu am realizat că deja i-am scris, credeam că e de data trecută mesajul, abia când am văzut că sunt la capătul listei de mesaje am realizat că deja i-am scris. Groaznic, ce să mai zic.

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi la spital nenicule....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate