Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Conversie bancote mici in bacnote mari

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Am suma de 25000 de lei și sunt numai bancnote de 50 și 100 de lei, as dori sa ii schimb pe toți in bancnote cât mai mari gen 500 de lei, unde as putea merge sa ii schimb? Am fost la 2 bănci pana acuma și mi-au spus ca nu au voie...

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Baga-i intr-un cont pentru o luna de zile. Sau imparte-i in 3 conturi la 3 banci diferite.
Dupa care ii scoti dar le spui ca vrei doar bancnote mari

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mergi cu sume mici la mai multe banci ca nu cred ca refuza.
Suma aia mare a fost motivul pt. care te-au refuzat; mai ales ca oamenii nu au voie sa detina o suma asa mare de cash.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
eu m-am dus la banca zi le-am zis ca am luat bani de la un camatar si mi-a dat bancnote mari, si acuma ala ii vrea inapoi exact la fel. daca stii sa joci putin teatru, gasesti tu o gospodina pe acolo care sa-si faca mila de degetele tale si sa te ajute. la mine a functionat.

Edited by laffin, 29 March 2019 - 16:41.


#5
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Vreo ruda, prieten sau ceva in genul asta, nu ai la un magazin? De astia de vand haine scumpe. Ca acolo se mai aduna banet la sfarsit de zi.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
BNR. Schimba 100%. Filiala unde schimb eu e cea de pe Lipscani (cred ca e singura din Bucuresti care lucreaza cu PF).

#7
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 super8, on 29 martie 2019 - 16:38, said:

Mergi cu sume mici la mai multe banci ca nu cred ca refuza.
Suma aia mare a fost motivul pt. care te-au refuzat; mai ales ca oamenii nu au voie sa detina o suma asa mare de cash.
Ha? Cine nu le da voie si de ce?!? E vorba despre un pic mai mult de 5000 de oiro, ai voie si sa treci granita cu pana la 10.000 de oiro fara sa ii declari deci...

Edited by EMotanuIO, 29 March 2019 - 16:45.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Naijax, on 29 martie 2019 - 16:37, said:

Baga-i intr-un cont pentru o luna de zile. Sau imparte-i in 3 conturi la 3 banci diferite.
Dupa care ii scoti dar le spui ca vrei doar bancnote mari
Care este afacerea, o sa ia mai putini decat a bagat in depozite Posted Image

Daca ai cont la vreo banca pune-i pe card si ridica-i in sume mari, gen 2.000 lei/zi. La bancomate pot si si casete dcu bancnote de 200 lei.
Cand era Bancpost ei aveau asa ceva, vad ca uneori si Transilvania mai da de 200, BCR-ul cel mai des.

Depinde si cum nimeresti, de gradul de umplere a casetelor. S-a intamplat sa imi dea 1.000 lei de cate 200 lei, dar si de cate 10 lei...

Sa faca operatiunea de schimbare bancnote le vine peste mana casieritelor, nu au justificare ca si operatiune, nu te pot taxa pentru asta. Ca unele o fac, este altceva.

Inca de la introducere s-a stiut ca hartiile de 500 vor circula mai greu, fiind distribuite mai ales prin banci sau trezorerii.
https://www.zf.ro/ba...-vedere-3021265

In 2012 bancnota de 500 RON era 1% din numarul total al bancnotelor aflate in circulatie, probabil ca este folosita de populatie pentru tinut la saltea.

https://www.bankingn...u-disparut.html

Cat despre detinere in cash... nu este nici-o limita (inca)...
Exista doar restrictii la plati cash, ceea ce este altceva, si se considera contraventie.
https://www.contzill...ile-in-numerar/

Edited by claudiu1, 29 March 2019 - 17:08.


#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 super8, on 29 martie 2019 - 16:38, said:

mai ales ca oamenii nu au voie sa detina o suma asa mare de cash.
WOW !!!!!!!!!
Dar animalele au voie sa detina o suma asa mare de bani ?! ;) :) :)
Vreo lege, vreun link... ceva care sa sustina afirmatia asta ?!?!?!
De detinut poti sa detii orice suma !
Anumite tranzactii, pe persoana fizica, nu pot fi efectuate cash peste o anumita suma, oricum cred ca 25000 lei este sub acea limita.

 Calypsso, on 29 martie 2019 - 16:34, said:

Salut!
Am suma de 25000 de lei și sunt numai bancnote de 50 și 100 de lei, as dori sa ii schimb pe toți in bancnote cât mai mari gen 500 de lei, unde as putea merge sa ii schimb? Am fost la 2 bănci pana acuma și mi-au spus ca nu au voie...
Mergi la aceleasi / alte banci, eventual filiale mai mari, nu de la orice colt de strada.
Sau macar da un telefon si intreaba-i daca  poti sa programezi tranzactia in avans, ca sa aiba pregatita suma de bani.
Intreaba intii la banca unde ai cont / card (daca ai asa ceva).

Edited by buyonevideo, 29 March 2019 - 17:00.


#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 super8, on 29 martie 2019 - 16:38, said:

Mergi cu sume mici la mai multe banci ca nu cred ca refuza.
Suma aia mare a fost motivul pt. care te-au refuzat; mai ales ca oamenii nu au voie sa detina o suma asa mare de cash.
In ce film??? de ce simti nevoia sa scrii daca habar nu ai despre ce e voba?

#11
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nu am mai apucat sa merg la nicio banca, ca sa închid, am sa încerc mâine la BNR.
Iar faza sa ii bag într-un cont ceva nu vreau, am pățit-o, mi-au cerut comision de administrare sau naiba știe ce, da nu a fost o suma mare, ci mediocra, dar de ce? Pana la urma
Nu iese nimeni in pierdere, in fine, văd mâine ce rezolv dacă nu ii las așa, o sa-mi cumpăr ceva seif și aia e.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 EMotanuIO, on 29 martie 2019 - 16:44, said:

Ha? Cine nu le da voie si de ce?!? E vorba despre un pic mai mult de 5000 de oiro, ai voie si sa treci granita cu pana la 10.000 de oiro fara sa ii declari deci...

 buyonevideo, on 29 martie 2019 - 16:59, said:

WOW !!!!!!!!!
Dar animalele au voie sa detina o suma asa mare de bani ?! Posted Image Posted Image Posted Image
Vreo lege, vreun link... ceva care sa sustina afirmatia asta ?!?!?!
De detinut poti sa detii orice suma !
Anumite tranzactii, pe persoana fizica, nu pot fi efectuate cash peste o anumita suma, oricum cred ca 25000 lei este sub acea limita.

 tytysor, on 29 martie 2019 - 17:03, said:

In ce film??? de ce simti nevoia sa scrii daca habar nu ai despre ce e voba?
Usurel, oameni buni ! nu am de unde sa stiu ca @initiatorul e Persoana Juridica; daca era Persoana Fizica statea altfel treaba.
Credeti ca eu sunt ca voi sa cunosc toti userii de pe Softpedia ce au mancat la micul-dejun ? ce lucreaza ? ori daca sunt PF ori PJ ?!
==============================

@Calypsso, poate ca la BNR nu te va refuza sa iti schimbe bancnotele.
La bancile alea te-or fi refuzat casierele deoarec nu incasau comision pt. aceasta operatiune iar sefii le suflau in ceafa.
Asadar mergi la BNR sau la o sucursala mai mare si eventual suna inainte sa programezi tranzactia in avans.

Buna ideea cu seiful  Posted Image

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Unde ziceai ca stai?

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mie imi scapa motivul pentru care faci asta .Cu cat sunt mai mari bancnotele cu atat iti va fi mai dificil sa platesti cu ele .Toti fug de bancnote mari .
Orice ai vrea sa faci cu ei exista masini de numarat  bani in ziua de azi .

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 super8, on 29 martie 2019 - 17:24, said:

Usurel, oameni buni ! nu am de unde sa stiu ca @initiatorul e Persoana Juridica; daca era Persoana Fizica statea altfel treaba.
Credeti ca eu sunt ca voi sa cunosc toti userii de pe Softpedia ce au mancat la micul-dejun ? ce lucreaza ? ori daca sunt PF ori PJ ?!
Dar chiar stim ca e persoana juridica ?!
Oricum, eu astept link / lege pentru persoanele fizice, ca nu strica sa aflam ceva nou.

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 super8, on 29 martie 2019 - 16:38, said:

..... oamenii nu au voie sa detina o suma asa mare de cash.
Ai zau ? Asta de unde ai scos ?

#17
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Îți dau una din asta și de restul rămâi dator, îi dai când poți Posted Image

#18
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Calypsso, on 29 martie 2019 - 17:14, said:

Nu am mai apucat sa merg la nicio banca, ca sa închid, am sa încerc mâine la BNR.
Iar faza sa ii bag într-un cont ceva nu vreau, am pățit-o, mi-au cerut comision de administrare sau naiba știe ce, da nu a fost o suma mare, ci mediocra, dar de ce? Pana la urma
Nu iese nimeni in pierdere, in fine, văd mâine ce rezolv dacă nu ii las așa, o sa-mi cumpăr ceva seif și aia e.
Păi, decât să cumperi un seif, mai bine plătești comisionul de administrare, e mai ieftin și banii sunt în siguranță..
Mai ales că, dacă îi pui într-un cont de economii, primești și dobândă.
În altă ordine de idei, sunt și bănci care, în anumite condiții, nu-ți aplică comision de administrare.
O altă soluție ar fi să cumperi titluri de valoare.

Edited by stancosty, 29 March 2019 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate