Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Care pc e mai bun?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View PostBubuTastatura, on 10 aprilie 2019 - 18:46, said:

Sunt absolut irelevante, doarece la astfel de teste uneori o sa citeasca un bloc, alteori n-o sa citeasca acel bloc la fel si la scriere. Programul ala iti spune dar unde n-a putut citi/scrie atunci in acea iteratie a sa. Din aceasta cauza se recomanda ca astel de programe sa fie folosite de catre tehnicieni care stiu cum functioneaza celule de memorie ram ca sa interpreteze corect rezultatele, altel un user
obisnuit isi creaza probleme acolo unde nu sunt si cauta solutii la probleme care nu exista.
Deci daca la latentele 10 10 10 27 am avut multe erori iar la latentele 11 11 11 30 nu am avut niciuna, ce sugerezi sa folosesc?

#92
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
sa lasi memoria ia in pace cu latentele pe Auto si frecventele pe Auto si sa folosesti calculatorul ala efectiv la ceva decat sa faci teste cu memorii.

#93
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Daca eu vreau sa folosesc calculatorul la maxim nu vad cum te deranjeaza... Eu am cerut ajutorul forum-ului in legatura cu acele erori...

#94
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Pai nu numai tu citesti acest forum.Sunt multi useri fara experiments care citesc si incep sa -si faca probleme acolo unde nu sunt.In plus tinand cont de replica ta la afirmatiile mele, se observa usor ca nu stii cum functioneaza o memorie.
Tu folosesti pcul la maxim insa daca vei continua cu astfel de teste de stres chiar o sa-ti provoci o problema acolo unde momentan nu este.

#95
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Nu va mai intepati intre voi.
Adevarul e undeva la mijloc, doar ca nu e aria potrivita.

Modificare latentelor inseamna overclocking - exista arie dedicata ptr asa ceva.

Daca apar erori inseamna ca latentele sunt prea mici. Ori le mai cresti ori scazi frecventa, pana dispar erorile in Memtest.
Evident orice modificare la cele doua e pe raspunderea celui care o face. Vorbim de OC.

Practic memoria e fortata sa functioneze in parametrii care nu sunt garantati de producator.

#96
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View Posteiffel, on 11 aprilie 2019 - 15:43, said:

Nu va mai intepati intre voi.
Adevarul e undeva la mijloc, doar ca nu e aria potrivita.

Modificare latentelor inseamna overclocking - exista arie dedicata ptr asa ceva.

Daca apar erori inseamna ca latentele sunt prea mici. Ori le mai cresti ori scazi frecventa, pana dispar erorile in Memtest.
Evident orice modificare la cele doua e pe raspunderea celui care o face. Vorbim de OC.
Ideea este ca nici macar nu stiu sigur daca este OC pentru ca pe placuta apare scris 1600MHZ CL10 iar la aceste setari am peste 100 de erori. Cand cobor setarile la 1600MHz CL11 dispar erorile. Esti admin, pentru ca vad ca au disparut posturile anterioare:))))

Edited by ITChief, 11 April 2019 - 15:46.


#97
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Trebuie sa mai intelegi ce inseamna acea latenta. Doar campul CL poate fi modificat corespunzator. in mod normal XMP-ul seteaza corect - e tot un OC - dar setat si garantat de producator.

Nu poti puen vaolrile alea la CAS, RAS, etc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate