Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

trenduri ingrijoratoare!

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
De vreo doi ani, de cand a scos animalul ala taxa auto si s-a umplut (de parca nu era deja) de masini peste tot ,observ doua trenduri enervante....
  
   1) In fiecare zi ,in naveta mea de 50 km observ o groaza de masini cu stopuri arse si/sau lampi de faza scurta!

   2) Daca in trecut faceau depasiri periculoase aia cu bolizi foarte scumpi, acum vad aproape zilnic din sens opus cum se lanseaza in depasire tot felul de masini cu motorizare modesta si ma obliga pe mine sa reduc/opresc masina ca sa nu ne lovim. Ieri a trebuit sa trag pe dreapta. I-am vazut efectiv fata idiotului de la volan ,transpirat,desfigurat, speriat de moate....noroc ca am fost atent. Avea o corsa de prin 2001-2002. Probabil se facea terci in masina mea......poate trebuia sa il las, sa vad ce se intampla.....

   Eu fac naveta asta zilnic de 3 ani. Trendul este real.....Daca chestia cu depasirea se intampla o data pe luna in trecut acum e de 2-3 ori pe saptamana. Bine ,zilnic vad depasiri tampite si nesigure ,dar de-astea in care eu trebuie sa incetinesc sau sa opresc sau sa ma duc pe camp ca sa nu intre in mine am inceput sa patesc saptamanal!....

   Ce dracu e in capu lor?

#2
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Nu e nimic.

#3
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Asta nu prea are legatura cu masinile ci cu felul in care se obtin permisele de conducere in Romania si cu lipsa de activitate a politiei din punctul asta de vedere. Ca daca se face planul stand la panda cu radarul sau la trecerile de pietoni, de ce sa-si obosesca suncile si sa-i sanctioneze pe cei care au probleme la "carute" (care din pacate au umplut soselele patriei).

#4
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Q:Ce dracu e in capu lor?
A:Nothing.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
pune STOP acestei navete care o faci...
iti risti viata si nu merita (!) poate.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
scoala de soferi facuta pe repede inainte, cu instructori la fel de prost pregatiti precum elevii pe care ii invata sa conduca, lipsa politiei pe sosele, lipsa de bun-simt si gandire din partea multor soferi, necunoasterea / nerespectarea cu buna-stiinta a regulilor de circulatie, la care adaugam si un procent necunoscut al celor care au tupeul sa circule fara permis - fie nu-l au deloc (adica nu au facut scoala de soferi, nu au dat examen pentru obtinerea permisului), fie il au deja suspendat, tot din motive de nerespectare a legilor privind circulatia.

#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Aia cu cazane si fara lumini pe pozitie/frane ar trebui interzisi.

Trendul e ca nu prea mai vad politie pe traseu.
Prin 2010 cand mi-am permisul era plin de echipaje, acum nema.

#8
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmedelin992, on 29 martie 2019 - 12:38, said:

Aia cu cazane si fara lumini pe pozitie/frane ar trebui interzisi.

Trendul e ca nu prea mai vad politie pe traseu.
Prin 2010 cand mi-am permisul era plin de echipaje, acum nema.
Pai nu-i vezi pentru ca stau ascunsi si ei ii "vad" doar pe cei care depasesc viteza legala.

Edited by titoo, 29 March 2019 - 12:51.


#9
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
fa o petitie

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostfightClub25, on 29 martie 2019 - 12:12, said:

Bine ,zilnic vad depasiri tampite si nesigure ,dar de-astea in care eu trebuie sa incetinesc sau sa opresc sau sa ma duc pe camp ca sa nu intre in mine am inceput sa patesc saptamanal!....
   Ce dracu e in capu lor?
Din pacate, nivelul de retardare mintala al omenirii in general este in crestere exponentiala. Diferenta dintre "omenirea" din RO si "omenirea" din tarile "cu apa calda" este aceea ca in respectivele tari autoritatile sunt suficient de hotarate si competente sa tina in frau "retardatii" de genul asta. La noi, dupa cum se stie, se sta la panda.
Concluzia este ca tot la autoritati e buba.

#11
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmarcusdefeis, on 29 martie 2019 - 12:32, said:

cei mai viteji sunt posesorii de conserve logan
Nu, nu, Loganul e foarte bun. A stat pe curbe unde Passat-ul B6 al meu cu gume noi Continental a derapat cu toate patru rotile.

- Solile de sofer sunt praf,
- politia nu face absolut nimic decat panda,
- masinile sunt din ce in ce mai multe,
- soferii din ce in ce mai nesimtiti,
- statul nu face nimic pe motiv ca cei mai multi bani la buget vin din taxe, accize si supra-accize de la carburanti;
- statiile ITP sunt deageaba, abia traiesc, dau verificarea oricarei rable.

Daca opresti vreun taranoi dinastra vei auzi: "Si ce? Ce am facut? Si? Ce ai sa-mi faci? Am gresit, na? Si ce?" Ei fac asta stiind ca nu e corect. Ar trebui sa ne spuna comportamentul asta ceva despre cum suntem noi, toti romanii ca natie.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostfightClub25, on 29 martie 2019 - 12:12, said:

   Eu fac naveta asta zilnic de 3 ani. Trendul este real.....Daca chestia cu depasirea se intampla o data pe luna in trecut acum e de 2-3 ori pe saptamana. Bine ,zilnic vad depasiri tampite si nesigure ,dar de-astea in care eu trebuie sa incetinesc sau sa opresc sau sa ma duc pe camp ca sa nu intre in mine am inceput sa patesc saptamanal!....
   Ce dracu e in capu lor?

Trendul este real.. Eu am masina veche de 13 ani si am de gand sa trag de ea pana la 20 de ani, dar e ok din punct de vedere tehnic, are ITP, ii schimb toate alea la timp, etc.

In privinta circulatului dezordonat prin oras, l-am remarcat si eu, dar sa stii ca tine de nesimtirea omului de la volan, nu de tipul si vechimea masinii.

Pe de alta parte, s-a cam aglomerat, asta e motivul pentru care lumea nu mai rabda sa stea civilizat la coada, in trafic si o ia prin copaci..pe unde poate.

Edited by Kres, 29 March 2019 - 13:00.


#13
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Trebuie bagata din nou taxa asta ca nu se mai poate....
:lol:

#14
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Ce sa fie in capul lor? "Doar pleava si tarate", cum zicea Eminescu.

#15
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostBenderbut, on 29 martie 2019 - 12:59, said:

Trebuie bagata din nou taxa asta ca nu se mai poate....
Posted Image

Nu, trebuie pusi toti sa plateasca in functie de cat CO2 si CO iese la fiecare ITP facut din an in an.
RAR-ul sa stea in drum si sa scoata din circulatie toate fumigenele infecte cu turbina.
Politia in trafic si sa anuleze permise pentru neacordare de prioritate, faruri de ceata aprinse aiurea, depasiri in locuri nepermise.

Sa vezi ce repede se curata strazile. Mai ales in Suceava, Botosani, Iasi.

Edited by Sirius Ticalo, 29 March 2019 - 13:03.


#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostSirius Ticalo, on 29 martie 2019 - 12:58, said:

Nu, nu, Loganul e foarte bun.
daca ticsesti un mcv de 1.6 e chiar rezonabil cand cari cartofi sau casa dupa tine, inclusiv la consum si tinuta de drum
in rest e evident ca posesorii nu au termen de comparatie sau ignora deliberat orice sistem de referinta real

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostfightClub25, on 29 martie 2019 - 12:12, said:

De vreo doi ani, de cand a scos animalul ala taxa auto si s-a umplut (de parca nu era deja) de masini peste tot ,observ doua trenduri enervante....
  
   1) In fiecare zi ,in naveta mea de 50 km observ o groaza de masini cu stopuri arse si/sau lampi de faza scurta!

   2) Daca in trecut faceau depasiri periculoase aia cu bolizi foarte scumpi, acum vad aproape zilnic din sens opus cum se lanseaza in depasire tot felul de masini cu motorizare modesta si ma obliga pe mine sa reduc/opresc masina ca sa nu ne lovim. Ieri a trebuit sa trag pe dreapta. I-am vazut efectiv fata idiotului de la volan ,transpirat,desfigurat, speriat de moate....noroc ca am fost atent. Avea o corsa de prin 2001-2002. Probabil se facea terci in masina mea......poate trebuia sa il las, sa vad ce se intampla.....

   Eu fac naveta asta zilnic de 3 ani. Trendul este real.....Daca chestia cu depasirea se intampla o data pe luna in trecut acum e de 2-3 ori pe saptamana. Bine ,zilnic vad depasiri tampite si nesigure ,dar de-astea in care eu trebuie sa incetinesc sau sa opresc sau sa ma duc pe camp ca sa nu intre in mine am inceput sa patesc saptamanal!....

   Ce dracu e in capu lor?


Cred ca tu esti suparat ca ti-ai gasit colegi de naveta, poate ai avea nevoie de un drum nou, sa mergi mai fluent, sa nu te mai uiti la stopurile altora, bine glumesc, dar adevarul este ca s-a umplut lumea de navetisti, era o vreme cand era o placere sa pleci din Bucuresti, acum este o corvoada, se sta la coada, fiecare a cautat sa isi caute o casa pe langa Bucuresti, si-a luat si masina, ca e cazan sau nu asta e altceva, acum ce vrei sa faci ? sa bage taxa ? sa oblige oamenii sa aibe numai masini electrice ? euro 7 ? sau poate era mai simplu sa se mute toate firmele dincolo de centura Bucuresti? ne place sa construim blocuri inalte, dar nu ne gandim cum ne vom deplasa catre ele, sau preferi metoda hipstereasca, interzicem pe unii sa mergem noi ?!

#18
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostfightClub25, on 29 martie 2019 - 12:12, said:

   Eu fac naveta asta zilnic de 3 ani. Trendul este real.....Daca chestia cu depasirea se intampla o data pe luna in trecut acum e de 2-3 ori pe saptamana. Bine ,zilnic vad depasiri tampite si nesigure ,dar de-astea in care eu trebuie sa incetinesc sau sa opresc sau sa ma duc pe camp ca sa nu intre in mine am inceput sa patesc saptamanal!....

   Ce dracu e in capu lor?

mergi prea incet. pierzi vremea holbandu-te la stopurile altora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate