Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mecanică sau constructii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View PostRazvanMedicul, on 08 aprilie 2019 - 12:04, said:

Am înțeles.ingineria sistemelor si informatica aplicată atunci va fii a doua variantă si calculatoare prima
ar fi bine sa stii programare dinainte daca vrei ca calculatoare si o baza solida de matematica.Bineinteles ca se poate si fara ambele , dar va fi mai greut. Poti sa te duci si la ETTI , nu inseamna ca daca se face lectronica nu poti lucra in it , din contra. Nu prea conteaza ce facultate faci. In mod normal ar trebui sa ti faci niste deprinderi de a invata din facultate , care te ajuta pe viitor. Eu in locul tau m-as duce la mate info sau  Etti ( sunt la ac , calculatoare) , ca mi se par mult  mai interesante programele , tu decizi .

Edited by exydos, 08 April 2019 - 16:37.


#74
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Eu voi pune așa: calculatoare(buget), etti(buget), automatică(buget) iar după aceea tot în aceeași oricine doar ca la taxă...

#75
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai de ce automatica dupa electronica? Mai multa tagenta cu programarea ai la automatizari decat la electronica.

Edited by neagu_laurentiu, 08 April 2019 - 17:34.


#76
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Da,am gresit eu...Calculatoare, automatică, etti

#77
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Topicul se numeste   Mecanica sau constructii   si pana la urma te-ai decis sa dai la ac.

#78
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Acelea sunt cele 3 variante pentru examenul la matematică iar A "2" variantă este constructii.

#79
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Cred ca construcțiile mi se potrivesc mai mult decât mecanica si este si un domeniu mult mai frumos...

#80
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Am lucrat ca operator(necalificat, ultimul om...) si am așa o teamă de fabricile astea si linii de producție( Nu stiu cum sa explic:))

#81
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci lamureste-ti alta: teama de a se darama sandramaua (oricare ar fi ea) din postura de proiectant.

Edited by neagu_laurentiu, 09 April 2019 - 18:39.


#82
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Salut,imi puteti explica cu ce se ocupa mai precis specializarea: Inginerie și Management in Construcții ? Ma refer la un viitor job in acest domeniu.

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
organizare de santier, aprovizionare, grafice gant, contracte etc.

pe scurt: "managementul lucrariilor de constructii".

Edited by arg, 23 May 2019 - 22:59.


#84
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
E strutocamila, nici inginer si nici economist sau daca vrei ambele 2 in 1. Alege ori una ori alta.

#85
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
La Inginerie și Management in Construcții se fac in primii 2 ani la fel de multă matematica, fizică și info la fel ca la celelalte specializări,nu se poate spune că nu iesi nici inginer dar nici economist.

#86
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu am spus ca nu-ti da diploma de inginer, sigur ca-ti ofera. Dar specializarea asta nu-ti ofera tot ce inseamna inginerul in constructii si nici economistul de la ASE. Alege ceva pe care oricine il poate identifica in piata joburilor. Postul pe care se incadreaza strutocamila il poate ocupa unul din cei doi mentionati dar invers nu.

Edited by neagu_laurentiu, 24 May 2019 - 00:36.


#87
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
"manger la oi m-as duce...."

#88
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Problema la mine este ca nu as vrea sa plec din Cluj si de aceea imi este foarte greu sa aleg intre constructii si tcm...Imi este teama ca daca voi alege construcțiile va trebuie să plec deoarece Clujul nu oferă joburi în domeniu...

#89
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pana una alta, in Cluj a inflorit IT-ul.

Edited by neagu_laurentiu, 24 May 2019 - 00:50.


#90
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 carturarulobosit, on 08 aprilie 2019 - 19:02, said:

Topicul se numeste   Mecanica sau constructii   si pana la urma te-ai decis sa dai la ac.

"Mecatronica este combinaţia sinergică a ingineriei mecanice, ingineriei electronice, ştiinţei calculatoarelor, ingineriei controlului automat şi al ingineriei ...

În prezent Facultatea de Inginerie Mecanică şi Mecatronică şcolarizează studenţi în patru domenii, şi anume: Inginerie Mecanică, Mecatronică şi Robotică, Inginerie şi Management Industrial şi ştiinţe Ingenereşti Aplicate. La rândul său, domeniul Inginerie Mecanică se subdivide începând din anul al treilea de studii în următoarele specializări: Sisteme şi Echipamente Termice, Maşini şi Sisteme Hidraulice şi Pneumatice, Echipamente pentru Procese Industriale şi Mecanică Fină şi Nanotehnologii."
https://upb.ro/facul...si-mecatronica/

"Obiectivele programului de studii “Robotică” au în vedere pregatirea unor viitori ingineri care să răspundă cerințelor de proiectare constructivă convențională și asistată, concepție și exploatare optimală a sistemelor electro-mecanice, electro-pneumatice și mecatronice de automatizare locală a proceselor de producție din diferite sectoare industriale și servicii tehnice, concepție și dezvoltare de prototipuri și produse noi de sisteme electro-mecanice și mecatronice și roboți industriali; proiectarea asistată, modelarea comportării, simularea funcționării, programarea, exploatarea și întreținerea roboților industriali integrați în procese tehnologice și de producție (prelucrări prin așchiere și neconvenționale, sudare, vopsire, asamblare-montaj, depozitare-expediție) etc."
https://www.optiuni....ializations/926
--https://www.optiuni.ro/specializations/926--

Acum trei ani facultatea avea o grupa de elita, dedicata robotilor industriali. Cei de la Dacia, angajau absolventi ai acestei sectii, pe salarii mici in comparatie cu IT-ul. Nu stiu daca mai existau si alte oferte de angajare, dar domeniul este de viitor: cine nu-si va robotiza trepat din ce in ce mai multe activitati, va pierde competitia tehnologica. Nu exista alternativa.
Presupun ca trebuie sa ai medie foarte mare pt a prinde aceasta specializare.

Un articol recent:

Economia românească are nevoie de investiții semnificative, pentru a se adapta noii revoluții industriale. Dincolo de perfecționarea angajaților, este nevoie de dezvoltarea unor linii și servicii automatizate, în care roboții vor juca un rol semnificativ, avertizează reprezentanții companiei de training și consultanță Best Smart Consulting.

Un studiu recent, realizat la comanda Universal Robots, arată că antreprenorii și managerii din România încep să conștientizeze impactul noilor tehnologii în economie și caută soluții de automatizare şi robotizare, pentru a creşte producţia şi pentru a scădea costurile.

Potrivit datelor Federaţiei Internaţionale pentru Robotică, România are acum 11 roboţi la 10.000 de lucrători industriali și ar mai avea nevoie de cel puțin 10.000 de roboți. În Polonia sunt 28 roboți/ 10.000 angajați, în Ungaria – 57, iar Cehia are 100. În SUA, industria a incorporat, în ultimii zece ani, peste 130.000 de roboți.

În esenţă, Industry 4.0 se referă la business-uri care şi-au digitizat tehnologiile, astfel încât instalaţiile şi echipamentele pot comunica între ele prin intermediul internetului, cu ajutorul noilor tehnologii. De la rețele de comunicații, la roboți, imprimante 3D, sisteme de control și, în viitor, mașini autonome, Industry 4.0 va impacta economia și va oferi un grad fără precedent de automatizare şi independenţă operaţională.

https://angajatorulm...ii-industriale/
--https://angajatorulmeu.ro/romania-are-nevoie-de-10-000-de-roboti-industriali-ca-sa-faca-fata-noii-revolutii-industriale/--

Edited by RomeoM, 24 May 2019 - 08:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate