Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

La ce pret ma duce o casa de 130 mp construiti, dec caramida, doar P

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
mitaa

mitaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.01.2009
Astazi, la rosu, cu tot cu materiale, pretul este pe la 320-350 e


se mentioneaza  e cu tot  cu materiale

#38
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2019
300-400 euro mp cu tot cu materiale pret estimat de proiectant pe Iasi, nu retin daca adusa la cheie sau la rosu. De ce ajunge asa enorm habar nu am.

#39
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004

 EuDanielCrl, on 05 ianuarie 2021 - 22:35, said:

300-400 euro mp cu tot cu materiale pret estimat de proiectant pe Iasi, nu retin daca adusa la cheie sau la rosu. De ce ajunge asa enorm habar nu am.

Fiindca sunt multi care platesc preturile astea. Daca n-ar plati nimeni atunci si preturile ar scadea, logic. Atat timp cat romanul vrea sa aiba cea mai frumoasa nevasta, cea mai frumoasa casa si cea mai frumoasa masina atunci prefera sa faca credit la banca pe viata doar ca sa vada lumea cat este el de bazat si smecher. Mentalitate tipic romaneasca. Preturile la imobiliare in Romania sunt cu mult peste preturile din Europa iar nivelul de trai din Romania este cu mult sub cel al tarilor din Europa (fac referire la aceleasi tari evident). In rest, totul tine de mentalitate si educatie ( sau mai corect spus de lipsa ei), nimic mai mult.

#40
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Preturile la imobiliare in Romania sunt cu mult peste preturile din Europa

Serios?

#41
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Am terminat casa la rosu pe la sfarsitul lui septembrie anul trecut (2020). Am tras linia si m-a costat aproximativ 37000eur (cateva sute sub...)

In banii astia a intrat asa:

- suprafata construita 155mp cu tot cu terasa.
- aprox 105mp construiti : 2 dormitoare, living, bucatarie, 1 baie principala, 1 baie la dormitor, 1 mic dresing la dormitor, 1 hol, 1 camera tehnica. Suprafata utila cam 78mp
- aproximativ 30mp construiti e garajul lipit de casa, cam 27mp utili. Garajul are groapa tehnica ptr reparat masina.
- terasa aproximativ 22mp construiti, am 4 stalpi din beton care sustin invelitoarea.
- porotherm 25cm, zidarie portanta Porotherm cu stalpisori de legatura la colturi.
- betonul turnat cu CIFA de la statia de betoane
- polistiren extrudat 5cm sub placa de la parter/fundatie.
- invelitoarea e Bilka Retropanel Grandemat (aproximativ 220mp de invelitoare, cu tot cu terasa), carligele si stresinile incluse... dar mesterii nu mi le-au montat... nu discut aci motivele, alta discutie. Ideea e ca materialele le am.
- planseul peste parter este din lemn (capriori de 10x18cm pusi in cant si scandura de 2.5 grosime).  In proiect aveam capriori de 15x15cm , am preferat varianta de 10x18cm si am pus mai dese grinzile , pe fiecare sectiune am adaugat cate 2 grinzi in plus).
- capriorii la coperis sunt de 10x18cm, si am pus in total 4 grinzi in plus (mai multe/dese). Ideea e ca structura in pod e facuta ca sa poata fi mansardata ulterior, e foarte aerisita).

Manopera a fost (echipa de muncitori, 3 oameni erau tot timpul pe santier, la unele faze erau 4 oameni):
- 7500eur negociat ptr casa.
- 100eur in plus manopera sa-mi faca groapa la garaj
- 500eur in plus manopera ca sa-mi zideasca un rand suplimentar de caramida sub acoperis  si inca un zid despartitor ptr baia care va fi in mansarda (practic am obtinut o mansarda...aveam initial 2 randuri de caramida si centura, acu am 3 randuri si centura la margine, plus zidurile la baie).

In cei 37000eur au intrat si un cos ceramic Hoch de 180mm diametru si 7m inaltime, materiale + montaj a fost cam 1100eur. Deci sa zicem ca asta nu face parte din "casa la rosu standard", dar i-am considerat in cei 37000eur spusi la inceput.

Preturile sunt ptr o casa LANGA Timisoara, un sat la aprox 17-18km distanta, terenul il aveam eu.

Suplimentar am mai platit (NU i-am considerat in cei 37000eur):
- proiect/autorizatie/birocratie 2200EUR...e drept ca n-am miscat un deget, eu vorbeam ma intalneam doar cu arhitectul si structuristul, in rest primarii/enel/apa/etc n-am umblat deloc...am primit 2 dosare cu hartii stampilate...aia e.
- bransamentul trifazat organizare de santier in solutie definitiva am platit aproximativ 1000eur (subtraversare pe sub strada pietruita vreo 30m de traseu de la stalp, montaj cutie de bansament afara, acte, tot... la fel n-am umblat eu dupa acte si aprobari...am facut prin firma autorizata).
- bransament apa: a cam 200EUR a fost autorizarea si lucrarea. Aci am facut eu 2 drumuri pana la furnizorul de apa sa depun cererea si sa platesc cand a venit aprobarea. Lucrarea am facut-o in regie proprie cu un escavatorist din sat (300ron parca am platit sapatura) si un care-l stiam (100ron parca am platit).

Sa zicem ca in total m-am incadrat pana la faza asta in 40000eur ptr 155mp construiti, toate costurile considerate (am scos cosul de fum), asta vine rotunjit 260EUR/mp construit materiale + manopera.

Attached Files


Edited by l_stoian79, 11 January 2021 - 12:02.


#42
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Casa 126 mp amprenta + terasa + fosa m a dus la 37.000 eur, cu tot cu materiale, dupa care am umblat eu. Am zidit cu caramida durotherm. Deci mi a iesit pe la 300 eur/ mp, rotunjit putin
Vb la rosu, cu acoperis Bilka 0,5 mm finisaj mat

#43
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2019
Mai nou am gasit pe olx vreo 2 pe Iasi si ambii spun ca la cheie prin materiale si proiect tot de ei 500 m2, materiale ok incluse fata de 300/400 ce stiam de la un proiectant! Poti enumera la casa ta daca mai tii minte care au fost cheltuielile cele mai mari si niste sume? Se poate face economie undeva materiale meseriasi zau unde ?
Dupa mintea unora la o casa ca a ta de 120 m2 plus garaj 30 inmultesc cu 500 ajung la 60 mii doar casa plus garajul inca vreo 10 mii probabil deci 70 mii fata de 40 de mii ai tai.

#44
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Pai economie as fi putut face (poate) daca luam caramida mai ieftina decat Porotherm, dar aci e discutabil.

Personal mi se pare foarte masiva fundatia la casa, dar nu sunt in masura sa ma contrazic cu structuristul. Deci a intrat mult beton (parerea mea). Am fundatie la 90cm adancime (50 latime), si elevantie la 50cm inaltime (30cm latime). Deci sa zicem ca daca mergea fundatia la vreo 60-70cm  mai economiseam ceva beton.

Lemn, aici am bagat ceva bani in plus , dupa cum am spus, am pus capriori si grinzi la plafon in plus, deci o parte din economie as face acolo , vreo 5mc ar fi in plus.

Groapa din garaj la mine a fost in proiect, daca tu nu o faci, mai salvezi vreo 5-600EUR (200eur manopera si vreo 3-400eur a fost materialul in plus - folie, armatura, beton, lemn ptr cofrat,...)

Invelitoarea a fost Bilka Retropanel cu finisaj Grande Mat. Ca idee m-a costat 16400ron pe varianta asta. Daca alegeam Bilka Iberic Grandemat ar fi costat 12500ron pentru exact aceeasi configuratie. Astea 2 variante le-am cerut oferta, in final am ales Retropanel deoarece aia mi-a placut. Deci sa zicem cu o tabla "normala" cu solzi, la acelasi finisaj , ai economi vreo 800eur.

Hornul la mine a fost 1000EUR cu montaj cu tot. Daca nu pui horn... e ceva economie.

Acuma partea de proiect/autorizare a fost 2200eur. In proiect eu am avut Casa (155mp) + 1 Anexa (asta a costat 200eur in plus) + gard la strada (asta a fost vreo 100eur parca adaugat).  Tot in astia 2200eur a intrat topograful si studiul geo. Nu zic ca a fost ieftin, chiar nu a fost, posibil si acolo sa economisesti niste bani daca umbli tu cu hartiile. Eu am cerut la arhitect sa se ocupe de toate hartiile si avizele si aprobarile, eu nu am vrut sa umblu pe la primarii, enel, aquatim, etc... deci acolo ai mai face ceva economii daca umbli tu dupa hartii.
Manopera la care am batut palma, ptr 155mp construiti, a fost 7500eur. Ce am adaugat in plus (suprainaltarea sus in pod, si zidul suplimentar, si stalpii betonati la terasa in loc de stalpi de lemn) au costat 500eur, deci daca nu faci modificari de la proiect, atunci nu mai platesti manopera aia in plus.
La partea de bransamente nu stiu , depinde de costurile de la tine din zona, depinde de cat de departe ai utilitatile de casa...

Edited by l_stoian79, 14 January 2021 - 10:41.


#45
multimed5

multimed5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.01.2021
@I_stoian
In ce localitate ai obtinut costurile respective ?

#46
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006

 multimed5, on 14 ianuarie 2021 - 10:47, said:

@I_stoian
In ce localitate ai obtinut costurile respective ?

Dragsina, Timis

#47
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
ce am uitat sa specific, la mine podul este din proiect facut "pod rece circulabil" si cum am facut suprainaltarea a ajuns chiar "mansardabil", la asta asa am planuit cu arhitectul si dirigintele de santier (300eur costa dirigintele, acolo sunt "bani marunti" ca am dat avans vreo 50eur, apoi am mai dat vreo 50eur dupa ce s-a turnat cu betoanele, acu in primavara mai dau 100eur cand incep cu izolatia...si finalul abia la intabulare) ....deci daca mergi pe casa de parter clasic, cu pod jos, economisesti ceva la lemnul de la structura acoperisului, astereala, folie, latezi si invelitoare (se reduce suprafata acoperisului).

Ce am o urma de regret acu, e ca poate mai bine mergeam pe planseu de beton, dar nu am stiut exact cum voi vrea sa fac scarile spre mansarda, si nici cum o sa compartimentez, asa ca am preferat sa nu aleg o solutie mai greu modificabila. Lemnul e mai flexibil la modificari. Am avut senzatia, si initial din estimari asa mi-a iesit, ca ar fi si ceva mai ieftin pe lemn planseul ...m-am inselat ... am cumpoarat lemn de mi s-o acrit :-)

#48
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Multa lume tinde sa subaprecieze costurile cu lemnul in general, la o casa la rosu Posted Image . Mai ales cand il folosesti si pentru cofraje si popi - iei la lemn de ti se acreste.
Preturile acestea ultime pentru costurile la rosu, mie unul mi se par cam mari, Mai mult, ultima oara cand stiam eu, invelitoarea nu intra in costul casei "la rosu", deci ar trebui scoasa idin costul total (este logic daca va ganditi ca reprezinta practic "un finisaj", nu face parte din structura, pot sa imi pun in definitiv cea mai ieftina tabla sau cea mai scumpa tigla).

Edited by CristiALF, 14 January 2021 - 15:34.


#49
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Pe pe acelasi principiu pot sa-mi pun cea mai ieftina caramida sau cea mai scumpa caramida... intre Porotherm si Cemacon, sau Nexo este o diferenta buna la metru cub de caramida.
La statiile de beton din nou, erau diferenta la metru cub de beton, dar poate care era mai ieftin mc ma taxau deplasare si taxa ptr "elefant"..... asa ca da... nu contest ca nu se puteau gasi si preturi CEVA mai ieftine. Ideea e ca eu am facut casa in timpul programului meu de lucru, deci am avut un timp destul de limitat sa umblu pe la depozite si statii de betoane sa ma negociez la ultimul leu, deci da, daca se urmareste cel mai mic pret posibil clar este loc de redus pretul. Eu am pus doar exemplu cat m-a costat pe mine aici aceasta casa. Posibil la colegii de la Iasi sa fie o alta piata, o alta situatie, alte preturi.
Legat de tabla... nu sunt de acord.... invelitoarea (de tabla, tigla sau tegola, sau ce vrei tu) face parte din casa la rosu... casa e acoperita. Acuma ca iei cea mai ieftina sau cea mai scumpa tabla, asta e alegerea ta...pretul total e normal ca variaza in functie de materialele si solutiile alese. Posibil ca mai economiseam vreo 2000eur daca nu faceam "cozorocul" ala de beton deasupra intrarii in casa...dar fara decorul ala casa ar fi aratat megacomuna "la norma"...in fond trebuie sa-mi faca si placere sa ma uit la casa, trebuie sa fie si cocheta casa... nu doar ieftina si eficienta termic...cel putin pentru mine conteaza si aspectul :-)

Uite la colegul @mutulica mai sus, casa a costat aprox 300eur/mp construit la o faza similara (invelita cu tabla casa...si cu fosa). Eu zic sa-i spui lui ca e prea scump :-) ca mie mi-a iesit cu 260eur/mp construit :-)

Edited by l_stoian79, 14 January 2021 - 16:38.


#50
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
E parerea ta, nu o sa ma pun eu acum sa incerc sa ti-o schimb. Daca tu crezi ca asa e cu casa la rosu, ce sa-ti zic eu.. Posted Image Dar casa la rosu are doar astereala Posted Image
Sunt insa si situatii in care te intelegi cu echipa sa iti puna si tigla, stiu. Si probabil ca dpdv al costurilor vei iesi mai bine decat cu o firma dedicata, nu stiu. Dar asta e alta discutie. Traditional casa la rosu nu include si invelitoarea.
Deci chiar si tu, in fapt, ai platit mai putin la rosu decat crezi - chiar daca tu nu esti constient :))

Edited by CristiALF, 14 January 2021 - 18:44.


#51
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006

 CristiALF, on 14 ianuarie 2021 - 18:40, said:

....
Deci chiar si tu, in fapt, ai platit mai putin la rosu decat crezi - chiar daca tu nu esti constient Posted Image)

OK, e perfect! :-) cu atat mai bine.... si ca sa o dam la pace...atunci pretul meu e pentru casa la "infra-rosu"  :-)))))

#52
RazvanCG_lc

RazvanCG_lc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.08.2020
Fiind in cautare de constructor, pentru o casa, numai parter, de 135-140mp construiti, si citind aici de preturi in "mp construit" asta ii intrebam si eu telefonic,la ce pret aproximativ (asta pentru ca stiu ca nu pot da preturi fara proiect) lucreaza. Iar cei 3 la care am sunat pana acum, cand auzeau ca vreau sa torn placa peste parter, dublau suprafata construita. Un altul imi spunea ca pretul pentru acoperis ar fi de 40Euro/mp2 * 60% din suprafata construita.
La voi cum s-a procedat?

#53
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012

 RazvanCG_lc, on 21 ianuarie 2021 - 00:03, said:

Fiind in cautare de constructor, pentru o casa, numai parter, de 135-140mp construiti, si citind aici de preturi in "mp construit" asta ii intrebam si eu telefonic,la ce pret aproximativ (asta pentru ca stiu ca nu pot da preturi fara proiect) lucreaza. Iar cei 3 la care am sunat pana acum, cand auzeau ca vreau sa torn placa peste parter, dublau suprafata construita. Un altul imi spunea ca pretul pentru acoperis ar fi de 40Euro/mp2 * 60% din suprafata construita.
La voi cum s-a procedat?
Pretul la rosu poate sa difere (vezi ultimile postari), functie de montaj tabla/tigla sau nu. Trebuie vorbit foarte clar, poate chiar scris pe hartie (nu trebuie sa te mire daca vor spune ulterior ca nu asa ne-am inteles) care este intelegerea finala. Aici un ajutor din partea cuiva care a trecut prin asta ar fi foarte bun.
Despre placa de beton, intra si ea in pret/mp inclusiv podul.
Nu te grabi in alegerea echipei, acum sunt cautati dar nu se stie ce va fi la anul, sau chiar mai curand. Intreaba cunoscutii, viziteaza santiere, fa-ti o parere si abia apoi apucate de lucrare.

#54
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
Un formular care calculează foarte bine costul de construcție a unei case îl găsiți aici: https://webage.ro/pr...ctie-casa-2021/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate