Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Dureri abdominale(crampe) de 2 saptamani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RobertCHE

RobertCHE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2019
Buna seara!
De aproape 2 saptamani am niste crampe abdominale destul de neplacute,uneori chiar foarte dureroase dar totusi suportabile.As descrie durerea drept durerea pe care o ai inainte de a avea scaun(crampe).Problema e ca de cand cu aceasta durere,nu mai am scaun cum aveam inainte(zilnic)si chiar cand am,durerea nu imi trece cum poate ar fi fost normal.Nu e o durere continua,variaza in intensitate.Daca in primele zile era foarte puternica,acum cand scriu aceste randuri nu simt decat un mic discomfort.Dar cu doar o ora inainte sa scriu aici am avut din nou un astfel de episod neplacut.Nu sunt foarte sigur dar cred ca durerea a “migrat” oarecum.In prima zi era undeva mai sus de buric,in zona stomacului DAR si mai jos in zona intestinelor,drept urmare cei de la Urgente unde am uitat sa mentionez ca am fost in prima zi,mi-au scria un tratament cu Zencopan,Domotil,Ibumil si diagnosticul de gastrita.Sincer sa fiu nu cred ca m-a ajutat prea mult.Am fost si la medicul de familie care dupa cateva “apasari” in zona abdomenului si pe baza analizelor de sange care mi-au fost facute la Urgente mi-a pus diagnosticul de dischinezie biliara,mi-a recomandat regim 1 luna si mi-a adaugat la tratament Colebil si Kreon+o trimitere la radiolog in spitalul din oras.Cum nu am “prins” loc liber la radiologiul respectiv decat peste o luna,am zis sa nu astept si m-am programat la un cabinet generalist din oras care are in dotare un ecograf.La ecograf mi s-a gasit doar fierea inflamata,doctorul respectiv mi-a schimbat tratamentul(Piafen,Debridat,Omeran,Dicarbocalm si No-Spa+regim in continuare.Simptomele au mai disparut,mai am doar in timpul noptii dureri mari,mai ales in ultimele zile.Cu toate astea imi simt rinichiul stang “lucrand” fara sa ma doara sau sa am probleme cu urinarea.Deasemenea am o bubita in zona anusului,cred ca e hemoroid...nu stiu daca are vreo legatura.Am si programare la gastroenterolog marti.STIU CA AM SCRIS CAM MULT,dar sper sa ma ajutati cu vreun sfat suplimentar sau ceva care sa ma ajute.
Va multumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Ai mancat si tu cornuri 7 days cu dubla crema?
Daca da deja suna a conspiratie.

https://forum.softpe...cu-dubla-crema/

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
S-ar putea sa ai probleme cu stomacul sau cu colonul, de aceea o gastroscopie si o colonoscopie ar linsti lucrurile.
Poate ai gastrita si de acolo durerile sau poate ai un regim alimentar fara fibre/fara supe/fara fructe + sedentarism. Si de aici problemele cu colonul. Eu as merge la gastrointerelog pentru simptomele ce le-ai descris tu.

#4
RobertCHE

RobertCHE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2019
Am uitat sa mentionez,ca in urma analizelor de sange nu am infectia cu helicobacter si nici probleme legate de apendicita.Mananc destul de variat,beau multa apa insa recunosc ca in ultimii ani am sarit cate o masa in special micul dejun.Cat despre sedentarism,sport in general am facut prea putin cred pana la 23 ani,vreau sa zic ca am facut dar nu suficient.Sunt o persoana destul de activa,merg mult pe jos,alerg dar niciodata cat as fi vrut din diferite motive.Cat despre ce am mancat in ziua respectiva se numara printre altele:SHAORMA,COCA-COLA si o ceasca de CAFEA(beau foarte rar).

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nici eu nu am helicobacter dar am avut gastrita. Constipatioa o faci din lipsa de fibre - fructe, nuci, alune, seminte (dar nu mai mutl de 30gr/zi alune/nucui/seminte pentru ca sunt grase). Daca ai constipatie asta trece daca schimbi alimentatia, cum spuneam supa o data pe zi, mai un fruct, mai cateva alune sau nuci si trece. Dar daca mananci numai mancare uscata - fara supa, fara fructe - evident ca apare constipatia.

Gastrita poti sa o faci si de la multa mancare prajita si picanta, mancat prea mult si prea des, medicamente antiinflamatorii, nu doar de la helicobacter.

#6
stdlib-devel

stdlib-devel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.03.2019
Ti-ai bagat cumva doua ciocane in cur ca sa-ti spargii samburii de cirese ?

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Ia tratementul, e de durata, nu trece de pe o zi pe alta. E nevoie de macar vreo 2 saptamani.
Si un regim cat mai echilibrat.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate ai facut vreo forma de toxiinfectie alimentara de la saorma.
hemoroidul ti-a aparut din cauza constipatiei.
ia niste probiotice, posibil sa ai flora intestinala data peste cap. eventual consuma iaurt cu probiotice si tarate sau cereale, te ajuta si cu tranzitul intestinal, sa scapi de constipatie. tot impotriva constipatiei sunt bune prunele uscate, semintele de in, semintele de psyllium, taratele de grau.
ma mir ca printre atatea analize si investigatii facute, nu ti s-a recomandat si coprocultura/coproparazitologic. ar trebui sa faci si aceasta analiza.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Probioticele constipa. Ii dau si eu catelului care are scaune cam moi. Contra constipației, iti recomand sa consumi seara, dupa ultima masa sau in loc de cina, fulgi de secara cu nuci. Perele sunt bune pentru combaterea constipației. Contra crampelor, bei ceai de menta, fenicul, anason sau chimen.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate