Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Probleme imprimanta L805

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Monelina

Monelina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2019
Buna din nou! Deoarece am avut probleme cu un L850 si nu ma puteam lipsi de imprimanta foto pana se trimite in service, am comandat un L805...problema este ca nu scoate pozele clar, apar ca niste dungi fine la imprimarea la nivel inalt, la standard nu mai vorbim. Folosesc hartie foto Kodak. A mai intampinat cineva problema asta? Degeaba am dat aliniere si curatare cap, la verificarea duzelor totul e ok. Sa fie ceva setari si nu am descoperit eu? HELP :)

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Wow, serios, asta e solutia ta la o problema, cumperi alt dispozitiv ?!
Si mai mult, una de la acelasi producator, aceeasi serie.
Ba chiar model mai slab decit prima.
Si cu aceeasi chestie la garantie (3000 de print-uri)
Si ai aceleasi probleme.
Dupa ce deja ti s-a spus ca intreaga serie ar avea problema asta !!!

Fa-ui retur de urgenta !!!
Apoi documenteaza-te bine, FOARTE BINE, despre urmatoarea achizitie sau posibilitate reparare L850.

#3
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Încearcă cu alt tip de hârtie. Surprinzător, am avut rezultate mult mai bune cu hârtie no name. Succes!

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postbuyonevideo, on 28 martie 2019 - 17:35, said:

Wow, serios, asta e solutia ta la o problema, cumperi alt dispozitiv ?!
Si mai mult, una de la acelasi producator, aceeasi serie.
Ba chiar model mai slab decit prima.
Si cu aceeasi chestie la garantie (3000 de print-uri)
Si ai aceleasi probleme.
Dupa ce deja ti s-a spus ca intreaga serie ar avea problema asta !!!

Fa-ui retur de urgenta !!!
Apoi documenteaza-te bine, FOARTE BINE, despre urmatoarea achizitie sau posibilitate reparare L850.


La prima vedere alegerea e limitata la Epson pt. ca are 720 DPI ( plus dithering la mii de puncte).

Pe de alta parte, pe lumea asta exista si Fuji care chiar face scule profesionale pt printat fotografii.

Dincolo de modelele mari Frontier de lab/minilab LP 5500 / 5700 de 600 DPI ( modelele vechi au fost de 300) care scot o calitate foarte buna cu developare cu substante similar celor clasice de minilab, exista la Fuji si alte 3 categorii de modele pt printare foto:

1. Dry minilab Frontier Series care sunt dry inkjet:

Frontier DL600 ( 1440 x 1440 si 720 x 720 DPI) pana la 305 x 1219mm.
Frontier DL650 PRO ( 720x720 si 1440 x 1440) ( trage pana la 305 x 1219mm)
Frontier-S  ( 720 x 720 - ia uite ca Epson nu mai e unicat...) relativ compact, latime maxim de 210 de A4, trage si 210 x 1000
Frontier DE100 ( 1200 x 1200 s 2400x2400 ) compact, dar trage si 210x1000 ( latime de A4)

2. Thermal Photo printer
ASK-300 300 x 300 DPI pana la 152 x 203mm

3. Fuji Xerographic Photo Printer
Fuji Xerox Phaser® 6270
600x600 DPI

Au mai avut o tehnologie care combina LASER cu metal-halide, dar nu o mai vad acum in oferta.

Edited by loock, 28 March 2019 - 18:17.


#5
Monelina

Monelina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2019
Merci! Am luat L805 ca backup fiindca initial eu am fost f multumita de L850...o sa incerc sa ma reorientez...oricum am citit legea si cica retur nu se primeste decat daca e in aceasi forma, adica cu sigilii. Seriosly?
Deci garantie si ne reorientam

#6
Monelina

Monelina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2019
Merci! Am luat L805 ca backup fiindca initial eu am fost f multumita de L850...o sa incerc sa ma reorientez...oricum am citit legea si cica retur nu se primeste decat daca e in aceasi forma, adica cu sigilii. Seriosly?
Deci garantie si ne reorientam

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Probabil n-ai citit bine legea.
Probabil acele sigilii se refera la alt fel de produse.
Tu completeaza formularul de retur si vezi tu ce iese.
Ca doar n-o sa-ti taie capul, in cel mai rau caz iti vine inapoi, platesti 50 de lei la curier, apoi o trimiti imediat inapoi la garantie.

Si, poate n-ai inteles bine intrebarile mele: cum sa iei aceeasi serie, acelasi model - chiar si mai slab, cu aceleasi limitari la garantie, sa ai aceleasi probleme ???
Si sa nu faci INSTANTANEU RETUR ?!

Edited by buyonevideo, 29 March 2019 - 11:50.


#8
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
…sigiliile se refera la sigiliile de pe imprimanta. Adica sa nu fi umblat in inprimanta, sa o desfaci la mecanism. Daca ai folosit-o este normal, nu o scoti din garantie, De fapt sigiliul este, de regula, o eticheta lipita pe un surub care permite desfacerea capacului de jos, lateral etc care permite accesul la mecanismele de baza ale imprimantei. Nu cred ca este cazul la tine.
Dar sa revenim. Dungile fine orizontale se intinlesc la toate tipurile de imprimante cand se printeaza poze. Acest fenomen se intimpla cand nu folosesti hartia adecvata. Daca la un tip de imprimanta se folosec doua-trei tipuri de cartuse la hartia recomandata de producator sunt  zeci de tipuri. Dar cand nu avem hartia adecvata foto trebuie sa fim atenti la gramaj in primul rand. O hartie de 200-250g/mp e deja carton si putine imprimante o pot trage din tava de alimentare. Dar in orice caz fie ca folosim hartie originale sau o alta hartie foto trebuie sa setam imprimanta. Te duci in Devices and Printer/ imprimanta ta/ Printer Preferences/ Paper /Quality. Se seteaza la cel mai mare grad de printare Hight sau cum are tipul de imprimanta respectiv si Cel Mai Important setarea tipului de Hartie pe care il folosesti pentru printarea pozei.

Attached File  Hart. imprim 3.jpg   189.36K   11 downloads

(asta setarea pe imprimanta mea)
  Ecranul tau arata cam asa, aprox:



Attached File  Fereast. Epson.jpg   108.42K   11 downloads

Umbla la “PaperType” si alege o caracteristica cat mai apropiate de hartia KODAK pe care o ai (n-ai specificat daca este mata, luciosa, glossy etc), la “Quality” seteaz-o pe o calitate cat mai inalta, adica printul sa mearga mai incet si capul de printare sa treaca de mai multe ori, de doua sau trei ori prin acelasi loc, cosuma mai multa cerneala, dar acopera unele imperfectiuni ale printului. Si in ecranul din stanga Ad/Remove… seteaza pe fotografii in functie dimensiune pe care vrei sa scoti pozele.

  Ar mai o cauza pentru dungile fine: niste duze sunt infundate. Dar cum ai spus ca este noua imprimanta si, preventiv, dai niste curatiri la cap.
TREBUI SA MEARGA ! M-am confruntat de multe ori cu problema aceasta la clienti cand nu setau corect imprimanta. Ca exercitiu incearca sa setezi imprimnata pentru poze cum ti-am descris mai sus si printeaza pe orice hartie normala de  print, dar sa aiba cel putin 80/g/mp. Ai sa ramai uimit. Numai bine.
Informatii suplimentare mai gasesti
https://forum.softpe...nta-epson-l800/ si https://forum.softpe...nta-epson-l850/

Edited by fiordm, 29 March 2019 - 17:11.


#9
Tedy1001

Tedy1001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2018
Salutare,

Am o imprimanta epson L805 , am luat o de noua, dar a stat mai mult prin service cat a fost in garantie, cat si dupa la Depanero. Eu nu prea o folosesc asa ca de fiecare data nu pot printa cu ea. Mi am facut curaj s o desfac sa i curat capul acela de printare, cred ca l am facut cum trebuie, insa acum cand printeaza, scoate pagina alba. Se misca tot capul de printare insa nu “pulverizeaza” cerneala. M am uitat la duzele acelea albe( nu stiu exact cum se numesc, cele care intra in capuk de printare) si sunt mereu goale. Am tras cu o seringa cerneala , dar dupa ce ii dau un nozzle check, sunt iar goale. Ma bate tare, insa as vrea s o repar singur, pt ca in curand ajung la pretul ei doar cu ce am platit in service. Cerneala e mai putin de jumatate, insa n am scos cu ea mai mult de 100 de poze :)
Daca va pricepeti un sfat ar fi bine venit. Multumesc frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate