Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cum dai in judecata un spital/medic?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Salut,

Problema e urmatoarea: bunica mea a suferit un AVC, din spitalul de neurologie a luat o infectie urinara din cauza sondei (constatata ulterior de un spital privat). De cand s-a intors acasa sonda s-a infundat de 3 ori pe o perioada de 1 luna ish. A urmat tratament tot timpul, problema doar s-a inrautatit.

Stiuatia acum sta asa: ultima sonda s-a calcifiat si e blocata, bunica mea e in dureri groaznice. Ieri am chemat salvarea, a venit dupa 6 ore. Azi am chemat salvarea, a venit dupa 8 ore. In tot timpul asta, retarzii de la dispeceratul de salvare nu au stiut sa dea un ETA pentru salvare. Nu puteam sa fac eu transportul. In ambele ture (de fapt de vreo 3 ori) am chemat salvare specificand ca bunica mea nu este mobila si sa trimita echipaj pentru consult sau pentru transport la spital. De fiecare data a venit UN SINGUR OM, SI 0 ASISTENTA MEDICALA.

Trecand peste asta cu vederea, cei de la urologie nu vor sa interneze din dracu stie ce motive, exista 0 transparenta in comunicare. Partea cu internatul am aflat-o doar astazi de la ambulantierul care a venit, pana acum cei de la urologie ziceau ca situatia e roz. Am vorbit cu cineva de la un spital privat unde a fost internata pentru recuperare si doctorul de acolo a zis ca nu e posibil ca infectia aia sa mai existe acolo si ca ea sa aiba sonda dupa atata timp (3 luni de zile) Ideea este ca eu nu mai am rabdare si timp de bullshit-uri de genul. Problema trebuie rezolvata si trebuie acordat un tratament corespunzator. Eu nu mai vreau sa aud tipete de durere, decat al celui/celor responsabil/i pentru toata incurcatura asta.

Am vorbit deja cu un avocat, in cazul in care o sa existe orice dauna permanenta o sa rad atat neurologia cat si urologia de pe fata pamantului prin caz penal. In cazul in care nu o sa existe daune permanente (Doamne ajuta) o sa merg pe civil cu probe de la spitale private care arata denota clar malpraxis.

Sunt foarte dat peste cap, foarte nervos, foarte iritat si foarte prins cu alte probleme job related deci posibil ca mesajul meu sa nu fie foarte fluent in citire. Practic intrebarile mele pentru acest post sunt:

1. Cum pot sa ii oblig pe incapabilii aia sa o interneze si sa o tina sub supraveghere (am uitat sa zic ca transpira enorm de mult, din ce am vorbit pe la spitalele private si research pe internet e din cauza infectiei)
2. Cum ii dau in judecata cat mai eficient si cine mai are experienta pe zona asta (avocatul cu care am discutat e generalist si a zis ca ma ajuta cat de mult poate dar la un moment dat trebuie gasit altcineva)

Toata nebunia asta se intampla in Cluj, nu intr-un sat din capatul lunii. Sa astepti 8 ore dupa o ambulanta cu medic si sa iti vina un tip care face doar transport mi se pare imposibil in 2019. Inteleg clar ca poate a fost deprioritizat cazul avand in vedere ca toate problemele sunt cauzate de o infectie urinara si o sonda, dar in momentul in care iti este comunicat ca pacientul urla de durere, schimbi prioritatea. Deasemenea le-am explicat foarte clar si doctorilor ca AVC-ul nu a lasat daune asupra creierului (ca sa exclud dementa din urletele de durere) si ca tot ce a ramas de acolo este o semi pareza pe partea dreapta. Asta e certificat de un psiholog de la spitalul privat la care a fost internata pentru recuperare.


Cred ca in viata mea nu am fost atat de nervos si de frustrat pe ceva si efectiv simt nevoia sa trag la raspundere persoanele vinovate pentru toata incurcatura asta; prin orice metoda.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu ai cum sa-i obligi in nici un fel
Poti sa-i dai in judecata - nu exista judecata "eficienta". Doar judecata
Calmeaza-te. Daca tratezi totul la nervi tot ce vei castiga vor fi ... alti nervi
Lucrurile acestea trebuie tratate cu calm ... mult calm ... foarte mult calm

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Parerea mea ar fi sa gasesti un avocat care sa te ajute.

E cu totul si cu totul altceva... tu nu vei stii niciodata ce trebuie, cum trebuie si unde. Un avocat, insa...

#4
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
Salut!

 MeT4L, on 28 martie 2019 - 17:00, said:

Salut,

Problema e urmatoarea: bunica mea a suferit un AVC, din spitalul de neurologie a luat o infectie urinara din cauza sondei (constatata ulterior de un spital privat). De cand s-a intors acasa sonda s-a infundat de 3 ori pe o perioada de 1 luna ish. A urmat tratament tot timpul, problema doar s-a inrautatit.

Stiuatia acum sta asa: ultima sonda s-a calcifiat si e blocata, bunica mea e in dureri groaznice. Ieri am chemat salvarea, a venit dupa 6 ore. Azi am chemat salvarea, a venit dupa 8 ore. In tot timpul asta, retarzii de la dispeceratul de salvare nu au stiut sa dea un ETA pentru salvare. Nu puteam sa fac eu transportul. In ambele ture (de fapt de vreo 3 ori) am chemat salvare specificand ca bunica mea nu este mobila si sa trimita echipaj pentru consult sau pentru transport la spital. De fiecare data a venit UN SINGUR OM, SI 0 ASISTENTA MEDICALA.

Trecand peste asta cu vederea, cei de la urologie nu vor sa interneze din dracu stie ce motive, exista 0 transparenta in comunicare. Partea cu internatul am aflat-o doar astazi de la ambulantierul care a venit, pana acum cei de la urologie ziceau ca situatia e roz. Am vorbit cu cineva de la un spital privat unde a fost internata pentru recuperare si doctorul de acolo a zis ca nu e posibil ca infectia aia sa mai existe acolo si ca ea sa aiba sonda dupa atata timp (3 luni de zile) Ideea este ca eu nu mai am rabdare si timp de bullshit-uri de genul. Problema trebuie rezolvata si trebuie acordat un tratament corespunzator. Eu nu mai vreau sa aud tipete de durere, decat al celui/celor responsabil/i pentru toata incurcatura asta.

Am vorbit deja cu un avocat, in cazul in care o sa existe orice dauna permanenta o sa rad atat neurologia cat si urologia de pe fata pamantului prin caz penal. In cazul in care nu o sa existe daune permanente (Doamne ajuta) o sa merg pe civil cu probe de la spitale private care arata denota clar malpraxis.

Sunt foarte dat peste cap, foarte nervos, foarte iritat si foarte prins cu alte probleme job related deci posibil ca mesajul meu sa nu fie foarte fluent in citire. Practic intrebarile mele pentru acest post sunt:

1. Cum pot sa ii oblig pe incapabilii aia sa o interneze si sa o tina sub supraveghere (am uitat sa zic ca transpira enorm de mult, din ce am vorbit pe la spitalele private si research pe internet e din cauza infectiei)
2. Cum ii dau in judecata cat mai eficient si cine mai are experienta pe zona asta (avocatul cu care am discutat e generalist si a zis ca ma ajuta cat de mult poate dar la un moment dat trebuie gasit altcineva)

Toata nebunia asta se intampla in Cluj, nu intr-un sat din capatul lunii. Sa astepti 8 ore dupa o ambulanta cu medic si sa iti vina un tip care face doar transport mi se pare imposibil in 2019. Inteleg clar ca poate a fost deprioritizat cazul avand in vedere ca toate problemele sunt cauzate de o infectie urinara si o sonda, dar in momentul in care iti este comunicat ca pacientul urla de durere, schimbi prioritatea. Deasemenea le-am explicat foarte clar si doctorilor ca AVC-ul nu a lasat daune asupra creierului (ca sa exclud dementa din urletele de durere) si ca tot ce a ramas de acolo este o semi pareza pe partea dreapta. Asta e certificat de un psiholog de la spitalul privat la care a fost internata pentru recuperare.


Cred ca in viata mea nu am fost atat de nervos si de frustrat pe ceva si efectiv simt nevoia sa trag la raspundere persoanele vinovate pentru toata incurcatura asta; prin orice metoda.
1. Si eu am facut infectie urinara de la sonda, tot in Cluj.
2. Sunt voluntar la AMBULANTA si daca ambulantele sunt ocupate cu cazuri importante, poate sa si zbiere si sa se bata de pamant pentru ca o infectie urinara nu e prioritara, nu e urgenta.
3. pentru o infectie urinara nu se interneaza , se dau antibiotice pe care le iei acasa si punct.
4. iti inteleg situatia sa stii, dar cazurile mai grave decat o infectie urinara au intotdeauna prioritate, asa ca nu ai de ce sa te enervezi.
5. pentru o amarata de infectie urinara nu se trimite ambulanta cu medic! si la inlocuirea unei sonde, asistentul de pe ambulanta are dreptul de a refuza schimbarea sondei, aici iti zic ce zice legea!

Edited by Hailztorm, 28 March 2019 - 17:42.


#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Rezolva mai intii cu bunica, a consultat-o un urolog? Cred ca problema e una serioasa daca o doare, deci mai intii partea asta trebuie rezolvata. O infectie la batrini poate fi o treaba serioasa, poate migra spre rinichi.

#6
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 Hailztorm, on 28 martie 2019 - 17:40, said:

Salut!


1. Si eu am facut infectie urinara de la sonda, tot in Cluj.
2. Sunt voluntar la AMBULANTA si daca ambulantele sunt ocupate cu cazuri importante, poate sa si zbiere si sa se bata de pamant pentru ca o infectie urinara nu e prioritara, nu e urgenta.
3. pentru o infectie urinara nu se interneaza , se dau antibiotice pe care le iei acasa si punct.
4. iti inteleg situatia sa stii, dar cazurile mai grave decat o infectie urinara au intotdeauna prioritate, asa ca nu ai de ce sa te enervezi.
5. pentru o amarata de infectie urinara nu se trimite ambulanta cu medic! si la inlocuirea unei sonde, asistentul de pe ambulanta are dreptul de a refuza schimbarea sondei, aici iti zic ce zice legea!


Total de acord, m-am gandit clar ca nu e considerata prioritate. Dar in momentul in care 8 ore nu poti urina vezica aia poate crapa. Adauga si faptul ca e diabetica si cardiaca si iese o combinatie periculoasa de tot. Toate chestiile astea au fost explicate catre dispecerat. Problema mea e ca nu mi-au zis clar si transparent, ba prostule, nu e considerata urgenta, venim diseara sa vedem.

 Dihorul Razboinic, on 28 martie 2019 - 18:43, said:

Rezolva mai intii cu bunica, a consultat-o un urolog? Cred ca problema e una serioasa daca o doare, deci mai intii partea asta trebuie rezolvata. O infectie la batrini poate fi o treaba serioasa, poate migra spre rinichi.

A fost consultata de vreo 3, acum e stabila. Problema e ca penultimul doctor (de la urgente) a zis ca poate se ajunge la operatie si ultimul la care a fost a scos sonda in 10 secunde. Aici nu e pescuit, unde fiecare zice ce prinde mai bine, mi se pare ca medicina ar trebui sa fie o stiinta exacta si sa nu exista discrepante atat de majore intre ce spune un doctor si ce face altul.

Edited by MeT4L, 28 March 2019 - 19:06.


#7
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Din pacate multi pacienti comit aceasta greseala. Merg la urgenta cu probleme care nu reprezinta prioritate. Daca mergeti intr-o policlinica, chiar si fara trimitere , atunci cand nu aveti timp sau vreti o consultatie urgenta cu plata, rezolvati totul usor. La policlinica cazul ar fi fost considerat urgent si ceilalti pacienti acceptau sa intrati inainte.

#8
COWAN

COWAN

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.03.2019
Sfatul meu e sa-ti gasesti pentru tine in psiholog. Frustrarile tale sunt de natura mintala. Daca nu iti mai place in tara asta, vezi ca se aude ca primesc italienii refugiati nervosi si le satisfac toate dorintele daca bati cu pumnii in masa.
Avocatul ala este in infractor care vrea sa-ti ia banii. Te-a sfatuit gresit

#9
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 MeT4L, on 28 martie 2019 - 17:00, said:

Salut,
Azi am chemat salvarea, a venit dupa 8 ore. In tot timpul asta, retarzii de la dispeceratul de salvare nu au stiut sa dea un ETA pentru salvare. Nu puteam sa fac eu transportul.
Ce amenzi v-as da astora care chemati "salvarea" pentru orice. Ambulanta se cheama numai daca viata este pusa in pericol, nu pe post de taxi. Pentru "taxi", poti folosi "ambulantele" private, care sunt de fapt niste taxiuri prevazute cu targa pentru transportul bolnavilor ce nu se pot deplasa pe propriile picioare. In 3 luni de cand zici ca o doare, bunica ta ajungea la medic si daca mergea in genunchi.

#10
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Pana la urma nu inteleg de ce mai tine sonda dupa atata timp.
Daca are dureri si s-a infectat, ceea ce un caz destul de normal, de ce nu i-a scos sonda?

#11
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 MeT4L, on 28 martie 2019 - 19:04, said:

Total de acord, m-am gandit clar ca nu e considerata prioritate. Dar in momentul in care 8 ore nu poti urina vezica aia poate crapa. Adauga si faptul ca e diabetica si cardiaca si iese o combinatie periculoasa de tot. Toate chestiile astea au fost explicate catre dispecerat. Problema mea e ca nu mi-au zis clar si transparent, ba prostule, nu e considerata urgenta, venim diseara sa vedem.
da, dar tu ai chemat ambulanta pentru infectia urinara, nu pentru tensiune, palpitatii, stop cardio respirator, fibrilatie...etc. deci pe limba ta, de aia nu a venit ambulanta asa repede si nici nu o sa vina, faci si tu ca toti rromii, sunati pentru o durere de deget si dati simptome de zici ca moare omul, si cand ajungi acolo de fapt reiese ca este o simpla durere de cap , sau de masea....etc.
cum a zis @Menela0s mai sus, as fi de acord sa se de-a amenzi la greu pentru apeluri din acestea, ambulanta este strict pentru probleme grave, asa ca incetati cu abuzurile la 112 in special la ambulanta, iar daca nu se poate deplasa si are hemipareza, este medic de familie care are program sa mearga la domiciliu!

Edited by Hailztorm, 29 March 2019 - 19:44.


#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu mai vorbiti aiurea ca nu se interneaza pentru o infectie urinara,daca medicu decide se poate face internare,poti sa mori dintr-o infectie nu-i de joaca,dar nu interneaza pentru ca aproape toti banii se duc in salariile medicilor si nu mai au bani de tratamente,asa vor face tot posibilul sa interneze cat mai putini oameni

La mine in oras directorul spitalului de pneumologie a spus intr-un interviu ca 85 din fonduri se duc pe salariile medicilor,si 15 raman pentru tratare,mancare si aparatura....asta-i bataie de joc

Edited by I2O, 29 March 2019 - 19:59.


#13
buletincalin

buletincalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.10.2014

View PostMeT4L, on 28 martie 2019 - 17:00, said:

Salut,

Problema e urmatoarea: bunica mea a suferit un AVC, din spitalul de neurologie a luat o infectie urinara din cauza sondei (constatata ulterior de un spital privat). De cand s-a intors acasa sonda s-a infundat de 3 ori pe o perioada de 1 luna ish. A urmat tratament tot timpul, problema doar s-a inrautatit.

Stiuatia acum sta asa: ultima sonda s-a calcifiat si e blocata, bunica mea e in dureri groaznice. Ieri am chemat salvarea, a venit dupa 6 ore. Azi am chemat salvarea, a venit dupa 8 ore. In tot timpul asta, retarzii de la dispeceratul de salvare nu au stiut sa dea un ETA pentru salvare. Nu puteam sa fac eu transportul. In ambele ture (de fapt de vreo 3 ori) am chemat salvare specificand ca bunica mea nu este mobila si sa trimita echipaj pentru consult sau pentru transport la spital. De fiecare data a venit UN SINGUR OM, SI 0 ASISTENTA MEDICALA.

Trecand peste asta cu vederea, cei de la urologie nu vor sa interneze din dracu stie ce motive, exista 0 transparenta in comunicare. Partea cu internatul am aflat-o doar astazi de la ambulantierul care a venit, pana acum cei de la urologie ziceau ca situatia e roz. Am vorbit cu cineva de la un spital privat unde a fost internata pentru recuperare si doctorul de acolo a zis ca nu e posibil ca infectia aia sa mai existe acolo si ca ea sa aiba sonda dupa atata timp (3 luni de zile) Ideea este ca eu nu mai am rabdare si timp de bullshit-uri de genul. Problema trebuie rezolvata si trebuie acordat un tratament corespunzator. Eu nu mai vreau sa aud tipete de durere, decat al celui/celor responsabil/i pentru toata incurcatura asta.

Am vorbit deja cu un avocat cluj, in cazul in care o sa existe orice dauna permanenta o sa rad atat neurologia cat si urologia de pe fata pamantului prin caz penal. In cazul in care nu o sa existe daune permanente (Doamne ajuta) o sa merg pe civil cu probe de la spitale private care arata denota clar malpraxis.

Sunt foarte dat peste cap, foarte nervos, foarte iritat si foarte prins cu alte probleme job related deci posibil ca mesajul meu sa nu fie foarte fluent in citire. Practic intrebarile mele pentru acest post sunt:

1. Cum pot sa ii oblig pe incapabilii aia sa o interneze si sa o tina sub supraveghere (am uitat sa zic ca transpira enorm de mult, din ce am vorbit pe la spitalele private si research pe internet e din cauza infectiei)
2. Cum ii dau in judecata cat mai eficient si cine mai are experienta pe zona asta (avocatul cu care am discutat e generalist si a zis ca ma ajuta cat de mult poate dar la un moment dat trebuie gasit altcineva)

Toata nebunia asta se intampla in Cluj, nu intr-un sat din capatul lunii. Sa astepti 8 ore dupa o ambulanta cu medic si sa iti vina un tip care face doar transport mi se pare imposibil in 2019. Inteleg clar ca poate a fost deprioritizat cazul avand in vedere ca toate problemele sunt cauzate de o infectie urinara si o sonda, dar in momentul in care iti este comunicat ca pacientul urla de durere, schimbi prioritatea. Deasemenea le-am explicat foarte clar si doctorilor ca AVC-ul nu a lasat daune asupra creierului (ca sa exclud dementa din urletele de durere) si ca tot ce a ramas de acolo este o semi pareza pe partea dreapta. Asta e certificat de un psiholog de la spitalul privat la care a fost internata pentru recuperare.


Cred ca in viata mea nu am fost atat de nervos si de frustrat pe ceva si efectiv simt nevoia sa trag la raspundere persoanele vinovate pentru toata incurcatura asta; prin orice metoda.
As fi de acord sa se de-a amenzi la greu pentru apeluri din acestea, ambulanta este strict pentru probleme grave, asa ca incetati cu abuzurile la 112 in special la ambulanta, iar daca nu se poate deplasa si are hemipareza, este medic de familie care are program sa mearga la domiciliu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate