Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfaturi tip 3.5

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
Vreau sa cumpar o autoutilitara de 3.5t pentru transport marfa general,de la mobila la euro paleti,poate si pentru inchiriat.

Personal as alege prelata cu lift deoarece poti incarca/descarca din orice parte(inclusiv cu motostivuitorul),canteresta mai putin ca un box si liftul rezolva orice problema cu ridicarea marfii grele.

Ce mi-ati recomanda duba,box cu/fara lift sau prelata cu/fara lift?Posted Image

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca lift-ul atarna si el destul la greutate - iti scade din greutatea utila.
In rest - depinde ce intentionezi sa cari.

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 eiffel, on 28 martie 2019 - 16:00, said:

Vezi ca lift-ul atarna si el destul la greutate - iti scade din greutatea utila.
In rest - depinde ce intentionezi sa cari.

Adevarat, dar liftul ii da oarecare independenta, poate sa incarce singur masina cu o liza, moto stivuitor, acum cu prelata sau fara depinde ce cari si unde, daca ai nevoie de protectie sporita, sunt cateva chestii de luat in calcul

#4
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
De carat marfa generala si eventual sa o si inchiriez la oameni care vor sa se mute,sa transporte ceva lemne,saci,ce mai cumpara omu.Vreau sa fie o configuratie cat mai multifunctionala.

Stiu ca liftul adauga greutate clar,dar si prelata este mai usoara decat un box.

Da,sa ai o liza cu tine este o idee foarte buna,mersi! Posted Image

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai bine un oblon cu lift in spate si o lisa, cu care manevrezi marfa jos si sus. Oricum, mai mult de 1-1.5 tone nu prea poti transporta.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
ca fiabilitate, m-as uita la Peugeot!

#7
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013

 richi_e, on 28 martie 2019 - 17:06, said:

ca fiabilitate, m-as uita la Peugeot!

Peugeot,Citroen sau Fiat nu sunt aceasi?

Pentru o caroserie cat mai multifunctionala ce imi recomanzi?

 rumegus, on 28 martie 2019 - 16:34, said:

Mai bine un oblon cu lift in spate si o lisa, cu care manevrezi marfa jos si sus. Oricum, mai mult de 1-1.5 tone nu prea poti transporta.

Oblon,adica prelata?Si ce lisa?

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
peugeot si Citroen, da, dar Fiat e in alt concern!

#9
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Ducato, Boxter, Jumper sunt identice inafara grupului moto-propulsor. Primul vine cu 2.3-ul lor revizuit la Euro 6 iar celelalte vin cu motorizarea proprie de 2 litri. Fiecare cu transmisii din casa.

Lisa a.k.a. ca transpalet.

Acum la sfaturi, eu zic sa bagi bani in altceva. Din ce ne-ai lasat sa aflam, eu cel putin inteleg ca nu ai tangenta(cunostinte) cu domeniul si nici un business plan bine pus la punct.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 Antonia22, on 28 martie 2019 - 20:43, said:


Peugeot,Citroen sau Fiat nu sunt aceasi?

Pentru o caroserie cat mai multifunctionala ce imi recomanzi?



Oblon,adica prelata?Si ce lisa?
Lisa, liza, adica transpalet hidraulic. Cu prelata sau tabla, poate avea oblon, adica usa din spate coboara si urca, actionata hidraulic, poti urca si cobori marfa. Prelata e mai usoara, la nevoie o poti da jos, deschide pe lateral, sa incarci descarci marfa cu un stivuitor, macara. Dezavantaj, ca e mai usor de vandalizat, sa-ti fure din marfa, daca lasi masina incarcata in locuri dubioase. Oblonul hidraulic, cu sistemul de acctionare e destul de greu, scade mult greutatea marfii transportate. Acum tu poti stii ce ai de transportat, pe unde, doar tu poti stii daca merita, sau nu.

#11
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013

 teRRa, on 29 martie 2019 - 06:54, said:

Ducato, Boxter, Jumper sunt identice inafara grupului moto-propulsor. Primul vine cu 2.3-ul lor revizuit la Euro 6 iar celelalte vin cu motorizarea proprie de 2 litri. Fiecare cu transmisii din casa.

Lisa a.k.a. ca transpalet.

Acum la sfaturi, eu zic sa bagi bani in altceva. Din ce ne-ai lasat sa aflam, eu cel putin inteleg ca nu ai tangenta(cunostinte) cu domeniul si nici un business plan bine pus la punct.

O sa am eu nevoie de o autoutilitara si pentru mine este ok orice caroserie.Pur si simplu m-am gandit ca in loc sa stea cand nu o folosesc,sa pot prealua diverse marfuri si eventual sa o inchiriez.
Cu mult timp in urma am fost pe comunitate cu TIR-ul si am lucrat si cu bursa,dar cu o autoutilitare de 3.5 nu am mai avut tangente si nu stiu ce caroserie ar fi mai ok,d.p.d.v de multifunctionalitate.Ma gandesc la prelata+lift deoarece oricum incarci pe volum la asa o greutate de incarcare mica.

 rumegus, on 29 martie 2019 - 07:16, said:

Lisa, liza, adica transpalet hidraulic. Cu prelata sau tabla, poate avea oblon, adica usa din spate coboara si urca, actionata hidraulic, poti urca si cobori marfa. Prelata e mai usoara, la nevoie o poti da jos, deschide pe lateral, sa incarci descarci marfa cu un stivuitor, macara. Dezavantaj, ca e mai usor de vandalizat, sa-ti fure din marfa, daca lasi masina incarcata in locuri dubioase. Oblonul hidraulic, cu sistemul de acctionare e destul de greu, scade mult greutatea marfii transportate. Acum tu poti stii ce ai de transportat, pe unde, doar tu poti stii daca merita, sau nu.

Ok,deci
liza = lisa
oblon hidraulic = lift hidraulic :))

Cu prelata si siguranta nu imi fac probleme,nu vreau sa fiu asta un criteriu.Pana la urma cine vrea sa intre,intra oricum.
Asa ma gandeam si eu,incarcare/descarcare pe orice parte si faptul ca este mai usoara contribuie(oarecum) la greutatea adaugata de liftul hidraulic.Chiar si un lift hidraulic mic(jumate de lift) asigura o independenta si are si adauga si o greutate mai mice decat un lift intreg.
Momentan incerc sa gasesc ce tip de caroserie ar fi mai multifunctionala.

#12
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
O prelata buna cu un sistem de intindere bun nu e mult mai usoara decat o inchidere cu fibra,toate marile forme de inchirieri au dube,nu prelate.

Nu ai spus unde o folosesti,daca e doar in Ro mai scapi de un cantar,daca vrei UE ,tine cont de balastul pe care il cari.

#13
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013

 bolo, on 29 martie 2019 - 15:39, said:

O prelata buna cu un sistem de intindere bun nu e mult mai usoara decat o inchidere cu fibra,toate marile forme de inchirieri au dube,nu prelate.

Nu ai spus unde o folosesti,daca e doar in Ro mai scapi de un cantar,daca vrei UE ,tine cont de balastul pe care il cari.


In Romania,dar nu o sa evit sa ies daca am curse.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate