Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Rulote, autorulote, multivan - generalitati

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intr-adevar, experienta e cu totul alta. In special ca poti trage pe dreapta pentru somn fara prea multe probleme, doar spatiu in afara soselei sa fie.

Cat despre utilitati, se poate trage la un camping la doua zile, depinde cum se simte fiecare.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Am vrut vara trecuta sa merg la cort cu ala micu, sunt vreo cateva in zona. Ciuciu! Nu e loc pur si simplu, sunt pline ochi, mai ales cele langa lacuri.

Asta cu minivan-ul o fac pentru ala micu sa aiba spatiu sa se desfasoare. Cand ploua e cam aiurea sa stai in cort sau in masina mica.
Mie si nevestei ne ajunge masina personala si un cort.

Edited by Bursul, 28 March 2019 - 14:46.


#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Camperul este bun daca faci un road trip, cand obosesti tragi pe dreapta si dormi. Este legal si pentru pasageri sa doarma in timpul deplasarii. In rulota nu poti face asta in timpul deplasarii, pentru dormit opresti in parcare si te culci in rulota. Rulota are avantajul mobilitatii pentru cei ce campeaza in zonele mai izolate, pentru ca pot folosi masina pentru deplasarea catre un obiectiv turistic, supermarket, etc, fara a cara locuinta dupa ei.
Imi place sa campez vara in Grecia, avand un cort mare plus un mic pavilion. Daca la o pensiune costa incepand de la 20 Euro/noapte, la camping ma costa cam 15 Euro/noapte, fara curent electric in pret. Nici macar nu am nevoie de electricitate, pentru lumina folosesc siraguri led, pentru electronice un powerbank incarcat de la un mic panou solar. Avantajul este ca campingul este situat exact pe plaja iar atmosfera este foarte placuta. Un alt avantaj este ca imi pot prepara singur masa si manca confortabil, nu asteptand chelnerul sa-mi aduca o mancare facuta la repezeala la un restaurant aglomerat in toate mirosurile posibile.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Autorulotele costa si mai mult. Si sunt campingurile pline cu ele.

Suntem in Martie si cea mai scumpa masina e deja rezervata pe tot sezonul:

Attached File  Camp.jpg   192.91K   56 downloads


Deci 150 euro am calculat, benzina, taxa de campare, cam tot. In principiu inchirierea costa 100-120 euro pe zi.

#23
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
T6 e un van ordinar in care au bagat 2 dulapuri. Sa mor daca as da bani pe el. Mai bine un van ordinar 4x4 den toyota siena sau honda odyssey(n-are 4wd dar trage) si o rulota sau un triler pop-up macar. Eu asa vad inceputul campingului autoportant. Sigur finalul daca place omului se opreste la un F150 Lariat tractand un sundance ori sabre. Asta daca nu iei un motorise gen
https://www.kijiji.c...gationFlag=true

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTsunnnami, on 28 martie 2019 - 15:48, said:

Sa dau cat as da la un hotel decent si chiar mai mult pentru a avea luxul sa dorm pe marginea drumului si sa merg la veceu la camping.., nu inteleg logica asta

Fa calculele in felul urmator (cifre din 2017, Romania, camper/rulota/auto deja achizitionat, inmatriculat, etc,etc ,etc):
  • consum carburant 10-20% (depinde ce ai si pe unde mergi)
  • locul de campare costa 30-70 lei/zi/noapte/24h (depinde de fiecare, desi am auzit ca ar fi 24h la majoritatea ca baza)
  • mancarea: depinde de cati nomazi merg
Costurile ar fi intre 80 si 170 lei pe zi, la care se adauga mancarea.

La astea se adauga statul in natura. Cu 170 lei poti gasi camere mai mult decat decente, e adevarat, dar cu drumetul nu te pui :)

Daca nu ai microbul, e mai greu de inteles. Sunt un pasionat al trenurilor, dar bugetul ma indruma spre masina personala (motive financiare). Dar pune in balanta: libertatea de a merge acolo unde civilizatia nu merge si loc de stat langa galagie. Cam aici se rezuma.

#25
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Salut, intentionez sa modific un sprinter xxl intr un campervan si am ajuns la faza in care studiez cum configurez sursa de curent electric. Voi fi mereu offcamp, deci voi avea nevoie de autonomie totala. Ca si consumatori voi avea:
Un frigider (nu am reusit sa inteleg consumul pe ora)
O instalație de încălzire si boiler pe motorina webasto (60w/h)
O pompa de apa dus (40w/h)
O pompa de apa alimentare bazine (100w/h)
Un ventilator (100w/h)
Lumini led total (80w/h)
Ce îmi recomandați ca si panouri fotovoltaice, baterii interioare etc
Vreau să am si 12v si 220v. Mă interesează ceva bun si durabil, nu sunt foarte constrâns de buget.
Precizez ca nu am habar in domeniu si acum am inceput sa ma documente. Multumesc.

#26
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Am o rezerva in a crede costurile declarate de initiator....

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Pai daca e 30 euro pe zi campingul, un cort, doua persoane, o masina mica? Cam care ar fi costurile?

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostFastless, on 15 mai 2019 - 20:34, said:

Salut, intentionez sa modific un sprinter xxl intr un campervan si am ajuns la faza in care studiez cum configurez sursa de curent electric. Voi fi mereu offcamp, deci voi avea nevoie de autonomie totala. Ca si consumatori voi avea:
Un frigider (nu am reusit sa inteleg consumul pe ora)
O instalație de încălzire si boiler pe motorina webasto (60w/h)
O pompa de apa dus (40w/h)
O pompa de apa alimentare bazine (100w/h)
Un ventilator (100w/h)
Lumini led total (80w/h)
Ce îmi recomandați ca si panouri fotovoltaice, baterii interioare etc
Vreau să am si 12v si 220v. Mă interesează ceva bun si durabil, nu sunt foarte constrâns de buget.
Precizez ca nu am habar in domeniu si acum am inceput sa ma documente. Multumesc.

Pentru atata curent, cred ca ai nevoie de generator. La 380W/h nu stiu baterii care sa reziste si nu sunt asa scumpe

Panourile solare pot compensa din consum, dar proprotia cea mai mare va fi seara (ca atunci ai nevoie).

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Camper/multivan sunt mizerii care ofera o experienta de asa NU !
Daca vrei ceva cat de cat ok iei autorulota cu toate conditiile , sa poti sa te caci in buda ta nestingherit si relaxat , sa poti face un dusulet sa scoti imputeala de transpiratie inainte sa te bagi in patut , sa poti sta relaxat pe un fotoliu si sa bei un ceiut ...

#30
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt scumpe si la noi nu stiu cat renteaza. Am vazut foarte putine autorulote inmatriculate la noi. Inca nu suntem asa civilizati si nici nu avem inca mentalitatea de a merge cu casa dupa noi. O autorulota decenta (noua) costa cam cat un apartament si putini au resursele financiare. Stiu ca sunt si SH si experienta este similara cu a unui hotel propriu, dar mai e mult pana departe.


M-am uitat la mai multe rulote (pe site-uri) dar inca nu ma integrez in ele (parca mi-e frica sa las casa "de pe pamant" pentru una pe roti). Plus ca mai e si timpul de luat in seama (cat petrecem in acea autorulota). Degeaba se cumpara daca nu stai 2-3 luni (macar) in ea.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBaxon, on 16 mai 2019 - 14:28, said:

Camper/multivan sunt mizerii care ofera o experienta de asa NU !
E mai bine decat cu un autoturism. Pentru rulota trebuie timp si bani. Insa cum am zis, trebuie probat prima data.

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exceptand pasionatii , pentru utilizatorul de rand ( si pur ocazional ) nu este o chestie avantajoasa. Dimpotriva , costurile sunt mai mari decat sa faci turism traditional si satisfactiile mai mici. Cea mai potrivita chestie esre  inchirierea unei rulote , daca masina din dotate este capabila sa o tracteze. Cat despre autonomia electrica cu 3 panouri ...vise taica, vise.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBursul, on 16 mai 2019 - 15:21, said:

E mai bine decat cu un autoturism. Pentru rulota trebuie timp si bani. Insa cum am zis, trebuie probat prima data.
probeaza si-o sa ajungi la vorbele mele !
Eu am mers cu rulota insa in conditii bune nu aiureala de campervan . Campervan e pt tranzit , o noapte pe drum sau o iesire de azi pe maine undeva la iarba verde . E nasol rau cu campervan ca tota " mobila " e demontata si trebuie ansamblata in functie de ce vrei sa faci , la o rulota/autorulota nu ai problema asta si beneficiezi de confort fara efort Posted Image . Daca ai posibilitatea de a inchiria , uita de campervan ca nu e practic deloc, parerea mea

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Ideea nu mi-a venit stand in fata calculatorului.
Vazusem deja multivanuri prin campinguri, nu le bagam in seama. Insa am prins ploaie si frig. Nu poti decat sa stai in cort in sac (daca e mic) sau in masina pe scaun.
In multivan parca e mai omeneste. Bine nu e cine stie ce, dar e mai confortabil decat pe scaunul soferului.
In plus are incalzire :)



#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dar ia sa vezi cum e in autorulota sau in rulota fata de campervan Posted Image , o sa zici ca esti in palat Posted Image
Cel putin in multivan-ul ala din video nu poti sta omeneste in picioare , naspa

Edited by Baxon, 16 May 2019 - 16:02.


#36
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostBaxon, on 16 mai 2019 - 14:28, said:

Camper/multivan sunt mizerii care ofera o experienta de asa NU !
Daca vrei ceva cat de cat ok iei autorulota cu toate conditiile , sa poti sa te caci in buda ta nestingherit si relaxat , sa poti face un dusulet sa scoti imputeala de transpiratie inainte sa te bagi in patut , sa poti sta relaxat pe un fotoliu si sa bei un ceiut ...
Usor agresiv raspunul..., but nevermind.
Nu am intrebat ce e mai bine sa cumpar, am cumparat deja. Imi permit vacante la 5 stele, dar nu sunt pentru mine. Anul trecut am stat 10 zile la cort intr-o padure pe malul marii, nu am dus lipsa igienei nici macar in acele conditii. Am cerut un sfat si tu mi-ai dat altul. Conversia ma va costa cu tot cu masina 27000 aproximativ, deci nu e putin deloc. Este un proiect personal la care lucrez si invat chestii noi, e placerea mea. Nu ti-am cerut o parere in privinta preferintelor mele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate