Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Rulote, autorulote, multivan - generalitati

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
De anul asta doresc sa merg cu autorulota in camping. Pana acum am mers cu masina mica si cu cortul mic de 3 persoane.

Nefiind deloc ieftine am sa ma limitez sa inchireiez un multivan VW T6 dotat pentru camping si am sa merg doar in weekenduri in zona unde stau (Bayern). La mine preturile sunt in jur de 100 euro pe zi, iar daca se adauga si celelalte costuri ajunge la 150 euro pe zi. Nu stiu cat de mult se renteaza, dar macar am sa incerc.

Daca aveti experienta cu asa ceva, recomandari sau sfaturi sunt binevenite.

Cum arata un multivan VW T6 dotat pentru camping:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Iw1nM7m6c9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Cu multi ani in urma am fost in Italia cu o "casa" din asta. In viata mea nu o sa mai imi treaca prin cap timpenia asta nici macar din greseala. Prefer luxul hotelului

LE: acum am observat...cu T6. Mai nasol

Edited by vata_pa_batz, 28 March 2019 - 12:23.


#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
150 de coco pe zi...si o sa stati intr-un cotet..
Daca as sta gratis..da..o fi vreo smecherie. Da pentru 150 de euro pe zi...nici gand.
Oricum, asta cu rulota..e mai mult un stil de viata. Nu-i pentru oricine.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Personal, nu am experienta camparii cu masina (urmeaza sa-mi vina MCV-ul), dar pot sa-ti spun din perspectiva sefului sotiei (ne cunoastem personal, deci nu din povesti la mana a doua).

Pana anul trecut a avut o rulota (genul ala standard, cred ca era Adriatica, sau ceva similar) pe care o tragea cu un Logan, iar, din 2013, cu un Lodgy.

A renuntat la rulota pentru Lodgy, pe care la facut camper (mai mult spre amator, decat spre profi), dar se poate dormi in el o familie cu un copil. In principiu, randul 3 de scaune este folosit pentru ancorarea patului, cand e necesar.

#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
150€ pe zi e un hotel decent spre foarte bun,nu stiu de ce te-ai complica cu altceva,asta ti-o spune un proprietar de campervan.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Problema la noi este ca nu toata lumea intelege ca, campingul este un mod de viata si nu este pentru costuri reduse.
Inca sunt persoane care cand vad o autorulota zic cu samanta printre dinti  : " ia uite-l si pe saracu' ala , nu are si el bani de hotel ! "

Habar nu au cat costa achizitia ,intretinerea , consumabilele si accesoriile unei autorulote. Nici nu concep sa plateasca locul de campare asa cum se intampla in vest .

Edited by mihai!, 28 March 2019 - 13:03.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Asa putem zice si in Romania ca sunt camping-uri unde costul pe noapte este similar sau mai scump ca la pensiune, dar depinde de dotari au si de dimensiunea masinii.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
E o experienta misto.
Sa iei cu dus si wc

#9
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Problema in Romania e ca nu sunt locuri amenajate corespunzator pentru asa ceva,dau cel putin eu nu am vazut.
Noi mergem cu camperul in Portugalia si au astia niste dotari la ani lumina fata de Ro. Cu 10€ pe 24h ai inclus curentul,wifi,parcare cu cctv...de peisaj nu mai are rost sa amintesc....efectiv stai in gradina cu portocali.

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostTsunnnami, on 28 martie 2019 - 13:14, said:

E o experienta misto.
Sa iei cu dus si wc

Eventual cu o sufragerie si 3 camere. Toate evident in acelasi...In T6 Posted Image

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Nu stiu ce e ala T6, dar daca nu ai un minim de confort, nu merita sa te chinui

#12
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Ma gandesc ca la asa ceva, singurul avantaj e ca te poti opri pe marginea unei ape sau intr-o poienita (unde sa nu fie proprietate privata) si sa stai sa admiri peisajul departe de vuietul strazii. In rest,  la 150 de euro cred ca gasesti cazare si ai alt confort.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,691
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTsunnnami, on 28 martie 2019 - 13:27, said:

Nu stiu ce e ala T6
Si mai zici ca stai in America Posted Image

... eu un texan mai batrin ... sau un texan mai tinar    Posted Image

#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostTsunnnami, on 28 martie 2019 - 13:27, said:

Nu stiu ce e ala T6, dar daca nu ai un minim de confort, nu merita sa te chinui

Asta e T6. Dusul il iei eventual la orizontala:
https://www.google.c...iw=1087&bih=467

View Postadrian_r5, on 28 martie 2019 - 13:31, said:

Si mai zici ca stai in America Posted Image

... eu un texan mai batrin ... sau un texan mai tinar Posted Image

I-a fost lene sa-l contacteze pe gogu

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
https://www.campertr.../c19-compact-rv

View Postvata_pa_batz, on 28 martie 2019 - 13:32, said:


Asta e T6. Dusul il iei eventual la orizontala:
https://www.google.c...iw=1087&bih=467



I-a fost lene sa-l contacteze pe gogu

Sa dau €150/zi pentru ligheanul ala?
Care e avantajul?

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postvasileraz, on 28 martie 2019 - 13:30, said:

Ma gandesc ca la asa ceva, singurul avantaj e ca te poti opri pe marginea unei ape sau intr-o poienita (unde sa nu fie proprietate privata) si sa stai sa admiri peisajul departe de vuietul strazii. In rest,  la 150 de euro cred ca gasesti cazare si ai alt confort.

Daca tot ai chef sa conduci, iei masina si te opresti la marginea unei ape, iar noapte dormi omeneste intr-un hotel. A doua zi pleci mai departe, sau mai stai, sau...cum vrei. Dar tot la hotel iei micul dejun ca boierii, dupa care iar mai vezi care e treaba. La prinz iei masa la un restaurant...
In alte variante zbori si inchiriezi o masina pentru "stinga-dreapta" la fata locului. In niciun caz nu te chinui sa te impaturesti in patru ca sa incapi intr-un T6. Astea sint "stiluri de viata", nu rulota

View PostTsunnnami, on 28 martie 2019 - 13:35, said:

https://www.campertr.../c19-compact-rv



Sa dau €150/zi pentru ligheanul ala?
Care e avantajul?

Nu stiu, intreaba-l pe el. Oricum am senzatia ca a gasit un turc, care l-a mirosit ca se poate Posted Image

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Multivanurile sunt deja rezervate pentru toata vara, deci clienti se gasesc cu duiumul. Voi va uitati mai mult din prisma costurilor si mai putin dpdv al experientei. Chiar daca e mai scump, experienta nu se compara. Cel putin pentru mine a fost clar cand dupa ce am stat la hotel si apoi iar la cort, ca atat timp cat ma tin oasele voi merge cu cortul.

View PostTsunnnami, on 28 martie 2019 - 13:14, said:

E o experienta misto.
Sa iei cu dus si wc
N-am nici o problema sa fac dus la comun. In comparatie cu ce era prin caminele studentesti, dusurile din campinguri sunt lux.

#18
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
acum ceva timp mi-a aparut pe youtube filmuletul cu sharanul ulterior l-am vazut si pe cel cu toyota cand a aparut
asta nu e dedicat pentru familie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nsaRRTSRf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s_tbVWgt5Os?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate