Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accelereaza cand sunt depasiti

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
786 replies to this topic

#757
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
Urat, nici n-a avut unde sa se duca de parapet.


#758
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 dan1980_25, on 19 mai 2019 - 23:24, said:

Da. Si tiristii pot gresi nasol.
https://www.zi-de-zi...-peris-petelea/
Aia e o cisterna de lapte, nu Tir. Si daca patronul si-a scris numele pe camioane ,ne putem imagina ce "soferi" le conduc.

#759
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
saptamana trecuta am facut cu Dusterul un drum mai lung in tara(am fost dupa un catel) si am avut cateva situatii cand cei depasiti au accelerat . Probabil s-au simtit jigniti sa-i depaseasca o dacie Posted Image    In general depasirile le-am facut in localitate ca la 130 km/h  Dusterul are cam 4000 rpm in treapta a 6-a(1.5 dci).

Edited by csi1, 27 May 2019 - 10:05.


#760
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Eu am patit mai multe recent, cel mai debil era unul cu o Octavia 1 break care se taraia prin zona Campulung - Gura Humorului cu 60 km/h iar cand era depasit accelera cat il tinea tigaia. Tot felul de imbecili pe drumuri. Nu mai merita sa iei masina cu sub 9-10 cp / tona in contextul actual daca iesi extraurban, de ceva macar vii lansat si ii surprinzi, altfel stai blocat dupa din astia care si-au uitat pastilele si-ti faci si nervi.

#761
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 05.08.2007

 csi1, on 27 mai 2019 - 10:04, said:

saptamana trecuta am facut cu Dusterul un drum mai lung in tara(am fost dupa un catel) si am avut cateva situatii cand cei depasiti au accelerat . Probabil s-au simtit jigniti sa-i depaseasca o dacie Posted Image In general depasirile le-am facut in localitate ca la 130 km/h  Dusterul are cam 4000 rpm in treapta a 6-a(1.5 dci).

Duster-ul 1.5 dci 4x4 (modelul vechi, pentru ca cel nou are o tr. 6 mai lunga) are fix 3000rpm la 130km/h in treapta 6 (raport foarte scurt pentru un diesel, dar totusi, 4000 rpm la 130km/h in ultima treapta este turatie de motor pe benzina aspirata, de capacitate mica).

#762
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Ai dreptate. Am verificat azi si aveam 120 km/h la vreo 2800 rpm.

#763
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu este vreun element de noutate, apucături de cand lumea și pământul. Ce dovedești prin astfel de manevre? Doar frustrare! Serios. Asta o vezi doar la racerii aia cu niște tigai de mașini în momentele lor de glorie sau la aia care habar nu au să conducă, nu se uita în oglinzi sau pur și simplu nu-și dau seama ce fac. Doar ca ultima categorie o întâlnești mai rar și măcar au o circumstanță oarecum atenuata, nu o fac din infatuare.



#764
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 csi1, on 27 mai 2019 - 10:04, said:

....  In general depasirile le-am facut in localitate ca la 130 km/h  Dusterul are cam 4000 rpm in treapta a 6-a(1.5 dci).
...asta seamana cu frustratii care in afara localitatilor abia isi tiriie hirburile , si in localitate , unde cei ce pot , reduc viteza , la limita legala , ei , frustrati , se apuca de depasit chit ca incalca legea !

#765
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
M-ai prins :)

#766
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 16.07.2013
https://www.trafictu...i-criminali-01/
Cine e idiot? Cel cu Audi care accelerează, evident, după ce a depășit TIR-ul, sau ăla din Octavia care se aruncă în depășirea unei mașini care accelerează?

#767
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
momentul ala in care dupa ce ca esti prost nu te mai ajuta nici masina, gigelul cu octavia nu trebuia sa depaseasca pana nu termina Audi si trebuia sa se replieze in spatele lui daca tot a facut-o.
sunt sigur ca i-ar fi pus o frana in fata daca il depasea, dar nu mi se pare ca filmuletul intra la subiectul topicului

le: si ala cu camera s-a bagat rapid, sa nu scape faza.

Edited by _-livio-_, 24 June 2019 - 23:53.


#768
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Audi a inceput depasirea pe linie continua, ceea ce il face tampit. Ala cu Skoda e si mai tampit, ca nu asteapta ca celalalt sa termine manevra. Si e si prost, ca pe exteriorul curbei n-avea nici o sansa.

#769
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Skoda nu a depasit in conditii de siguranta. Avand in vedere ca Audi avea deja 100 km/h, depasirea cu viteza peste limita e sinucidere curata, mai ales ca era curba.

#770
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Vina Audi-ului e ca a inceput depasirea pe linia continua, in rest nu are nici o vina.
Bine, probabil in mintea multor idioti circula ideea ca daca "io vreau sa depasesc si m-am bagat ala trebuie sa puna frana" cum e in cazul Octaviei.
Nu, eu nu consider ca trebuie sa franez ca vrea unul sa ma depaseasca. Am mers in spatele camionului cu 60km/h, ma bag in depasire si dupa ce il depasesc accelerez pana la viteza cu care mergeam inainte, sa zic 100km/h. In timpul asta ma doare in cur ca vrea un idiot sa ma depaseasca si nici nu stau sa ma uit "ia sa vad, vrea unul sa ma depaseasca? "

#771
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu exista obligatia de franare cand esti depasit, ci doar de a nu accelera. Chestia e ca daca eu am inceput o depasire, cel din spatele meu trebuie sa astepte pana termin. In toata perioada asta nu am nici o obligatie fata de el, ci doar fata de mine si cel depasit. Eu fac depasirea cu pedala la podea si in treapta minima posibila, asa ca acceleratia e maxima. Revin pe banda mea abia dupa ce ala depasit a ramas semnificativ in urma. Daca ai plecat in depasire odata cu mine, risti sa patesti ca Skoda, ca nu ridic piciorul de pe acceleratie pana nu am revenit pe banda.

#772
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ăla din Skoda ne"gîndește cu testosteronul, nu cu neuronul :D

#773
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
S-a intamplat saptamana asta de vreo cateva ori pe autostrada. De obicei merg cu tempomatul, deci am o viteza constanta superioara fata de cei din fata. Ma apropii tiptil de ei in spate si cand sunt aproape, semnalizez si ma bag pe B2.
Surpriza!!!!! Pe B2 nu mai reusesc sa-i intrec Posted Image  Posibil sa se modifice coeficientul de aerodinamica a masinii, poate e aerul mai dens pe B2, alt asfalt care franeaza mai tare, altfel nu-mi explic fenomenul. Asa ca sunt nevoit sa ma intorc inapoi pe B1 in spatele lor.

#774
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Asta denota faptul ca macar sunt atenti la trafic! Posted Image  ... si nu cu ochii in facebook!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate