Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

probleme HP 945

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Adrian Z.

Adrian Z.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.03.2006
Buna!
Am HP 945 de un an si doua luni si am facut proximativ 10000 poze cu el. De la o vreme au inceput sa-mi apara niste dungi orizontale la pozele facute in low light cu blitz. De cateva zile au aprut aceste dungi tot timpul si pozele ies mov(atat pe LCD cat si dupa ce le descarc). Are cineva idee ce ar putea sa aiba?!
daca vrea cineva sa-l cumpere...il vand ieftin. Eu nu am fost multumit de el pt ca este prea lenes. Calitatea pozeleor a fost foarte buna pana acum.
Vreau sa-mi cumpar un Panasonic FZ30. Ce parere aveti de acest aparat?

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
aici sunt 2 probleme.

1. cu aparatul stricat.
2. cu noua achzitie. pentru asta exista o sectiune speciala aici.

#3
muadking

muadking

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2005

View PostAdrian Z., on Mar 7 2006, 11:07, said:

Buna!
Am HP 945 de un an si doua luni si am facut proximativ 10000 poze cu el. De la o vreme au inceput sa-mi apara niste dungi orizontale la pozele facute in low light cu blitz. De cateva zile au aprut aceste dungi tot timpul si pozele ies mov(atat pe LCD cat si dupa ce le descarc). Are cineva idee ce ar putea sa aiba?!
daca vrea cineva sa-l cumpere...il vand ieftin. Eu nu am fost multumit de el pt ca este prea lenes. Calitatea pozeleor a fost foarte buna pana acum.
Vreau sa-mi cumpar un Panasonic FZ30. Ce parere aveti de acest aparat?
Salut ! am si eu un aparat hp 945 si din nefericire nu prea ma pricep la niste chestii !! si din cate vad tu il ai de ceva timp (ceea ce inseamna ca ii stii cam toate secretele).
Am o mare rugaminte la tine sa-mi explici( daca ai idee) de ce cand fac poze noaptea (in oras de exemplu) imi ies incetosate ? Ce ar tb sa setez la el astfel incat sa le scot ok ?
pls help ! :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:
multumesc anticipat !

#4
Adrian Z.

Adrian Z.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.03.2006
Te-ai gandit ca s-ar putea sa fie din cauza diferentelor de temperatura si sa-ti faca condens? ;)
Eu am patit-o!
Pentru o calitate mai buna a fotografiilor in conditiile de noapte din oras (becuri in jur)poti folosi functia "digital flash".
Din pacate, aparatul e destul de lenes, atat la procesarea filmelor cat si la autofocus, dar si la flash. asa ca trebuie sa ai un pic de rabdare pane se incarca din nou, altfel calitatea pozelor vor lasa de dorit. Si asa flash-ul nu e foarte puternic9ei zic ca bate la 4 m,dar nu e chiar asa), iar daca-l folosesti de aproape(macro) cam "arde".
In schimb are un zoom grozav si o calitate foarte buna a pozelor. Dar nu incerca sa faci prea multe poze cu el la nunti (in general in miscare) sau instantanee. E pt poze statice.
In principu daca-l lasi pe auto ar trebui sa face poze bunicele chiar si noaptea. Vezi ca EV compesation sa fie pe "0"(daca vrei sa-l folosesti iti va trebui un trepied), whitw balance pe "auto" si AE metering pe "center".
Daca nici asa nu rezolvi...ne mai gandim. Oricum, sper sa-ti fie in garantie. :)

#5
muadking

muadking

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2005

View PostAdrian Z., on Mar 9 2006, 12:41, said:

Te-ai gandit ca s-ar putea sa fie din cauza diferentelor de temperatura si sa-ti faca condens? ;)
Eu am patit-o!
Pentru o calitate mai buna a fotografiilor in conditiile de noapte din oras (becuri in jur)poti folosi functia "digital flash".
Din pacate, aparatul e destul de lenes, atat la procesarea filmelor cat si la autofocus, dar si la flash. asa ca trebuie sa ai un pic de rabdare pane se incarca din nou, altfel calitatea pozelor vor lasa de dorit. Si asa flash-ul nu e foarte puternic9ei zic ca bate la 4 m,dar nu e chiar asa), iar daca-l folosesti de aproape(macro) cam "arde".
In schimb are un zoom grozav si o calitate foarte buna a pozelor. Dar nu incerca sa faci prea multe poze cu el la nunti (in general in miscare) sau instantanee. E pt poze statice.
In principu daca-l lasi pe auto ar trebui sa face poze bunicele chiar si noaptea. Vezi ca EV compesation sa fie pe "0"(daca vrei sa-l folosesti iti va trebui un trepied), whitw balance pe "auto" si AE metering pe "center".
Daca nici asa nu rezolvi...ne mai gandim. Oricum, sper sa-ti fie in garantie. :)
salut ! multumesc mult de sugestii !! in principiu l-am lasat  cam pe toate caracteristicile pe care le-ai specificat si tu ! atat ca pe timp de noapte am dat doar ISO 400 si am obs. ca scoate mai bine decat pe auto !!
din nefericire nu e un aparat precum m-am asteptat , dar asta e cand nu stii inveti pe principiu "incercare si eroare" ! dpdv al meu (si vorba aia nu ma pricep aproape deloc ) are un timp criminal de lung pana pune poza pe card !! ce ar putea fi ?
intrebare 1 : cand zici de trepied te referi la pozele pe timp de noapte nu ?
intrebare 2 : de ce speri sa mai fie in garantie ??  :huh:
multumesc !

Edited by muadking, 10 March 2006 - 00:10.


#6
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
hp rules.

#7
Adrian Z.

Adrian Z.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.03.2006

View Postmuadking, on Mar 10 2006, 00:09, said:

salut ! multumesc mult de sugestii !! in principiu l-am lasat  cam pe toate caracteristicile pe care le-ai specificat si tu ! atat ca pe timp de noapte am dat doar ISO 400 si am obs. ca scoate mai bine decat pe auto !!
din nefericire nu e un aparat precum m-am asteptat , dar asta e cand nu stii inveti pe principiu "incercare si eroare" ! dpdv al meu (si vorba aia nu ma pricep aproape deloc ) are un timp criminal de lung pana pune poza pe card !! ce ar putea fi ?
intrebare 1 : cand zici de trepied te referi la pozele pe timp de noapte nu ?
intrebare 2 : de ce speri sa mai fie in garantie ??  :huh:
multumesc !

Daca nu folosesti un card HP s-ar putea sa fie si acesta unul dintre motivelepentru care pozele tale se stocheaza foarte "repede". Dar, in general acest aparat este cam lenes.
pentru pozele pe timp de noapte ma refer la trepied.Eu am reusit sa fac niste poze (landscape) foarte bune doar la lumina lunii folosind EV-ul si un trepied.
Sa fie in garantie...daca cumva este ceva defect! La mine s-a stricat imediat ce a iesit din garantie. Le-am scris celor de la HP (site-ul oficial, in state) si au fost foarte dragutzi si mi-au raspuns. au incercat sa ma ajute sa fac o resetare dar nu a avut nici un efect si m-au indrumat catre un service autorizat fiind probleme de hard. Crezi ca daca ma va costa cateva mil. sa-l repar o sa mai bag bani in el?! Mi-am comandat deja un Panasonic FZ30.
Poate iti vor trebui tie niste piese de schimb.  :naughty:

#8
muadking

muadking

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2005

View PostAdrian Z., on Mar 9 2006, 23:00, said:

Daca nu folosesti un card HP s-ar putea sa fie si acesta unul dintre motivelepentru care pozele tale se stocheaza foarte "repede". Dar, in general acest aparat este cam lenes.
pentru pozele pe timp de noapte ma refer la trepied.Eu am reusit sa fac niste poze (landscape) foarte bune doar la lumina lunii folosind EV-ul si un trepied.
Sa fie in garantie...daca cumva este ceva defect! La mine s-a stricat imediat ce a iesit din garantie. Le-am scris celor de la HP (site-ul oficial, in state) si au fost foarte dragutzi si mi-au raspuns. au incercat sa ma ajute sa fac o resetare dar nu a avut nici un efect si m-au indrumat catre un service autorizat fiind probleme de hard. Crezi ca daca ma va costa cateva mil. sa-l repar o sa mai bag bani in el?! Mi-am comandat deja un Panasonic FZ30.
Poate iti vor trebui tie niste piese de schimb.  :naughty:
Chiar daca sunt posesor de HP 945 sunt un pic tentat sa zic HP SUCKS !
Referitor la faza "garantie" eu il am din iunie anul trecut si in ianuarie a.c. s-a defectat la modul ca dupa o poza a ramas cu ecranul alb si toti indicatorii luminosi aprinsi !!! am incercat resetare si nimic !! m-am dus la furnizor si l-am lasat pt a fi evaluat si eventual remediata problema !! rezultatul a fost unul satisfacator : am primit unul nou identic !! dar din pacate mi s-a taiat de HP !!! CHIAR DACA POZELE LE SCOATE BUN SPRE EXCELENT
bafta !!

#9
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
Am cumparat si eu aparatul asta de ceva timp: HP 945, dar mi se pare ca sta prea mult pana face o poza :( Altii le fac mai rapid cu telefoanele mobile si alea nu costa cat costa asta.
Am pus sa le faca ISO 400 si la 1 MP - dar tot sta cam mult pana le face :|
E stricat ? Are ceva? Sau e o optiune pe undeva si nu o gasesc eu?
Si inca o intrebare - o data cu aparatul am cumparat si un filtru (care e compus din 2 chestii cred) - Scrie pe el: HOYA 67 mm PL si pe ala de mai jos Tiffen Megaplus 0.75X WIDE Converter.

Cand se foloseste? Eu cand fac poze cu el - apare un cerc de jur imprejur... probabil se foloseste doar la peisaje... Astept ceva informatii :)

Multzam anticipat.

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 09.09.2003
HP 945 e recunoscut pt timpul mare in  care face poza. nu e nimnic stricat, am si eu unu la servici si e la fel. o mai fi si cardul poate.

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View PostEl_Cid, on Apr 7 2006, 16:31, said:

Am cumparat si eu aparatul asta de ceva timp: HP 945, dar mi se pare ca sta prea mult pana face o poza :( Altii le fac mai rapid cu telefoanele mobile si alea nu costa cat costa asta.
Am pus sa le faca ISO 400 si la 1 MP - dar tot sta cam mult pana le face :|
E stricat ? Are ceva? Sau e o optiune pe undeva si nu o gasesc eu?
Multzam anticipat.

Ca fost posesor de HP945 iti spun ca ai o SINGURA solutie: sa-l schimbi. E infect...
Cardul nu are nici o treaba. Poa' sa fie si mmc si sd 3000x, tot la fel de incet le face.

Edited by Alice, 07 April 2006 - 15:37.


#12
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
:(( Abia l-am luat
Cat crezi ca iau pe el si filtrele alea wide de care ziceam? si card de 256 mb SD

#13
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
filtru ala se prinde de aparat sau il tii cu mana?

#14
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
se prinde de aparat - normal

#15
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

Si inca o intrebare - o data cu aparatul am cumparat si un filtru (care e compus din 2 chestii cred) - Scrie pe el: HOYA 67 mm PL si pe ala de mai jos Tiffen Megaplus 0.75X WIDE Converter.
:roflmaofast: Hoya 67mm PL este un filtru polarizor, iar Tiffen Megaplus 0,75X WIDE converter este, după cum spune și numele, un wide converter - adică un d'ăla care ÎȚÎ IA DIN ZOOM !!! DĂ-L JOS CĂ ÎȚÎ SCADE DIN ICȘII DE LA ZOOM !!

#16
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
si atunci la ce folosesc astea?
da si mie detalii ceva - o fi de ras

#17
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

si atunci la ce folosesc astea?
da si mie detalii ceva - o fi de ras
pentru filtrul polarizor gasesti detalii destule aici
pentru wide converter gasesti detalii aici

#18
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
bai si eu mi-am luat un rahat de zoom si-mi pare rau acum, da macar stiam ce face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate