Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Program de editare gratuit cu care sa pot face focus stacking

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 20.03.2008
Salut pe toti forumistii softpedia! De la inceput vreau sa spun ca sunt incepator dar imi place foarte mult fotografia ultra macro. De curand mi-am achizitionat doua obiective macro si ultra macro,Canon 100mm f2,8 si Laowa 2.5-5X Ultra-Macro 25mm f/2.8.  Ce program de editare gratuit cu care sa pot face focus stacking gasesc ?

#2
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Adică obiectivele, aparatul, luminile etc merită bani, dar software-ul nu?

Edited by bv01, 28 March 2019 - 09:52.


#3
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 20.03.2008
Crezi ca merita sa cumpar un software profi pentru 10 fotografii cu gaze ?

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa ce faci alea 10 poze cu gaze, asa cum poti sa vinzi obiectivele superMACRO la SH, poate reusesti sa vinzi si licenta software.

Daca ai focus breathing, si aproape sigur ai, softwareul trebuie sa fie destul de destept incat sa faca zoom automat pt suprapunere exacta la nivel de subpixel.

Edited by loock, 28 March 2019 - 10:25.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostPaulvw, on 28 martie 2019 - 10:13, said:

Crezi ca merita sa cumpar un software profi pentru 10 fotografii cu gaze ?

e 9.99E/luna pentru photoshop si primesti si lightroom ... sincer, e pomana.

echivalentul a :
- 2 pizza
sau
- 3 shaorme
sau
- abonamentul pe care il platesti pentru TV si net
- 8L de motorina

Edited by Andreysc7, 28 March 2019 - 10:32.


#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Wtf, guys, omu' v-a cerut sugestii de programe free (nu crăckuite) și voi îi judecați finanțele, alegerile etc. Ipocrizia e sport național la români. Câți dintre voi vă plătiți softurile ce le aveți instalate acasă?

inițiator,
încearcă aici.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
@ursamajor

Partea buna e ca cu cat un software e mai popular, cu atat gasesti mai multe resurse/tutoriale pentru el :) + o comunitate mai mare. Eu ii recomand in continuare photoshop cu toate ca nu e chiar gratis, dar e destul de flexibil

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am platit niciodata niciun soft.
Daca as face bani cu softul ala sau l-as folosi in scop profesional cumva, l-as cumpara cu inima deschisa.

Apropos de focus stacking, eu m-am chinuit si cu PS si cu LR si nu prea mi-a iesit. Bine, nici nu am institat foarte mult.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostAndreysc7, on 28 martie 2019 - 10:44, said:

@ursamajor
cu cat un software e mai popular, cu atat gasesti mai multe resurse/tutoriale pentru el
N-am cochetat cu foto macro/focus stack, dar pe vremea când făceam foto astro, căutam softuri pentru stack, sharpness etc. și, crede-mă, când e vorba de chestii de-astea specializate, softurile alea populare sunt de kko. Posted Image

Photoshop nu merită cumpărat, dacă nu faci bani cu el. Plus că e foarte complex și nu oricine poate lucra cu el. Sunt puzderie de softuri free de editare foto pentru utilizatorul casnic, cu funcționalități asemănătoare PS, dar mai puțin stufoase.

Edited by ursamajor, 28 March 2019 - 10:50.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006

View PostPaulvw, on 28 martie 2019 - 10:13, said:

Crezi ca merita sa cumpar un software profi pentru 10 fotografii cu gaze ?
Cred ca merita helicon daca esti pasionat, oricum e free 1 luna deci cele 10 poze le poti face gratis.
Sau incearca registax, e pentru stacking astrofoto dar am vazut ca face ceva ceva si la focus stacking, e free.

Dar nu e neaparat necesar stackingul, dece vrei stacking, mai ales la gaze care se misca?

Edited by crokodilu, 28 March 2019 - 11:15.


#11
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 20.03.2008
Multumesc mult pentru raspunsuri.

#12
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
http://www.linuxandu...itors-for-linux

#13
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
https://www.softpedi...CombineZM.shtml

E destul de vechi si neupdatat, dar e free si cand l-am testat acum ceva ani facea treaba buna. Exista o versiune mai noua numita CombineZP, dar nu am probat-o. https://combinezp.so...e.informer.com/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OcgIxvJbM2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostPaulvw, on 28 martie 2019 - 09:30, said:



#14
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Consider si eu deplasate replicile care iau colegul la rost ca de ce da bani pe obiective si nu da pe software.
Pentru focus stacking nu sunt prea multe variante, programele specializate fiind recomandate fata de PS/LR, etc.
Asa cum s-a mai spus, singurul gratuit este CombineZM (ZP), variantele cu plata fiind Helicon Focus si Zerene Stacker in diverse versiuni, care se pot incerca free o luna. La  preturile afisate in dolari se mai adauga TVA, dar precis cel putin unul dintre lupii moralisti de aici poate sugera o metoda de evitare ;)   Nici aceste pachete nu rezolva problema daca obiectivul nu este potrivit si tehnica nu este adecvata. Dupa cateva incercari acum cativa ani, eu am renuntat Posted Image era prea mult de bibilit pentru eliminat fel de fel de artefacte.

Mai interesanta mi se pare acum posibilitatea oferita de anumite camere care fac focus stacking in camera, cu anumite obiective. Nu inteleg de ce nu se implementeaza asta pe toate camerele pe care se poate.

Edited by edri, 28 March 2019 - 20:02.


#15
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
De curiozitate am instalat Macrofusion (program gratuit) în Linux Mint (sistem de operare gratuit) -  mai ieftin de atît nu se poate :)
N-am apucat să-l folosesc.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Crezi ca aparatele fac minuni cu functia in body?

#17
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu neaparat, dar e mult mai simplu in teren si daca nu se intampla minunea nu se mai pierde timp in postprocesare ca sa afli acelasi lucru :)

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Pe teren cat dureaza sa faca un stacking, cat ii ia sa proceseze de ex. 10 cadre intr-unul singur si in cat timp se termina bateria?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate